podanie rúk

Kupujete ojazdené auto? Myslite na kontrolu VIN

22. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Kupujete ojazdené auto? V tom prípade je absolútne nevyhnutná dôkladná kontrola technického stavu vozidla. Nemenej významnú rolu zohráva aj preverenie vozidla na internete, respektíve kontrola VIN. Kontrolu môžete vykonať na vlastnú päsť alebo ju prenechať profesionálom. Určite však na ňu nezabudnite.

Chcete si overiť vozidlo sami?

V prípade, že sa chcete sami pustiť do kontroly, ktorá sa týka overenia vozidla, pripravte sa na to, že strávite pár desiatok minút za počítačom.  Na to, aby ste vozidlo overili, potrebujete vedieť, aké je evidenčné číslo vozidla, čiže EČV alebo VIN číslo. 

VIN číslo sa dá zistiť aj na základe EČV. Na internete nájdete hneď niekoľko webových stránok, ktoré ponúkajú možnosť overenia ojazdeného vozidla.

Čo je to VIN číslo?

Ide o 17-miestny kód, ktorý kóduje, kde bolo vozidlo vyrobené, obsah motora, farbu alebo koľko miest má na sedenie.  Kód má pridelené každé osobné vozidlo, nákladné vozidlá, motocykle či autobusy. 

Zíde sa vám najmä v prípade, ak kupujete vozidlo v bazáre. Na základe VIN čísla si overíte, či bolo kradnuté, prípadne poskladané z viacerých kusov. Okrem toho si môžete nájsť aj servisnú históriu vozidla.

VIN číslo je uvádzané aj v dokumentoch, ktoré sa týkajú daného vozidla. Ide o:

 • kúpno-predajnú zmluvu,

 • servisnú knižku,

 • poistnú zmluvu,

 • malý a veľký technický preukaz,

 • žiadosť o pridelenie EČV.


Vedeli ste, že…

… VIN číslo nájdete na viacerých miestach vozidla, aby bolo zabránené jeho falšovaniu? Dá sa nájsť na dielenských nálepkách, pod podlahou spolujazdca, B stĺpiku, bezpečnostných prvkoch (ABS systém, čelnom skle) alebo na pravej strane auta v smere jazdy. Odhaduje sa, že VIN číslo sa nachádza až na 16 miestach vozidla.

Čo nájdete na webových stránkach, kde si môžete overiť VIN?

Každá z web stránok ponúka odlišné možnosti overenia a taktiež ponúkajú sprostredkovanie informácií zdarma, prípadne za niekoľko desiatok eur

Vo všeobecnosti sa dopátrate k informáciám:

 • o počte kilometrov v deň kontroly,

 • fotky vozidla,

 • hrúbku laku pri jednotlivých dieloch karosérie.

Problémom je, že pravosť kilometrov dovezeného auta dokážete zistiť len s veľkými ťažkosťami. Ani spoločnosti zaoberajúce sa kontrolou áut na profesionálnej úrovni nemajú prístupy k úplne všetkým zahraničným databázam. Podvodníci majú tendenciu stočiť kilometre pred prvou registráciou na Slovensku. 

Napríklad, na stránke seka.sk si môžete prezerať záznamy z emisnej kontroly vozidla. Každé nové vozidlo musí prejsť kontrolou 4 roky od zakúpenia a následne každé 2 roky. Počas tejto kontroly sa kontroluje stav kilometrov, ale nemôžete si byť na 100 % istí. Majiteľ mohol vozidlá stáčať medzi kontrolami, no môže sa stať, že chybné údaje zapíše technik. 

Ešte pred prvou  STK   si môžete zistiť počet kilometrov priamo v servise konkrétnej značky. Rátajte skôr ale s telefonátom, ako s e-mailom. Môže sa tiež stať, že vás odmietnu a žiadosťou sa nebudú viac zaoberať. Na základe tejto skutočnosti budete vedieť, kam by ste si s určitosťou nemali dávať servisovať vozidlo.

Myslite na právny stav auta

Nezanedbávajte ani kontrolu právneho stavu vozidla. Úplne zadarmo si môžete skontrolovať, či nie je auto v evidencii slovenskej polície ako kradnuté alebo či nepatrí leasingovej spoločnosti.. K prístupom do tejto databázy je potrebná registrácia. 

Na webe VINDECODER si môžete skontrolovať rok výroby auta, jeho výbavu či motor. Každý údaj musí reflektovať realitu. Ide o stránku s celosvetovým pokrytím, ktorá preverila bezmála 30 000 000 VIN kódov a objavila vyše 5 000 kradnutých vozidiel.

Ak hľadáte jednoduchšiu cestu, na kontrolu VIN môžete využiť služby profesionálov.  Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú kontrolou VIN, majú prístup k obrovskému množstvu databáz, a to aj takých, ktoré nie sú prístupné verejnosti. Vozidlo tak dokážu preveriť oveľa precíznejšie ako z údajov na internete.


TIP

Nie všetci šoféri dokážu určiť, čo je na ojazdenom vozidle v poriadku a čo nie. Preto bude najlepšie, ak vozidlo pred kúpou zveríte do rúk certifikovanému servisu.

4 veci, ktoré by ste si mali overiť pred kúpou vozidla

Okrem toho, že si vozidlo overíte prostrednítvom čísla VIN, je tu niekoľko ďalších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať.

1. Zblízka si vozidlo obzrite

K osobnému stretnutiu môžete pristúpiť až v momente, ak si auto preveríte cez internet. Ušetríte si kopec času a vyhnete sa možnému sklamaniu. Dokonalý exteriér nie je úmerný tomu, že o vozidlo bolo dokonale postarané. Môže ísť aj o rýchlo nanesený lak a majiteľ chce prekryť hrdzu, ryhy a iné nedokonalosti.

Korózia je často viditeľná na okrajoch dverí, v spodnej časti karosérie a pri blatníkoch. Ak sa vám podarí dostať sa pod auto, na podvozku hľadajte prípadné neodborné zvary. Sú dôkazom opráv alebo skladania z viacerých vozidiel.

2. Škrabance na streche

Pri prehliadke vozidla sa orientujte na škáry medzi kufrom, dverami či kapotou. Asymetrie značia ich opravu alebo neodbornú výmenu za iný kus. Dôležitá je aj kontrola strechy. Ak sú na nej škrabance, vozidlo mohlo slúžiť ako taxi, prípadne ako vozidlo na autoškolu.

3. Stočené kilometre

Trik, ktorý aj z veterána urobí navonok málo používané vozidlo. Ide o najväčší problém pri kúpe auta. Podnikateľom a firmám, ktoré sa snažia o takýto obchod, je podľa zákona udelená pokuta. Pri predaji medzi fyzickými osobami sa stále môžete stretnúť s podvodníkmi, a to najmä pri predaji cez internet.

Na to, aby ste nekalé praktiky odhalili, slúži odometer, čiže počítadlo najazdených kilometrov. Počet najazdených kilometrov je uložený v ECU moduloch, ABS alebo v airbagoch.

4. Nič nepodpisujte bez skúšobnej jazdy

Možno ste si vozidlo obzreli z každej strany, no to nie je dôvod na to, aby ste si ho hneď kúpili. Trvajte na testovacej jazde, v rámci ktorej môžete zistiť prípadné nedostatky na vozidle.

Klepanie, pískanie motora, hlučné motorčeky stieračov, sťahovačov okien či plávajúci podvozok sú nepríjemnosťami, ktoré môžete odhaliť pred zakúpením. 

Zhrnutie

Ak chcete kúpiť ojazdené vozidlo, okrem kontroly VIN by ste mali pozornosť venovať jeho dôkladnej obhliadke. Ideálne je nakupovanie vozidla z certifikovaného servisu, vďaka čomu máte záruku, že sa vyhnete napríklad stočeným kilometrov. Pri nákupe ojazdeného vozidla z internetu si na pomoc zoberte autičkára, ktorý vám poradí a uľahčí výber.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?