Ochrana domu

Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

Prečo treba uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti?

Podľa údajov NBS cena nehnuteľnosti z roka na rok stúpa rýchlym tempom. Pre ich majiteľov to znamená zhodnocovanie investície, ktoré je niekoľkonásobne vyššie, ako keby mali peniaze uložené na bežnom sporiacom účte. 

Vo všeobecnosti platí, že poistenie nehnuteľnosti je dobrovoľným typom neživotného poistenia. Žiaľ, aj napriek množstvu živelných pohrôm a neočakávaných udalostí, ktorých sme často svedkami, je ešte stále podceňované. 

Ak chcete preto pre seba a svoju rodinu získať pocit bezpečia a istoty, uzatvorenie poistenia nehnuteľnosti je nevyhnutnou podmienkou. 

Prostredníctvom  poistenia nehnuteľnosti  získate tri základné hodnoty:

 • investujete do ochrany strechy nad hlavou,

 • ochránite si rodinný rozpočet pred neočakávanými a nepredvídateľnými finančnými nákladmi,

 • pomôže vám udržať si požadovanú  kvalitu vášho bývania.

TIP

Poistenie nehnuteľnosti uzatvárajte až po dôkladnom zvážení a posúdení jednotlivých poistných rizík. Jednotlivé ponuky poisťovní je ideálne porovnať si online, čo je zárukou výberu najvhodnejšieho poistenia.

Čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?

Krytie rizík pri poistení nehnuteľnosti sa vzťahuje na stavbu ako takú. Najčastejšie sa uzatvára pre domy, byty a bytové domy. Poistiť si však môžete aj ďalšie objekty, ako rekreačnú chatu, garáž, nebytové priestory, dom vo výstavbe, záhradu alebo altánok. 

 Poistiť sa dajú aj pevne zabudované časti objektu, a to vonkajšie a vnútorné. Poisťovne pritom ponúkajú rozličné balíky, ktoré si môžete prispôsobiť podľa vašej potreby, a to na polohu nehnuteľnosti, jej pôvod, vek či stav.

 Vo všeobecnosti sa dá povedať, že poistenie nehnuteľnosti chráni váš majetok pred: 

 • požiarom,

 • výbuchom plynu,

 • záplavami a povodňami,

 • úderom blesku,

 • škodami spôsobenými víchricou,

 • nárazom vozidla,

 • pádom stromu,

 • vandalizmom a vlámaním,

 • krádežou.

Samozrejme, rozsah poistného krytia závisí vždy od konkrétnej poisťovne a jej poistného portfólia. Znamená to, že jednotlivé poisťovne poskytujú viacero poistných produktov, ktoré sú zamerané na určitú oblasť alebo riziko. Jednotlivé riziká je však možné kombinovať podľa vašich potrieb.

Čo je komplexné poistenie?

Poistenie nehnuteľnosti automaticky neznamená aj poistenie celej domácnosti. Môže sa tak stať, že v prípade poistnej udalosti vám poisťovňa vyplatí poistné plnenie iba za nehnuteľnosť a nie aj za zničené domáce vybavenie. 

Ideálnym riešením je preto skombinovať poistenie nehnuteľnosti s poistením domácnosti. Ide totiž o dva rozdielne typy poistenia. Ochránite tým celý svoj majetok a nielen jeho časť. 

Poistenie domácnosti si môžete rozšíriť aj o rôzne  pripoistenia, ktoré môžu zahŕňať:

 • elektrický skrat 

 • poistenie automatickej práčky

 • poistenie okna proti rozbitiu,

 • poistenie škody spôsobenej členom domácnosti,

 • poistenie bicyklov mimo nehnuteľnosť.

Okrem základného poistenia domácnosti a pripoistení je však možné získať aj nadštandardné  poistné krytie, napríklad na pokazené klimatizačné zariadenie, vyliatu vodu z akvária či z vodnej postele, prasknuté potrubie, nepriamy úder blesku a iné. Jeho výber zvážte podľa svojich vlastných predstáv o bývaní a tiež podľa veku nehnuteľnosti. 

Nezabudnite, že poistná suma by mala byť súčtom všetkého vybavenia v domácnosti. Vtedy platí, že jednotlivé poistenia domácnosti môžu kryť iné riziká, a to v rozdielnom rozsahu. Preto môžu byť rozdielne nielen poistné sumy, ale aj samotná výška poistného, ktoré budete platiť.

Jednotlivé balíky rôznych poisťovní sa môžu odlišovať aj tým, či na tieto poistné udalosti uplatňujú aj spoluúčasť  klienta. Je preto rozumné sa na to v danej poisťovni informovať. Môžete tak ušetriť.

Rozumné je tiež zvážiť rôzne druhy bonusov pri poistení. Napríklad, ak máte v danej poisťovni poistené auto, prípadne uzavreté i ďalšie poistné zmluvy, môžete získať pre poistenie nehnuteľnosti výhodnejšie podmienky. Zvýhodnené podmienky platia aj pri kombinovanom poistení nehnuteľnosti a domácnosti zároveň. 

Na čo si treba dať pozor?

Pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti je najdôležitejšie informovať sa o rizikách a poistných udalostiach, ktoré poistenie zahŕňa. Nezabudnite ale, že pri krytých rizikách často existujú aj rôzne obmedzenia

Ukážkovým príkladom je poistenie nehnuteľnosti proti požiaru. Nie všetky poisťovne totiž kryjú aj veci poškodené dymom. To isté môže nastať pri poistení proti blesku, ale nie všetky poistky uznávajú ako poistnú udalosť i nepriamy úder blesku (prepätie). 

Rovnako je dobrým nápadom informovať sa, či vaše vyhliadnuté poistenie kryje i priľahlé budovy na pozemku. Ak nie, môžete to vyriešiť formou pripoistenia

Záver

Svoju nehnuteľnosť pred nepredvídateľnými udalosťami najlepšie ochránite  komplexným poistením, ktoré pokryje nielen škodu na nehnuteľnosti, ale aj na vašej domácnosti. Vyplatí sa tiež využiť možnosti rôznych druhov pripoistenia, vďaka ktorým si dokážete poistenie prispôsobiť presne na mieru.

Vzhľadom k tomu, že každým rokom cena nehnuteľností rýchlo rastie, nezabudnite si svoje poistenie pravidelne aktualizovať. Vyhnete sa tým riziku podpoistenia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.