volant auta

Jednoduchý návod, ako skontrolovať VIN číslo

Spoliehať sa iba na informácie od predajcu ojazdeného vozidla môže byť niekedy riskantné. Nie je vozidlo kradnuté? Nemá stočené kilometre? Nie je poskladané z viacerých automobilov? Ak predajcovi nedôverujete, VIN číslo vám vie pomôcť s hľadaním odpovedí na tieto otázky.

Čo všetko zistíte vďaka VIN?

VIN, čiže Vehicle Identification Number, je číslo určené na identifikáciu vozidiel. Osobným a nákladným motorovým vozidlám, autobusom a motocyklom, sa už pri výrobe pridelí ich jedinečné VIN. Dalo by sa prirovnať k občianskemu preukazu daného vozidla. Podľa VIN čísla viete zistiť:

 • krajinu pôvodu,

 • výrobcu,

 • model,

 • rok výroby,

 • prevádzku, v ktorej sa montovalo,

 • informácie o motore (objem, palivo...)

Tieto informácie sa väčšinou dozviete už pri prvom pohľade na auto, keď nahliadnete pod kapotu alebo si vypýtate technický preukaz. Podľa VIN ale dokážete získať prístup k údajom, ktoré vám môže predajca cielene zatajovať.

Krádež

Určite neexistuje horšia možnosť, ako kúpa kradnutého auta. O tom, že ho predchádzajúci „majiteľ“ ukradol, sa dozviete najneskôr pri prihlasovaní na dopravnom inšpektoráte. Bohužiaľ, v takom prípade sa musíte pripraviť na policajné výsluchy a prípadné súdne procesy.

Stočené kilometre

Stáčanie najazdených kilometrov je veľmi obľúbenou metódou podvodníkov, ktorí chcú vozidlo predať rýchlejšie alebo výhodnejšie. Najazdené kilometre sú prvá vec, na ktorú by ste sa pri výbere ojazdeného vozidla mali zamerať. VIN číslo vám v kombinácii so správnym nástrojom môže prezradiť, či je aktuálny stav tachometra pravdivý.

Stočené kilometre na aute sú často iba snahou predchádzajúceho majiteľa zarobiť na predaji viac peňazí. To by bol ten lepší prípad. Niekedy sa však stáva, že simuláciou nižšieho nájazdu sa predajca snaží zakryť iné, oveľa závažnejšie nedostatky vozidla. Ak teda nájdete auto so stočenými kilometrami, držte sa od neho čo najďalej.

Celková história

VIN číslo sa uvádza v mnohých záznamoch, ako sú protokoly o dopravných nehodách  alebo prehlasovanie na nového majiteľa. Vďaka tomu si viete dohľadať množstvo údajov, ktoré vám prezradia viac o minulosti vybraného vozidla.

Ak už VIN číslo poznáte, poďme sa pozrieť na možnosti jeho overenia. Ak chcete vedieť, kde ho nájdete alebo čo presne znamenajú znaky, z ktorých sa skladá, tieto informácie na vás čakajú ďalej v článku.

Ako zistiť, či je kradnuté?

Stačí navštíviť stránku Ministerstva vnútra a zadať VIN (alebo EČV) a kliknúť na „Hľadaj.“ Systém následne prehľadá databázu vozidiel, ktoré sú hlásené ako kradnuté. V ideálnom prípade vyhodí 0 výsledkov a riziko kúpy ukradnutého auta sa výrazne zníži.

Pokiaľ auto kupujete zo zahraničia, na spomínanej stránke nájdete niekoľko užitočných preklikov. Ide o zahraničné weby, ktoré slúžia na rovnaký účel, teda prehľadávanie databázy kradnutých vozidiel podľa VIN v iných krajinách.

Ako zistiť, či má stočené kilometre?

Vďaka tomu, že číslo VIN sa zaznamenáva pri pravidelných kontrolách technického stavu vozidla, dokážete odhaliť prípadné zníženie nájazdu. Ak napríklad k danému VIN jeden záznam STK z roku 2018 obsahuje nájazd 120 tisíc km, ale v roku 2020 malo to isté auto 80 tisíc km, asi niečo nebude v poriadku.

Na webe nájdete rôzne nástroje, ktoré vám po zadaní VIN čísla prezradia históriu odometra konkrétneho vozidla. Avšak, prístup do týchto databáz je niekedy spoplatnený. Ceny sa pohybujú okolo 10 € na zistenie informácii o jednom vozidle. Ak ale kupujete auto za niekoľko tisíc eur, mať istotu o jeho nájazde za 10 € je pomerne výhodné.

Samozrejme, niektoré weby poskytujú overenie nájazdu podľa VIN aj zadarmo. Treba však rátať s tým, že bez poplatku nemusíte mať prístup ku všetkým záznamom.

Ako zistiť viac o jeho histórii?

Situácia je veľmi podobná, ako v prípade zisťovania nájazdu. Špeciálne určené webové aplikácie dokážu na základe VIN prezradiť predchádzajúce zmeny majiteľov, opravy na vozidle či zaznamenané nehody.

Treba sa však pripraviť na to, že ak chcete vedieť celú históriu auta, pravdepodobne budete musieť zaplatiť určitú sumu. Opäť ale platí, že ceny sa pohybujú do 10 € za jedno vozidlo.

Kde nájdete VIN číslo?

V snahe zamedziť falšovaniu a zatajovaniu výmeny jednotlivých častí vozidla sa VIN číslo nachádza na viacerých miestach. Medzi najčastejšie a najľahšie dostupné patria:

 • pravá strana auta v smere jazdy,

 • pod podlahou spolujazdca,

 • na dielenských nálepkách,

 • na čelnom skle,

 • na B stĺpiku,

 • na ABS systéme.

Toto sú však len niektoré z nich. Dokopy sa na aute nachádza VIN číslo priemerne až 16-krát. Môže sa to však líšiť v závislosti od konkrétneho výrobcu či modelu. 

Tip

Ak na dvoch odlišných častiach vozidla nájdete iné VIN čísla a predajca tvrdí, že auto je nebúrané a v pôvodnom stave, niečo nebude v poriadku.

Pokiaľ ide o dokumenty, VIN musí byť uvedené vo všetkých, ktoré sa týkajú daného vozidla. Sú to napríklad:

 • malý a veľký technický preukaz,

 • kúpno-predajná zmluva,

 • servisná knižka,

 • poistná zmluva.

Čo znamenajú znaky vo VIN čísle?

Každé VIN číslo sa skladá z kombinácie 17 písmen a čísel. Ak chcete rozlúštiť ich význam a zistiť napríklad krajinu pôvodu vášho vozidla, tu je približný návod.

Prvé tri znaky

Označujú sa aj ako WMI (World Manufacturer Identifier). Z toho vyplýva, že hovoria o výrobe daného vozidla. Úplne prvý vám prezradí, v ktorej časti sveta bolo auto vyrobené. Oblasti majú svoj znak pridelený podľa poradia abecedy a číslic takto:

 • A až H pre vozidlá z Afriky,

 • J až R pre vozidlá z Ázie,

 • S až Z pre vozidlá z Európy,

 • 1 až 5 pre vozidlá zo Severnej Ameriky,

 • 6 a 7 pre vozidlá z Austrálie a Oceánie,

 • 0 a 8 pre vozidlá z Južnej Ameriky.

Druhý znak sa týka konkrétnej továrne danej značky, v ktorej boli vyrobené diely na vozidlo. Tretí znak VIN čísla je veľmi variabilný a nemá presne určený účel. Môže napríklad udávať počet vozidiel, ktoré výrobca vyprodukuje za jeden rok.

Vedeli ste, že…

… vozidlá značky Škoda majú VIN začínajúce trojicou písmen TMB? T ako označenie krajiny v Európe a MB ako Mladá Boleslav.

Ďalších 6 znakov

Znaky na pozíciách 4 – 9 sa nazývajú VDS (Vehicle Descriptor Section). Ich voľba závisí od konkrétneho výrobcu. Často sa podľa nich dá určiť napríklad model, trieda či typ prevodovky vozidla.

Posledných 8 znakov

VIS, teda Vehicle Identifier Section, identifikuje konkrétne vozidlo. 10. znak určuje modelový rok, 11. znak fabriku, v ktorej bolo zmontované a posledných 6 znakov je výrobné číslo špecifické pre dané auto.

Zhrnutie

Teraz už viete, čo všetko sa dá zistiť o kupovanom aute podľa kombinácie 17 znakov, ktoré mu pridelí výrobca. VIN číslo je pri kúpe ojazdeného auta veľmi užitočné. Ak chcete mať teda istotu, že predajca je poctivý človek, vypýtajte si VIN a pomocou dostupných nástrojov si overte históriu vozidla.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.