rozbité čelné sklo na aute

Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

Čelné sklo a zákony

Podľa vyhlášky č. 134/2018 Z.z. je čelné sklo považované za technicky nespôsobilé, ak: „výhľad z miesta vodiča je veľmi zhoršený cez zónu čistenia stieračmi čelného skla.” Toto platí, ak:

 • v zóne čistenia stieračmi čelného skla, priamo pred vodičom, je poškodenie akéhokoľvek typu väčšie ako 20 mm, alebo

 • inej časti zóny čistenia stieračmi čelného skla sa nachádza: viac ako päť poškodení akéhokoľvek typu o veľkosti od 20 mm do 50 mm, alebo jednotlivé poškodenie väčšie ako 50 mm.“

To znamená, že ak sa v oblasti čistenia stieračmi nachádza menšia alebo väčšia prasklina, nemali by ste ju podceňovať. Pri cestnej kontrole môžete dostať vysokú pokutu. Okrem toho prasklina sa môže vplyvom počasia zväčšovať, čo môže viesť k oveľa drahšej oprave.

Výmena čelného skla a PZP

Mnohí vodiči očakávajú, že nemusia platiť za prasklinu na čelnom skle, pretože si myslia, že to bude pokryté povinným zmluvným poistením. Je však dôležité vedieť, že poisťovňa nemusí vždy preplatiť škodu.

PZP vám pomôže len v prípade, ak poznáte osobu zodpovednú za škodu, a dokonca ani to nemusí byť vždy dostatočné. Táto situácia platí aj vtedy, keď sa skontaktujete s pôvodcom škody a ten potvrdí, že škodu spôsobil jeho automobil. Poisťovňa si bude chcieť overiť vaše i vinníkove tvrdenia.

Ak poisťovňa po preverení dôjde k záveru, že udalosť sa stala podľa popisovaných výpovedí, preplatí vám škodu. Ak však usúdi, že udalosti popísané vo výpovediach nemohli spôsobiť danú prasklinu, opravu budete musieť zaplatiť sami.

Rada odborníka

Nespoliehajte sa príliš na PZP v prípade praskliny na čelnom skle. Takéto škody často vznikajú v priebehu niekoľkých sekúnd a je veľmi ťažké zistiť, kto je za ne zodpovedný. Bez identifikácie vinníka poisťovňa nehradí škody z PZP.

Výmena čelného skla a havarijné poistenie

Ak chcete mať istotu, že výmena čelného skla alebo jeho oprava bude preplatená poisťovňou, odporúča sa uzatvoriť havarijné poistenie. Toto poistenie sa vyznačuje tým, že kryje škody na vašom zdraví a majetku. V prípade zistenia praskliny na čelnom skle je potrebné nahlásiť poistnú udalosť, dôkladne ju zdokumentovať a čakať na vyjadrenie poisťovne.

Veľkou výhodou havarijného poistenia je, že pre úhradu nákladov na opravu nie je potrebné identifikovať vinníka. Stačí, ak poisťovni poskytnete dôkazový materiál (zvyčajne fotografie) a podrobne popíšete okolnosti škodovej udalosti.

Čelné sklo a pripoistenie

Havarijné poistenie môže byť výborným riešením pre problémy s čelným sklom, ale nemusí vyhovovať každému. Dôvod spočíva v tom, že kasko sa obvykle uzatvára pre nové vozidlá, a pre staršie vozidlá nemusí byť výhodné kvôli vyšším nákladom oproti povinnému zmluvnému poisteniu.

Pre majiteľov starších vozidiel sú však dostupné pripoistenia, ktoré je možné jednoducho pridať k PZP. Medzi tieto pripoistenia patrí aj pripoistenie čelného skla, ktoré ponúkajú takmer všetky poisťovne.

Pripoistenie čelného skla je zvyčajne platné v celej Európe, takže pred cestou do zahraničia nie je potrebné uzatvárať ďalšiu zmluvu. Menšou nevýhodou tohto pripoistenia je, že je spojené so spoluúčasťou, ktorá môže byť vyjadrená buď konkrétnou sumou, alebo percentom. Táto spoluúčasť obvykle dosahuje hodnoty do 10 %, alebo v rozmedzí od 20 do 100 eur.

Cena výmeny čelného skla v Bratislave

Zaujíma vás cena výmeny čelného skla v Bratislave? Nižšie nájdete informácie o cenách a dĺžke opravy alebo výmeny v najznámejších servisoch v Bratislave a jej okolí.

Autosklo ŠTEFEK

V tomto servise sa špecializujú na výmenu autoskla, ktoré je vložené do gumy. Tento druh výmeny je časovo menej náročný a je možné ho vykonať na počkanie.

Pri výmene lepeného autoskla proces trvá približne 2 až 5 hodín a je technologicky náročnejší.

Servis poskytuje doživotnú záruku kvality na výmenu autoskla. Pre získanie ďalších informácií o výmene autoskla je potrebné kontaktovať tento servis.

Cena výmeny čelného skla v Autosklo HORNET

Tento miestny servis sa zameriava na opravu poškodeného autoskla, ktoré nemusí byť vždy vymenené. V prípade, že oprava nie je možná, ponúka nové autosklá pre všetky typy motorových vozidiel.

Opravy vykonané v tomto servise majú doživotnú záruku. Celková dĺžka opravy je obvykle 30 minút.

Cena výmeny autoskla sa líši podľa modelu auta a špecifikácie čelného skla. V niektorých prípadoch môže byť výmena autoskla dokonca zdarma alebo sa účtuje od 19 eur/rok.

Pre zistenie presnej ceny výmeny autoskla môžete kontaktovať servis online alebo volať na call centrum.

Autosklo Jurišta

V tomto servise vám vymenia poškodené alebo zničené autosklo.

Ponúkajú tri možnosti výmeny autoskla:

 • bezhotovostná výmena cez havarijné poistenie,

 • výmena autoskla prostredníctvom povinného zmluvného poistenia,

 • výmena autoskla za hotovosť.

V rámci povinného zmluvného poistenia je nutné zaplatiť za výmenu autoskla v hotovosti, následne poisťovňa preplatí spôsobenú škodu.

Vedeli ste, že…

…servisy špecializujúce sa na opravy alebo výmeny čelných skiel tvrdia, že približne 80 % všetkých poškodení spôsobených údermi kameňov sa dá jednoducho opraviť, bez potreby vymeniť sklo?

Lacná výmena čelného skla v Autosklo H&D

Autosklo H&D ponúka opravy aj výmenu skla. Oprava je dokončená do 45 minút, ale je možná len v prípade, že priemer poškodenia nepresahuje 2 cm.

Výmena skla je časovo náročnejšia a trvá približne 5 hodín. Na nové sklo poskytujú doživotnú záruku.

Presná cena opravy alebo výmeny čelného skla sa líši v závislosti od modelu vozidla a rozsahu poškodenia.

EUROP-AUTOSKLO BA

Servis EUROP-AUTOSKLO BA ponúka rôzne služby vrátane opravy autoskla. Dĺžka a finančná náročnosť práce závisia od značky a modelu auta.

Po oprave prasklín EUROP-AUTOSKLO BA vystavuje osvedčenie s doživotnou zárukou.

A.L.O Autosklo

A.L.O Autosklo poskytuje profesionálnu výmenu skla na všetky typy motorových vozidiel. Pri práci používajú sklá značiek, ako Saint Gobain Securit, Pilkington, AGC Automotiv a Guardian, ktoré spĺňajú najvyššie bezpečnostné a kvalitatívne štandardy.

Celková doba výmeny skla sa líši podľa typu vozidla, ale spravidla trvá do 6 hodín. Cena je tiež závislá na konkrétnom vozidle. Bližšie informácie o cenách získate po návšteve servisu alebo jeho kontaktovaní prostredníctvom e-mailu či telefónneho čísla.

Havarijné poistenie vyrieši všetky vaše problémy

Kvalitné havarijné poistenie predstavuje ideálne riešenie, vďaka ktorému sa nemusíte obávať vysokých poplatkov za výmenu alebo opravu čelného skla. Ako si však vybrať najvýhodnejšie poistenie, ktoré poskytne aj krytie ďalších oblastí? Skúste našu kalkulačku, ktorá vám umožní na jednom mieste porovnať všetky dostupné alternatívy. Za pár sekúnd tak zistíte, ktoré poistenie je pre vás najvýhodnejšie.


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.