Auto na snehu

Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku a Poľsku?

Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku pozná snáď každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť však všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Prinášame vám preto aktuálne informácie z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

Česká republika

Česko je obľúbenou destináciou nielen na oddych, ale aj na pracovné stretnutia. Nehľadiac na to, či ste sa k susedom vybrali z osobných, alebo iných dôvodov, v zime je nutné prezuť pneumatiky


Zimné pneumatiky sú u našich bratov povinné od 1. novembra do 31. marca, a to v prípade, ak sa na povrchu cesty nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Treba si ale dávať pozor, pretože sledovanie počasia nemusí vždy stačiť.


Niektoré časti ciest sú označené dopravnými značkami, ktoré stanovujú povinnosť použitia zimných pneumatík, dokonca až reťazí. Keď sa teda v období od novembra do marca vyberiete do Česka, je dobré, keď bude auto prezuté.


Podľa zákonov musia mať pneumatiky hĺbku dezénu minimálne 4 mm. Vozidlá vážiace viac ako 3 500 kg musia mať hĺbku aspoň 6 mm.

Rakúsko

V Rakúsku platí to isté, čo v Česku. Zimné pneumatiky by ste mali mať v prípade, že sa na povrchu ciest nachádza sneh alebo ľad, a to v období od 1. novembra do 15. apríla. Niektoré časti ciest si ale zimné pneumatiky alebo reťaze vyžadujú, nehľadiac na snehovú pokrývku. Túto povinnosť určujú cestné značky.


Hĺbka dezénu by mala byť podľa zákona minimálne 4 mm.


Rada odborníka

V Rakúsku je alternatívou použitie letných pneumatík so snehovými reťazami. Táto výnimka ale platí len pri súvislej vrstve snehu.

Maďarsko

Maďarsko je na tom pomerne zaujímavo. Na rozdiel od ostatných krajín nie sú zimné pneumatiky zo zákona povinné. To, čo ale potrebujete pri návšteve Maďarska, sú reťaze. Na kolesá je nutné ich nasadiť v určitých častiach ciest.


Minimálna hĺbka dezénu nie je zákonom stanovená.

Poľsko

Poľsko nemá žiadne zákony o zimných pneumatikách. Táto informácia sa môže zdať ako skvelá správa pre každého motoristu. Netreba sa však hneď radovať. Poľsko je jednou z najsevernejších krajín Európy. Keď sa teda rozhodnete navštíviť ho, auto predsa len prezujte. Pre istotu si so sebou zoberte aj reťaze. Nikdy neviete, či ich náhodou nevyužijete.


Kedy sú zimné pneumatiky povinné na Slovensku?

Pre každého vodiča, ktorý by si nebol istý, pripomíname aj informácie spojené so zimnými pneumatikami na Slovensku. V našej krajine platí presný termín, rovnako ako v Rakúsku alebo Česku. Auto je nutné prezuť v čase od 15. novembra do 31. marca. Platí to však len vtedy, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.


Počasie je však nevyspytateľné, preto, keď vonku trochu prituhne, je dobré pneumatiky vymeniť. Sneh vás tak nezastihne nepripravených a vyhnete sa plateniu pokút.

Kde zohnať zimné reťaze?

Zimné reťaze sú potrebným doplnkom najmä pre ľudí žijúcich v horách. Nie každý však nimi disponuje. Ak sa chystáte za hranice a chcete ich mať pre istotu pri sebe, zaobstarajte si kvalitné prevedenie. Zakúpiť si ich môžete v mnohých špecializovaných obchodoch.


Druhou možnosťou sú obchody so zmiešaným tovarom, kde nájdete aj lacnejšie modely. Na zimných reťaziach ale zbytočne nešetrite, aby vás v núdzi nezradili a nezničili sa.


TIP

Minimálna hĺbka dezénu je podľa slovenských predpisov v hodnote 3 mm. Ak je nižšia, pneumatiky je nutné vymeniť.

Na čo ešte myslieť?

Pri vycestovaní do zahraničia myslite na poistenie seba a svojho majetku. Potrebovať ho budete aj vtedy, keď sa chystáte hoci len na vianočné trhy a v inej krajine budete zopár hodín. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Niekedy ide iba o zhodu náhod, ktorá spôsobí problémy.

Osobné  cestovné poistenie sa dá uzatvoriť len na jeden deň. Krátkodobé ponuky sú na takýto typ výletov obľúbené. Platia na určité, vami vybraté obdobie. Ak plánujete cestovať pravidelne, je dobré zvoliť si ročný variant.

Cestovné poistenia kryjú najmä liečebné náklady a úrazy, no orientujú sa tiež na batožinu či storno. Dokúpiť si viete aj rôzne výhodné pripoistenia.

Druhým typom cestovného poistenia je poistenie vozidla. Najprv skontrolujte územnú a časovú platnosť PZP. Do Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska by malo platiť. Za kontrolu však nič nedáte a budete si istí.

Povinné zmluvné poistenie kryje len škody spôsobené na vozidlách a majetku tretích osôb. Škody na vašom aute budete musieť uhradiť sami. To ale neplatí, keď máte platné havarijné poistenie. Jeho platnosť je obmedzená buď len na Slovensko, alebo rozšírená aj do ďalších európskych krajín.


Havarijné poistenie kryje:


 • dopravné nehody,

 • krádež,

 • vandalizmus,

 • živelnú udalosť.

Kasko nie je povinné. Ak ho nemáte uzatvorené, môžete využiť špeciálne  cestovné poistenie vozidla. Ide o časovo obmedzený produkt. Jeho krytie závisí od vami zvoleného balíka.


Na trhu sa stretnete s množstvom zaujímavých ponúk. Ak sa v nich nechcete stratiť, porovnajte si  ich všetky na jednom mieste. Zistite, aké výhody vám poskytujú.

Cestujte bezpečne

Plánujete návštevu Česka, Rakúska, Maďarska alebo Poľska počas zimných mesiacov? Nezabudnite na zimné pneumatiky. Každá krajina má iné podmienky, preto je dobré, keď si ich vopred naštudujete. Uistite sa, že pri cestnej kontrole nebudete platiť žiadnu pokutu.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.