kontrola PZP cez počítač

Overenie PZP: Ako na to?

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

Základné informácie o PZP

Povinné zmluvné poistenie je povinné na Slovensku aj vo všetkých okolitých štátoch, ktoré sú členmi zelenej karty. Vozidlo bez neho nesmiete používať, pretože nie je spôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách. Ak by ste ho neuzatvorili, hrozí vám pokuta vo výške 3 320 eur

PZP kryje niekoľko základných oblastí, a to:


 • škody na zdraví a náklady spojené s usmrtením osôb,

 • škody na majetku súvisiace so zničením, poškodením alebo odcudzením vecí,

 • náklady na ušlý zisk,

 • náklady vznikajúce pri právnom zastupovaní.


Využíva sa teda v prípade, keď spôsobíte dopravnú nehodu. V takýchto situáciách však nekryje váš majetok a zdravie. Kryje tretie osoby, čiže ostatných účastníkov dopravnej nehody. 


Povinné zmluvné poistenie zaisťuje, že škody nemusíte preplácať zo svojho vrecka. Urobiť by tak mala poisťovňa, v ktorej ste poistnú zmluvu uzatvorili. Všetko sa ale odvíja od situácie. Ak by ste boli pod vplyvom omamných látok, poisťovňa vám škody nepreplatí. 

Výška krytia PZP sa odvíja od jednotlivých poisťovní, no minimálne hodnoty sú uvedené v zákone a sú takéto:


 • 5 240 000 eur za škody na zdraví a pri usmrtení bez ohľadu na počet poškodených osôb,

 • 1 050 000 eur za vecné škody, náklady na ušlý zisk a náklady na právne služby.


Vedeli ste, že...

…ak si chcete ukončiť PZP počas doby platnosti, budú vám vrátené peniaze za obdobie, kedy ste poistenie nevyužili? Je však potrebné poslať presné informácie poisťovni. Táto informácia je veľmi užitočná najmä vtedy, ak predávate vozidlo a máte zaplatené PZP na rok dopredu.

Overte si PZP online

V prípade, že potrebujete získať podrobné informácie o poistení vášho alebo cudzieho vozidla, overenie PZP je tým najlepším riešením. Skvelo dokáže pomôcť napríklad v situáciách, ako je dopravná nehoda. Dávajte si však pozor. Na to, aby ste overenie PZP mohli využiť, musíte poznať ŠPZ vozidla.


Na overenie PZP online môžete využiť viacero nástrojov dostupných na internete, ktoré vám poskytnú základné informácie, ako druh vozidla, značka, typ či farba. Nechýba ani údaj o poisťovateľovi, číslo poistnej zmluvy a dátum platnosti poistnej zmluvy.


Bližšie informácie o PZP nájdete aj na oficiálnej stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Na vyhľadanie poistnej zmluvy však potrebujete údaje, ku ktorým má prístup len majiteľ vozidla, ako napríklad číslo poistnej zmluvy alebo číslo zelenej karty.

Na čo je dobré overenie PZP?

Overenie platnosti PZP nemusíte využiť len vtedy, keď sa stane dopravná nehoda. Skvelo poslúži aj vtedy, keď neviete nájsť poistnú zmluvu a chceli by ste vedieť, dokedy platí. Poistenie pred jeho skončením  môžete vypovedať a zmeniť za výhodnejšie


Dbajte ale na termíny. Poistnú zmluvu môžete vypovedať najviac 6 týždňov pred jej skončením. Následne musíte počkať na jej automatické obnovenie. O tom vás bude poisťovňa informovať listom alebo e-mailom. Keď sa tak stane, novú zmluvu môžete zrušiť a vybaviť si inú.


PZP sa dá vypovedať aj z iných dôvodov. Môže to byť napríklad zmena sumy, o ktorej vás poisťovňa neinformovala, predaj vozidla alebo jeho vyradenie z evidencie. V takýchto situáciách by ste zbytočne platili za niečo, čo už nevyužívate.

Uzatvorenie PZP online

Dobrou správou je, že v dnešnej dobe si môžete všetko vybaviť z pohodlia domova. To isté platí aj o povinnom zmluvnom poistení, ktoré si  vyberiete a následne uzatvoríte v priebehu niekoľkých minút. Ešte predtým, ako tak ale urobíte, všetky ponuky si nezabudnite porovnať. Len tak zistíte, aká možnosť je tá najvýhodnejšia pre vás a vaše vozidlo.

Aj pripoistenie je dôležité

Každý majiteľ, ktorý chce mať komplexné krytie svojho vozidla a majetku, tak by mal myslieť aj na pripoistenia.Viete si ich vybaviť k havarijnému aj povinnému zmluvnému poisteniu. K najpopulárnejším patria:


 • pripoistenie čelného skla,

 • pripoistenie proti živelným udalostiam,

 • pripoistenie pre prípad stretu so zverou,

 • pripoistenie krádeže auta,

 • pripoistenie vodiča,

 • pripoistenie spolucestujúcich.

Zhrnutie

Povinné zmluvné poistenie je základom a nesmie chýbať žiadnemu vozidlu. Ak neviete, či je vaša zmluva platná, alebo si chcete overiť platnosť zmluvy iného vozidla, využite praktické a bezplatné nástroje na internete. Poskytnú vám všetky základné údaje, ktoré potrebujete vedieť. 


Ak náhodou zistíte, že vaša zmluva PZP o určitý čas končí, porovnajte si jednotlivé možnosti na trhu a zistite, či by nebolo dobré zmeniť poisťovňu. Iná inštitúcia vám môže poskytnúť zaujímavé zľavy a benefity.

Diana KotesováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.