muž na vozíku s asistentkou

Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

Ak by bolo treba, väčšina vodičov by vedela do práce dochádzať aj MHD alebo vlakom. Pre niektorých ľudí je však auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia.

Kto prideľuje zľavy pre ZŤP?

Ľudia, ktorí majú ZŤP preukaz, môžu získať zľavy a príspevky spojené s vozidlom dvoma spôsobmi. Jedna možnosť je cez úrad práce. Ak vám uznajú žiadosť, môžete získať finančnú pomoc na nákup vozidla. Výška tohto príspevku môže dosiahnuť až 8 298,48 €. Cez úrad práce si môžete taktiež môžete vybaviť oslobodenie od platenia diaľničnej známky.

Druhým riešením je nákup auta u predajcu so zľavou pre ZŤP osoby. Treba myslieť na to, že v tomto prípade závisí udelenie zľavy od konkrétnej spoločnosti. Niekde preto zľava vôbec nemusí byť dostupná, inde vám pri predložení ZŤP preukazu odpustia aj 40 % z ceny vozidla. 


Za spomenutie určite stoja aj dodatočné výhody pre ZŤP. Niektorí predajcovia poskytujú lacnejší servis či rozšírený balík asistenčných služieb, alebo vybavenie lacnejšieho poistenia pre vaše vozidlo.

Príspevok od úradu práce

Ak chcete, aby úrad práce schválil vašu žiadosť o príspevok na kúpu auta pre ZŤP osobu, musíte spĺňať niekoľko podmienok. Najprv však uvedieme tri situácie, kedy vám finančná pomoc nebude pridelená:


 • ak by ste príspevok chceli využiť na kúpu ojazdeného auta, ktoré je podľa technického preukazu staršie ako 5 rokov,

 • ak príjem ZŤP osoby prevyšuje 5-násobok sumy životného minima,

 • ak bolo vozidlo kúpené skôr, ako bol vypracovaný posudok o ťažkom zdravotnom postihnutí.


Jednou z hlavných podmienok pre získanie príspevku na auto preto je, že ste podľa komplexného posudku odkázaní na individuálnu prepravu. Toto potvrdenie môže získať osoba, ktorá nie je schopná:


 • presunu k vozidlu verejnej hromadnej dopravy,

 • nastúpiť, vystúpiť alebo udržať sa vo vozidle verejnej hromadnej dopravy počas jazdy,

 • zvládať iné situácie vo verejnej hromadnej doprave (duševné ochorenia, poruchy správania, ťažké závraty, strata dvoch končatín…).


 s komplexným posudkom má význam žiadať o príspevok na osobné motorové vozidlo.


Tip

Príspevok na auto pre ZŤP sa dá uplatniť aj v prípade, že sa na jedno auto skladá viacero ZŤP osôb.

Podmienky nároku na príspevok

Zákon ďalej určuje presné podmienky, ktoré musíte splniť, aby vám príspevok mohol byť pridelený. ZŤP osoba môže o príspevok požiadať najneskôr do konca roka, v ktorom oslávila 65. narodeniny. Starším ľuďom úrad práce príspevok na auto neschváli.


Ďalej musíte mať dostačujúci dôvod na využívanie vozidla. Úrad schvaľuje jednu z týchto troch možností:


 • ZŤP osoba je zamestnaná a potrebuje auto na cestu do práce alebo priamo na jej vykonávanie,

 • ZŤP osoba preukáže, že sú jej poskytované služby v špecializovanom zariadení, domove sociálnych služieb alebo dennom stacionári,

 • ZŤP osoba navštevuje školské zariadenie.


Tieto podmienky ale nemusíte spĺňať v momente písania žiadosti. Stačí potvrdiť, že niektorá zo spomínaných situácií bude pre vás platiť niekedy v budúcnosti.


Okrem dôvodu je požadovaná aj určitá frekvencia využívania auta, ktorá je stanovená na minimálne dve cesty do zamestnania, školy alebo špecializovaného zariadenia a dve cesty späť počas týždňa.


Príspevok vám však môže byť udelený aj vtedy, ak niektorú z podmienok nespĺňate. Príkladom je individuálny študijný plán, kedy stačí školu navštevovať minimálne dvakrát do mesiaca. O výnimkách je najlepšie informovať sa priamo na úrade aj s detailným popisom vašej situácie.

Výška príspevku

Presná suma, ktorou vám štát prispeje na auto, je veľmi individuálna. Závisí od hodnoty kupovaného vozidla a výšky vášho príjmu. Pri zohľadňovaní ceny sa ale berie do úvahy maximálne 13 227,57 €.


Obmedzenie príspevku je za bežných okolností obmedzené na 6 638,79 €. Ak však z komplexného posudku vyplýva, že ZŤP osoba je odkázaná na jazdu s automatickou prevodovkou, hranica sa posúva na 8 292,48 €.

Ďalšie príspevky a zľavy

Cenové zvýhodnenia pre ZŤP osoby nekončia pri kúpe vozidla. V zákone sa uvádza aj príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, vďaka ktorému nemusíte platiť za diaľničnú známku. Na jej uplatnenie však musí osoba so ZŤP preukazom predložiť zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného auta.

Vedeli ste, že…

… ZŤP osoby sú pri prihlasovaní auta na dopravnom inšpektoráte oslobodené od platby správcovského poplatku? Vypočítava sa podľa výkonu auta.

Zľavy u predajcov áut

Zľavy na kúpu auta a ich následné servisovanie ponúkajú aj viacerí predajcovia naprieč celým Slovenskom. Viete si tak kúpiť autá rôznych značiek so zľavami od 4 % až do 40 %. Každá spoločnosť ponúka odlišné cenové zvýhodnenia a dodatkové služby.


Najlepšie bude teda informovať sa o zľavách pre ZŤP priamo u predajcov. Odraziť sa môžete aj od prehľadného zoznamu predajcov poskytujúcich kompenzáciu zdravotného postihnutia. Pripravila ju organizácia Úsmev pre druhých, ktorá sa zameriava na prepájanie komunity ZŤP osôb.

Zhrnutie

Zdravý človek si často ani nevie predstaviť, aký význam má auto pre niekoho so zdravotným postihnutím. Popri rôznych zdravotníckych pomôckach a liekoch býva šetrenie na auto a následne jeho údržbu veľmi náročné. Je preto dobré, že prostredníctvom zliav a príspevkov sa ZŤP osobám snaží pomáhať nielen štát, ale aj samotní predajcovia a servisy.


Zákonná poistka

Ušetrite na povinnom zmluvnom poistení

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistíte, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online.


Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Dve havarované autá
  Auto
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?