Auto na snehu

Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

Zimné pneumatiky – kedy prezuť na Slovensku?

Zima sa blíži a vy premýšľate, kedy prezuť na zimné pneumatiky? Pravidlá sú každý rok rovnaké a vyplývajú zo zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Podľa neho platí:


„Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je vybavené zimnými pneumatikami s označením „M+S“, „M.S.“ alebo „M & S“ na všetkých nápravách; motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípadoch uvedených v časti vety pred bodkočiarkou.“


Jednoducho povedané, povinné zimné pneumatiky musíte mať, ak sa na ceste nachádza vrstva snehu, ľadu alebo námrazy a je obdobie od 15. novembra do 31. marca.


Neberte nič na ľahkú váhu a pneumatiky vymeňte hneď, ako si všimnete, že je niekoľko dní po sebe chladnejšie. Vyhnete sa tak riziku platenia pokuty a odobratia technického preukazu.


Rada odborníka

Po skončení zimného obdobia odporúčajú odborníci počkať, kým vonkajšia teplota minimálne niekoľko dní po sebe nepresiahne 7 °C. Toto pravidlo platí nielen počas popoludnia, ale aj počas chladných rán a večerov. Príliš skoré prezutie zimných pneumatík za letné zvyšuje riziko nehôd a spôsobuje ich rýchlejšie opotrebovanie.

Zimné pneumatiky a zákon – kedy nie sú povinné?

Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke uvádza niekoľko výnimiek, kedy nie je povinné mať zimné pneumatiky. Ide však len o tieto tri situácie:


 • „pri núdzovom dojazde, ak na náprave vozidla je namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,
 • pre terénne motorové vozidlo,
 • pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.“

Na prezutie pneumatík si dávajte pozor

Prezutie zimných pneumatík je povinnosť, na ktorú nesmiete zabudnúť. Ak by sa tak náhodou stalo, vystavujete sa oveľa väčším rizikám, ako je platenie pokuty alebo odobratie technického preukazu. Jedným z týchto rizík je dopravná nehoda.

Nehoda na letných pneumatikách je škodovou udalosťou, ktorú vám v zimnom období nepreplatí žiadna poisťovňa. Náklady na vaše zdravie, majetok a tiež na zdravie a majetok ostatných osôb by ste museli platiť zo svojich prostriedkov.

Koľko stojí prezutie pneumatík?

Pneumatiky si môžete prezuť sami doma, prípadne sa o to môže postarať pracovník v servise. Prvá možnosť je ideálna vtedy, keď máte dosť času a nechcete za tento úkon platiť nič navyše.

Druhá alternatíva, teda profesionálne prezutie, je určená pre tých, ktorí nemajú časovú kapacitu, nevedia pneumatiky prezuť sami alebo si chcú byť len istí, že auto bude prezuté správne.

Cena tejto služby sa líši a závisí od niekoľkých faktorov. Výrazne na ňu vplýva servis, ktorý navštívite, a veľkosť diskov. Platí pravidlo, že čím sú väčšie disky, tým bude prezutie drahšie.

Pre lepšiu predstavu, prezutie 15″ diskov vás vyjde približne na 50 až 60 eur. Naopak, cena za disky v rozmeroch 20″ a viac sa môže vyšplhať na 70 až 90 eur.

Zimné reťaze – sú povinné?

Zimné reťaze nie sú povinné pre osobné autá. Povinnosť ich používania majú až vozidlá vážiace viac ako 12 ton. Avšak v období od 15. novembra do 31. marca sa môže stať, že ich budete predsa len musieť použiť, a to na úsekoch označených príkazovou značkou.

Ak teda žijete vo vyššie položených oblastiach, spravíte dobre, keď si snehové reťaze kúpite a budete ich mať neustále pri sebe. Počasie je nepredvídateľné, a nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať.

Ak sa rozhodnete zaobstarať zimné reťaze, musíte poznať priemer, šírku a profil pneumatík. Následne berte do úvahy aj hmotnosť auta. Vozidlá do 2 ton majú reťaze pre osobné autá, pričom sa stretnete aj so špeciálnou kategóriou reťazí pre SUV a vozidlá s pohonom na všetky kolesá.

Rada odborníka

Na zimné reťaze si dávajte pozor nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Každá krajina má totiž iné pravidlá. Napríklad v Česku a Poľsku platí to isté, čo u nás, čo znamená, že reťaze musíte mať len na určitých úsekoch označených značkou. Naopak, v Rakúsku sú reťaze povinnou súčasťou výbavy. Pred vycestovaním si preto vždy skontrolujte aktuálne platné nariadenia, aby ste sa vyhli plateniu pokút.

Česká republika

Česko je obľúbenou destináciou nielen na oddych, ale aj na pracovné stretnutia. Bez ohľadu na to, či ste sa k susedom vybrali z osobných alebo iných dôvodov, v zime je nutné prezuť pneumatiky.

Zimné pneumatiky sú u našich severných susedov povinné od 1. novembra do 31. marca, a to v prípade, ak sa na povrchu cesty nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

Niektoré časti ciest sú označené dopravnými značkami, ktoré stanovujú povinnosť použitia zimných pneumatík, dokonca až reťazí. Keď sa teda v období od novembra do marca vyberiete do Česka, je dobré mať auto prezuté.

Podľa zákonov musia mať pneumatiky minimálnu hĺbku dezénu 4 mm. Vozidlá s hmotnosťou nad 3 500 kg musia mať hĺbku dezénu aspoň 6 mm.

Zimné pneumatiky v Rakúsku

Zimné pneumatiky by ste mali mať v prípade, že sa na povrchu ciest nachádza sneh alebo ľad, a to v období od 1. novembra do 15. apríla. Niektoré časti ciest si však zimné pneumatiky alebo reťaze vyžadujú bez ohľadu na snehovú pokrývku. Túto povinnosť určujú cestné značky.

Hĺbka dezénu radiálnych pneumatík by mala byť minimálne 4 mm a diagonálnych 5 mm. Ak pneumatiky nespĺňajú tieto požiadavky, hrozí vám pokuta v rozmedzi od 35 do 5 000 eur.

Maďarsko

Maďarsko má pomerne zaujímavé pravidlá. Na rozdiel od ostatných krajín zimné pneumatiky nie sú v Maďarsku zo zákona povinné. Avšak pri návšteve tejto krajiny je potrebné mať reťaze, ktoré je nutné nasadiť na kolesá v určitých častiach ciest. Minimálna hĺbka dezénu nie je zákonom stanovená.

Poľsko

V Poľsku neexistujú žiadne zákony týkajúce sa zimných pneumatík. Táto informácia sa môže zdať ako skvelá správa pre motoristov, avšak netreba sa príliš radovať, pretože Poľsko je jednou z najsevernejších krajín Európy. Preto, ak sa rozhodnete Poľsko navštíviť, je odporúčané auto prezuť na zimné pneumatiky. Pre istotu si so sebou zoberte aj reťaze, pretože nikdy neviete, kedy ich môžete potrebovať.


Výhodné PZP pre každé vozidlo

Nezabúdajte ani na povinné zmluvné poistenie, preto si najprv skontrolujte územnú a časovú platnosť PZP. Malo by platiť pre Česko, Rakúsko, Maďarsko a Poľsko. Nemáte uzatvorené PZP alebo ste zistili, že to aktuálne nie je také výhodné? Porovnajte si jednotlivé ponuky od slovenských poisťovní a vyberte si tú najvýhodnejšiu. Okrem toho však nezabúdajte, že spolu s PZP si môžete uzatvoriť aj výhodné pripoistenia či dokonca kasko, ktoré vám bude kryť vaše zdravie a majetok.


Na čo ešte myslieť?

Pri vycestovaní do zahraničia myslite na poistenie seba a svojho majetku. Potrebovať ho budete aj vtedy, keď sa chystáte ísť hoci len na vianočné trhy a v inej krajine budete zopár hodín. Nikdy neviete, čo sa môže stať.

Osobné cestovné poistenie sa dá uzatvoriť len na jeden deň. Krátkodobé ponuky sú obľúbené pre takýto typ výletov. Platia na určité, vami vybraté obdobie. Ak plánujete cestovať pravidelne, je dobré zvoliť si ročný variant.

Cestovné poistenia kryjú najmä liečebné náklady a úrazy, ale orientujú sa tiež na batožinu či storno. Dokúpiť si môžete aj rôzne výhodné pripoistenia.Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?