Lietadlom do Turecka

Turecko – krajina lákajúca upravenými plážami, čistou vodou a skvelými službami za príjemné ceny.

cestovní pojištění

Najdôležitejšie informácie

  • Oficiálny názov:  Turecká republika

  • Hlavné mesto:  Ankara

  • Počet obyvateľov: približne 84,34 milióna

  • Rozloha:  783 562 km²

  • Mena: turecká líra

  • Časové pásmo: GMT +3

Turecko

Ceny

Ceny v Turecku sú charakteristické tým, že sú nižšie ako na Slovensku. Samozrejme, všetko sa odvíja od toho, kde sa nachádzate. Známe letoviská majú ceny vyššie. Zvyčajne však platí, že za chlieb zaplatíte 0,40 eur, za liter mlieka 0,80 eur a za kilogram syra 4,70 eur.


Bezpečnosť

Turecko je bezpečnou krajinou. Dovolenka na tomto mieste je preto vhodná ako pre jednotlivcov, tak aj pre rodiny s deťmi. Počas cestovania je ale dobré zdržiavať sa v turistických centrách a necestovať do rizikových oblastí. K najrizikovejším oblastiam patrí turecko-sýrska a turecko-iracká hranica.


Čo by ste mali vedieť pred letom do Turecka?

Do Turecka sa môžete dostať za cenu už od 29 eur. Letí sa zvyčajne priamo a let netrvá viac ako 2,5 hodiny. Lety zabezpečujú viaceré letecké spoločnosti, ako napríklad Ryanair alebo Turkish Airlines.

Doprava v Turecku je zabezpečená najmä autobusmi. Ide o najlacnejšiu variantu. Inou možnosťou je prenájom auta.

Covid-19 a cestovanie do Turecka:

Doklady pri ceste do Turecka

Medzi Tureckom a Slovenskom platí dohoda o bezvízovom turistickom cestovaní. Znamená to, že ak váš pobyt nepresiahne 90 dní v rámci posledných 180 dní, nemusíte si vybavovať víza.

Z osobných dokladov budete potrebovať cestovný pas. Jeho platnosť musí byť minimálne 5 mesiacov od vstupu do krajiny a musí mať dve voľné strany.

Ak by váš pas nespĺňal tieto podmienky, je nutné vybaviť si nový.


TIP

Pred odletom do Turecka si nájdite výhodné cestovné poistenie. Bude vás kryť v prípade nečakaných udalostí, ako sú úrazy alebo strata batožiny.

Kedy letieť do Turecka?

Do Turecka sa zvyčajne letí kvôli oddychu na pláži. Ak takúto dovolenku plánujete aj vy, do krajiny vycestujte v období od mája do konca októbra.

V tomto čase sa môžete tešiť na teploty v rozmedzí od 20 ºC do 29 ºC.


Vedeli ste, že...

… Turecko je 16-krát väčšie ako Slovensko? Jeho rozloha je 783 562 km².

Turecko – obľúbená dovolenková destinácia pre rodiny aj jednotlivcov

Turecko je skvelým riešením pre jednotlivcov i rodiny s deťmi. Cena pobytu nie je vysoká, vďaka čomu tu môžete zostať nie jeden, ale rovno dva či tri týždne.

Užívajte si krásne pláže, ako napríklad Oludeniz, Iztuzu či Olympos. Nezabudnite však ani pamiatky, ako  Hagia Sofia, Modrá mešita alebo palácový komplex Topkapı Sarayı. Prejdite ich všetky a tešte zo so skvelej dovolenky.