Auto na snehu

Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku a Poľsku?

Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku pozná snáď každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť však všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Prinášame vám preto aktuálne informácie z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

Česká republika

Česko je obľúbenou destináciou nielen na oddych, ale aj na pracovné stretnutia. Nehľadiac na to, či ste sa k susedom vybrali z osobných, alebo iných dôvodov, v zime je nutné prezuť pneumatiky


Zimné pneumatiky sú u našich bratov povinné od 1. novembra do 31. marca, a to v prípade, ak sa na povrchu cesty nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Treba si ale dávať pozor, pretože sledovanie počasia nemusí vždy stačiť.


Niektoré časti ciest sú označené dopravnými značkami, ktoré stanovujú povinnosť použitia zimných pneumatík, dokonca až reťazí. Keď sa teda v období od novembra do marca vyberiete do Česka, je dobré, keď bude auto prezuté.


Podľa zákonov musia mať pneumatiky hĺbku dezénu minimálne 4 mm. Vozidlá vážiace viac ako 3 500 kg musia mať hĺbku aspoň 6 mm.

Rakúsko

V Rakúsku platí to isté, čo v Česku. Zimné pneumatiky by ste mali mať v prípade, že sa na povrchu ciest nachádza sneh alebo ľad, a to v období od 1. novembra do 15. apríla. Niektoré časti ciest si ale zimné pneumatiky alebo reťaze vyžadujú, nehľadiac na snehovú pokrývku. Túto povinnosť určujú cestné značky.


Hĺbka dezénu by mala byť podľa zákona minimálne 4 mm.


Rada odborníka

V Rakúsku je alternatívou použitie letných pneumatík so snehovými reťazami. Táto výnimka ale platí len pri súvislej vrstve snehu.

Maďarsko

Maďarsko je na tom pomerne zaujímavo. Na rozdiel od ostatných krajín nie sú zimné pneumatiky zo zákona povinné. To, čo ale potrebujete pri návšteve Maďarska, sú reťaze. Na kolesá je nutné ich nasadiť v určitých častiach ciest.


Minimálna hĺbka dezénu nie je zákonom stanovená.

Poľsko

Poľsko nemá žiadne zákony o zimných pneumatikách. Táto informácia sa môže zdať ako skvelá správa pre každého motoristu. Netreba sa však hneď radovať. Poľsko je jednou z najsevernejších krajín Európy. Keď sa teda rozhodnete navštíviť ho, auto predsa len prezujte. Pre istotu si so sebou zoberte aj reťaze. Nikdy neviete, či ich náhodou nevyužijete.


Kedy sú zimné pneumatiky povinné na Slovensku?

Pre každého vodiča, ktorý by si nebol istý, pripomíname aj informácie spojené so zimnými pneumatikami na Slovensku. V našej krajine platí presný termín, rovnako ako v Rakúsku alebo Česku. Auto je nutné prezuť v čase od 15. novembra do 31. marca. Platí to však len vtedy, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.


Počasie je však nevyspytateľné, preto, keď vonku trochu prituhne, je dobré pneumatiky vymeniť. Sneh vás tak nezastihne nepripravených a vyhnete sa plateniu pokút.

Kde zohnať zimné reťaze?

Zimné reťaze sú potrebným doplnkom najmä pre ľudí žijúcich v horách. Nie každý však nimi disponuje. Ak sa chystáte za hranice a chcete ich mať pre istotu pri sebe, zaobstarajte si kvalitné prevedenie. Zakúpiť si ich môžete v mnohých špecializovaných obchodoch.


Druhou možnosťou sú obchody so zmiešaným tovarom, kde nájdete aj lacnejšie modely. Na zimných reťaziach ale zbytočne nešetrite, aby vás v núdzi nezradili a nezničili sa.


TIP

Minimálna hĺbka dezénu je podľa slovenských predpisov v hodnote 3 mm. Ak je nižšia, pneumatiky je nutné vymeniť.

Na čo ešte myslieť?

Pri vycestovaní do zahraničia myslite na poistenie seba a svojho majetku. Potrebovať ho budete aj vtedy, keď sa chystáte hoci len na vianočné trhy a v inej krajine budete zopár hodín. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Niekedy ide iba o zhodu náhod, ktorá spôsobí problémy.

Osobné  cestovné poistenie sa dá uzatvoriť len na jeden deň. Krátkodobé ponuky sú na takýto typ výletov obľúbené. Platia na určité, vami vybraté obdobie. Ak plánujete cestovať pravidelne, je dobré zvoliť si ročný variant.

Cestovné poistenia kryjú najmä liečebné náklady a úrazy, no orientujú sa tiež na batožinu či storno. Dokúpiť si viete aj rôzne výhodné pripoistenia.

Druhým typom cestovného poistenia je poistenie vozidla. Najprv skontrolujte územnú a časovú platnosť PZP. Do Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska by malo platiť. Za kontrolu však nič nedáte a budete si istí.

Povinné zmluvné poistenie kryje len škody spôsobené na vozidlách a majetku tretích osôb. Škody na vašom aute budete musieť uhradiť sami. To ale neplatí, keď máte platné havarijné poistenie. Jeho platnosť je obmedzená buď len na Slovensko, alebo rozšírená aj do ďalších európskych krajín.


Havarijné poistenie kryje:


 • dopravné nehody,

 • krádež,

 • vandalizmus,

 • živelnú udalosť.

Kasko nie je povinné. Ak ho nemáte uzatvorené, môžete využiť špeciálne  cestovné poistenie vozidla. Ide o časovo obmedzený produkt. Jeho krytie závisí od vami zvoleného balíka.


Na trhu sa stretnete s množstvom zaujímavých ponúk. Ak sa v nich nechcete stratiť, porovnajte si  ich všetky na jednom mieste. Zistite, aké výhody vám poskytujú.

Cestujte bezpečne

Plánujete návštevu Česka, Rakúska, Maďarska alebo Poľska počas zimných mesiacov? Nezabudnite na zimné pneumatiky. Každá krajina má iné podmienky, preto je dobré, keď si ich vopred naštudujete. Uistite sa, že pri cestnej kontrole nebudete platiť žiadnu pokutu.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?