nezverejnené evidenčné číslo vozidla

Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

30. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

Novela zákona č. 128/2021 Z.z.

Novela zákona č. 128/2021 Z.z., ktorá mala prísť do platnosti v marci 2022, nielenže mení výzor evidenčných čísel motorových vozidiel, ale obsahuje aj povinnosti vodičov vo vzťahu k cyklistom, ktoré majú zaistiť vyššiu bezpečnosť.


Hlavnou zmenou, ktorú so sebou novela prináša, je prístup nahlasovania zmeny držiteľa motorového vozidla. Namiesto toho, aby nový vlastník menil evidenčné tabuľky, bude ich môcť preniesť bez ohľadu na miesto jeho pobytu alebo sídlo. V praxi to bude vyzerať tak, že keď od niekoho kúpite vozidlo, odpadne vám povinnosť meniť EČV a platiť za ne. V súčasnosti je cena za jednu tabuľku 16,50 eur. Spolu tak ušetríte 33 eur na poplatkoch.


Druhou zmenou, ktorú novela prinesie je to, že ak si chce predchádzajúci majiteľ vozidla tabuľky s evidenčným číslom nechať a využiť ich na svojom novom aute, bude tak môcť urobiť. Číslo zostane priradené jednému majiteľovi, ktorý ich bude môcť vlastniť po celý svoj život.


V prípade, že sa majiteľ vozidla rozhodne nechať si tabuľky s evidenčným číslom, no nové vozidlo už nebude kupovať, musí ich vrátiť príslušnému orgánu Policajného zboru SR. To isté platí aj v prípade, keď sa rozhodnete, že si tabuľky necháte, no do jedného roka si nestihnete kúpiť nové vozidlo. Vaše staré tabuľky musia byť do 365 dní pridelené inému vozidlu. Ak sa tak nestane, musíte ich odovzdať na príslušnom orgáne Policajného zboru SR. Keď tak neurobíte, polícia bude tabuľky evidovať ako stratené.


Jednoduchý postup pri predaji a kúpe vozidla

Novela zákona č. 128/2021 Z.z. prináša motoristom niekoľko výhod. Jednou z nich je, že zjednodušuje celý postup prepisu vozidla, a to najmä v situáciách, keď kupujúci a predávajúci žijú v rôznych okresoch. Odpadáva totižto povinnosť odhlásenia vozidla v jednom okrese a následne jeho nahlásenie v druhom.


V súčasnosti to funguje tak, že keď chcete vozidlo odhlásiť z dôvodu predaja do iného okresu, musíte mať pri sebe tieto doklady:

 • osvedčenie o evidencii časť II alebo technický preukaz vozidla,

 • platný doklad totožnosti,

 • originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list (ak ste podnikateľ),

 • splnomocnenie s overeným podpisom (ak nie je držiteľ prítomný),

 • overený súhlas vlastníka, ak o odhlásenie žiada držiteľ vozidla, ktorý nie je zároveň aj vlastníkom vozidla,

 • doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu,

 • doklad o PZP.Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.Nesmiete zabúdať ani na to, že na dopravnom inšpektoráte musia byť prítomné obe strany – kupujúci aj predávajúci. V prípade, že by sa kupujúci nemohol dostaviť, je nutné písomné úradne overené splnomocnenie alebo doklad o nadobudnutí vlastníctva s úradne overeným podpisom.


Po tom, ako vojde novela zákona č. 128/2021 Z.z. do platnosti, tento zdĺhavý proces odpadne. Hoci budete potrebovať spomínané dokumenty, ako napríklad osvedčenie o evidencii časť II, platný doklad totožnosti či doklad o PZP, všetko budete vedieť vybaviť  bez prítomnosti druhej strany. V takýchto situáciách stačí len navštíviť ktorýkoľvek dopravný inšpektorát.

Nový formát EČV

Z dôvodu noviniek, ktoré prináša novela zákona č. 128/2021 Z.z., bolo nutné vytvoriť aj nové formáty tabuliek EČV. Keďže majitelia si budú môcť nechať svoje staré čísla a prenášať ich z vozidla na vozidlo, prípadne sa tabuľky prenesú z jedného majiteľa na druhého, predchádzajúce označovanie podľa okresov stráca význam.


Od 1. januára 2023 tak prichádza do platnosti nový formát, ktorý bude vyzerať takto: AA000AA. Znamená to, že prvé vozidlo s novým evidenčným číslom bude mať tabuľky AA001AA. Značky sa budú vydávať v abecednom poradí, a to bez toho, aby sa v nich uvádzala príslušnosť k okresu.

Rada odborníka

Prenos evidenčných čísel neplatí len v prípade kúpy ojazdených vozidiel. Keď si svoje tabuľky z predchádzajúceho vozidla necháte, môžete ich prideliť k novému vozidlu kúpenému priamo od predajcu.

Komplikácie na strane dodávateľa

Dôvodom posunutia termínu platnosti novely je skutočnosť, že štát má už od začiatku roka problém vydávať motoristom tabuľky s evidenčnými číslami. Problémom nie sú ale nové tabuľky pre nové vozidlá, ale duplikáty už používaných tabuliek, ktoré potrebujú vodiči napríklad na nosičoch na bicykle alebo v situáciách, keď boli staré tabuľky odcudzené alebo poškodené.


Na nové tabuľky však musia čakať nielen vodiči, ktorí potrebujú klasické biele tabuľky, ale aj tí, ktorí vlastnia elektrické a plug-in hybridné vozidlá. Tieto tabuľky EČV sú charakteristické tým, že majú mierne zelený podklad. Pomocou neho sa dajú vozidlá ľahko odlíšiť. Vydávanie takýchto EČV však nie je automatické. Vydávajú sa na požiadanie, čo celý proces predlžuje.


Pomalé vydávanie a nedostatok tabuliek s evidenčnými číslami trápi štát najmä z dôvodu zmeny dodávateľa. Podľa informácií Ministerstva vnútra sprevádzali verejné obstarávanie obštrukcie tretích strán, ktoré spôsobovali, že celý proces sa predlžoval. Nový dodávateľ tak nemal niekoľko mesiacov na to, aby do celého procesu „nabehol”. 

Vlastná EČV

Vytvorenie vlastných tabuliek s evidenčnými číslami zostáva, no bude sa spájať s rovnakými limitmi ako doteraz. Znamená to, že si nebudete môcť vytvoriť:


 • EČV v štandardnom formáte,

 • EČV vo formáte, ktorý sa prideľuje diplomatickým vozidlám,

 • zvláštne alebo osobitné evidenčné číslo.

Zmena EČV v januári 2023

Novela zákona upravujúca tabuľky EČV príde do platnosti v januári 2023. Kvôli výhodám, ktoré so sebou prinesie, sa na ňu rozhodne oplatí počkať. Ak plánujete kúpu nového vozidla a urobíte tak hneď teraz alebo až po tom, aby ste si mohli nechať svoje evidenčné číslo, nezabúdajte na jednu dôležitú vec. Je ňou povinné zmluvné poistenie. Bez neho nemôžete využívať cestné komunikácie. 


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.