COVID pass a cestovanie s očkovacím preukazom

Od júla 2021 začali v rámci Európskej únie platiť jednotné COVID preukazy. Viete, na čo tento COVID pass budete potrebovať a ako ho môžete získať? Prinášame užitočné tipy (nielen) pre cestovateľov.   

Čo je digitálny COVID pass?

COVID pass, oficiálne označovaný ako digitálny COVID preukaz EÚ, je potvrdenie o vakcinácii, vykonaní testu (PCR/Ag) alebo o prekonaní ochorenia COVID-19. Podľa toho rozlišujeme niekoľko typov COVID preukazov

  • preukaz s potvrdením o vakcinácii (COVID pass očkovanie) - už po podaní prvej dávky vakcíny,

  • preukaz s potvrdením o vykonaní testu - RT-PCR alebo antigénový test,

  • preukaz s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 - po prekonaní ochorenia, ktoré bolo diagnostikované prostredníctvom RT-PCR testu, v období pred nie viac ako 180 dňami. 


Certifikát EÚ COVID uznáva všetkých 27 členských štátov Európskej únie, ako i Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, San Marino, Švajčiarsko a Vatikán bez ohľadu na to, v ktorej z krajín bol vydaný.  Certifikát je k dispozícii v jazyku členského štátu a v angličtine

Hoci COVID-19 pass vznikol prioritne za účelom preukazovania sa pri cestách do zahraničí, dnes ho môžete potrebovať aj pri využívaní služieb na Slovensku - napríklad pri hotelovom ubytovaní, návšteve reštaurácie a podobne. Cestovať môžete samozrejme aj bez certifikátu, s ním by však malo byť cestovanie jednoduchšie, keďže s ním budete oslobodený od karantény a prípadne i testovania.

Ako a kde môžete získať COVID pass - Slovensko?

Digitálny COVID preukaz EÚ je dostupný v papierovej alebo elektronickej forme. Získať ho môžete hneď niekoľkými spôsobmi:

#1 Vaša zdravotná poisťovňa  

Jednoznačne najjednoduchším spôsobom, ako získať elektronický COVID pass sk, je nainštalovanie mobilnej aplikácie vašej zdravotnej poisťovne. V tomto prípade získate európsky COVID certifikát automaticky po stiahnutí aplikácie bez kódu a vypĺňania formulárov. 


Mobilné aplikácie poisťovní

  • Aplikácia Všeobecnej zdravotnej poisťovne - Android | iOS

  • Aplikácia Dôvera - Android | iOS

  • Aplikácia Union - Android | iOSCertifikát si môžete stiahnuť do svojho smartfónu a v aplikáciách poisťovní k dispozícii aj offline, bez nutnosti pripojenia k internetu. Ide o identické dokumenty, ktoré by ste si stiahli cez štátny systém. 

COVID preukaz v papierovej forme vám vystavia na počkanie aj v pobočke vašej zdravotnej poisťovne. 

#2 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) 

Na stránke NCZI s viacerými formulármi vyberte voľbu Získať digitálny preukaz. Systém si od vás vyžiada potrebné informácie, ako telefónne číslo, rok narodenia a 9-miestne číslo COVID passu (ten nájdete v SMS správach alebo e-mailoch od Národného centra zdravotníckych informácií). 

Po overení telefónneho čísla sa dostanete na obrazovku digitálneho COVID passu, kde si ho môžete priamo stiahnuť - či už do svojho počítača alebo smartfónu - alebo si ho necháte zaslať na vašu e-mailovú adresu. 

#3 Mobilná aplikácia Green Pass

Aby ste mohli mať všetky digitálne preukazy uložené na jednom mieste - a to nielen vaše, ale aj COVID passy celej rodiny, pre slovenských používateľov je k dispozícii užitočná mobilná aplikácia s názvom Green Pass. S ňou môžete mať certifikáty vždy poruke aj bez potreby fyzických dokumentov. Postupne si vytvoríte  databázu QR kódov, uložíte si certifikáty do mobilu, a COVID preukazom sa tak môžete preukázať kedykoľvek aj mimo dostupného internetu. 

Aplikáciu Green Pass pre jednotlivé typy operačných systémov si bezplatne stiahnete tu

  • Green Pass pre AndroidNáš TIP

Pred cestovaním si vždy pre istotu jeden exemplár COVID passu vytlačte. Pomôže vám, keď sa vám vybije telefón alebo narazíte na kontrolóra, ktorý uznáva len

papierovú formu.