Lietadlom do Číny

Čína – exotická ázijská krajina, ktorá láka chutnou kuchyňou, zaujímavými atrakciami a nespočetnými možnosťami, ako tráviť čas.

cestovní pojištění

Najdôležitejšie informácie

  • Oficiálny názov:  Čínska ľudová republika

  • Hlavné mesto:  Peking

  • Počet obyvateľov: približne 1,4 miliardy

  • Rozloha:  9,5 milióna km²

  • Mena: čínsky jüan

  • Časové pásmo: GMT +8

Peking - Čína

Ceny

Služby v Číne sú zvyčajne lacnejšie o 15 – 20 %. Ceny potravín sú rôzne. Kým za niektoré potraviny, ako vajíčka či kuracie mäso zaplatíte aj o 30 % menej, za chlieb si priplatíte o viac ako 50 %. To isté platí aj o syre a ovocí.


Bezpečnosť

Čína patrí medzi najbezpečnejšie krajiny sveta. Pobytu v tejto krajine sa preto nemusíte báť. Neznamená to ale, že by ste si nemali dávať pozor. Opatrnosti nie je nikdy dosť.


Čo by ste mali vedieť pred letom do Číny?

Do Číny sa môžete dostať viacerými leteckými spoločnosťami. K najlepším spoločnostiam patria Emirates a China Airlines. Letieť môžete napríklad z Viedne s prestupom v Dubaji.

Ceny leteniek sú rôzne. Do hlavného mesta Peking ich nájdete v cene od 800 eur vyššie. Do Hong Kongu si ich však viete zakúpiť aj za menej ako 500 eur.

Dobrou správou je, že po prílete do vami vybraného mesta môžete využiť veľmi dobre rozvinutú verejnú dopravu. Môžete na nej ušetriť desiatky eur.

Problémom pri využívaní verejnej dopravy je jazyk. V Číne sa len málokedy dohovoríte angličtinou. Celú cestu si preto dobre naplánujte, aby ste sa z letiska mohli dostať na hotel bez väčších problémov.

Covid-19 a cestovanie do Číny:

Doklady pri ceste do Číny

Na cestu do Číny budete potrebovať niekoľko dokladov. Potrebný je cestovný pas a víza, ktoré je nutné vybaviť priamo na ambasáde, kde budete odovzdávať aj odtlačky prstov.

Víza

Pre mesto Šanghaj, provincie Zhejiang a Jiangsu, samosprávne mesto Šanghaj a mestá Hangzhou a Nanjing existuje výnimka z víz. Ide o tzv. 144 hodinový bezvízový tranzit pre občanov 51 krajín, vrátane Slovenska.


TIP

Ešte predtým, ako opustíte Slovensko, si nájdite výhodné cestovné poistenie. Bude vás kryť v prípade nečakaných udalostí.

Kedy letieť do Číny?

Do Číny môžete letieť kedykoľvek. Krajinu si užijete v každom ročnom období.

  • Jar a leto  – maximálne teploty dosahujú 26 °C. Na cesty si so sebou ale pribaľte pršiplášť. Leto je daždivé.

  • Jeseň a zima – najnižšie denné teploty sú v rozmedzí od 14 do 20 °C. Spája sa s nimi suché počasie.


Rada odborníka

Pred odletom si skontrolujte, či má váš pas po návrate na Slovensko platnosť ešte minimálne ďalších 6 mesiacov a aspoň 3 voľné strany. Ak jednu z týchto podmienok nespĺňa, musíte si pred odletom vybaviť nový.

Čína – celoročná exotika pre dobrodruhov

Čína je krajina, ktorá uchváti všetky vekové skupiny. Naplánujte si dovolenku a vyrazte s priateľmi či sami. Užite si známe mestá aj opustené zákutia prírody.