nezverejnené evidenčné číslo vozidla

Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

30. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

Novela zákona č. 128/2021 Z.z.

Novela zákona č. 128/2021 Z.z., ktorá mala prísť do platnosti v marci 2022, nielenže mení výzor evidenčných čísel motorových vozidiel, ale obsahuje aj povinnosti vodičov vo vzťahu k cyklistom, ktoré majú zaistiť vyššiu bezpečnosť.


Hlavnou zmenou, ktorú so sebou novela prináša, je prístup nahlasovania zmeny držiteľa motorového vozidla. Namiesto toho, aby nový vlastník menil evidenčné tabuľky, bude ich môcť preniesť bez ohľadu na miesto jeho pobytu alebo sídlo. V praxi to bude vyzerať tak, že keď od niekoho kúpite vozidlo, odpadne vám povinnosť meniť EČV a platiť za ne. V súčasnosti je cena za jednu tabuľku 16,50 eur. Spolu tak ušetríte 33 eur na poplatkoch.


Druhou zmenou, ktorú novela prinesie je to, že ak si chce predchádzajúci majiteľ vozidla tabuľky s evidenčným číslom nechať a využiť ich na svojom novom aute, bude tak môcť urobiť. Číslo zostane priradené jednému majiteľovi, ktorý ich bude môcť vlastniť po celý svoj život.


V prípade, že sa majiteľ vozidla rozhodne nechať si tabuľky s evidenčným číslom, no nové vozidlo už nebude kupovať, musí ich vrátiť príslušnému orgánu Policajného zboru SR. To isté platí aj v prípade, keď sa rozhodnete, že si tabuľky necháte, no do jedného roka si nestihnete kúpiť nové vozidlo. Vaše staré tabuľky musia byť do 365 dní pridelené inému vozidlu. Ak sa tak nestane, musíte ich odovzdať na príslušnom orgáne Policajného zboru SR. Keď tak neurobíte, polícia bude tabuľky evidovať ako stratené.


Jednoduchý postup pri predaji a kúpe vozidla

Novela zákona č. 128/2021 Z.z. prináša motoristom niekoľko výhod. Jednou z nich je, že zjednodušuje celý postup prepisu vozidla, a to najmä v situáciách, keď kupujúci a predávajúci žijú v rôznych okresoch. Odpadáva totižto povinnosť odhlásenia vozidla v jednom okrese a následne jeho nahlásenie v druhom.


V súčasnosti to funguje tak, že keď chcete vozidlo odhlásiť z dôvodu predaja do iného okresu, musíte mať pri sebe tieto doklady:

 • osvedčenie o evidencii časť II alebo technický preukaz vozidla,

 • platný doklad totožnosti,

 • originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list (ak ste podnikateľ),

 • splnomocnenie s overeným podpisom (ak nie je držiteľ prítomný),

 • overený súhlas vlastníka, ak o odhlásenie žiada držiteľ vozidla, ktorý nie je zároveň aj vlastníkom vozidla,

 • doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu,

 • doklad o PZP.Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.Nesmiete zabúdať ani na to, že na dopravnom inšpektoráte musia byť prítomné obe strany – kupujúci aj predávajúci. V prípade, že by sa kupujúci nemohol dostaviť, je nutné písomné úradne overené splnomocnenie alebo doklad o nadobudnutí vlastníctva s úradne overeným podpisom.


Po tom, ako vojde novela zákona č. 128/2021 Z.z. do platnosti, tento zdĺhavý proces odpadne. Hoci budete potrebovať spomínané dokumenty, ako napríklad osvedčenie o evidencii časť II, platný doklad totožnosti či doklad o PZP, všetko budete vedieť vybaviť  bez prítomnosti druhej strany. V takýchto situáciách stačí len navštíviť ktorýkoľvek dopravný inšpektorát.

Nový formát EČV

Z dôvodu noviniek, ktoré prináša novela zákona č. 128/2021 Z.z., bolo nutné vytvoriť aj nové formáty tabuliek EČV. Keďže majitelia si budú môcť nechať svoje staré čísla a prenášať ich z vozidla na vozidlo, prípadne sa tabuľky prenesú z jedného majiteľa na druhého, predchádzajúce označovanie podľa okresov stráca význam.


Od 1. januára 2023 tak prichádza do platnosti nový formát, ktorý bude vyzerať takto: AA000AA. Znamená to, že prvé vozidlo s novým evidenčným číslom bude mať tabuľky AA001AA. Značky sa budú vydávať v abecednom poradí, a to bez toho, aby sa v nich uvádzala príslušnosť k okresu.

Rada odborníka

Prenos evidenčných čísel neplatí len v prípade kúpy ojazdených vozidiel. Keď si svoje tabuľky z predchádzajúceho vozidla necháte, môžete ich prideliť k novému vozidlu kúpenému priamo od predajcu.

Komplikácie na strane dodávateľa

Dôvodom posunutia termínu platnosti novely je skutočnosť, že štát má už od začiatku roka problém vydávať motoristom tabuľky s evidenčnými číslami. Problémom nie sú ale nové tabuľky pre nové vozidlá, ale duplikáty už používaných tabuliek, ktoré potrebujú vodiči napríklad na nosičoch na bicykle alebo v situáciách, keď boli staré tabuľky odcudzené alebo poškodené.


Na nové tabuľky však musia čakať nielen vodiči, ktorí potrebujú klasické biele tabuľky, ale aj tí, ktorí vlastnia elektrické a plug-in hybridné vozidlá. Tieto tabuľky EČV sú charakteristické tým, že majú mierne zelený podklad. Pomocou neho sa dajú vozidlá ľahko odlíšiť. Vydávanie takýchto EČV však nie je automatické. Vydávajú sa na požiadanie, čo celý proces predlžuje.


Pomalé vydávanie a nedostatok tabuliek s evidenčnými číslami trápi štát najmä z dôvodu zmeny dodávateľa. Podľa informácií Ministerstva vnútra sprevádzali verejné obstarávanie obštrukcie tretích strán, ktoré spôsobovali, že celý proces sa predlžoval. Nový dodávateľ tak nemal niekoľko mesiacov na to, aby do celého procesu „nabehol”. 

Vlastná EČV

Vytvorenie vlastných tabuliek s evidenčnými číslami zostáva, no bude sa spájať s rovnakými limitmi ako doteraz. Znamená to, že si nebudete môcť vytvoriť:


 • EČV v štandardnom formáte,

 • EČV vo formáte, ktorý sa prideľuje diplomatickým vozidlám,

 • zvláštne alebo osobitné evidenčné číslo.

Zmena EČV v januári 2023

Novela zákona upravujúca tabuľky EČV príde do platnosti v januári 2023. Kvôli výhodám, ktoré so sebou prinesie, sa na ňu rozhodne oplatí počkať. Ak plánujete kúpu nového vozidla a urobíte tak hneď teraz alebo až po tom, aby ste si mohli nechať svoje evidenčné číslo, nezabúdajte na jednu dôležitú vec. Je ňou povinné zmluvné poistenie. Bez neho nemôžete využívať cestné komunikácie. 


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.