Auto na snehu

Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

Zimné pneumatiky – kedy prezuť na Slovensku?

Zima sa blíži a vy premýšľate, kedy prezuť na zimné pneumatiky? Pravidlá sú každý rok rovnaké a vyplývajú zo zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Podľa neho platí:


„Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je vybavené zimnými pneumatikami s označením „M+S“, „M.S.“ alebo „M & S“ na všetkých nápravách; motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípadoch uvedených v časti vety pred bodkočiarkou.“


Jednoducho povedané, povinné zimné pneumatiky musíte mať, ak sa na ceste nachádza vrstva snehu, ľadu alebo námrazy a je obdobie od 15. novembra do 31. marca.


Neberte nič na ľahkú váhu a pneumatiky vymeňte hneď, ako si všimnete, že je niekoľko dní po sebe chladnejšie. Vyhnete sa tak riziku platenia pokuty a odobratia technického preukazu.


Rada odborníka

Po skončení zimného obdobia odporúčajú odborníci počkať, kým vonkajšia teplota minimálne niekoľko dní po sebe nepresiahne 7 °C. Toto pravidlo platí nielen počas popoludnia, ale aj počas chladných rán a večerov. Príliš skoré prezutie zimných pneumatík za letné zvyšuje riziko nehôd a spôsobuje ich rýchlejšie opotrebovanie.

Zimné pneumatiky a zákon – kedy nie sú povinné?

Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke uvádza niekoľko výnimiek, kedy nie je povinné mať zimné pneumatiky. Ide však len o tieto tri situácie:


 • „pri núdzovom dojazde, ak na náprave vozidla je namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,
 • pre terénne motorové vozidlo,
 • pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.“

Na prezutie pneumatík si dávajte pozor

Prezutie zimných pneumatík je povinnosť, na ktorú nesmiete zabudnúť. Ak by sa tak náhodou stalo, vystavujete sa oveľa väčším rizikám, ako je platenie pokuty alebo odobratie technického preukazu. Jedným z týchto rizík je dopravná nehoda.

Nehoda na letných pneumatikách je škodovou udalosťou, ktorú vám v zimnom období nepreplatí žiadna poisťovňa. Náklady na vaše zdravie, majetok a tiež na zdravie a majetok ostatných osôb by ste museli platiť zo svojich prostriedkov.

Koľko stojí prezutie pneumatík?

Pneumatiky si môžete prezuť sami doma, prípadne sa o to môže postarať pracovník v servise. Prvá možnosť je ideálna vtedy, keď máte dosť času a nechcete za tento úkon platiť nič navyše.

Druhá alternatíva, teda profesionálne prezutie, je určená pre tých, ktorí nemajú časovú kapacitu, nevedia pneumatiky prezuť sami alebo si chcú byť len istí, že auto bude prezuté správne.

Cena tejto služby sa líši a závisí od niekoľkých faktorov. Výrazne na ňu vplýva servis, ktorý navštívite, a veľkosť diskov. Platí pravidlo, že čím sú väčšie disky, tým bude prezutie drahšie.

Pre lepšiu predstavu, prezutie 15″ diskov vás vyjde približne na 50 až 60 eur. Naopak, cena za disky v rozmeroch 20″ a viac sa môže vyšplhať na 70 až 90 eur.

Zimné reťaze – sú povinné?

Zimné reťaze nie sú povinné pre osobné autá. Povinnosť ich používania majú až vozidlá vážiace viac ako 12 ton. Avšak v období od 15. novembra do 31. marca sa môže stať, že ich budete predsa len musieť použiť, a to na úsekoch označených príkazovou značkou.

Ak teda žijete vo vyššie položených oblastiach, spravíte dobre, keď si snehové reťaze kúpite a budete ich mať neustále pri sebe. Počasie je nepredvídateľné, a nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať.

Ak sa rozhodnete zaobstarať zimné reťaze, musíte poznať priemer, šírku a profil pneumatík. Následne berte do úvahy aj hmotnosť auta. Vozidlá do 2 ton majú reťaze pre osobné autá, pričom sa stretnete aj so špeciálnou kategóriou reťazí pre SUV a vozidlá s pohonom na všetky kolesá.

Rada odborníka

Na zimné reťaze si dávajte pozor nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Každá krajina má totiž iné pravidlá. Napríklad v Česku a Poľsku platí to isté, čo u nás, čo znamená, že reťaze musíte mať len na určitých úsekoch označených značkou. Naopak, v Rakúsku sú reťaze povinnou súčasťou výbavy. Pred vycestovaním si preto vždy skontrolujte aktuálne platné nariadenia, aby ste sa vyhli plateniu pokút.

Česká republika

Česko je obľúbenou destináciou nielen na oddych, ale aj na pracovné stretnutia. Bez ohľadu na to, či ste sa k susedom vybrali z osobných alebo iných dôvodov, v zime je nutné prezuť pneumatiky.

Zimné pneumatiky sú u našich severných susedov povinné od 1. novembra do 31. marca, a to v prípade, ak sa na povrchu cesty nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

Niektoré časti ciest sú označené dopravnými značkami, ktoré stanovujú povinnosť použitia zimných pneumatík, dokonca až reťazí. Keď sa teda v období od novembra do marca vyberiete do Česka, je dobré mať auto prezuté.

Podľa zákonov musia mať pneumatiky minimálnu hĺbku dezénu 4 mm. Vozidlá s hmotnosťou nad 3 500 kg musia mať hĺbku dezénu aspoň 6 mm.

Zimné pneumatiky v Rakúsku

Zimné pneumatiky by ste mali mať v prípade, že sa na povrchu ciest nachádza sneh alebo ľad, a to v období od 1. novembra do 15. apríla. Niektoré časti ciest si však zimné pneumatiky alebo reťaze vyžadujú bez ohľadu na snehovú pokrývku. Túto povinnosť určujú cestné značky.

Hĺbka dezénu radiálnych pneumatík by mala byť minimálne 4 mm a diagonálnych 5 mm. Ak pneumatiky nespĺňajú tieto požiadavky, hrozí vám pokuta v rozmedzi od 35 do 5 000 eur.

Maďarsko

Maďarsko má pomerne zaujímavé pravidlá. Na rozdiel od ostatných krajín zimné pneumatiky nie sú v Maďarsku zo zákona povinné. Avšak pri návšteve tejto krajiny je potrebné mať reťaze, ktoré je nutné nasadiť na kolesá v určitých častiach ciest. Minimálna hĺbka dezénu nie je zákonom stanovená.

Poľsko

V Poľsku neexistujú žiadne zákony týkajúce sa zimných pneumatík. Táto informácia sa môže zdať ako skvelá správa pre motoristov, avšak netreba sa príliš radovať, pretože Poľsko je jednou z najsevernejších krajín Európy. Preto, ak sa rozhodnete Poľsko navštíviť, je odporúčané auto prezuť na zimné pneumatiky. Pre istotu si so sebou zoberte aj reťaze, pretože nikdy neviete, kedy ich môžete potrebovať.


Výhodné PZP pre každé vozidlo

Nezabúdajte ani na povinné zmluvné poistenie, preto si najprv skontrolujte územnú a časovú platnosť PZP. Malo by platiť pre Česko, Rakúsko, Maďarsko a Poľsko. Nemáte uzatvorené PZP alebo ste zistili, že to aktuálne nie je také výhodné? Porovnajte si jednotlivé ponuky od slovenských poisťovní a vyberte si tú najvýhodnejšiu. Okrem toho však nezabúdajte, že spolu s PZP si môžete uzatvoriť aj výhodné pripoistenia či dokonca kasko, ktoré vám bude kryť vaše zdravie a majetok.


Na čo ešte myslieť?

Pri vycestovaní do zahraničia myslite na poistenie seba a svojho majetku. Potrebovať ho budete aj vtedy, keď sa chystáte ísť hoci len na vianočné trhy a v inej krajine budete zopár hodín. Nikdy neviete, čo sa môže stať.

Osobné cestovné poistenie sa dá uzatvoriť len na jeden deň. Krátkodobé ponuky sú obľúbené pre takýto typ výletov. Platia na určité, vami vybraté obdobie. Ak plánujete cestovať pravidelne, je dobré zvoliť si ročný variant.

Cestovné poistenia kryjú najmä liečebné náklady a úrazy, ale orientujú sa tiež na batožinu či storno. Dokúpiť si môžete aj rôzne výhodné pripoistenia.Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.