podpis zmluvy

Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

Dovezené autá lákajú mnohých vodičov. Sú lacnejšie a často v oveľa lepšom stave, ako tie u nás. Pravdou ale je, že s ich prihlásením a prepisom sa spája niekoľko poplatkov, ktoré nemusia byť najnižšie. Poďme sa pozrieť na to, koľko vás celý prepis auta vyjde.

Prevozné značky

Prvým výdavkom, ktorý budete po kúpe vozidla mať,  tzv. prevozné značky. Ide o značky určené na prevoz vozidla do krajiny, kde ho chcete prihlásiť. Zvyčajne ich vystavuje predajca, no nemusíte sa spoliehať len na neho, a to najmä vtedy, keď auto kupujete od súkromníka. V takýchto situáciách je nutné obzrieť sa po ďalšej možnosti, ktorou sú špecializované firmy.


Prevozné značky majú rôznu platnosť. Niektoré zopár dní, iné mesiac. Dôležité je, aby boli platné po celý čas, kým budete vybavovať prepis a zaradenie do evidencie. V inom prípade by ste museli na kontrolu vozidlo dotiahnuť, napríklad na vozíku, alebo si zaplatiť  predĺženie platnosti, čo predstavuje 33 eur navyše.


Výška poplatku za prevozné značky je rôzna. Pohybuje sa od 15 do 50 eur. Pri ich výbere preto platí, že  čím dlhšie sú platné, tým lepšie. Radšej si teda siahnite hlbšie do vrecka, ako by ste mali kúpiť lacnejší model a následne doplácať poplatok za predĺženie. Ku koncu by vás všetko vyšlo oveľa drahšie.

Povinné zmluvné poistenie

Keď vozidlo priveziete na Slovensko, ako prvé musíte uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. Na trhu sa stretnete s množstvom rôznych ponúk, ktoré sa od seba odlišujú v závislosti od vášho auta. Poisťovne prihliadajú na model, rok výroby aj výkon. Nedá sa preto všeobecne vypočítať, koľko PZP stojí. Jednotlivé sumy si preto porovnajte a nájdite si najlacnejšiu a najvýhodnejšiu ponuku.

Výslednú cenu ovplyvňujú aj rôzne zľavy a benefity. Sú to napríklad zľava za trvalý pobyt na vidieku alebo zľava za dieťa do 15 rokov.


Na povinné zmluvné poistenie si pripravte od 100 do 700 eur. Platí, že lacnejšie a menej výkonné autá nie sú také riziko, preto je PZP lacnejšie, a naopak. Výkonné autá majú poistenie drahšie.


Rada odborníka

Ak chcete chrániť svoje zdravie aj majetok, vybavte si výhodné pripoistenia. Hoci vám cenu navýšia o zopár desiatok eur, no poskytnú vám bezpečnejší pocit z jazdy.

Preklad dokladov

Ak ste vozidlo nekupovali v Českej republike, s veľkou pravdepodobnosťou potrebujete preklad dokladov. O tejto skutočnosti sa vopred informujte na dopravnom inšpektoráte. Keď je preklad nutný, dajte si preložiť:


 • technický preukaz,

 • potvrdenie o odhlásení vozidla,

 • kúpno-predajnú zmluvu,

 • STK a EK.

Cena prekladov sa líši v závislosti od toho, či využijete služby profesionálnej spoločnosti, alebo jednotlivca. Nedá sa presne určiť.

Kontrola originality

Kontrola originality je určená na to, aby orgány zistili, či je vozidlo spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách. Od 1. 1. 2008 je povinná pre všetky dovezené vozidlá, čo znamená, že sa jej nevyhnete.


Odborný posudok vám môžu vyhotoviť len špeciálne pracoviská, napríklad také, ktoré robia technické a emisné kontroly. Cena za  vyhotovenie posudku je približne 80 eur. Všetko sa ale odvíja od vášho vozidla.

Technická a emisná kontrola

Najlepšie spravíte, keď si technickú a emisnú kontrolu spojíte s kontrolou originality. Cena STK a EK sa odvíja od modelu vozidla a pracoviska, v ktorom sa nachádzate.


Bežná technická a emisná kontrola na osobné auto stojí v rozpätí  od 65 do 95 eur. V prípade vozidiel s plynovým pohonom je cena vyššia. Kontrola stojí od 95 eur.

Certificate of conformity (COC)

Ak máte COC (Certificate of conformity), môžete si vydýchnuť. Nemusíte platiť príliš vysoké poplatky. Stačí len požiadať o schválenie na obvodnom úrade. Jeho cena je 106 eur. Keď COC nemáte, musíte si ho dodatočne vybaviť.


COC je certifikát, ktorý potvrdzuje, že vozidlo je schválené na jazdu v inom štáte Európskej únie. Ide teda o veľmi dôležitý dokument. Na jeho vybavenie sa musíte dostaviť na príslušný obvodný úrad. 


Na tomto mieste predložíte žiadosť o schválenie jednotlivo dovezeného auta a žiadosť o uznanie typového schválenia ES, prípadne žiadosť o uznanie typového schválenia jednotlivo dovezeného auta. Žiadosť musí byť vyplnená a musí obsahovať údaje žiadateľa

Poplatky na dopravnom inšpektoráte

Na dopravnom inšpektoráte predkladáte niekoľko dokumentov. Väčšinu z nich máte doma:


 • vyplnená žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie,

 • osvedčenie o evidencii časť II,

 • rozhodnutie obvodného úradu dopravy o schválení technickej spôsobilosti vozidla,

 • potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení,

 • platný doklad totožnosti,

 • splnomocnenie, ak nie ste vlastníkom vozidla,

 • ak ste živnostníkom, tak originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list,

 • Certificate of conformity (COC),

 • potvrdenie o zaplatení správneho poplatku.


Výška správneho poplatku sa odvíja od výkonu motora. Ak platíte sumu do výšky 300 eur, dá sa zaplatiť priamo na dopravnom inšpektoráte. Ak je vyššia, musíte ju zaplatiť na pošte šekom.


Zistite, koľko zaplatíte za prepis

Prepis dovezeného auta nie je lacný. Mnohým vodičom sa však stále oplatí, pretože cena za vozidlo je v zahraničí radikálne nižšia. Zistite, koľko zaň zaplatíte  a o koľko celý proces navýši výslednú sumu za vozidlo. Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnajte si všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžete hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.