diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta

Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

10. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

Diaľničná známka ako základ

Každý slovenský vodič využívajúci spoplatnené úseky ciest, ku ktorým v súčasnosti patria diaľnice D1, D2, D3 a D4 a rýchlostné cesty R1, R2, R4 a R6, musí mať platnú diaľničnú známku. Vyplýva to zo zákona č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov v platnom znení.


Platenie za využívanie spoplatnených úsekov ciest je v jednotlivých krajinách rôzne. V Maďarsku, Slovinsku, Česku či Poľsku funguje systém tak, ako u nás, čiže formou známky. Chorvátsko je však na tom inak. Za diaľnice a iné spoplatnené cesty platíte formou mýta. 

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky

V prípade, že by vodič využíval spoplatnené úseky diaľnic bez diaľničnej známky, vystavoval by sa riziku platenia pokuty. Pokuta by sa mohla vyšplhať až do výšky 300 eur.


PZP je základ

Viete, že...

 pokutu môžete do výšky 3 320 eur dostať i za neplatné či nezaplatené PZP? Určite vám nestojí za to, aby ste riskovali takú veľkú sumu. Ak chcete ušetriť, porovnajte si jednotlivé ponuky PZP a vyberte si tú najlepšiu, podľa vašich predstáv.

Ktoré vozidlá musia mať diaľničnú známku?

Podľa zákona č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke majú povinnosť úhrady diaľničnej známky:


 • dvojstopové motorové vozidlá alebo jazdné súpravy do 3,5 tony,

 • dvojstopové motorové vozidlá kategórie M1 bez ohľadu na najväčšiu technicky prípustnú celkovú hmotnosť a dvojstopové jazdné súpravy tvorené motorovým vozidlom kategórie M1 a N1 bez ohľadu na najväčšiu technickú prípustnú hmotnosť jazdnej súpravy.


Diaľničnú známku nemusia platiť len držitelia parkovacieho preukazu ZŤP. Majiteľ vozidla však musí podať žiadosť o oslobodenie od úhrady. Po jej schválení môže využívať diaľnice bez kúpy známky.

Diaľničná známka cena

Cena diaľničných známok sa odvíja od toho, akú platnosť si zvolíte. V súčasnosti si na Slovensku môžete zaobstarať tieto varianty:


 • ročná diaľničná známka – platí od 1. januára príslušného kalendárneho roka alebo odo dňa úhrady v príslušnom kalendárnom roku do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka – 50 eur,

 • diaľničná známka s 365-dňovou platnosťou  – 50 eur,

 • diaľničná známka s 30-dňovou platnosťou  – 14 eur,

 • diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou  – 10 eur.


Rada odborníka

Ak máte prípojné vozidlo, s ktorým má jazdná súprava viac ako 3,5 tony, musíte platiť diaľničnú známku aj preň. Známka pre prípojné vozidlo má rovnakú cenu a platnosť, ako známka pre klasické motorové vozidlo do 3,5 tony.

Jednodňová diaľničná známka

Vodiči, ktorí využívajú spoplatnené úseky slovenských ciest len sporadicky, si konečne budú môcť vydýchnuť. Jednodňová známka Eurovignette im zaručí, že cez diaľnicu alebo rýchlostnú cestu budú môcť prejsť bez toho, aby si kupovali 10-dňovú známku. Tá totižto v súčasnosti predstavuje najkratšiu alternatívu.


Jednodňová známka bude ideálna aj pre vodičov, ktorí sa chystajú na dovolenku alebo cestu do zahraničia. Dôvodom je fakt, že okrem Slovenska bude platiť aj v iných krajinách Európskej únie


Keď vyrazíte napríklad do Chorvátska, s veľkou pravdepodobnosťou budete prechádzať cez Rakúsko a Slovinsko. Namiesto toho, aby ste si zaobstarali 10-dňovú známku v Rakúsku za 9,60 eur a týždňovú známku v Slovinsku za 15 eur, zvolíte si lacnejšiu jednodňovú možnosť.


Najlepšie ponuky autopoistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia na jednom mieste.

Cena jednodňovej diaľničnej známky

To, čo väčšinu vodičov zaujíma najviac, je cena jednodňovej diaľničnej známky. Tá však nebude jednotná, ako v prípade klasickej známky. Jej výsledná cena sa bude odvíjať od emisií, ktoré vozidlo vyprodukuje.


Hlavným cieľom jednodňovej známky Eurovignette je totiž znížiť uhlíkovú stopu dopravy. To sa ale môže veľmi jednoducho minúť účinku. 


Dôvod je ten, že za známku si na základe spomínaného výpočtu priplatia najviac majitelia starších vozidiel. Tí však upozorňujú, že vlastniť staršie vozidlo je oveľa lepšie, ako pravidelne obmieňať svoj vozový park, čo robia mnohé firmy a niektorí jedinci.


Jednodňová známka tak vodičov nepriamo motivuje k nie príliš ekologickému rozhodnutiu – ku kúpe nového vozidla, vďaka ktorému môžu získať nižšiu cenu.


Otázne je tiež zvýhodnenie plug-in hybridov s elektrifikovaným pohonom. Tento typ áut disponuje zabudovanými dvoma až troma motormi a batériou, ktorá ale nie je dostatočne energeticky výkonná. Počas jazdy na diaľnici je tak vozidlo odkázané na benzín alebo naftu.

Dostupnosť jednodňovej diaľničnej známky

Jednodňovú diaľničnú známku si v súčasnosti nemôžete zaobstarať. Presný deň spustenia jej predaja na Slovensku alebo v okolitých krajinách ešte nie je známy. Členské štáty však majú povinnosť pripojiť sa do systému Eurovignette do 2 rokov.


Diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou si budete môcť zaobstarať online. To, či bude k dispozícii aj na čerpacích staniciach, je zatiaľ otázne.

Dbajte aj na inú ochranu

Okrem diaľničnej známky myslite aj na ďalšie povinnosti, ktoré ako vodič máte. K nim patrí napríklad uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, ktoré je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách.

K PZP si môžete vybaviť aj výhodné pripoistenia, ako napríklad pripoistenie stretu so zverou, čelného skla, kolies, vodiča, výtlku a množstvo ďalších.


Okrem PZP si viete uzatvoriť aj havarijné poistenie, ktoré síce nie je zo zákona povinné, no slúži na krytie škôd na vašom vozidle. Ak sa mu teda niečo stane, poisťovňa by mala preplatiť časť alebo všetky škody.

Zaobstarajte si diaľničnú známku, vybavte si výhodné poistenia a jazdite s pocitom istoty a bezpečia.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?

 • kúpno-predajná zmluva
  Auto
  11. mája 2022|Silvia Múdra
  Ako by mala vyzerať kúpna zmluva na auto? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kupujete alebo predávate auto? Vysvetlíme vám, aký význam má kúpna zmluva a čo všetko má správna kúpno-predajná zmluva medzi fyzickými osobami obsahovať. V skratke vám poradíme aj to, ako po uzavretí zmluvy postupovať ďalej.