kontrola ojazdeného auta

6 tipov na čo sa zamerať pri výbere ojazdeného auta

19. 5. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Mnoho ľudí si namiesto nového auta zvolí kúpu ojazdeného, ale kvalitného. Pravdou je, že ojazdené auto nestráca tak na hodnote, je správne zabehnuté a stojí podstatne menej ako nový model. Kúpa ojazdeného auta však nie je len o výhodách, ale aj o správnom postupe, aby ste nakúpili dobre a neboli sklamaní.

Aké auto chcete?

Výhodou kúpy automobilu z druhej ruky je, že máte paradoxne na výber viac možností, ako pri kúpe nových modelov. Máte na výber mnoho ročníkov, typov, druhov, jednoducho preto je nutné si dopredu špecifikovať, aké auto potrebujete? Rodinné, na dochádzanie do práce, s deťmi do školy? Alebo na rodinné dovolenky? Ako často a koľkí budete auto potrebovať a používať? Z týchto otázok vám vzídu odpovede, aký typ auta si vybrať. Napríklad na jazdu po meste do práce môže byť aj staršie auto s vyšším počtom kilometrov, ale na dlhé jazdy napríklad na dovolenku do Chorvátska, je lepšie voliť väčší kufor a menej kilometrov. Špecifikujte si teda najprv účel. Výrazne vám to uľahčí výber.

Overte si predajcu

Pred tým ako si auto kúpite, je dobré overiť si aj toho, kto auto predáva. Ak sa už samotný predajca zdá nespoľahlivý, odmieta prizvanie odborníka, alebo vidíte, že niečo tají, radšej auto nekupujte. Ak si auto vyhliadnete na internete, nechajte si zaslať čo najviac fotografií daného vozidla, vrátane jeho prípadného poškodenia alebo opotrebenia. Pri kontakte s predajcom zistite čo najviac informácií vopred, aby ste si ušetrili čas následnú prehliadkou vozidla. Pýtajte sa na slabiny a prípadné podozrivé časti si nechajte znovu nafotiť. Ak ste vybrali auto v bazáre, je vhodné pred jeho návštevou zavolať a opýtať sa na niekoľko informácií dopredu. aj na to, či je vozidlo ešte stále v ponuke.

Dôkladne si auto prehliadnite. Ideálne s odborníkom

Nové auto detailnú prehliadku nepotrebuje. Jazdené auto naopak aj viackrát. Dôkladnú prehliadku nezanedbajte. Postupujte pri nej systematicky, starostlivo a nič neprehliadnite. Vzhľad vozidla je veľmi dôležitý, prezrite stav laku, škrabance, odreniny a prípadné znaky po havárii. Stav karosérie napovie veľa o tom, ako sa predchádzajúci majiteľ o vozidlo staral. Ideálne je zájsť aj na diagnostiku vozidla, ktorú nechajte vykonať vo vami vybranom servise. Počítač vám ukáže všetky problémy, ktoré okom neodhalíte.

Preklepnite si pôvod

Nejde len o stočené kilometre, ale v súčasnosti je v kurze aj takzvané „omladzovanie“ vozidla.  Podstatná je preto kontrola pôvodu. Napríklad či auto nebolo nabúrané a prelakované,  odcudzené v rámci Schengenského priestoru, prípadne stále nie je prihlásené v zahraničí či na neho nie je viazaný právny problém. Stočený tachometer môže znieť ako klišé, stále ide o jeden z najčastejších problémov, s ktorým sa pri nákupe ojazdeného vozidla môžete stretnúť. Tento trik reálne zníži hodnotu autá o niekoľko desiatok tisíc, o jeho životnosti nehovoriac. Výnimkou nie je ani zatajenie opráv vozidla v minulosti.

Pri skúšobnej jazde sa nenechajte rozptýliť

Ak ste sa dostali s autom na skúšobnú jazdu, je to obvykle tesne pred rozhodnutím kúpiť ho alebo nie. A tu sa dajú očakávať aj posledné manévre predávajúceho. Možno vás bude chcieť rozptýliť. Rozhovorom odpútať pozornosť, alebo rádiom odviesť pozornosť od čudných zvukov. Nedajte sa. Skúšobnú jazdu rozhodne nepodceňujte. Práve počas nej môžete rozpoznať celý rad porúch, ktoré inak neodhalíte. Počas skúšobnej jazdy skúšajte citlivosť radiacej páky, stav spojky, zvuk motora a stav bŕzd. Sústreďte sa na cestu, ale majte nastražené všetky zmysly na správanie auta.

Auto si poistite

To, že kupujete staršie auto neznamená, že nie je vhodné si ho poistiť. Povinné zmluvné poistenie budete potrebovať ako nutnosť. Avšak aj pri vozidlách do sedem rokov sa oplatí zvážiť napríklad  havarijné poistenie. Prípadne pripoistenia ako stret so zverou, či poistenie čelného skla, ktoré sa dajú pridať k PZP. Nechajte si spracovať viac ponúk, aby ste mali možnosť zvoliť to najvýhodnejšie. Prípadne si vyberte poistenie na internete, kde vždy nájdete najvýhodnejšiu cenu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.