Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

overenie platnosti cez počítač

Overenie platnosti PZP: Ako na to?

|Dominika Blchová
5/5

Povinné zmluvné poistenie musí byť za každých okolností platné. Je povinné zo zákona a v prípade, že by ste ho nemali, hrozí vám vysoká pokuta. PZP je platné rok, no nie každý si vie zapamätať výročie zmluvy alebo to, kedy ho uzatváral. Neviete, či je vaše poistenie platné? Takto si ho jednoducho overíte.

PZP pre každé vozidlo

Povinné zmluvné poistenie kryje všetky škody, ktoré spravíte na majetku a zdraví ostatných. Presnejšie ide o:

 • škody na zdraví a náklady na usmrtení osôb,

 • škody pri poškodení, zničení, odcudzení a strate majetku,

 • náklady na právne zastupovanie poškodených,

 • náklady na ušlý zisk - hlavne v prípade fyzických osôb.

Ak by vám takéto krytie nestačilo, viete si vybaviť rôzne pripoistenia, ktoré sa následne orientujú na váš majetok a zdravie. K obľúbeným možnostiam sa radia:

 • pripoistenie sedadiel,

 • úrazové pripoistenie,

 • pripoistenie vodiča a posádky,

 • pripoistenie skiel,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,

 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.

PZP je povinné zo zákona. Znamená to, že ho musí mať uzatvorené úplne každé vozidlo. Po kúpe nového auta alebo zrušení predošlej zmluvy je potrebné vybrať si nové. Nesmiete jazdiť bez neho. Poistenie je určené okrem áut aj pre autobusy, motocykle, traktory, štvorkolky, trojkolky a iné vozidlá.

Keď PZP nemáte, hrozia vám rôzne problémy, vrátane vysokej pokuty, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 3 320 €. To však nie je všetko. Ak by ste spravili nejaké škody bez tohto poistenia, všetky by ste ich platili sami z vlastného vrecka. Zbytočne preto neriskujte a skontrolujte si, či je vaše PZP platné. V prípade, že nie je, je nutné konať.

Overenie platnosti PZP

Overovanie platnosti povinného zmluvného poistenia je ľahké. Máte na to niekoľko možností. Prvou je pohľadanie zmluvy o PZP. V nej nájdete všetky základné informácie, ako napríklad, kedy ste poistenie uzatvárali. Nebude chýbať ani dátum odkedy a dokedy platí.

Druhou možnosťou je zavolať na infolinku vašej poisťovne. Stačí povedať meno, priezvisko a ŠPZ vozidla. Informáciu o tom, či je poistenie platné, získate v priebehu pár minút.

Tretia možnosť je určená pre ľudí s finančnými sprostredkovateľmi. Ak jedného máte a pomáha vám okrem investovania aj s inými vecami, opýtajte sa ho. Termíny a jednotlivé výročia zmluv ovláda. Bude vám vedieť povedať, kedy poistenie končí.

Existuje ešte jedna možnosť overenia prostredníctvom evidenčného čísla vozidla a internetu. Stačí využiť aplikáciu Slovenskej kancelárie poisťovateľov, ktorá vytvorila stránku na overenie PZP.

Na stránke stačí vyplniť ŠPZ a dátum, kedy poistenie hľadáte. Po vyplnení sa vám zobrazia všetky údaje o vozidle. Nebude chýbať ani číslo poistnej zmluvy a poisťovňa, kde je PZP uzatvorené.


Rada odborníka

Finančný sprostredkovateľ vám tiež oznámi, kedy sa blíži výročie zmluvy. Spravidla tak urobí nejaký čas dopredu, aby ste sa vedeli rozhodnúť, či nechcete poisťovňu zmeniť.


Nevyhovujúce PZP

Overili ste si PZP a zistili, že vám nevyhovuje? V takejto situácii máte jedno riešenie. Je ním vypovedanie zmluvy a uzatvorenie nového poistenia. Celý proces je rýchly a ľahký, no musíte sa držať niekoľkých dátumov.

Klasické vypovedanie z dôvodu nevyhovujúcich podmienok je nutné podať do 6 týždňov pred výročím zmluvy, čiže pred koncom platnosti poistenia. Ak by ste tak urobili neskôr, poisťovňa vašu žiadosť zamietne.

Následne stačí vyplniť všetky potrebné tlačivá a odoslať ich na adresu poisťovne. Tu si ale dávajte pozor. Dokumenty musia prísť do banky v období 6 týždňov pred koncom zmluvy, inak nebudú akceptované. Keď to nestíhate, zaneste ich osobne.

Okrem tohto spôsobu existujú ešte ďalšie dôvody a spôsoby, ako vypovedať PZP. Sú to:

 • výpoveď do dvoch mesiacov po uzatvorení zmluvy,

 • výpoveď po škodovej udalosti,

 • výpoveď z dôvodu zmeny vlastníka vozidla,

 • výpoveď z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie.

Výpoveď do dvoch mesiacov po uzatvorení zmluvy

Na túto výpoveď majú nárok obe strany, čiže vy aj poisťovňa. Dva mesiace po tom, ako sa poistenie uzatvorí, môžete ho kedykoľvek zrušiť, a to bez udania dôvodu. Poisťovne túto možnosť príliš často pri PZP nevyužívajú. Spravidla sa s touto praxou stretnete pri životnom poistení.

Vy ako klient však po uzatvorení môžete zistiť, že ste si vybrali zlú a nevyhovujúcu ponuku. Niekde nájdete lepšiu, a preto ju budete chcieť zmeniť.

Ak sa chcete tomuto vyhnúť, pred uzatvorením si ponuky porovnajte. Zistite, ktorá je najlepšia a vyhovuje autu, aj vám.

Výpoveď po škodovej udalosti

To, že je PZP nevýhodné, zistíte spravidla vtedy, keď sa stane škodová udalosť. Odrazu vám poisťovňa neposkytuje také benefity, ako sa zdalo na začiatku. Máte preto mesiac čas na to, aby ste podali výpoveď.

Výpoveď z dôvodu zmeny vlastníka vozidla

Meníte vlastníka vozidla? Musí sa tiež zmeniť PZP. Dôvod je ten, že nový vlastník musí mať PZP na vozidlo uzavreté ešte pred zápisom do evidencie. Doklad o poistení je podmienkou pre zápis.

Výpoveď z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie

Keď auto vyraďujete z evidencie, je úplne zbytočné, aby malo PZP. Je preto dobré kontaktovať s touto skutočnosťou poisťovňu. Nebudete vďaka tomu platiť žiadne poplatky navyše.


Rada odborníka

Pri vyraďovaní vozidiel z evidencie by sa malo PZP zrušiť automaticky samé. Niekedy sa tak ale nestane. Spravíte preto dobre, keď poisťovňu kontaktujete. Uistíte sa, že neplatíte niečo úplne zbytočne.


Vyberte si výhodné nové PZP

Keď staré PZP zrušíte, musíte si vybrať nové. Také, ktoré vám bude vyhovovať a poskytne všetko, čo potrebujete. Pre niektorých je to väčší balík pripoistení, pre iných nižšia cena.

Pri cene sa však zastavíme. Je dôležité uvedomiť si, že jednotlivé sumy sa od seba v poisťovniach príliš nelíšia. Prečo? Odpoveď je pomerne jednoduchá.

Cena povinného zmluvného poistenia sa odvíja od vás a vášho vozidla. Vplýva na ňu niekoľko faktorov, a to hlavne:

 • motorizácia,

 • hmotnosť,

 • rok výroby,

 • model vozidla.


 Okrem iného aj rôzne benefity a zľavy:

 • bezškodový priebeh,

 • deti v domácnosti,

 • trvalý pobyt v malom meste alebo na dedine,

 • iné.

PZP si porovnajte

Ešte predtým, ako sa pre nejaké poistenie rozhodnete, všetky ponuky si porovnajte. Zistite, aké možnosti vám poisťovne poskytujú a aké benefity vďaka nim získate. Vyberte si správne hneď na prvýkrát.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.