podanie rúk

Kupujete ojazdené auto? Myslite na kontrolu VIN

22. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Kupujete ojazdené auto? V tom prípade je absolútne nevyhnutná dôkladná kontrola technického stavu vozidla. Nemenej významnú rolu zohráva aj preverenie vozidla na internete, respektíve kontrola VIN. Kontrolu môžete vykonať na vlastnú päsť alebo ju prenechať profesionálom. Určite však na ňu nezabudnite.

Chcete si overiť vozidlo sami?

V prípade, že sa chcete sami pustiť do kontroly, ktorá sa týka overenia vozidla, pripravte sa na to, že strávite pár desiatok minút za počítačom.  Na to, aby ste vozidlo overili, potrebujete vedieť, aké je evidenčné číslo vozidla, čiže EČV alebo VIN číslo. 

VIN číslo sa dá zistiť aj na základe EČV. Na internete nájdete hneď niekoľko webových stránok, ktoré ponúkajú možnosť overenia ojazdeného vozidla.

Čo je to VIN číslo?

Ide o 17-miestny kód, ktorý kóduje, kde bolo vozidlo vyrobené, obsah motora, farbu alebo koľko miest má na sedenie.  Kód má pridelené každé osobné vozidlo, nákladné vozidlá, motocykle či autobusy. 

Zíde sa vám najmä v prípade, ak kupujete vozidlo v bazáre. Na základe VIN čísla si overíte, či bolo kradnuté, prípadne poskladané z viacerých kusov. Okrem toho si môžete nájsť aj servisnú históriu vozidla.

VIN číslo je uvádzané aj v dokumentoch, ktoré sa týkajú daného vozidla. Ide o:

 • kúpno-predajnú zmluvu,

 • servisnú knižku,

 • poistnú zmluvu,

 • malý a veľký technický preukaz,

 • žiadosť o pridelenie EČV.


Vedeli ste, že…

… VIN číslo nájdete na viacerých miestach vozidla, aby bolo zabránené jeho falšovaniu? Dá sa nájsť na dielenských nálepkách, pod podlahou spolujazdca, B stĺpiku, bezpečnostných prvkoch (ABS systém, čelnom skle) alebo na pravej strane auta v smere jazdy. Odhaduje sa, že VIN číslo sa nachádza až na 16 miestach vozidla.

Čo nájdete na webových stránkach, kde si môžete overiť VIN?

Každá z web stránok ponúka odlišné možnosti overenia a taktiež ponúkajú sprostredkovanie informácií zdarma, prípadne za niekoľko desiatok eur

Vo všeobecnosti sa dopátrate k informáciám:

 • o počte kilometrov v deň kontroly,

 • fotky vozidla,

 • hrúbku laku pri jednotlivých dieloch karosérie.

Problémom je, že pravosť kilometrov dovezeného auta dokážete zistiť len s veľkými ťažkosťami. Ani spoločnosti zaoberajúce sa kontrolou áut na profesionálnej úrovni nemajú prístupy k úplne všetkým zahraničným databázam. Podvodníci majú tendenciu stočiť kilometre pred prvou registráciou na Slovensku. 

Napríklad, na stránke seka.sk si môžete prezerať záznamy z emisnej kontroly vozidla. Každé nové vozidlo musí prejsť kontrolou 4 roky od zakúpenia a následne každé 2 roky. Počas tejto kontroly sa kontroluje stav kilometrov, ale nemôžete si byť na 100 % istí. Majiteľ mohol vozidlá stáčať medzi kontrolami, no môže sa stať, že chybné údaje zapíše technik. 

Ešte pred prvou  STK   si môžete zistiť počet kilometrov priamo v servise konkrétnej značky. Rátajte skôr ale s telefonátom, ako s e-mailom. Môže sa tiež stať, že vás odmietnu a žiadosťou sa nebudú viac zaoberať. Na základe tejto skutočnosti budete vedieť, kam by ste si s určitosťou nemali dávať servisovať vozidlo.

Myslite na právny stav auta

Nezanedbávajte ani kontrolu právneho stavu vozidla. Úplne zadarmo si môžete skontrolovať, či nie je auto v evidencii slovenskej polície ako kradnuté alebo či nepatrí leasingovej spoločnosti.. K prístupom do tejto databázy je potrebná registrácia. 

Na webe VINDECODER si môžete skontrolovať rok výroby auta, jeho výbavu či motor. Každý údaj musí reflektovať realitu. Ide o stránku s celosvetovým pokrytím, ktorá preverila bezmála 30 000 000 VIN kódov a objavila vyše 5 000 kradnutých vozidiel.

Ak hľadáte jednoduchšiu cestu, na kontrolu VIN môžete využiť služby profesionálov.  Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú kontrolou VIN, majú prístup k obrovskému množstvu databáz, a to aj takých, ktoré nie sú prístupné verejnosti. Vozidlo tak dokážu preveriť oveľa precíznejšie ako z údajov na internete.


TIP

Nie všetci šoféri dokážu určiť, čo je na ojazdenom vozidle v poriadku a čo nie. Preto bude najlepšie, ak vozidlo pred kúpou zveríte do rúk certifikovanému servisu.

4 veci, ktoré by ste si mali overiť pred kúpou vozidla

Okrem toho, že si vozidlo overíte prostrednítvom čísla VIN, je tu niekoľko ďalších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať.

1. Zblízka si vozidlo obzrite

K osobnému stretnutiu môžete pristúpiť až v momente, ak si auto preveríte cez internet. Ušetríte si kopec času a vyhnete sa možnému sklamaniu. Dokonalý exteriér nie je úmerný tomu, že o vozidlo bolo dokonale postarané. Môže ísť aj o rýchlo nanesený lak a majiteľ chce prekryť hrdzu, ryhy a iné nedokonalosti.

Korózia je často viditeľná na okrajoch dverí, v spodnej časti karosérie a pri blatníkoch. Ak sa vám podarí dostať sa pod auto, na podvozku hľadajte prípadné neodborné zvary. Sú dôkazom opráv alebo skladania z viacerých vozidiel.

2. Škrabance na streche

Pri prehliadke vozidla sa orientujte na škáry medzi kufrom, dverami či kapotou. Asymetrie značia ich opravu alebo neodbornú výmenu za iný kus. Dôležitá je aj kontrola strechy. Ak sú na nej škrabance, vozidlo mohlo slúžiť ako taxi, prípadne ako vozidlo na autoškolu.

3. Stočené kilometre

Trik, ktorý aj z veterána urobí navonok málo používané vozidlo. Ide o najväčší problém pri kúpe auta. Podnikateľom a firmám, ktoré sa snažia o takýto obchod, je podľa zákona udelená pokuta. Pri predaji medzi fyzickými osobami sa stále môžete stretnúť s podvodníkmi, a to najmä pri predaji cez internet.

Na to, aby ste nekalé praktiky odhalili, slúži odometer, čiže počítadlo najazdených kilometrov. Počet najazdených kilometrov je uložený v ECU moduloch, ABS alebo v airbagoch.

4. Nič nepodpisujte bez skúšobnej jazdy

Možno ste si vozidlo obzreli z každej strany, no to nie je dôvod na to, aby ste si ho hneď kúpili. Trvajte na testovacej jazde, v rámci ktorej môžete zistiť prípadné nedostatky na vozidle.

Klepanie, pískanie motora, hlučné motorčeky stieračov, sťahovačov okien či plávajúci podvozok sú nepríjemnosťami, ktoré môžete odhaliť pred zakúpením. 

Zhrnutie

Ak chcete kúpiť ojazdené vozidlo, okrem kontroly VIN by ste mali pozornosť venovať jeho dôkladnej obhliadke. Ideálne je nakupovanie vozidla z certifikovaného servisu, vďaka čomu máte záruku, že sa vyhnete napríklad stočeným kilometrov. Pri nákupe ojazdeného vozidla z internetu si na pomoc zoberte autičkára, ktorý vám poradí a uľahčí výber.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.