muž na vozíku s asistentkou

Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

Kto prideľuje zľavy na auto pre ZŤP?

Ak ste držiteľom preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (v skratke ŤZP, ale aj ZŤP), zľavy a príspevky spojené s vozidlom môžete získať dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je úrad práce. Ak vám uznajú žiadosť, môžete získať peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla, prípadne na jeho úpravu.

Druhým riešením je nákup auta u predajcu so zľavou pre ZŤP osoby. Myslite na to, že v tomto prípade závisí udelenie zľavy od konkrétnej spoločnosti. Zatiaľ čo u niektorých predajcov nie je zľava dostupná vôbec, inde vám pri predložení ZŤP preukazu odpustia aj 40 % z ceny vozidla.

Za spomenutie určite stoja aj dodatočné výhody pre ZŤP. Niektorí predajcovia poskytujú lacnejší servis či rozšírený balík asistenčných služieb, prípadne vybavenie lacnejšieho poistenia pre vaše vozidlo.

ZŤP príspevok na auto od úradu práce

Ak chcete, aby úrad práce schválil vašu žiadosť o príspevok na kúpu auta pre ZŤP osobu, musíte spĺňať niekoľko podmienok. Najprv však uvedieme niekoľko situácií, kedy vám úrad finančnú pomoc nepridelí:


 • ak by ste príspevok chceli využiť na kúpu ojazdeného auta, ktoré je podľa technického preukazu staršie ako 5 rokov,

 • ak váš príjem prevyšuje 5-násobok sumy životného minima,

 • ak bolo vozidlo kúpené skôr, ako bol vypracovaný posudok o ťažkom zdravotnom postihnutí,

 • ak ste v starostlivosti celoročnej pobytovej sociálnej služby (neplatí pre nezaopatrené deti).


Jednou z hlavných podmienok pre získanie príspevku na auto je, že ste podľa komplexného posudku odkázaní na individuálnu prepravu, ak nemôžete použiť verejnú hromadnú dopravu osôb z dôvodu:


 • ťažkej poruchy mobility, ktorá znemožňuje presun k vozidlu verejnej hromadnej dopravy a späť, nástup, výstup či udržanie sa v prostriedku počas jazdy,

 • duševnej poruchy s často opakujúcimi prejavmi agresivity, neovládateľného alebo nepredvídateľného správania,

 • ťažkej poruchy zvieračov prepravovať sa vozidlom verejnej hromadnej dopravy osôb.


Žiadať o príspevok na osobné motorové vozidlo má význam až s komplexným posudkom.


Tip

Príspevok na auto pre ZŤP sa dá uplatniť aj v prípade, že sa na jedno auto skladá viacero ZŤP osôb.

Dotácia na auto ZŤP: Podmienky nároku na príspevok

Zákon ďalej určuje presné podmienky, ktoré musíte splniť, aby vám príspevok mohol byť pridelený. O príspevok môžete požiadať najneskôr do konca roka, v ktorom oslávite 65. narodeniny. Starším ľuďom úrad práce príspevok na auto neschváli.

Ďalej musíte mať dostačujúci dôvod na využívanie vozidla. Úrad schvaľuje jednu z týchto troch možností:


 • ZŤP osoba je zamestnaná a potrebuje auto na cestu do práce alebo priamo na jej vykonávanie,

 • ZŤP osoba preukáže, že sú jej poskytované služby v špecializovanom zariadení, domove sociálnych služieb alebo dennom stacionári,

 • ZŤP osoba navštevuje školské zariadenie.


Tieto podmienky ale nemusíte spĺňať v momente písania žiadosti. Stačí potvrdiť, že niektorá zo spomínaných situácií bude pre vás platiť niekedy v budúcnosti.

Okrem dôvodu je požadovaná aj určitá frekvencia využívania auta, ktorá je stanovená na minimálne dve cesty do zamestnania, školy alebo špecializovaného zariadenia a dve cesty späť počas týždňa.

Príspevok vám však môže byť udelený aj vtedy, ak niektorú z podmienok nespĺňate. Príkladom je individuálny študijný plán, kedy stačí školu navštevovať minimálne dvakrát do mesiaca. O prípadných výnimkách sa informujte priamo na úrade.

Maximálna výška príspevku

Presná suma, ktorou vám štát prispeje na auto, je individuálna. Závisí od hodnoty kupovaného vozidla a výšky vášho príjmu. Cena osobného motorového vozidla sa zohľadňuje najviac v sume 26 555,14 eura.

Zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia stanovuje sumu maximálneho príspevku na auto najviac vo výške 13 277,58 eura. V prípade, že ste ZŤP osoba, ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na auto s automatickou prevodovkou, maximálna výška peňažného príspevku sa zvyšuje na 16 596,96 eura.


Zdravý človek si často ani nevie predstaviť, aký význam má auto pre človeka so zdravotným postihnutím. Popri rôznych zdravotníckych pomôckach a liekoch býva šetrenie na auto a následne jeho údržbu veľmi náročné. Je preto dobré, že prostredníctvom zliav a príspevkov sa ZŤP osobám snaží pomáhať nielen štát, ale aj samotní predajcovia a servisy.

Diaľničná známka pre ZŤP

Cenové zvýhodnenia pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa však peňažnými príspevkami na kúpu či úpravu osobného motorového vozidla nekončia. Ak ste držiteľom preukazu ZŤP, máte nárok na bezplatnú diaľničnú známku. Musel vám byť však pridelený aj parkovací preukaz ZŤP a požiadať o registráciu vozidla – najjednoduchšie cez webovú stránku www.eznamka.sk.

Na bezplatné využívanie slovenských diaľnic a rýchlostných ciest musíte pritom využívať výhradne vozidlo, ktoré bolo zaregistrované ako oslobodené od úhrady. Takéto zvýhodnenie však platí aj vtedy, ak v danom vozidle držiteľ preukazu nesedí.

ZŤP zľava na auto u predajcov

Zľavy na kúpu auta a ich následné servisovanie ponúkajú aj viacerí predajcovia v rámci celého Slovenska. Ako osoba s ťažkým zdravotným postihnutím si tak viete kúpiť auto rôznych značiek so zľavami od 4 % až do 40 %. Každá spoločnosť ponúka odlišné cenové zvýhodnenia a dodatkové služby.

Informujte sa preto o zľavách pre ZŤP priamo u predajcov. Odraziť sa môžete napríklad od prehľadného zoznamu predajcov poskytujúcich kompenzáciu zdravotného poistenia, ktorý pripravila organizácia Úsmev pre druhých.

Prepis auta: poplatky ZŤP

Pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím platí tiež zvýhodnený registračný poplatok pri zápise držiteľa motorového vozidla, a to o 50 %. Podmienkou je, aby držiteľom motorového vozidla bol držiteľom preukazu ZŤP, resp. ZŤP-S alebo ide o vozidlo upravené pre osobu s ťažkým zdravotným postihnutí, na ktorého kúpu nebol poskytnutý peňažný príspevok.

PZP pre ZŤP: Získajte výhodnejšie poistenie

Niektoré poisťovne poskytujú osobám so zdravotným postihnutím zľavu z povinného zmluvného poistenia. Na preukázanie nároku na zľavu vám spravidla stačí predložiť ZŤP preukaz. Podmienkou však je, aby bolo vozidlo zaregistrované na ZŤP osobu alebo používalo na jej prepravu.

Každopádne však na poskytnutie zľavy na PZP neexistuje žiadny právny nárok a záleží len od podmienok konkrétnej poisťovne. Podobne je to aj so zľavami v rámci havarijného poistenia.

Ušetriť na poistení však môžete aj inak. Porovnávajte. Na našom portáli nájdete najvýhodnejšie ponuky poisťovní, vrátane akciových a neverejných ponúk so špeciálnymi zľavami a výhodami.


Zákonná poistka

Ušetrite na povinnom zmluvnom poistení

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistíte, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.