Lietadlom do Rumunska

Rumunsko – zaujímavá krajina, ktorá síce nemusí byť prvou voľbou na dovolenku, no keď sa pre ňu rozhodnete, veľmi príjemne vás prekvapí.

cestovní pojištění

Najdôležitejšie informácie

  • Oficiálny názov:  Rumunsko

  • Hlavné mesto:  Bukurešť

  • Počet obyvateľov: približne 19,29 milióna

  • Rozloha:  238 397 km²

  • Mena: nový rumunský lei

  • Časové pásmo: GMT +2

Rumunsko

Ceny

Ceny v Rumunsku nie sú príliš vysoké. Za služby aj bežné potraviny zaplatíte takmer rovnako ako na Slovensku. Chlieb tu stojí 0,65 eur, liter mlieka 0,80 eur a kilogram miestneho syra 4,10 eur.


Bezpečnosť

Rumunsko sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú krajinu. Problémom je zvýšená kriminalita v niektorých mestách. Pri návšteve si preto dávajte pozor na osobné veci.


Čo by ste mali vedieť pred letom do Rumunska?

Letenky do Rumunska nájdete v cene už od 23 eur. O väčšinu letov sa starajú spoločnosti Wizz Air a Ryanair. Letí sa prevažne z Viedne do Suceavy alebo Bukurešti. Let trvá 1,5 – 2 hodiny. Niekedy sa stretnete aj s prestupom, ktorý celé trvanie letu predlžuje o niekoľko hodín.

Keď sa do Rumunska dostanete, v jednotlivých mestách sa môžete pohybovať viacerými spôsobmi. Kompromis medzi rýchlosťou a cenou predstavujú autobusy

Druhou možnosťou sú vlaky, ktoré sa však využívajú na prepravu medzi jednotlivými mestami. Prenajať si môžete aj auto. Počítajte však s tým, že táto možnosť vás vyjde najdrahšie.

Covid-19 a cestovanie do Rumunska:

Doklady pri ceste do Rumunska

Na cestu do Rumunska vám bude stačiť platný občiansky preukaz. Jeho platnosť po návrate nie je obmedzená. Musí však platiť po celú dobu cestovania. Cestovný pas potrebujú deti, ktoré občiansky preukaz ešte nemajú.

Občania Európskej únie sú povinní prihlásiť sa na najbližšom útvare cudzineckej polície. Urobiť tak musia do 15 dní od vstupu do krajiny.


TIP

Ešte predtým, ako odletíte, si nezabudnite vybaviť výhodné cestovné poistenie. Bude vás kryť v prípade nečakaných udalostí. Bude vás kryť v prípade nepríjemností, ako strata batožiny či úraz.

Kedy letieť do Rumunska?

Dovolenková sezóna v Rumunsku začína v polovici mája a končí koncom októbra. Teplota sa v týchto mesiacoch pohybuje od 20 °C do 30 °C.

Ak by ste chceli Rumunsko vidieť len kvôli pamiatkam, navštíviť ho môžete aj počas skorej jari alebo neskorej jesene a zimy.


Vedeli ste, že...

… budova rumunského parlamentu je druhou najväčšou budovou na svete? Jej celková rozloha je 340 000 m².

Rumunsko – netradičná dovolenka, ktorá prekvapí

Rumunsko nie je síce prvou destináciou, ktorá by vám pri cestovaní napadla, no rozhodne sa oplatí navštíviť ju. Poskytuje vám nielen možnosť kúpania a opaľovania, ale aj chodenia po pamiatkach.

Pri návšteve nezabudnite na budovu parlamentu, hrad Hunedoara či The Black Church.