jednodňová diaľničná známka 2024

Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

19. 12. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

Diaľničná známka ako základ

Každý slovenský vodič využívajúci spoplatnené úseky ciest, ku ktorým v súčasnosti patria diaľnice D1, D2, D3 a D4 a rýchlostné cesty R1, R2, R4 a R6, musí mať platnú diaľničnú známku. Vyplýva to zo zákona č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov v platnom znení.

Platenie za využívanie spoplatnených úsekov ciest je v jednotlivých krajinách rôzne. V Maďarsku, Slovinsku, Česku či Poľsku funguje systém tak, ako u nás, čiže formou známky. Chorvátsko je však na tom inak. Za diaľnice a iné spoplatnené cesty platíte formou mýta. 

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky

Ak plánujete využívať spoplatnené cestné úseky, bez diaľničnej známky sa nezaobídete. Ak by ste tak neurobili, vystavujete sa riziku platenia pokuty, ktorá sa môže vyšplhať na sumu od 100 do 500 eur a v blokovom konaní od 50 do 200 eur.


PZP je základ

Viete, že...

 pokutu môžete do výšky 3 320 eur dostať i za neplatné či nezaplatené PZP? Určite vám nestojí za to, aby ste riskovali takú veľkú sumu. Ak chcete ušetriť, porovnajte si jednotlivé ponuky PZP a vyberte si tú najlepšiu, podľa vašich predstáv.

Ktoré vozidlá musia mať diaľničnú známku?

Diaľničnú známku upravuje zákon č. 488/2013 Z. z., ktorý znie takto:

„Diaľničná známka je časový poplatok za užívanie vymedzených úsekov ciest. Vymedzené úseky ciest, označené dopravnými značkami, možno užívať po zaplatení úhrady diaľničnej známky za ich užívanie:

a) dvojstopovými motorovými vozidlami alebo jazdnými súpravami do 3,5 t,

b) dvojstopovými motorovými vozidlami kategórie M1 bez ohľadu na ich najväčšiu technicky prípustnú celkovú hmotnosť,

c) dvojstopovými jazdnými súpravami tvorenými motorovým vozidlom kategórie M1, N1 a prípojným vozidlom kategórie O1 a O2, ak súčet najväčšej technicky prípustnej celkovej hmotnosti motorového vozidla a najväčšej technicky prípustnej celkovej hmotnosti prípojného vozidla je nad 3,5 t.“

Diaľničná známka cena

Cena diaľničných známok sa odvíja od toho, akú platnosť si zvolíte. V súčasnosti si na Slovensku môžete zaobstarať tieto varianty:


PlatnosťCena

Diaľničná známka s ročnou platnosťou

60 eur

Diaľničná známka s 365-dňovou platnosťou

60 eur

Diaľničná známka s 30-dňovou platnosťou

17 eur

Diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou

12 eur

Jednodňová diaľničná známka

Vodiči, ktorí využívajú spoplatnené úseky slovenských ciest len sporadicky, si konečne budú môcť vydýchnuť. Jednodňová známka Eurovignette im zaručí, že cez diaľnicu alebo rýchlostnú cestu budú môcť prejsť bez toho, aby si kupovali 10-dňovú známku. Tá totižto v súčasnosti predstavuje najkratšiu alternatívu.

Jednodňová známka bude ideálna aj pre vodičov, ktorí sa chystajú na dovolenku alebo cestu do zahraničia. Dôvodom je fakt, že okrem Slovenska bude platiť aj v iných krajinách Európskej únie

Keď vyrazíte napríklad do Chorvátska, s veľkou pravdepodobnosťou budete prechádzať cez Rakúsko a Slovinsko. Namiesto toho, aby ste si zaobstarali 10-dňovú známku v Rakúsku za 9,60 eur a týždňovú známku v Slovinsku za 15 eur, zvolíte si lacnejšiu jednodňovú možnosť.


Najlepšie ponuky autopoistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia na jednom mieste.

Cena jednodňovej diaľničnej známky

Cena jednodňovej diaľničnej známky bude určená až po dôkladnej analýze s Národnou diaľničnou spoločnosťou. Od nariadenia z Bruselu prišlo stanovisko, že nemôže byť drahšia ako deväť percent z ceny ročnej diaľničnej známky, preto by sa za ňu nemalo platiť viac ako 5,40 eura.

Konečnú cenu však určí ministerstvo dopravy po dôkladnej analýze a bude v súlade s požiadavkami smernice na pomer cien krátkodobých a dlhodobých známok.


Jednodňová diaľničná známka od marca 2024

Podľa dostupných informácií ministerstva dopravy by tento typ známky mal vstúpiť do platnosti už v marci 2024, keďže momentálne sa pracuje na príprave legislatívneho návrhu.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.