Poistenie do hôr

Či už sa chystáte na dlhšiu turistiku alebo len na krátky výlet do hôr, okrem kvalitnej turistickej výbavy myslite ešte na jednu vec - kvalitné poistenie. Prípadné zranenie na horách vás totiž môže vyjsť poriadne draho.

cestovní pojištění hory, zima

Zásah horskej služby môže byť drahý 

Už od roku 2006 platí, že osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. Uvedená povinnosť neplatí, ak osoba nie je plnoletá, nemá spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej. 

Stanovuje to zákon č. 544/2002 Z.z. o Horskej záchrannej službe, ktorý zároveň definuje horské oblasti, na ktoré sa vzťahuje. Sú to Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry, Západné Tatry. Práve do týchto oblastí potrebujete aj poistenie do hôr. 

 

Mnoho ľudí však túto informáciu ignoruje. Pritom stačí maličkosť. Vytknutý členok, natiahnuté väzivo, vyskočené koleno. Záležitosť, s ktorou by ste sa v meste dostali na pohotovosť aj sami, no vysoko v horách nastáva vážny problém. Bez pomoci sa z niekoľkých stoviek metrov nedostanete a môže byť potrebný zásah Horskej záchrannej služby. A ten si buď zaplatíte, alebo bude hradený z poistenia.  

Zdravotné poistenie nemusí stačiť 

Ak sa na horách zraníte v bežne dostupnom teréne, lekárske ošetrenie budete mať hradené zo zdravotného poistenia. Ak však bude kvôli vám na horách zasahovať horská služba, takýto zásah bežné zdravotné poistenie nekryje.  


Náklady za zásah horskej služby sa pritom pohybujú v stovkách až tisíckach eur. Ak si zranenie vyžiada prevoz vrtuľníkom, suma stúpne na niekoľko tisíc eur, a to už rozhodne nie je maličkosť. Náklady na takýto zásah si budete musieť hradiť z vlastného vrecka. Samozrejme len v prípade, ak nemáte uzatvorené poistenie do hôr.  

Čo kryje poistenie do hôr? 

Poistenie do hôr, známe aj ako turistické alebo horské poistenie, môžete uzavrieť počas celého roka. Ochráni vás tak pri letnej turistike, ako aj počas zimnej lyžovačky. Vzťahuje sa na vás v prípade, že vykonávate turistiku rekreačne, ale aj vtedy, ak ste fanúšikom rizikovejších aktivít, ako sú skialpinizmus, horolezectvo či iné adrenalínové športy. 

Poistenie do hôr pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Súčasťou poistenia je aj zásah horskej služby.  

Poistenie pritom kryje najmä tieto základné situácie:  

  • vyhľadávanie a vyslobodzovanie osoby, ktorá sa nachádza v tiesni, 

  • poskytovanie prvej pomoci osoby v tiesni, 

  • preprava k najbližšiemu prostriedku zdravotníckeho zariadenia, prípadne priamo do zdravotníckeho zariadenia.  

Poistenie do hôr online

Poistenie do hôr môžete uzavrieť na voliteľné obdobie od niekoľkých dní až po celoročné poistenie, a to hneď viacerými spôsobmi - osobne v niektorej z pobočiek poisťovní, cez SMS alebo online.

Ak ste sa rozhodli pre poistenie do hôr cez internet, potom ste tu správne. Hoci aj poistenie na hory poskytujú jednotlivé slovenské poisťovne za rôznych podmienok, v zásade si môžete vybrať zo základného poistenia pre bežných turistov a rozšíreného poistenia pre rizikovejšie činnosti.

Porovnajte si ceny poisťovní prostredníctvom našej online kalkulačky a uzavrite poistenie jednoducho a rýchlo cez internet.

Ako u nás funguje porovnávanie


Základné údaje

Pripravte si základné údaje o cieľovej krajine, termíne, o type cesty a informácie o počte a veku poisťovaných osôb.


Zoznam ponúk

Zobrazíme vám vhodné ponuky overených poisťovní s uvedením ceny poistného a limitov poistného krytia.


Spresňovanie

Zmenou cieľa a typu cesty, termínov či rozsahu poistenia môžete zobrazené ponuky a ceny ďalej spresňovať.

Uzavretie zmluvy

Vyberte si ktorúkoľvek zo zobrazených ponúk a zmluvu môžete uzavrieť priamo cez webovú stránku alebo telefonicky.