kontrola PZP cez počítač

Overenie PZP: Ako na to?

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

Základné informácie o PZP

Povinné zmluvné poistenie je povinné na Slovensku aj vo všetkých okolitých štátoch, ktoré sú členmi zelenej karty. Vozidlo bez neho nesmiete používať, pretože nie je spôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách. Ak by ste ho neuzatvorili, hrozí vám pokuta vo výške 3 320 eur

PZP kryje niekoľko základných oblastí, a to:


 • škody na zdraví a náklady spojené s usmrtením osôb,

 • škody na majetku súvisiace so zničením, poškodením alebo odcudzením vecí,

 • náklady na ušlý zisk,

 • náklady vznikajúce pri právnom zastupovaní.


Využíva sa teda v prípade, keď spôsobíte dopravnú nehodu. V takýchto situáciách však nekryje váš majetok a zdravie. Kryje tretie osoby, čiže ostatných účastníkov dopravnej nehody. 


Povinné zmluvné poistenie zaisťuje, že škody nemusíte preplácať zo svojho vrecka. Urobiť by tak mala poisťovňa, v ktorej ste poistnú zmluvu uzatvorili. Všetko sa ale odvíja od situácie. Ak by ste boli pod vplyvom omamných látok, poisťovňa vám škody nepreplatí. 

Výška krytia PZP sa odvíja od jednotlivých poisťovní, no minimálne hodnoty sú uvedené v zákone a sú takéto:


 • 5 240 000 eur za škody na zdraví a pri usmrtení bez ohľadu na počet poškodených osôb,

 • 1 050 000 eur za vecné škody, náklady na ušlý zisk a náklady na právne služby.


Vedeli ste, že...

…ak si chcete ukončiť PZP počas doby platnosti, budú vám vrátené peniaze za obdobie, kedy ste poistenie nevyužili? Je však potrebné poslať presné informácie poisťovni. Táto informácia je veľmi užitočná najmä vtedy, ak predávate vozidlo a máte zaplatené PZP na rok dopredu.

Overte si PZP online

V prípade, že potrebujete získať podrobné informácie o poistení vášho alebo cudzieho vozidla, overenie PZP je tým najlepším riešením. Skvelo dokáže pomôcť napríklad v situáciách, ako je dopravná nehoda. Dávajte si však pozor. Na to, aby ste overenie PZP mohli využiť, musíte poznať ŠPZ vozidla.


Na overenie PZP online môžete využiť viacero nástrojov dostupných na internete, ktoré vám poskytnú základné informácie, ako druh vozidla, značka, typ či farba. Nechýba ani údaj o poisťovateľovi, číslo poistnej zmluvy a dátum platnosti poistnej zmluvy.


Bližšie informácie o PZP nájdete aj na oficiálnej stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Na vyhľadanie poistnej zmluvy však potrebujete údaje, ku ktorým má prístup len majiteľ vozidla, ako napríklad číslo poistnej zmluvy alebo číslo zelenej karty.

Na čo je dobré overenie PZP?

Overenie platnosti PZP nemusíte využiť len vtedy, keď sa stane dopravná nehoda. Skvelo poslúži aj vtedy, keď neviete nájsť poistnú zmluvu a chceli by ste vedieť, dokedy platí. Poistenie pred jeho skončením  môžete vypovedať a zmeniť za výhodnejšie


Dbajte ale na termíny. Poistnú zmluvu môžete vypovedať najviac 6 týždňov pred jej skončením. Následne musíte počkať na jej automatické obnovenie. O tom vás bude poisťovňa informovať listom alebo e-mailom. Keď sa tak stane, novú zmluvu môžete zrušiť a vybaviť si inú.


PZP sa dá vypovedať aj z iných dôvodov. Môže to byť napríklad zmena sumy, o ktorej vás poisťovňa neinformovala, predaj vozidla alebo jeho vyradenie z evidencie. V takýchto situáciách by ste zbytočne platili za niečo, čo už nevyužívate.

Uzatvorenie PZP online

Dobrou správou je, že v dnešnej dobe si môžete všetko vybaviť z pohodlia domova. To isté platí aj o povinnom zmluvnom poistení, ktoré si  vyberiete a následne uzatvoríte v priebehu niekoľkých minút. Ešte predtým, ako tak ale urobíte, všetky ponuky si nezabudnite porovnať. Len tak zistíte, aká možnosť je tá najvýhodnejšia pre vás a vaše vozidlo.

Aj pripoistenie je dôležité

Každý majiteľ, ktorý chce mať komplexné krytie svojho vozidla a majetku, tak by mal myslieť aj na pripoistenia.Viete si ich vybaviť k havarijnému aj povinnému zmluvnému poisteniu. K najpopulárnejším patria:


 • pripoistenie čelného skla,

 • pripoistenie proti živelným udalostiam,

 • pripoistenie pre prípad stretu so zverou,

 • pripoistenie krádeže auta,

 • pripoistenie vodiča,

 • pripoistenie spolucestujúcich.

Zhrnutie

Povinné zmluvné poistenie je základom a nesmie chýbať žiadnemu vozidlu. Ak neviete, či je vaša zmluva platná, alebo si chcete overiť platnosť zmluvy iného vozidla, využite praktické a bezplatné nástroje na internete. Poskytnú vám všetky základné údaje, ktoré potrebujete vedieť. 


Ak náhodou zistíte, že vaša zmluva PZP o určitý čas končí, porovnajte si jednotlivé možnosti na trhu a zistite, či by nebolo dobré zmeniť poisťovňu. Iná inštitúcia vám môže poskytnúť zaujímavé zľavy a benefity.

Diana KotesováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.