diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta

Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

10. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

Diaľničná známka ako základ

Každý slovenský vodič využívajúci spoplatnené úseky ciest, ku ktorým v súčasnosti patria diaľnice D1, D2, D3 a D4 a rýchlostné cesty R1, R2, R4 a R6, musí mať platnú diaľničnú známku. Vyplýva to zo zákona č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov v platnom znení.


Platenie za využívanie spoplatnených úsekov ciest je v jednotlivých krajinách rôzne. V Maďarsku, Slovinsku, Česku či Poľsku funguje systém tak, ako u nás, čiže formou známky. Chorvátsko je však na tom inak. Za diaľnice a iné spoplatnené cesty platíte formou mýta. 

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky

V prípade, že by vodič využíval spoplatnené úseky diaľnic bez diaľničnej známky, vystavoval by sa riziku platenia pokuty. Pokuta by sa mohla vyšplhať až do výšky 300 eur.


PZP je základ

Viete, že...

 pokutu môžete do výšky 3 320 eur dostať i za neplatné či nezaplatené PZP? Určite vám nestojí za to, aby ste riskovali takú veľkú sumu. Ak chcete ušetriť, porovnajte si jednotlivé ponuky PZP a vyberte si tú najlepšiu, podľa vašich predstáv.

Ktoré vozidlá musia mať diaľničnú známku?

Podľa zákona č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke majú povinnosť úhrady diaľničnej známky:


 • dvojstopové motorové vozidlá alebo jazdné súpravy do 3,5 tony,

 • dvojstopové motorové vozidlá kategórie M1 bez ohľadu na najväčšiu technicky prípustnú celkovú hmotnosť a dvojstopové jazdné súpravy tvorené motorovým vozidlom kategórie M1 a N1 bez ohľadu na najväčšiu technickú prípustnú hmotnosť jazdnej súpravy.


Diaľničnú známku nemusia platiť len držitelia parkovacieho preukazu ZŤP. Majiteľ vozidla však musí podať žiadosť o oslobodenie od úhrady. Po jej schválení môže využívať diaľnice bez kúpy známky.

Diaľničná známka cena

Cena diaľničných známok sa odvíja od toho, akú platnosť si zvolíte. V súčasnosti si na Slovensku môžete zaobstarať tieto varianty:


 • ročná diaľničná známka – platí od 1. januára príslušného kalendárneho roka alebo odo dňa úhrady v príslušnom kalendárnom roku do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka – 50 eur,

 • diaľničná známka s 365-dňovou platnosťou  – 50 eur,

 • diaľničná známka s 30-dňovou platnosťou  – 14 eur,

 • diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou  – 10 eur.


Rada odborníka

Ak máte prípojné vozidlo, s ktorým má jazdná súprava viac ako 3,5 tony, musíte platiť diaľničnú známku aj preň. Známka pre prípojné vozidlo má rovnakú cenu a platnosť, ako známka pre klasické motorové vozidlo do 3,5 tony.

Jednodňová diaľničná známka

Vodiči, ktorí využívajú spoplatnené úseky slovenských ciest len sporadicky, si konečne budú môcť vydýchnuť. Jednodňová známka Eurovignette im zaručí, že cez diaľnicu alebo rýchlostnú cestu budú môcť prejsť bez toho, aby si kupovali 10-dňovú známku. Tá totižto v súčasnosti predstavuje najkratšiu alternatívu.


Jednodňová známka bude ideálna aj pre vodičov, ktorí sa chystajú na dovolenku alebo cestu do zahraničia. Dôvodom je fakt, že okrem Slovenska bude platiť aj v iných krajinách Európskej únie


Keď vyrazíte napríklad do Chorvátska, s veľkou pravdepodobnosťou budete prechádzať cez Rakúsko a Slovinsko. Namiesto toho, aby ste si zaobstarali 10-dňovú známku v Rakúsku za 9,60 eur a týždňovú známku v Slovinsku za 15 eur, zvolíte si lacnejšiu jednodňovú možnosť.


Najlepšie ponuky autopoistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia na jednom mieste.

Cena jednodňovej diaľničnej známky

To, čo väčšinu vodičov zaujíma najviac, je cena jednodňovej diaľničnej známky. Tá však nebude jednotná, ako v prípade klasickej známky. Jej výsledná cena sa bude odvíjať od emisií, ktoré vozidlo vyprodukuje.


Hlavným cieľom jednodňovej známky Eurovignette je totiž znížiť uhlíkovú stopu dopravy. To sa ale môže veľmi jednoducho minúť účinku. 


Dôvod je ten, že za známku si na základe spomínaného výpočtu priplatia najviac majitelia starších vozidiel. Tí však upozorňujú, že vlastniť staršie vozidlo je oveľa lepšie, ako pravidelne obmieňať svoj vozový park, čo robia mnohé firmy a niektorí jedinci.


Jednodňová známka tak vodičov nepriamo motivuje k nie príliš ekologickému rozhodnutiu – ku kúpe nového vozidla, vďaka ktorému môžu získať nižšiu cenu.


Otázne je tiež zvýhodnenie plug-in hybridov s elektrifikovaným pohonom. Tento typ áut disponuje zabudovanými dvoma až troma motormi a batériou, ktorá ale nie je dostatočne energeticky výkonná. Počas jazdy na diaľnici je tak vozidlo odkázané na benzín alebo naftu.

Dostupnosť jednodňovej diaľničnej známky

Jednodňovú diaľničnú známku si v súčasnosti nemôžete zaobstarať. Presný deň spustenia jej predaja na Slovensku alebo v okolitých krajinách ešte nie je známy. Členské štáty však majú povinnosť pripojiť sa do systému Eurovignette do 2 rokov.


Diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou si budete môcť zaobstarať online. To, či bude k dispozícii aj na čerpacích staniciach, je zatiaľ otázne.

Dbajte aj na inú ochranu

Okrem diaľničnej známky myslite aj na ďalšie povinnosti, ktoré ako vodič máte. K nim patrí napríklad uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, ktoré je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách.

K PZP si môžete vybaviť aj výhodné pripoistenia, ako napríklad pripoistenie stretu so zverou, čelného skla, kolies, vodiča, výtlku a množstvo ďalších.


Okrem PZP si viete uzatvoriť aj havarijné poistenie, ktoré síce nie je zo zákona povinné, no slúži na krytie škôd na vašom vozidle. Ak sa mu teda niečo stane, poisťovňa by mala preplatiť časť alebo všetky škody.

Zaobstarajte si diaľničnú známku, vybavte si výhodné poistenia a jazdite s pocitom istoty a bezpečia.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.