Ochrana domu

Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

Prečo treba uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti?

Podľa údajov NBS cena nehnuteľnosti z roka na rok stúpa rýchlym tempom. Pre ich majiteľov to znamená zhodnocovanie investície, ktoré je niekoľkonásobne vyššie, ako keby mali peniaze uložené na bežnom sporiacom účte. 

Vo všeobecnosti platí, že poistenie nehnuteľnosti je dobrovoľným typom neživotného poistenia. Žiaľ, aj napriek množstvu živelných pohrôm a neočakávaných udalostí, ktorých sme často svedkami, je ešte stále podceňované. 

Ak chcete preto pre seba a svoju rodinu získať pocit bezpečia a istoty, uzatvorenie poistenia nehnuteľnosti je nevyhnutnou podmienkou. 

Prostredníctvom  poistenia nehnuteľnosti  získate tri základné hodnoty:

 • investujete do ochrany strechy nad hlavou,

 • ochránite si rodinný rozpočet pred neočakávanými a nepredvídateľnými finančnými nákladmi,

 • pomôže vám udržať si požadovanú  kvalitu vášho bývania.

TIP

Poistenie nehnuteľnosti uzatvárajte až po dôkladnom zvážení a posúdení jednotlivých poistných rizík. Jednotlivé ponuky poisťovní je ideálne porovnať si online, čo je zárukou výberu najvhodnejšieho poistenia.

Čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?

Krytie rizík pri poistení nehnuteľnosti sa vzťahuje na stavbu ako takú. Najčastejšie sa uzatvára pre domy, byty a bytové domy. Poistiť si však môžete aj ďalšie objekty, ako rekreačnú chatu, garáž, nebytové priestory, dom vo výstavbe, záhradu alebo altánok. 

 Poistiť sa dajú aj pevne zabudované časti objektu, a to vonkajšie a vnútorné. Poisťovne pritom ponúkajú rozličné balíky, ktoré si môžete prispôsobiť podľa vašej potreby, a to na polohu nehnuteľnosti, jej pôvod, vek či stav.

 Vo všeobecnosti sa dá povedať, že poistenie nehnuteľnosti chráni váš majetok pred: 

 • požiarom,

 • výbuchom plynu,

 • záplavami a povodňami,

 • úderom blesku,

 • škodami spôsobenými víchricou,

 • nárazom vozidla,

 • pádom stromu,

 • vandalizmom a vlámaním,

 • krádežou.

Samozrejme, rozsah poistného krytia závisí vždy od konkrétnej poisťovne a jej poistného portfólia. Znamená to, že jednotlivé poisťovne poskytujú viacero poistných produktov, ktoré sú zamerané na určitú oblasť alebo riziko. Jednotlivé riziká je však možné kombinovať podľa vašich potrieb.

Čo je komplexné poistenie?

Poistenie nehnuteľnosti automaticky neznamená aj poistenie celej domácnosti. Môže sa tak stať, že v prípade poistnej udalosti vám poisťovňa vyplatí poistné plnenie iba za nehnuteľnosť a nie aj za zničené domáce vybavenie. 

Ideálnym riešením je preto skombinovať poistenie nehnuteľnosti s poistením domácnosti. Ide totiž o dva rozdielne typy poistenia. Ochránite tým celý svoj majetok a nielen jeho časť. 

Poistenie domácnosti si môžete rozšíriť aj o rôzne  pripoistenia, ktoré môžu zahŕňať:

 • elektrický skrat 

 • poistenie automatickej práčky

 • poistenie okna proti rozbitiu,

 • poistenie škody spôsobenej členom domácnosti,

 • poistenie bicyklov mimo nehnuteľnosť.

Okrem základného poistenia domácnosti a pripoistení je však možné získať aj nadštandardné  poistné krytie, napríklad na pokazené klimatizačné zariadenie, vyliatu vodu z akvária či z vodnej postele, prasknuté potrubie, nepriamy úder blesku a iné. Jeho výber zvážte podľa svojich vlastných predstáv o bývaní a tiež podľa veku nehnuteľnosti. 

Nezabudnite, že poistná suma by mala byť súčtom všetkého vybavenia v domácnosti. Vtedy platí, že jednotlivé poistenia domácnosti môžu kryť iné riziká, a to v rozdielnom rozsahu. Preto môžu byť rozdielne nielen poistné sumy, ale aj samotná výška poistného, ktoré budete platiť.

Jednotlivé balíky rôznych poisťovní sa môžu odlišovať aj tým, či na tieto poistné udalosti uplatňujú aj spoluúčasť  klienta. Je preto rozumné sa na to v danej poisťovni informovať. Môžete tak ušetriť.

Rozumné je tiež zvážiť rôzne druhy bonusov pri poistení. Napríklad, ak máte v danej poisťovni poistené auto, prípadne uzavreté i ďalšie poistné zmluvy, môžete získať pre poistenie nehnuteľnosti výhodnejšie podmienky. Zvýhodnené podmienky platia aj pri kombinovanom poistení nehnuteľnosti a domácnosti zároveň. 

Na čo si treba dať pozor?

Pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti je najdôležitejšie informovať sa o rizikách a poistných udalostiach, ktoré poistenie zahŕňa. Nezabudnite ale, že pri krytých rizikách často existujú aj rôzne obmedzenia

Ukážkovým príkladom je poistenie nehnuteľnosti proti požiaru. Nie všetky poisťovne totiž kryjú aj veci poškodené dymom. To isté môže nastať pri poistení proti blesku, ale nie všetky poistky uznávajú ako poistnú udalosť i nepriamy úder blesku (prepätie). 

Rovnako je dobrým nápadom informovať sa, či vaše vyhliadnuté poistenie kryje i priľahlé budovy na pozemku. Ak nie, môžete to vyriešiť formou pripoistenia

Záver

Svoju nehnuteľnosť pred nepredvídateľnými udalosťami najlepšie ochránite  komplexným poistením, ktoré pokryje nielen škodu na nehnuteľnosti, ale aj na vašej domácnosti. Vyplatí sa tiež využiť možnosti rôznych druhov pripoistenia, vďaka ktorým si dokážete poistenie prispôsobiť presne na mieru.

Vzhľadom k tomu, že každým rokom cena nehnuteľností rýchlo rastie, nezabudnite si svoje poistenie pravidelne aktualizovať. Vyhnete sa tým riziku podpoistenia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • kontrola PZP cez počítač
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • Dvaja zamestnanci
  04. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Zodpovednosť zamestnanca za škodu: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

  V pracovnom aj osobnom živote nastávajú situácie, kedy spôsobíte rôzne škody. Niekedy je to z dôvodu nešťastnej náhody, inokedy má na to vplyv prostredie, kde sa nachádzate. Tak či onak, zodpovednosť za škodu je kľúčová. Vybrať si ju môžete ako pripoistenie k určitému balíku poistenia alebo ako samostatný produkt, ktorý sa vám bude hodiť najmä v práci. Čo všetko kryje a ako funguje?