volant auta

Jednoduchý návod, ako skontrolovať VIN číslo

Spoliehať sa iba na informácie od predajcu ojazdeného vozidla môže byť niekedy riskantné. Nie je vozidlo kradnuté? Nemá stočené kilometre? Nie je poskladané z viacerých automobilov? Ak predajcovi nedôverujete, VIN číslo vám vie pomôcť s hľadaním odpovedí na tieto otázky.

Čo všetko zistíte vďaka VIN?

VIN, čiže Vehicle Identification Number, je číslo určené na identifikáciu vozidiel. Osobným a nákladným motorovým vozidlám, autobusom a motocyklom, sa už pri výrobe pridelí ich jedinečné VIN. Dalo by sa prirovnať k občianskemu preukazu daného vozidla. Podľa VIN čísla viete zistiť:

 • krajinu pôvodu,

 • výrobcu,

 • model,

 • rok výroby,

 • prevádzku, v ktorej sa montovalo,

 • informácie o motore (objem, palivo...)

Tieto informácie sa väčšinou dozviete už pri prvom pohľade na auto, keď nahliadnete pod kapotu alebo si vypýtate technický preukaz. Podľa VIN ale dokážete získať prístup k údajom, ktoré vám môže predajca cielene zatajovať.

Krádež

Určite neexistuje horšia možnosť, ako kúpa kradnutého auta. O tom, že ho predchádzajúci „majiteľ“ ukradol, sa dozviete najneskôr pri prihlasovaní na dopravnom inšpektoráte. Bohužiaľ, v takom prípade sa musíte pripraviť na policajné výsluchy a prípadné súdne procesy.

Stočené kilometre

Stáčanie najazdených kilometrov je veľmi obľúbenou metódou podvodníkov, ktorí chcú vozidlo predať rýchlejšie alebo výhodnejšie. Najazdené kilometre sú prvá vec, na ktorú by ste sa pri výbere ojazdeného vozidla mali zamerať. VIN číslo vám v kombinácii so správnym nástrojom môže prezradiť, či je aktuálny stav tachometra pravdivý.

Stočené kilometre na aute sú často iba snahou predchádzajúceho majiteľa zarobiť na predaji viac peňazí. To by bol ten lepší prípad. Niekedy sa však stáva, že simuláciou nižšieho nájazdu sa predajca snaží zakryť iné, oveľa závažnejšie nedostatky vozidla. Ak teda nájdete auto so stočenými kilometrami, držte sa od neho čo najďalej.

Celková história

VIN číslo sa uvádza v mnohých záznamoch, ako sú protokoly o dopravných nehodách  alebo prehlasovanie na nového majiteľa. Vďaka tomu si viete dohľadať množstvo údajov, ktoré vám prezradia viac o minulosti vybraného vozidla.

Ak už VIN číslo poznáte, poďme sa pozrieť na možnosti jeho overenia. Ak chcete vedieť, kde ho nájdete alebo čo presne znamenajú znaky, z ktorých sa skladá, tieto informácie na vás čakajú ďalej v článku.

Ako zistiť, či je kradnuté?

Stačí navštíviť stránku Ministerstva vnútra a zadať VIN (alebo EČV) a kliknúť na „Hľadaj.“ Systém následne prehľadá databázu vozidiel, ktoré sú hlásené ako kradnuté. V ideálnom prípade vyhodí 0 výsledkov a riziko kúpy ukradnutého auta sa výrazne zníži.

Pokiaľ auto kupujete zo zahraničia, na spomínanej stránke nájdete niekoľko užitočných preklikov. Ide o zahraničné weby, ktoré slúžia na rovnaký účel, teda prehľadávanie databázy kradnutých vozidiel podľa VIN v iných krajinách.

Ako zistiť, či má stočené kilometre?

Vďaka tomu, že číslo VIN sa zaznamenáva pri pravidelných kontrolách technického stavu vozidla, dokážete odhaliť prípadné zníženie nájazdu. Ak napríklad k danému VIN jeden záznam STK z roku 2018 obsahuje nájazd 120 tisíc km, ale v roku 2020 malo to isté auto 80 tisíc km, asi niečo nebude v poriadku.

Na webe nájdete rôzne nástroje, ktoré vám po zadaní VIN čísla prezradia históriu odometra konkrétneho vozidla. Avšak, prístup do týchto databáz je niekedy spoplatnený. Ceny sa pohybujú okolo 10 € na zistenie informácii o jednom vozidle. Ak ale kupujete auto za niekoľko tisíc eur, mať istotu o jeho nájazde za 10 € je pomerne výhodné.

Samozrejme, niektoré weby poskytujú overenie nájazdu podľa VIN aj zadarmo. Treba však rátať s tým, že bez poplatku nemusíte mať prístup ku všetkým záznamom.

Ako zistiť viac o jeho histórii?

Situácia je veľmi podobná, ako v prípade zisťovania nájazdu. Špeciálne určené webové aplikácie dokážu na základe VIN prezradiť predchádzajúce zmeny majiteľov, opravy na vozidle či zaznamenané nehody.

Treba sa však pripraviť na to, že ak chcete vedieť celú históriu auta, pravdepodobne budete musieť zaplatiť určitú sumu. Opäť ale platí, že ceny sa pohybujú do 10 € za jedno vozidlo.

Kde nájdete VIN číslo?

V snahe zamedziť falšovaniu a zatajovaniu výmeny jednotlivých častí vozidla sa VIN číslo nachádza na viacerých miestach. Medzi najčastejšie a najľahšie dostupné patria:

 • pravá strana auta v smere jazdy,

 • pod podlahou spolujazdca,

 • na dielenských nálepkách,

 • na čelnom skle,

 • na B stĺpiku,

 • na ABS systéme.

Toto sú však len niektoré z nich. Dokopy sa na aute nachádza VIN číslo priemerne až 16-krát. Môže sa to však líšiť v závislosti od konkrétneho výrobcu či modelu. 

Tip

Ak na dvoch odlišných častiach vozidla nájdete iné VIN čísla a predajca tvrdí, že auto je nebúrané a v pôvodnom stave, niečo nebude v poriadku.

Pokiaľ ide o dokumenty, VIN musí byť uvedené vo všetkých, ktoré sa týkajú daného vozidla. Sú to napríklad:

 • malý a veľký technický preukaz,

 • kúpno-predajná zmluva,

 • servisná knižka,

 • poistná zmluva.

Čo znamenajú znaky vo VIN čísle?

Každé VIN číslo sa skladá z kombinácie 17 písmen a čísel. Ak chcete rozlúštiť ich význam a zistiť napríklad krajinu pôvodu vášho vozidla, tu je približný návod.

Prvé tri znaky

Označujú sa aj ako WMI (World Manufacturer Identifier). Z toho vyplýva, že hovoria o výrobe daného vozidla. Úplne prvý vám prezradí, v ktorej časti sveta bolo auto vyrobené. Oblasti majú svoj znak pridelený podľa poradia abecedy a číslic takto:

 • A až H pre vozidlá z Afriky,

 • J až R pre vozidlá z Ázie,

 • S až Z pre vozidlá z Európy,

 • 1 až 5 pre vozidlá zo Severnej Ameriky,

 • 6 a 7 pre vozidlá z Austrálie a Oceánie,

 • 0 a 8 pre vozidlá z Južnej Ameriky.

Druhý znak sa týka konkrétnej továrne danej značky, v ktorej boli vyrobené diely na vozidlo. Tretí znak VIN čísla je veľmi variabilný a nemá presne určený účel. Môže napríklad udávať počet vozidiel, ktoré výrobca vyprodukuje za jeden rok.

Vedeli ste, že…

… vozidlá značky Škoda majú VIN začínajúce trojicou písmen TMB? T ako označenie krajiny v Európe a MB ako Mladá Boleslav.

Ďalších 6 znakov

Znaky na pozíciách 4 – 9 sa nazývajú VDS (Vehicle Descriptor Section). Ich voľba závisí od konkrétneho výrobcu. Často sa podľa nich dá určiť napríklad model, trieda či typ prevodovky vozidla.

Posledných 8 znakov

VIS, teda Vehicle Identifier Section, identifikuje konkrétne vozidlo. 10. znak určuje modelový rok, 11. znak fabriku, v ktorej bolo zmontované a posledných 6 znakov je výrobné číslo špecifické pre dané auto.

Zhrnutie

Teraz už viete, čo všetko sa dá zistiť o kupovanom aute podľa kombinácie 17 znakov, ktoré mu pridelí výrobca. VIN číslo je pri kúpe ojazdeného auta veľmi užitočné. Ak chcete mať teda istotu, že predajca je poctivý človek, vypýtajte si VIN a pomocou dostupných nástrojov si overte históriu vozidla.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.