Autíčko s kalkulačkou a perom na notese

Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

30. 1. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

PZP nie je nutné zlo

Ako naznačuje už jeho samotný názov, povinné zmluvné poistenie (PZP) je zo zákona povinné. Musí ho mať uzatvorené každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestných komunikáciách. Mnoho vodičov ho vníma len ako nutné zlo, ktoré musia absolvovať, aby sa vyhli pokute. Ak do tejto skupiny patríte aj vy, je načase zmeniť prístup. Aj PZP vám totiž môže poskytnúť mnohé benefity. Stačí vedieť, kde ich nájsť.


Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistíte, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online.


Čo si všímať pri výbere PZP?

Vybrali sme pre vás niekoľko parametrov, ktoré by ste pri výbere PZP pre svoje vozidlo rozhodne mali zvážiť. Patria medzi ne nielen samotná cena, ale aj limity poistenia, asistenčné služby, doplnkové poistenia a tiež stanovené výluky.


Cena PZP na auto

Rozdiely v PZP u jednotlivých poisťovní sa začínajú už samotnou cenou. Tá môže byť v každej poisťovni iná, pretože poisťovne pri jej stanovení zohľadňujú rôzne parametre (značka a model vozidla, objem a výkon motora, rok výroby a ďalšie). Napriek tomu si pri výbere PZP nevšímajte len cenu. Preštudujte si podmienky jednotlivých poisťovní, možnosti pripoistení, rozsah asistenčných služieb a ďalšie výhody a jednotlivé ponuky si navzájom porovnajte.


Náš TIP

 Viete, koľko stojí zákonná poistka na auto? Cenník získate prostredníctvom našej online kalkulačky.


Rozsah poistenia

Zákon o PZP stanovuje dva limity poistného plnenia, ktoré predstavujú najvyššiu hranicu poistného plnenia poisťovateľa pri jednej škodovej udalosti:  


 • 5 240 000 eur za škody na zdraví a nákladov pri usmrtení, 

 • 1 050 000 eur za škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci, bez ohľadu na počet poškodených. 


Niektoré poisťovne ponúkajú ako benefit pre klienta aj vyššie ako zákonom stanovené limity - napríklad až 10 000 000 eur pre škody na zdraví a 6 000 000 pre škody na majetku. Limity poistného plnenia musia byť uvedené v poistnej zmluve. 

Rozsah asistenčných služieb

Hoci zákon o PZP nestanovuje povinnosť poskytovať v rámci PZP aj asistenčné služby, väčšina poisťovní ich ponúka už v základnom balíku. Dá sa teda povedať, že asistenčné služby k PZP sú dnes už štandardom. Avšak, v rozsahu a limitoch asistenčných služieb sú medzi jednotlivými poisťovňami opäť veľké rozdiely


Väčšina slovenských poisťovní ponúka základné asistenčné služby v rámci samotného PZP a rozšírené asistenčné služby za príplatok. Nadštandard pritom spravidla znamená vyššie limity plnenia alebo vyšší štandard (napríklad kvalitnejšie ubytovanie, lepší model náhradného vozidla a podobne). Limit asistenčných služieb si zistite najmä v prípade, ak často jazdíte do zahraničia.


Pripoistenia k PZP

Poisťovne poskytujú k PZP rôzne pripoistenia, ktoré sú bežne súčasťou havarijného poistenia. Môže to byť napríklad poškodenie čelného skla, stret so zverou, úraz vodiča a posádky, živelné udalosti a rôzne ďalšie riziká. Tieto pripoistenia sú zvlášť výhodné, ak nemáte pre svoje vozidlo uzavreté havarijné poistenie.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.Niektoré poisťovne poskytujú vybrané pripoistenia už v cene základného PZP, prípadne si riziká pripoistíte podľa vlastných potrieb a preferencií. V tomto prípade treba dôkladne zvážiť, či sa vám oplatí viac pripoistenie alebo havarijné poistenie. Uzavrieť pripoistenia k PZP môže byť výhodnejšie pre staršie vozidlá, avšak spravidla majú nižšie krytie, ako ponúka kasko.

Výluky z PZP

Pri porovnávaní benefitov PZP si všímajte aj prípadné výluky. Zo zákonného poistenia sa totiž nepreplácajú automaticky všetky škody. Existuje množstvo okolností, pri ktorých vodič v prípade škodovej udalosti stratí čiastočne alebo úplne nárok na poistné plnenie.


Výluky majú poisťovne definované odlišne. Môže sa stať, že niektorú situáciu jedna poisťovňa štandardne pokrýva, ale v inej je súčasťou výluk z PZP. Preto si výluky pred podpisom zmluvy preverte v poistných podmienkach.


Pri výbere PZP teda prihliadajte na to, čo vám poisťovňa okrem základného poistenia poskytuje. Niekedy sa oplatí uzavrieť o pár eur drahšie poistenie. Získate ním , ktoré v prípade neočakávaných udalostí určite oceníte.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.