červená na semafore

Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

11. 11. 2023
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

Výška pokuty sa odvíja od sadzobníka

Sadzobník pokút je verejne dostupný dokument, v ktorom sú uvedené sumy za jednotlivé priestupky. Policajný zbor tým zaisťuje, že pokuty sú rovnaké pre vodičov po celom Slovensku.Aktuálny sadzobník pokút nájdete na oficiálnej webovej stránke Policajného zboru Slovenskej republiky.

Zaplatenie pokuty

Pokuta sa môže uložiť v tzv. blokovom konaní, prípadne v správnom konaní, kedy postupuje na dopravný inšpektorát. Prvú možnosť môže policajt využiť v prípade, že priestupok je spoľahlivo zistený a vodič je ochotný aj schopný pokutu zaplatiť.

Pamätajte však, že keď pokutu zaplatíte, priestupok potvrdzujete. Neskôr sa preto nemôžete v tejto veci odvolať alebo žiadať o jej prešetrenie.

Ak vodič s pokutou súhlasí, no nie je schopný zaplatiť ju, pretože pri sebe nemá peniaze, polícia mu vydá blok s poučením o tom, ako pokutu zaplatiť a dokedy. 

Treťou a poslednou možnosťou je situácia, keď vodič s pokutou nesúhlasí a odmieta ju zaplatiť. Vtedy vec postupuje na dopravný inšpektorát, kde sa priestupok prešetruje.


Vedeli ste, že...

… pokutu môže nahradiť aj klasické napomenutie? To ale platí len vtedy, keď sa vodič nedopustil žiadneho vážneho priestupku. V prípade nezaplateného PZP alebo jazdy na červenú dochádza k uloženiu pokuty vždy. Neriskujte a majte platné PZP, ktoré si za výhodnú cenu môžete uzavrieť cez našu kalkulačku.

Systém pokút

Pokuty za menšie aj väčšie priestupky sú od augusta 2022 oveľa prísnejšie.

Najvýraznejšie zmeny môžete pozorovať  najmä v prípade prekročenia rýchlosti. Kým v minulosti dostali vodiči na mieste pokutu do výšky 650 eur, dnes to môže byť až 800 eur. V správnom konaní až 1 000 eur.

Ďalšou zmenou je ukladanie pokút v správnom konaní. Pred augustom 2022 sa ukladali pokuty vo výške od 150 do 800 eur. V súčasnosti sa v správnom konaní ukladajú pokuty od 500 do 1 000 eur.

Za pokutu si po novom priplatia aj vodiči, ktorí za volantom používajú telefón. V blokovom konaní môžu dostať pokutu maximálne 150 eur a v správnom konaní až 300 eur.

Jazda na červenú - pokuta

Jazda na červenú je vážny priestupok, kvôli ktorému by ste mohli ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky. Veľmi podobne je na tom aj nerešpektovanie značky STOP alebo nerešpektovanie zákazu predchádzania. Nie je preto prekvapením, že s týmito priestupkami sa spájajú pomerne vysoké pokuty až do výšky 300 eur.

Sadzobník pokút

Pre lepší prehľad sme si pre vás pripravili praktickú tabuľku s výškou pokút v roku 2023.


 • Zákaz vjazdu všetkých vozidiel vodičom motorového vozidla - 50 eur


 • Zákaz vjazdu všetkých vozidiel vodičom nemotorového vozidla - 20 eur


 • Zákaz vjazdu vozidiel, ktorých okamžitá hmotnosť presahuje vyznačenú hranicu s vyznačením hranice 12 ton - 1 000 eur


 • Zákaz predchádzania - 100 eur


 • Zákaz predchádzania – v prípade obmedzenia alebo ohrozenia iného účastníka cestnej premávky - 150 eur


 • Zákaz predchádzania – v prípade spôsobenia dopravnej nehody, pri ktorej sa inému ublíži na zdraví alebo sa inému spôsobí škoda na majetku - Správne konanie


 • Nezastavenie vozidla na pokyn STOJ dávaný príslušníkom Policajného zboru alebo inou oprávnenou osobou, alebo na signál svetelného signalizačného zariadenia s červeným svetlom STOJ - 100 eur


 • Nezastavenie vozidla na pokyn STOJ – v prípade ohrozenia iného účastníka cestnej premávky - 150 eur


 • Nezastavenie vozidla na pokyn STOJ – v prípade spôsobenia dopravnej nehody - Správne konanie


 • Neuposlúchnutie pokynu, výzvy alebo príkazu policajta súvisiaceho s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky - 100 eur


 • Neuposlúchnutie pokynu, výzvy alebo príkazu policajta – v prípade spôsobenia dopravnej nehody - Správne konanie


 • Neuposlúchnutie výzvy policajta podrobiť sa vyšetreniu na zistenie, či vodič nemotorového vozidla nie je ovplyvnený alkoholom, alebo inou návykovou látkou - Správne konanie


 • Používanie technických prostriedkov alebo zariadení, ktorých činnosť umožňuje odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky (takzvaný antiradar) - 150 eur


 • Umiestnenie technického prostriedku alebo zariadenia, ktorého činnosť umožňuje odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky (takzvaný antiradar) takým spôsobom, ktorý umožňuje ich použitie - 100 eur


 • nekompletná povinná výbava - 60 eur


 • držanie telefónu alebo iného zariadenia v ruke - 150 eur


 • pokuta za rýchlosť závisí od prekročenej rýchlosti a toho, či sa pokuta vyrieši v blokovom, alebo správnom konaní - od 50 do 1000 eur

 • pokuta za neplatné PZP – pokuta do výšky 3 320 eur


 • jazda pod vplyvom alkoholu – trestný čin a pokuta od 300 do 1 300 eur


 • nezapnutý bezpečnostný pás – 50 eur


 • parkovanie na chodníku - 50 eur

Vyhnite sa zbytočným pokutám

Neplaťte zbytočne za vysoké pokuty. Dodržujte cestné zákony a nezabúdajte ani na povinné zmluvné poistenie. Bez neho nemôžete vozidlo využívať na cestných komunikáciách. Okrem toho myslite aj na havarijné poistenie, ktoré kryje vás a váš majetok.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?