muž na elektrickej kolobežke

Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

24. 11. 2023
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

PZP pre elektrokolobežky

Členské štáty Európskej únie by mali najneskôr do 1. januára 2024 implementovať do svojich legislatív smernicu o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktorú Európsky parlament schválil ešte v októbri 2021.

Do slovenských podmienok sa smernica zapracuje prostredníctvom novely zákona č. 381/2001 Z. z. o PZP, ktorá je aktuálne v legislatívnom procese a prešla medzirezortným pripomienkovým konaním. To, či bude platiť už od 23. decembra 2023, ako uvádza návrh zákona alebo od 1.1.2024, prípadne neskôr, sa dozvieme až po jeho prijatí v parlamente. Každopádne bude však poistenie povinné až vtedy, keď prebehne kompletný legislatívny proces a zatiaľ nie je isté, či ho do konca roka parlament stihne schváliť.

Odhliadnuc od dátumu účinnosti zákona budú mať povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie (PZP) majitelia všetkých elektrických kolobežiek a segwayov, ktorých:


 • maximálna konštrukčná rýchlosť je viac ako 25 km/h,
 • maximálna prevádzková hmotnosť je viac ako 25 kg a maximálna konštrukčná rýchlosť je viac ako 14 km/h.

Povinnosť sa teda bude v podstate týkať rýchlych a ťažkých kolobežiek a samohybných strojov na štýl segwayov. PZP poistenie na Slovensku nebudú musieť uzatvárať majitelia rýchlych elektrobicyklov, v Nemecku a vo Francúzsku však bude PZP povinné aj pre nich. Ak sa teda vyberiete na e-biku do týchto krajín, budete si musieť poistiť aj ten.

Je PZP pre elektrokolobežky naozaj potrebné?

Nové pravidlá reagujú na zvyšujúce sa množstvo dopravných nehôd a škôd, ktoré sú spôsobené používaním elektrických kolobežiek. Je to v podstate logické. Obľúbenosť elektrokolobežiek stále rastie, pretože sa stávajú symbolom rýchleho a efektívneho presunu za minimálne náklady.

Postupným zvyšovaním počtu majiteľov týchto dopravných prostriedkov však rastie aj počet nehôd. Podľa štatistík poisťovne Uniqa patria medzi najčastejšie kolízie nárazy kolobežiek do motorových vozidiel, ktoré stoja na ulici a tiež kolízie s chodcami a úrazy.

Podľa platných pravidiel môžu majitelia elektrických kolobežiek jazdiť po chodníkoch len vtedy, ak neohrozia chodcov, a to iba rýchlosťou chôdze. Na ceste musia dodržiavať rýchlostné limity a všetky ostatné pravidlá cestnej premávky. Ak kolíziu elektrokolobežky s motorovým vozidlom alebo s chodcom zavinil jej používateľ, za prípadnú škodu vzniknutú chodcovi, samozrejme, zodpovedá on. V súčasnosti však škodu spôsobenú jazdou za jej vodiča uhradí poisťovňa len v tom prípade, ak má uzavreté poistenie domácnosti a v rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti má poistené aj škody na zdraví či majetku. Týka sa to tak škody na vlastnej, ako aj na prenajatej kolobežke.

Zámerom Európskej komisie teda je, aby sa obete nehôd zavinených elektrickými kolobežkami dočkali kompenzácie v každom prípade. Práve z tohto dôvodu bude aj pre tieto dopravné prostriedky zavedené povinné poistenie, ktoré bude kryť škody spôsobené poškodenému.

Kde sa dá uzavrieť PZP pre elektrokolobežky?

Zatiaľ nikde. Keďže zákon je zatiaľ v štádiu prípravy, poisťovne ešte produkt PZP pre elektrokolobežky neponúkajú. Hoci podľa dostupných informácií ho pravdepodobne nebudú poskytovať všetky slovenské poisťovne, na vývoji produktu pracujú napríklad poisťovne Kooperativa, Generali či Uniqa. Bližšie detaily poistenia zatiaľ nie sú známe, predpokladá sa však, že cena poistenia bude približne na rovnakej úrovni, ako je aktuálne poistné pri malých motorkách s najmenším výkonom, prípadne o niečo nižšej.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni.