muž na vozíku s asistentkou

Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

Ak by bolo treba, väčšina vodičov by vedela do práce dochádzať aj MHD alebo vlakom. Pre niektorých ľudí je však auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia.

Kto prideľuje zľavy pre ZŤP?

Ľudia, ktorí majú ZŤP preukaz, môžu získať zľavy a príspevky spojené s vozidlom dvoma spôsobmi. Jedna možnosť je cez úrad práce. Ak vám uznajú žiadosť, môžete získať finančnú pomoc na nákup vozidla. Výška tohto príspevku môže dosiahnuť až 8 298,48 €. Cez úrad práce si môžete taktiež môžete vybaviť oslobodenie od platenia diaľničnej známky.

Druhým riešením je nákup auta u predajcu so zľavou pre ZŤP osoby. Treba myslieť na to, že v tomto prípade závisí udelenie zľavy od konkrétnej spoločnosti. Niekde preto zľava vôbec nemusí byť dostupná, inde vám pri predložení ZŤP preukazu odpustia aj 40 % z ceny vozidla. 


Za spomenutie určite stoja aj dodatočné výhody pre ZŤP. Niektorí predajcovia poskytujú lacnejší servis či rozšírený balík asistenčných služieb, alebo vybavenie lacnejšieho poistenia pre vaše vozidlo.

Príspevok od úradu práce

Ak chcete, aby úrad práce schválil vašu žiadosť o príspevok na kúpu auta pre ZŤP osobu, musíte spĺňať niekoľko podmienok. Najprv však uvedieme tri situácie, kedy vám finančná pomoc nebude pridelená:


 • ak by ste príspevok chceli využiť na kúpu ojazdeného auta, ktoré je podľa technického preukazu staršie ako 5 rokov,

 • ak príjem ZŤP osoby prevyšuje 5-násobok sumy životného minima,

 • ak bolo vozidlo kúpené skôr, ako bol vypracovaný posudok o ťažkom zdravotnom postihnutí.


Jednou z hlavných podmienok pre získanie príspevku na auto preto je, že ste podľa komplexného posudku odkázaní na individuálnu prepravu. Toto potvrdenie môže získať osoba, ktorá nie je schopná:


 • presunu k vozidlu verejnej hromadnej dopravy,

 • nastúpiť, vystúpiť alebo udržať sa vo vozidle verejnej hromadnej dopravy počas jazdy,

 • zvládať iné situácie vo verejnej hromadnej doprave (duševné ochorenia, poruchy správania, ťažké závraty, strata dvoch končatín…).


 s komplexným posudkom má význam žiadať o príspevok na osobné motorové vozidlo.


Tip

Príspevok na auto pre ZŤP sa dá uplatniť aj v prípade, že sa na jedno auto skladá viacero ZŤP osôb.

Podmienky nároku na príspevok

Zákon ďalej určuje presné podmienky, ktoré musíte splniť, aby vám príspevok mohol byť pridelený. ZŤP osoba môže o príspevok požiadať najneskôr do konca roka, v ktorom oslávila 65. narodeniny. Starším ľuďom úrad práce príspevok na auto neschváli.


Ďalej musíte mať dostačujúci dôvod na využívanie vozidla. Úrad schvaľuje jednu z týchto troch možností:


 • ZŤP osoba je zamestnaná a potrebuje auto na cestu do práce alebo priamo na jej vykonávanie,

 • ZŤP osoba preukáže, že sú jej poskytované služby v špecializovanom zariadení, domove sociálnych služieb alebo dennom stacionári,

 • ZŤP osoba navštevuje školské zariadenie.


Tieto podmienky ale nemusíte spĺňať v momente písania žiadosti. Stačí potvrdiť, že niektorá zo spomínaných situácií bude pre vás platiť niekedy v budúcnosti.


Okrem dôvodu je požadovaná aj určitá frekvencia využívania auta, ktorá je stanovená na minimálne dve cesty do zamestnania, školy alebo špecializovaného zariadenia a dve cesty späť počas týždňa.


Príspevok vám však môže byť udelený aj vtedy, ak niektorú z podmienok nespĺňate. Príkladom je individuálny študijný plán, kedy stačí školu navštevovať minimálne dvakrát do mesiaca. O výnimkách je najlepšie informovať sa priamo na úrade aj s detailným popisom vašej situácie.

Výška príspevku

Presná suma, ktorou vám štát prispeje na auto, je veľmi individuálna. Závisí od hodnoty kupovaného vozidla a výšky vášho príjmu. Pri zohľadňovaní ceny sa ale berie do úvahy maximálne 13 227,57 €.


Obmedzenie príspevku je za bežných okolností obmedzené na 6 638,79 €. Ak však z komplexného posudku vyplýva, že ZŤP osoba je odkázaná na jazdu s automatickou prevodovkou, hranica sa posúva na 8 292,48 €.

Ďalšie príspevky a zľavy

Cenové zvýhodnenia pre ZŤP osoby nekončia pri kúpe vozidla. V zákone sa uvádza aj príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, vďaka ktorému nemusíte platiť za diaľničnú známku. Na jej uplatnenie však musí osoba so ZŤP preukazom predložiť zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného auta.

Vedeli ste, že…

… ZŤP osoby sú pri prihlasovaní auta na dopravnom inšpektoráte oslobodené od platby správcovského poplatku? Vypočítava sa podľa výkonu auta.

Zľavy u predajcov áut

Zľavy na kúpu auta a ich následné servisovanie ponúkajú aj viacerí predajcovia naprieč celým Slovenskom. Viete si tak kúpiť autá rôznych značiek so zľavami od 4 % až do 40 %. Každá spoločnosť ponúka odlišné cenové zvýhodnenia a dodatkové služby.


Najlepšie bude teda informovať sa o zľavách pre ZŤP priamo u predajcov. Odraziť sa môžete aj od prehľadného zoznamu predajcov poskytujúcich kompenzáciu zdravotného postihnutia. Pripravila ju organizácia Úsmev pre druhých, ktorá sa zameriava na prepájanie komunity ZŤP osôb.

Zhrnutie

Zdravý človek si často ani nevie predstaviť, aký význam má auto pre niekoho so zdravotným postihnutím. Popri rôznych zdravotníckych pomôckach a liekoch býva šetrenie na auto a následne jeho údržbu veľmi náročné. Je preto dobré, že prostredníctvom zliav a príspevkov sa ZŤP osobám snaží pomáhať nielen štát, ale aj samotní predajcovia a servisy.


Zákonná poistka

Ušetrite na povinnom zmluvnom poistení

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistíte, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online.


Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.