podpis zmluvy

Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

Dovezené autá lákajú mnohých vodičov. Sú lacnejšie a často v oveľa lepšom stave, ako tie u nás. Pravdou ale je, že s ich prihlásením a prepisom sa spája niekoľko poplatkov, ktoré nemusia byť najnižšie. Poďme sa pozrieť na to, koľko vás celý prepis auta vyjde.

Prevozné značky

Prvým výdavkom, ktorý budete po kúpe vozidla mať,  tzv. prevozné značky. Ide o značky určené na prevoz vozidla do krajiny, kde ho chcete prihlásiť. Zvyčajne ich vystavuje predajca, no nemusíte sa spoliehať len na neho, a to najmä vtedy, keď auto kupujete od súkromníka. V takýchto situáciách je nutné obzrieť sa po ďalšej možnosti, ktorou sú špecializované firmy.


Prevozné značky majú rôznu platnosť. Niektoré zopár dní, iné mesiac. Dôležité je, aby boli platné po celý čas, kým budete vybavovať prepis a zaradenie do evidencie. V inom prípade by ste museli na kontrolu vozidlo dotiahnuť, napríklad na vozíku, alebo si zaplatiť  predĺženie platnosti, čo predstavuje 33 eur navyše.


Výška poplatku za prevozné značky je rôzna. Pohybuje sa od 15 do 50 eur. Pri ich výbere preto platí, že  čím dlhšie sú platné, tým lepšie. Radšej si teda siahnite hlbšie do vrecka, ako by ste mali kúpiť lacnejší model a následne doplácať poplatok za predĺženie. Ku koncu by vás všetko vyšlo oveľa drahšie.

Povinné zmluvné poistenie

Keď vozidlo priveziete na Slovensko, ako prvé musíte uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. Na trhu sa stretnete s množstvom rôznych ponúk, ktoré sa od seba odlišujú v závislosti od vášho auta. Poisťovne prihliadajú na model, rok výroby aj výkon. Nedá sa preto všeobecne vypočítať, koľko PZP stojí. Jednotlivé sumy si preto porovnajte a nájdite si najlacnejšiu a najvýhodnejšiu ponuku.

Výslednú cenu ovplyvňujú aj rôzne zľavy a benefity. Sú to napríklad zľava za trvalý pobyt na vidieku alebo zľava za dieťa do 15 rokov.


Na povinné zmluvné poistenie si pripravte od 100 do 700 eur. Platí, že lacnejšie a menej výkonné autá nie sú také riziko, preto je PZP lacnejšie, a naopak. Výkonné autá majú poistenie drahšie.


Rada odborníka

Ak chcete chrániť svoje zdravie aj majetok, vybavte si výhodné pripoistenia. Hoci vám cenu navýšia o zopár desiatok eur, no poskytnú vám bezpečnejší pocit z jazdy.

Preklad dokladov

Ak ste vozidlo nekupovali v Českej republike, s veľkou pravdepodobnosťou potrebujete preklad dokladov. O tejto skutočnosti sa vopred informujte na dopravnom inšpektoráte. Keď je preklad nutný, dajte si preložiť:


 • technický preukaz,

 • potvrdenie o odhlásení vozidla,

 • kúpno-predajnú zmluvu,

 • STK a EK.

Cena prekladov sa líši v závislosti od toho, či využijete služby profesionálnej spoločnosti, alebo jednotlivca. Nedá sa presne určiť.

Kontrola originality

Kontrola originality je určená na to, aby orgány zistili, či je vozidlo spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách. Od 1. 1. 2008 je povinná pre všetky dovezené vozidlá, čo znamená, že sa jej nevyhnete.


Odborný posudok vám môžu vyhotoviť len špeciálne pracoviská, napríklad také, ktoré robia technické a emisné kontroly. Cena za  vyhotovenie posudku je približne 80 eur. Všetko sa ale odvíja od vášho vozidla.

Technická a emisná kontrola

Najlepšie spravíte, keď si technickú a emisnú kontrolu spojíte s kontrolou originality. Cena STK a EK sa odvíja od modelu vozidla a pracoviska, v ktorom sa nachádzate.


Bežná technická a emisná kontrola na osobné auto stojí v rozpätí  od 65 do 95 eur. V prípade vozidiel s plynovým pohonom je cena vyššia. Kontrola stojí od 95 eur.

Certificate of conformity (COC)

Ak máte COC (Certificate of conformity), môžete si vydýchnuť. Nemusíte platiť príliš vysoké poplatky. Stačí len požiadať o schválenie na obvodnom úrade. Jeho cena je 106 eur. Keď COC nemáte, musíte si ho dodatočne vybaviť.


COC je certifikát, ktorý potvrdzuje, že vozidlo je schválené na jazdu v inom štáte Európskej únie. Ide teda o veľmi dôležitý dokument. Na jeho vybavenie sa musíte dostaviť na príslušný obvodný úrad. 


Na tomto mieste predložíte žiadosť o schválenie jednotlivo dovezeného auta a žiadosť o uznanie typového schválenia ES, prípadne žiadosť o uznanie typového schválenia jednotlivo dovezeného auta. Žiadosť musí byť vyplnená a musí obsahovať údaje žiadateľa

Poplatky na dopravnom inšpektoráte

Na dopravnom inšpektoráte predkladáte niekoľko dokumentov. Väčšinu z nich máte doma:


 • vyplnená žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie,

 • osvedčenie o evidencii časť II,

 • rozhodnutie obvodného úradu dopravy o schválení technickej spôsobilosti vozidla,

 • potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení,

 • platný doklad totožnosti,

 • splnomocnenie, ak nie ste vlastníkom vozidla,

 • ak ste živnostníkom, tak originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list,

 • Certificate of conformity (COC),

 • potvrdenie o zaplatení správneho poplatku.


Výška správneho poplatku sa odvíja od výkonu motora. Ak platíte sumu do výšky 300 eur, dá sa zaplatiť priamo na dopravnom inšpektoráte. Ak je vyššia, musíte ju zaplatiť na pošte šekom.


Zistite, koľko zaplatíte za prepis

Prepis dovezeného auta nie je lacný. Mnohým vodičom sa však stále oplatí, pretože cena za vozidlo je v zahraničí radikálne nižšia. Zistite, koľko zaň zaplatíte  a o koľko celý proces navýši výslednú sumu za vozidlo. Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnajte si všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžete hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?