žena za volantom v novom aute

Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

Výhodou dovozu vozidla z Čiech je často lacnejšie a spoľahlivejšie auto. Vzhľadom na pravidelný servis a vyššiu kvalitu vozoviek sú aj staršie vozidlá z Čiech zachovalejšie ako tie naše na Slovensku. Čo všetko treba vybaviť a ako celý proces uskutočniť si povieme v našom článku.

Čo vás čaká v Čechách?

Výhodou dovozu áut z Čiech a Moravy je ušetrenie nákladov na dopravu  vozidla vzhľadom na vzdialenosť. Českí majitelia automobilov sú tiež zodpovednejší a svojho tátoša servisujú v autorizovaných autoservisoch častejšie ako sme zvyknutí u nás doma. 


Samozrejme, neznamená to hneď automaticky výhodnú kúpu. Ešte pred vycestovaním za svojim vyhliadnutým autom si preto jeho technický stav dobre preverte. Zamerajte sa najmä na jeho  servisnú históriu, garanciu pôvodu a najazdené kilometre. Jeden telefonát s majiteľom vás môže ochrániť pred nepríjemným rozčarovaním na mieste. Nezabudnite si tiež preveriť identifikačné výrobné číslo – VIN.


Pamätajte, že podľa informácií zverejnených na stránke  Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, je treba v prípade nového vozidla zaplatiť DPH, a to na Slovensku. Za nové auto sa pritom považuje také, ktoré nemá najazdených viac ako 6000 km alebo nie je staršie ako 6 mesiacov.


Čo sa týka ojazdeného vozidla, tu daň neplatíte, avšak iba za predpokladu, že ho kupujete od súkromnej osoby. Ak sa ale vyberiete do Čiech a kúpite si auto v českom autobazáre, budete musieť zaplatiť DPH, ktorá je platná v Čechách. Na Slovensku sa vás už táto povinnosť potom netýka.


V prípade dohody je prvým krokom vyhotovenie kúpno-predajnej zmluvy s predajcom vozidla. Potom vám už nič nebráni začať proces odhlásenia auta z Čiech.


TIP

Veľkou výhodou je tiež fakt, že k autu nemusíte mať úradne preložené dokumenty. České oficiálne dokumenty totiž zo zákona nemusíte prekladať.

Odhlásenie auta

Ako prvé treba s vyplneným tlačivom požiadať miestne príslušný inšpektorát dopravy o odhlásenie vozidla v Českej republike. Je lepšie, ak pôvodný majiteľ pôjde s vami, alebo to vybaví za vás. 


Následne si môžete začať vybavovať vývozné značky, bez ktorých by nebolo možné vozidlo priviesť na povinné kontroly a prihlasovacie procedúry v Slovenskej republike. Ich cena sa pohybuje na úrovni 30 eur (približne 800 Kč). 


Nezabudnite ani na dočasné povinné poistenie, za ktoré si v Čechách zaplatíte približne 50 eur, a to s platnosťou približne na jeden mesiac. Na výber máte aj druhú možnosť, a to vybavenie poistenia na konkrétne VIN číslo karosérie priamo na Slovensku.

Prihlásenie auta na Slovensku

Proces prihlásenia auta z Čiech je identický ako je tomu aj pri ďalších krajinách EÚ. Ako sme už v článku zmienili, jediný rozdiel je v tom, že doklady k vozidlu nemusíte dať úradne preložiť. Vo výsledku vás to preto bude stáť o niečo menej, ako napríklad pri autách z Nemecka. Samozrejme, v tomto prípade sa vám to predraží aj o vyššie dovozné náklady.


Poplatky za prihlásenie auta na Slovensku sa skladajú z nasledovných položiek: 


 • Kontrola originality vozidla – jednotlivé špecializované pracoviská. Cena sa pohybuje v závislosti na type vozidla. U osobných automobilov je to v priemere 70 až 80 eur.

 • Žiadosť o typové schválenie jednotlivo dovezeného vozidla zo zahraničia – dokument (osvedčenie o evidencii časť II) vydáva príslušný obvodný úrad. Za štandardné konanie (do 30 kalendárnych dní) zaplatíte 100 eur.

 • Potvrdenie o prevzatí zodpovednosti za nakladanie s odpadom pochádzajúcim z vozidla – prostredníctvom Koordinačného centra pre staré vozidlá (online portál idovoz.sk). Výška poplatku je závislá od výrobcu vozidla.

 • Registračná daň podľa výkonu vozidla – odvíja sa od výkonu motora vozidla (kW)


Vedeli ste, že…

… nižšiu registračnú daň zaplatíte v prípade, že ide o motorové vozidlo na alternatívny druh paliva alebo zdroj energie? Pri prepise hybridného motorového vozidla sa vypočítaná výška poplatku znižuje o 50 %.

Aké doklady treba predložiť na dopravnom inšpektoráte?

Na miestnom príslušnom dopravnom inšpektoráte treba predložiť nasledovné doklady:


 • Osvedčenie o evidencii  (časť II).

 • Rozhodnutie obvodného úradu dopravy – ohľadom schválenia technickej spôsobilosti vozidla. 

 • Platné PZP.

 • Doklad totožnosti.

 • Potvrdenie o podnikaní – iba ak podnikáte. Môže to byť originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list.

 • Osvedčenie o zhode (COC) – iba ak ho výrobca vystavil. 

 • Potvrdenie o zaplatení správneho poplatku.


Zákonná poistka

Nezabúdajte na povinnosť mať platné povinné zmluvné poistenie. Ak hľadáte výhodné PZP, porovnajte si jednotlivé ponuky prostredníctvom našej kalkulačky online a nájdite ponuku, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám.


Technická a emisná kontrola

V porovnaní s našimi českými susedmi je na Slovensku nutné absolvovať STK dvakrát. Prvú technickú a emisnú kontrolu  absolvujete hneď po  dovoze na Slovensko  u auta staršieho ako 4 roky. Druhú  STK (administratívnu) treba vykonať po prihlásení vozidla na obvodnom úrade, zaplatení registračného poplatku a vydaní evidenčných čísiel. 


Pamätajte, že administratívnu STK treba vykonať najneskôr do 7 dní od prihlásenie vozidla na akejkoľvek stanici technickej a emisnej kontroly. Ide o formalitu, pri ktorej sa overujú údaje o vozidle. Následne sa vyhotoví nový protokol o emisnej a technickej kontrole so správnym evidenčným číslom a platnými nálepkami na vozidlo. Poplatok za túto službu je približne 30 – 35 eur.


Záver

Prihlásenie auta z Čiech má tú výhodu, že netreba úradne prekladať doklady, preto je to o čosi lacnejšie. V ostatných krokoch je celý proces prihlasovania úplne rovnaký ako pri ďalších členských krajinách EÚ. Pamätajte, že STK musíte pri autách starších ako 4 roky vykonať dvakrát.


Vybavte si výhodné PZP

Pri prepise vozidla sa musíte preukázať platným potvrdením PZP. Využite náš online porovnávač, kde si jednoducho porovnávate jednotlivé ponuky poistenia a nájdete výhodnú ponuku, podľa vašich predstáv.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.