podanie rúk

Kupujete ojazdené auto? Myslite na kontrolu VIN

22. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Kupujete ojazdené auto? V tom prípade je absolútne nevyhnutná dôkladná kontrola technického stavu vozidla. Nemenej významnú rolu zohráva aj preverenie vozidla na internete, respektíve kontrola VIN. Kontrolu môžete vykonať na vlastnú päsť alebo ju prenechať profesionálom. Určite však na ňu nezabudnite.

Chcete si overiť vozidlo sami?

V prípade, že sa chcete sami pustiť do kontroly, ktorá sa týka overenia vozidla, pripravte sa na to, že strávite pár desiatok minút za počítačom.  Na to, aby ste vozidlo overili, potrebujete vedieť, aké je evidenčné číslo vozidla, čiže EČV alebo VIN číslo. 

VIN číslo sa dá zistiť aj na základe EČV. Na internete nájdete hneď niekoľko webových stránok, ktoré ponúkajú možnosť overenia ojazdeného vozidla.

Čo je to VIN číslo?

Ide o 17-miestny kód, ktorý kóduje, kde bolo vozidlo vyrobené, obsah motora, farbu alebo koľko miest má na sedenie.  Kód má pridelené každé osobné vozidlo, nákladné vozidlá, motocykle či autobusy. 

Zíde sa vám najmä v prípade, ak kupujete vozidlo v bazáre. Na základe VIN čísla si overíte, či bolo kradnuté, prípadne poskladané z viacerých kusov. Okrem toho si môžete nájsť aj servisnú históriu vozidla.

VIN číslo je uvádzané aj v dokumentoch, ktoré sa týkajú daného vozidla. Ide o:

 • kúpno-predajnú zmluvu,

 • servisnú knižku,

 • poistnú zmluvu,

 • malý a veľký technický preukaz,

 • žiadosť o pridelenie EČV.


Vedeli ste, že…

… VIN číslo nájdete na viacerých miestach vozidla, aby bolo zabránené jeho falšovaniu? Dá sa nájsť na dielenských nálepkách, pod podlahou spolujazdca, B stĺpiku, bezpečnostných prvkoch (ABS systém, čelnom skle) alebo na pravej strane auta v smere jazdy. Odhaduje sa, že VIN číslo sa nachádza až na 16 miestach vozidla.

Čo nájdete na webových stránkach, kde si môžete overiť VIN?

Každá z web stránok ponúka odlišné možnosti overenia a taktiež ponúkajú sprostredkovanie informácií zdarma, prípadne za niekoľko desiatok eur

Vo všeobecnosti sa dopátrate k informáciám:

 • o počte kilometrov v deň kontroly,

 • fotky vozidla,

 • hrúbku laku pri jednotlivých dieloch karosérie.

Problémom je, že pravosť kilometrov dovezeného auta dokážete zistiť len s veľkými ťažkosťami. Ani spoločnosti zaoberajúce sa kontrolou áut na profesionálnej úrovni nemajú prístupy k úplne všetkým zahraničným databázam. Podvodníci majú tendenciu stočiť kilometre pred prvou registráciou na Slovensku. 

Napríklad, na stránke seka.sk si môžete prezerať záznamy z emisnej kontroly vozidla. Každé nové vozidlo musí prejsť kontrolou 4 roky od zakúpenia a následne každé 2 roky. Počas tejto kontroly sa kontroluje stav kilometrov, ale nemôžete si byť na 100 % istí. Majiteľ mohol vozidlá stáčať medzi kontrolami, no môže sa stať, že chybné údaje zapíše technik. 

Ešte pred prvou  STK   si môžete zistiť počet kilometrov priamo v servise konkrétnej značky. Rátajte skôr ale s telefonátom, ako s e-mailom. Môže sa tiež stať, že vás odmietnu a žiadosťou sa nebudú viac zaoberať. Na základe tejto skutočnosti budete vedieť, kam by ste si s určitosťou nemali dávať servisovať vozidlo.

Myslite na právny stav auta

Nezanedbávajte ani kontrolu právneho stavu vozidla. Úplne zadarmo si môžete skontrolovať, či nie je auto v evidencii slovenskej polície ako kradnuté alebo či nepatrí leasingovej spoločnosti.. K prístupom do tejto databázy je potrebná registrácia. 

Na webe VINDECODER si môžete skontrolovať rok výroby auta, jeho výbavu či motor. Každý údaj musí reflektovať realitu. Ide o stránku s celosvetovým pokrytím, ktorá preverila bezmála 30 000 000 VIN kódov a objavila vyše 5 000 kradnutých vozidiel.

Ak hľadáte jednoduchšiu cestu, na kontrolu VIN môžete využiť služby profesionálov.  Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú kontrolou VIN, majú prístup k obrovskému množstvu databáz, a to aj takých, ktoré nie sú prístupné verejnosti. Vozidlo tak dokážu preveriť oveľa precíznejšie ako z údajov na internete.


TIP

Nie všetci šoféri dokážu určiť, čo je na ojazdenom vozidle v poriadku a čo nie. Preto bude najlepšie, ak vozidlo pred kúpou zveríte do rúk certifikovanému servisu.

4 veci, ktoré by ste si mali overiť pred kúpou vozidla

Okrem toho, že si vozidlo overíte prostrednítvom čísla VIN, je tu niekoľko ďalších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať.

1. Zblízka si vozidlo obzrite

K osobnému stretnutiu môžete pristúpiť až v momente, ak si auto preveríte cez internet. Ušetríte si kopec času a vyhnete sa možnému sklamaniu. Dokonalý exteriér nie je úmerný tomu, že o vozidlo bolo dokonale postarané. Môže ísť aj o rýchlo nanesený lak a majiteľ chce prekryť hrdzu, ryhy a iné nedokonalosti.

Korózia je často viditeľná na okrajoch dverí, v spodnej časti karosérie a pri blatníkoch. Ak sa vám podarí dostať sa pod auto, na podvozku hľadajte prípadné neodborné zvary. Sú dôkazom opráv alebo skladania z viacerých vozidiel.

2. Škrabance na streche

Pri prehliadke vozidla sa orientujte na škáry medzi kufrom, dverami či kapotou. Asymetrie značia ich opravu alebo neodbornú výmenu za iný kus. Dôležitá je aj kontrola strechy. Ak sú na nej škrabance, vozidlo mohlo slúžiť ako taxi, prípadne ako vozidlo na autoškolu.

3. Stočené kilometre

Trik, ktorý aj z veterána urobí navonok málo používané vozidlo. Ide o najväčší problém pri kúpe auta. Podnikateľom a firmám, ktoré sa snažia o takýto obchod, je podľa zákona udelená pokuta. Pri predaji medzi fyzickými osobami sa stále môžete stretnúť s podvodníkmi, a to najmä pri predaji cez internet.

Na to, aby ste nekalé praktiky odhalili, slúži odometer, čiže počítadlo najazdených kilometrov. Počet najazdených kilometrov je uložený v ECU moduloch, ABS alebo v airbagoch.

4. Nič nepodpisujte bez skúšobnej jazdy

Možno ste si vozidlo obzreli z každej strany, no to nie je dôvod na to, aby ste si ho hneď kúpili. Trvajte na testovacej jazde, v rámci ktorej môžete zistiť prípadné nedostatky na vozidle.

Klepanie, pískanie motora, hlučné motorčeky stieračov, sťahovačov okien či plávajúci podvozok sú nepríjemnosťami, ktoré môžete odhaliť pred zakúpením. 

Zhrnutie

Ak chcete kúpiť ojazdené vozidlo, okrem kontroly VIN by ste mali pozornosť venovať jeho dôkladnej obhliadke. Ideálne je nakupovanie vozidla z certifikovaného servisu, vďaka čomu máte záruku, že sa vyhnete napríklad stočeným kilometrov. Pri nákupe ojazdeného vozidla z internetu si na pomoc zoberte autičkára, ktorý vám poradí a uľahčí výber.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.