podpis zmluvy

Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

Dovoz auta zo zahraničia – postup

Ešte predtým, ako sa rozhodnete vycestovať do zahraničia, si všetko dobre premyslite. Požiadajte súčasného majiteľa o VIN číslo a snažte sa získať čo najviac informácií o vozidle. Keď sa vám bude zdať, že je všetko v poriadku, naplánujte si cestu.

Po príchode do cieľovej destinácie uzatvorte s predajcom kúpno-predajnú zmluvu a vozidlo odhláste na miestnom dopravnom inšpektoráte.

Dovoz auta zo zahraničia – ako je to s DPH?

DPH platíte alebo neplatíte v závislosti od toho, kde ho kupujete a aké staré je:

Nákup od súkromnej osoby

Ak ste sa rozhodli kúpiť vozidlo od súkromnej osoby, podľa portálu Europa.eu platia tieto podmienky:

 • Auto je novéna účely DPH sa za nové považuje auto, ktoré nemá najazdených viac než 6 000 km ALEBO bolo dodané majiteľovi do šiestich mesiacov od prvého prihlásenia do evidencie – DPH v krajine nákupu platiť nemusíte. Naopak, povinnosť zaplatiť DPH máte v krajine, do ktorej auto prihlasujete do evidencie, čiže na Slovensku.

 • Auto je ojazdené a zaevidované v EÚna účely DPH sa za ojazdené považuje auto, ktoré má najazdených viac než 6 000 km A ZÁROVEŇ bolo dodané majiteľovi neskôr ako šesť mesiacov od prvého prihlásenia do evidencie – DPH za auto platiť nemusíte.“

Nákup od predajcu, ktorý je registrovaný ako podnik na účely DPH

V prípade, že ste vozidlo kupovali zo servisu, podľa portálu Europa.eu platia tieto podmienky:

 • Auto je novépovinnosť zaplatiť DPH máte v krajine, do ktorej auto prihlasujete do evidencie, čiže na Slovensku.

 • Auto je ojazdené a zaevidované v EÚDPH môže, ale nemusí byť účtovaná a na faktúre uvedená oddelene. To záleží na tom, aký spôsob výpočtu DPH na dané auto zvolí predajca. DPH za ojazdené auto platiť nemusíte, keď spätne dovážate ojazdené auto do inej krajiny EÚ. Auto však musíte prihlásiť do evidencie v krajine, kde máte trvalý pobyt, a v danej krajine musíte zaplatiť aj poplatok za evidenciu auta a cestnú daň.“

Prevozné značky

Ide o značky určené na prevoz vozidla do krajiny, kde ho chcete prihlásiť. Zvyčajne ich vystavuje predajca, ale nemusíte sa spoliehať len na neho, najmä keď auto kupujete od súkromníka. V takýchto prípadoch je potrebné zvážiť ďalšie možnosti, napríklad služby špecializovaných firiem.

Prevozné značky majú rôznu platnosť – niektoré niekoľko dní, iné až mesiac. Dôležité je, aby boli platné po celý čas vybavovania prepisu a zaradenia vozidla do evidencie. V opačnom prípade by ste museli vozidlo na kontrolu prepraviť iným spôsobom, napríklad na vozíku, alebo si zaplatiť za predĺženie platnosti, čo predstavuje dodatočných 33 eur.

Výška poplatku za prevozné značky sa líši a pohybuje sa od 15 do 50 eur. Platí pravidlo, že čím dlhšie sú značky platné, tým lepšie. Preto sa vyplatí investovať do drahšieho modelu, aby ste neskôr nemuseli doplácať za predĺženie. Nakoniec by vás to mohlo vyjsť oveľa drahšie.

Rada odborníka

Okrem prevozných značiek nezabúdajte ani na dočasné poistenie, ktoré chráni vozidlo počas jeho prevozu. Cena tohto poistenia je približne 50 eur.

Prihlásenie auta zo zahraničia – poplatky za preklady

Na prihlásenie vozidla do evidencie motorových vozidiel budete potrebovať viaceré doklady. Niektoré z nich, ako kúpno-predajná zmluva/faktúra, potvrdenie o odhlásení a technický preukaz, budú v cudzom jazyku. Pokiaľ nejde o dovoz auta z Čiech, budete si musieť zaplatiť za ich preklad.

Cena prekladov sa pohybuje od 20 do 40 eur za jednu normostranu, pričom sa líši v závislosti od konkrétneho jazyka. Dodanie prekladu obvykle trvá 1 až 3 dni.

Prejdite kontrolou originality

Kontrola originality je určená na overenie, či je vozidlo spôsobilé pre premávku na pozemných komunikáciách. Od 1. januára 2008 je povinná pre všetky dovezené vozidlá, takže sa jej nevyhnete.

Odborný posudok môžu vyhotoviť len špeciálne pracoviská, napríklad tie, ktoré vykonávajú technické a emisné kontroly. Cena za vyhotovenie posudku sa pohybuje od 80 do 100 eur, avšak môže sa líšiť v závislosti od typu vášho vozidla.

Nezabudnite si dať urobiť technickú a emisnú kontrolu

Najlepšie je, keď spojíte technickú a emisnú kontrolu s kontrolou originality. Cena STK a EK závisí od modelu vozidla a pracoviska, na ktorom sa nachádzate.

Bežná technická a emisná kontrola osobného auta stojí v rozpätí od 65 do 100 eur. V prípade vozidiel s plynovým pohonom je cena vyššia a kontrola stojí od 95 eur.

Požiadajte o uznanie typového schválenia

Ak kúpené vozidlo nemá Certifikát zhody (COC), ktorý potvrdzuje, že môže byť prevádzkovaný v inom štáte EÚ, budete musieť o toto uznanie požiadať. Urobiť to môžete na okresnom úrade, ktorý má po podaní žiadosti 30 dní na jej vybavenie.

Cena za štandardné konanie je 100 eur a za urýchlené 300 eur.

K žiadosti o uznanie typového schválenia je potrebné predložiť:

 • vyplnenú žiadosť, ktorú nájdete na webovej stránke slovensko.sk,

 • originálny doklad o nadobudnutí (kúpno-predajná zmluva alebo faktúra),

 • preukaz totožnosti a splnomocnenie, ak nie ste držiteľom alebo vlastníkom vozidla,

 • pôvodný technický preukaz z krajiny vývozu,

 • odborný posudok o kontrole originality (originál aj kópia),

 • protokol o kontrole technického stavu (originál aj kópia),

 • protokol o emisnej kontrole motorového vozidla (originál aj kópia),

 • osvedčenie o evidencii alebo iný doklad o vyradení vozidla z evidencie v štáte, v ktorom bolo predtým evidované.

Uzavrite povinné zmluvné poistenie

V ďalšom kroku nezabudnite uzavrieť povinné zmluvné poistenie, pretože bez neho vozidlo neprihlásite. Na trhu je v súčasnosti množstvo rôznych zaujímavých ponúk. Ich cena sa odvíja od viacerých faktorov, vrátane poisťovne, vášho vozidla, výšky krytia a doplnkových služieb.

Pred výberom poistenia si porovnajte jednotlivé ponuky. Zistite, ktorá z možností je pre vás najvýhodnejšia a najviac vám vyhovuje.

Výslednú cenu ovplyvňujú aj rôzne zľavy a benefity, ako napríklad zľava za trvalý pobyt na vidieku alebo zľava za dieťa do 15 rokov.

Vozidlo prihláste do evidencie

Dovoz auta z Nemecka, Rakúska alebo inej krajiny EÚ zakončíte jeho prihlásením do evidencie. Urobiť to môžete dvomi spôsobmi:

 • 1

  Na dopravnom inšpektoráte – na inšpektoráte predložíte všetky potrebné dokumenty, vyplníte potrebné formuláre a máte hotovo.

 • 2

  Elektronicky – výhodné riešenie, ktoré šetrí čas. Aby ste však mohli vozidlo prihlásiť týmto spôsobom, potrebujete občiansky preukaz s aktivovaným čipom, čítačku kariet, BOK kód na prihlásenie, KEP PIN na podpisovanie dokumentov cez web, kvalifikovaný elektronický podpis a aktivovanú elektronickú schránku občana.

Poplatok za prihlásenie do evidencie sa vypočíta na základe výkonu vozidla a jeho ekologického koeficientu. Za najvýkonnejšie vozidlá môže poplatok dosiahnuť aj viac ako 1 000 eur.

Aká je výsledná cena prihlásenia vozidla zo zahraničia?

Poplatok za prihlásenie auta zo zahraničia závisí od mnohých faktorov. Pre lepší prehľad sme jednotlivé sumy zhrnuli do praktického zoznamu:

 • DPH (ak ju musíte zaplatiť) – výška sa vypočíta na základe ceny vozidla,

 • prevozné značky – od 15 do 50 eur,

 • dočasné poistenie – približne 50 eur,

 • preklady – od 40 eur,

 • kontrola originality – od 80 do 100 eur,

 • technická a emisná kontrola – od 65 do 100 eur,

 • žiadosť o uznanie typového schválenia – od 100 do 300 eur,

 • PZP – od 100 do 700 eur,

 • poplatok za prihlásenie do evidencie – od 33 do 1 000 eur.

Výslednú cenu dovozu auta z Rakúska, Čiech alebo inej krajiny môžu ďalej ovplyvniť zvolené pripoistenia k PZP, GAP alebo havarijné poistenie.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnajte si všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžete hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.