Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

jazda na ceste

Viete, čo ovplyvňuje cenu PZP? Poznáme odpoveď

|Dominika Blchová
5/5

Máte pred sebou vybavovanie povinného zmluvného poistenia? V tom prípade vás pravdepodobne zaujíma, koľko vás bude stáť. Ceny sú rôzne. Niekedy vyššie, inokedy zas nižšie. To, koľko zaplatíte, sa odvíja od množstva rôznych parametrov. Chceli by ste vedieť, s čím všetkým počítať? Máme pre vás odpoveď.

Prečo je PZP povinné?

Povinné zmluvné poistenie je jedno z mála, ktoré sú povinné. Zo zákona ho musí mať uzatvorené každé vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách, čiže autá, motocykle, dodávky, nákladné autá, trojkolky, štvorkolky, aj traktory. 

Povinné zmluvné poistenie má za úlohu chrániť dve strany. Prvou ste vy a vaša peňaženka. Pri škodách zavinených vami by vám poisťovňa mala preplatiť všetky škody, čiže ich nemusíte hradiť vy sami. Je to výhoda, pretože niekedy je potrebné platiť stovky, až tisícky eur.

Druhou stranou sú ostatní účastníci dopravnej nehody, ktorým vyplatí poisťovňa poistné plnenie.

PZP vo všeobecnosti kryje štyri oblasti:

 • škody na zdraví a náklady na usmrtení osôb

 • škody pri poškodení, zničení, odcudzení a strate majetku

 • náklady na právne zastupovanie poškodených

 • náklady na ušlý zisk - hlavne v prípade fyzických osôb.

Na čo je určené pripoistenie?

Ako určite viete, PZP kryje druhú stranu. Vám zaručuje len to, že nebudete musieť platiť škody na vozidle alebo zdraví ostatných. Ak by sa ale stalo niečo vášmu vozidlu, PZP s ním nemá nič spoločné.

Na krytie vášho auta slúži havarijné poistenie, ktoré sa orientuje na váš majetok, prípadne aj zdravie, čiže úraz a následky. Havarijné poistenie nie je povinné, no oplatí sa, a to hlavne vtedy, keď máte nové vozidlo.

Vybavovanie nového poistenia je ale často zdĺhavé a len málokomu sa doň chce. Existuje preto jedna praktická možnosť, ktorá celý proces urýchli a zjednoduší. Sú ňou pripoistenia, ktorých je niekoľko a každá poisťovňa vám poskytne hneď niekoľko z nich, ak nie všetky. 

Pripoistenia sú napríklad:

 • pripoistenie sedadiel,

 • úrazové pripoistenie,

 • pripoistenie vodiča a posádky,

 • pripoistenie skiel,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,

 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.

Pripoistenie cenu PZP zdvihne, no nie príliš. Spravidla ide iba o zopár desiatok eur navyše.


Rada odborníka

Väčšina poisťovní poskytuje rôzne zaujímavé balíky. Napríklad, keď si kúpite tri pripoistenia, jedno máte zadarmo alebo so zľavou 50 %.


Je možná spoluúčasť?

Spoluúčasť predstavuje určité percento z ceny. Ak si vezmete poistenie s ňou, túto sumu musíte zaplatiť vy, nie poisťovňa. 

V praxi to vyzerá nasledovne. Výsledná suma poistného plnenia bola 3 000 a spoluúčasť je 10 %, čo predstavuje 300 €. Tie musíte zaplatiť vy.

Spoluúčasť je výhodná vtedy, keď sa nestane žiadna nehoda alebo len veľmi malá. Cena poistenia je spravidla nižšia, čo láka mnohých vodičov. Problém je ale ten, že ak spravíte škody v hodnote 10 000 €, spoluúčasť sa veľmi rýchlo vyšplhá na tisícky eur.

Poistenie bez spoluúčasti je drahšie, no oplatí sa oveľa viac. Ani pri tej najväčšej škodovej udalosti nedoplácate vôbec nič.

Pri povinnom zmluvnom poistení poisťovne spravidla spoluúčasť neposkytujú. Stretnete sa s ňou skôr pri havarijnom poistení.

Cenu ovplyvní hlavne vozidlo

Najväčší vplyv na cenu PZP má vaše vozidlo a jeho jednotlivé parametre, ako napríklad:

 • motorizácia vozidla,

 • rok výroby,

 • hmotnosť vozidla, 

 • výrobca,

 • model vozidla.

Motorizácia vozidla je hlavným faktorom. Čím je vozidlo výkonnejšie, tým viac škôd urobí. Pre poisťovňu je preto nebezpečné a cena PZP sa dvíha.

Rok výroby vie povinné zmluvné poistenie tiež ovplyvniť. Nové autá budú lacnejšie, pretože sú bezpečné. Na druhej strane, staršie modely už nemusia byť úplne v poriadku. Cena sa však zvyšuje len do veku 10 - 12 rokov. Následne znova padá, pretože poisťovne už nečakajú, že vozidlo budete využívať často alebo na dlhé vzdialenosti.

Hmotnosť a model vozidla ovplyvňujú to, aké škody urobíte. Veľké modely, ako napríklad BMW, dokážu spraviť problémy aj v malých uličkách alebo pri parkovaní. Malý Fiat alebo Mini Cooper sú na tom presne naopak.

Výrobcu poisťovne nezohľadňujú často, no môže sa to stať. Drahšie značky vás vtedy vyjdú drahšie, ako tie lacnejšie.

Jednoducho povedané, na cenu PZP vplýva viac faktorov. To, čo ju ale ovplyvní najviac, je práve vaše vozidlo.

Spôsob používania

Na výslednú cenu poistenia má ďalej vplyv to, na čo vozidlo plánujete využívať. Je rozdiel, či bude auto slúžiť na rozvážanie detí do školy alebo s ním budete chodiť na dlhé vzdialenosti do zahraničia kvôli pracovným cestám.

Spravidla platí, že firemné auto má drahšie poistenie. Hoci to znie ako nevýhoda, opak je pravdou. Všetko si môžete dať do nákladov, vďaka čomu vás PZP nevyjde vôbec draho.

Súkromné vozidlá majú poistenie lacnejšie, no všetko budete musieť platiť vy sami.


Rada odborníka

Keď nechcete platiť za PZP príliš veľa, dobre si premyslite, aké auto si kúpite. Drahé modely budú mať aj drahú poistku, a naopak. Túto situáciu je dobré premyslieť si aj vtedy, keď kupujete do rodiny druhé auto. Keď je prvé výkonnejšie, druhé by malo byť menšie a slabšie. Vyhnete sa plateniu dvoch vysokých záväzkov.


Zľavy PZP

Pre niektorých to môže byť prekvapivé, no pri PZP viete získať rôzne zľavy. Väčšina poisťovní zníži cenu vodičom:

 • s bezškodovým priebehom - túto zľavu dostanú vodiči v prípade, že nemali žiadnu nehodu v priebehu jedného alebo dvoch rokov,

 • s niekoľkými rokmi praxe - čím viac praxe máte, tým menej ste pre poisťovňu rizikom, cena PZP pôjde nižšie,

 • s deťmi v domácnosti - vodiči s deťmi do 15 alebo 18 rokov získajú rôzne zľavy v hodnote niekoľkých percent,

 • žijúcim na vidieku alebo v malom meste - v malom meste alebo na dedine nespravíte toľko škôd, ako vo veľkomeste. Ceny PZP idú dole.

Užívajte si výhodné PZP

Plánujete kúpu vozidla a potrebujete nové PZP alebo len chcete vymeniť staré auto za nové? V takom prípade nezabúdajte na dobrý prieskum trhu. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je najvýhodnejšia.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.