Autíčko s kalkulačkou a perom na notese

Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

30. 1. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

PZP nie je nutné zlo

Ako naznačuje už jeho samotný názov, povinné zmluvné poistenie (PZP) je zo zákona povinné. Musí ho mať uzatvorené každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestných komunikáciách. Mnoho vodičov ho vníma len ako nutné zlo, ktoré musia absolvovať, aby sa vyhli pokute. Ak do tejto skupiny patríte aj vy, je načase zmeniť prístup. Aj PZP vám totiž môže poskytnúť mnohé benefity. Stačí vedieť, kde ich nájsť.


Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistíte, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online.


Čo si všímať pri výbere PZP?

Vybrali sme pre vás niekoľko parametrov, ktoré by ste pri výbere PZP pre svoje vozidlo rozhodne mali zvážiť. Patria medzi ne nielen samotná cena, ale aj limity poistenia, asistenčné služby, doplnkové poistenia a tiež stanovené výluky.


Cena PZP na auto

Rozdiely v PZP u jednotlivých poisťovní sa začínajú už samotnou cenou. Tá môže byť v každej poisťovni iná, pretože poisťovne pri jej stanovení zohľadňujú rôzne parametre (značka a model vozidla, objem a výkon motora, rok výroby a ďalšie). Napriek tomu si pri výbere PZP nevšímajte len cenu. Preštudujte si podmienky jednotlivých poisťovní, možnosti pripoistení, rozsah asistenčných služieb a ďalšie výhody a jednotlivé ponuky si navzájom porovnajte.


Náš TIP

 Viete, koľko stojí zákonná poistka na auto? Cenník získate prostredníctvom našej online kalkulačky.


Rozsah poistenia

Zákon o PZP stanovuje dva limity poistného plnenia, ktoré predstavujú najvyššiu hranicu poistného plnenia poisťovateľa pri jednej škodovej udalosti:  


 • 5 240 000 eur za škody na zdraví a nákladov pri usmrtení, 

 • 1 050 000 eur za škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci, bez ohľadu na počet poškodených. 


Niektoré poisťovne ponúkajú ako benefit pre klienta aj vyššie ako zákonom stanovené limity - napríklad až 10 000 000 eur pre škody na zdraví a 6 000 000 pre škody na majetku. Limity poistného plnenia musia byť uvedené v poistnej zmluve. 

Rozsah asistenčných služieb

Hoci zákon o PZP nestanovuje povinnosť poskytovať v rámci PZP aj asistenčné služby, väčšina poisťovní ich ponúka už v základnom balíku. Dá sa teda povedať, že asistenčné služby k PZP sú dnes už štandardom. Avšak, v rozsahu a limitoch asistenčných služieb sú medzi jednotlivými poisťovňami opäť veľké rozdiely


Väčšina slovenských poisťovní ponúka základné asistenčné služby v rámci samotného PZP a rozšírené asistenčné služby za príplatok. Nadštandard pritom spravidla znamená vyššie limity plnenia alebo vyšší štandard (napríklad kvalitnejšie ubytovanie, lepší model náhradného vozidla a podobne). Limit asistenčných služieb si zistite najmä v prípade, ak často jazdíte do zahraničia.


Pripoistenia k PZP

Poisťovne poskytujú k PZP rôzne pripoistenia, ktoré sú bežne súčasťou havarijného poistenia. Môže to byť napríklad poškodenie čelného skla, stret so zverou, úraz vodiča a posádky, živelné udalosti a rôzne ďalšie riziká. Tieto pripoistenia sú zvlášť výhodné, ak nemáte pre svoje vozidlo uzavreté havarijné poistenie.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.Niektoré poisťovne poskytujú vybrané pripoistenia už v cene základného PZP, prípadne si riziká pripoistíte podľa vlastných potrieb a preferencií. V tomto prípade treba dôkladne zvážiť, či sa vám oplatí viac pripoistenie alebo havarijné poistenie. Uzavrieť pripoistenia k PZP môže byť výhodnejšie pre staršie vozidlá, avšak spravidla majú nižšie krytie, ako ponúka kasko.

Výluky z PZP

Pri porovnávaní benefitov PZP si všímajte aj prípadné výluky. Zo zákonného poistenia sa totiž nepreplácajú automaticky všetky škody. Existuje množstvo okolností, pri ktorých vodič v prípade škodovej udalosti stratí čiastočne alebo úplne nárok na poistné plnenie.


Výluky majú poisťovne definované odlišne. Môže sa stať, že niektorú situáciu jedna poisťovňa štandardne pokrýva, ale v inej je súčasťou výluk z PZP. Preto si výluky pred podpisom zmluvy preverte v poistných podmienkach.


Pri výbere PZP teda prihliadajte na to, čo vám poisťovňa okrem základného poistenia poskytuje. Niekedy sa oplatí uzavrieť o pár eur drahšie poistenie. Získate ním , ktoré v prípade neočakávaných udalostí určite oceníte.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.