kontrola ojazdeného auta

6 tipov na čo sa zamerať pri výbere ojazdeného auta

19. 5. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Mnoho ľudí si namiesto nového auta zvolí kúpu ojazdeného, ale kvalitného. Pravdou je, že ojazdené auto nestráca tak na hodnote, je správne zabehnuté a stojí podstatne menej ako nový model. Kúpa ojazdeného auta však nie je len o výhodách, ale aj o správnom postupe, aby ste nakúpili dobre a neboli sklamaní.

Aké auto chcete?

Výhodou kúpy automobilu z druhej ruky je, že máte paradoxne na výber viac možností, ako pri kúpe nových modelov. Máte na výber mnoho ročníkov, typov, druhov, jednoducho preto je nutné si dopredu špecifikovať, aké auto potrebujete? Rodinné, na dochádzanie do práce, s deťmi do školy? Alebo na rodinné dovolenky? Ako často a koľkí budete auto potrebovať a používať? Z týchto otázok vám vzídu odpovede, aký typ auta si vybrať. Napríklad na jazdu po meste do práce môže byť aj staršie auto s vyšším počtom kilometrov, ale na dlhé jazdy napríklad na dovolenku do Chorvátska, je lepšie voliť väčší kufor a menej kilometrov. Špecifikujte si teda najprv účel. Výrazne vám to uľahčí výber.

Overte si predajcu

Pred tým ako si auto kúpite, je dobré overiť si aj toho, kto auto predáva. Ak sa už samotný predajca zdá nespoľahlivý, odmieta prizvanie odborníka, alebo vidíte, že niečo tají, radšej auto nekupujte. Ak si auto vyhliadnete na internete, nechajte si zaslať čo najviac fotografií daného vozidla, vrátane jeho prípadného poškodenia alebo opotrebenia. Pri kontakte s predajcom zistite čo najviac informácií vopred, aby ste si ušetrili čas následnú prehliadkou vozidla. Pýtajte sa na slabiny a prípadné podozrivé časti si nechajte znovu nafotiť. Ak ste vybrali auto v bazáre, je vhodné pred jeho návštevou zavolať a opýtať sa na niekoľko informácií dopredu. aj na to, či je vozidlo ešte stále v ponuke.

Dôkladne si auto prehliadnite. Ideálne s odborníkom

Nové auto detailnú prehliadku nepotrebuje. Jazdené auto naopak aj viackrát. Dôkladnú prehliadku nezanedbajte. Postupujte pri nej systematicky, starostlivo a nič neprehliadnite. Vzhľad vozidla je veľmi dôležitý, prezrite stav laku, škrabance, odreniny a prípadné znaky po havárii. Stav karosérie napovie veľa o tom, ako sa predchádzajúci majiteľ o vozidlo staral. Ideálne je zájsť aj na diagnostiku vozidla, ktorú nechajte vykonať vo vami vybranom servise. Počítač vám ukáže všetky problémy, ktoré okom neodhalíte.

Preklepnite si pôvod

Nejde len o stočené kilometre, ale v súčasnosti je v kurze aj takzvané „omladzovanie“ vozidla.  Podstatná je preto kontrola pôvodu. Napríklad či auto nebolo nabúrané a prelakované,  odcudzené v rámci Schengenského priestoru, prípadne stále nie je prihlásené v zahraničí či na neho nie je viazaný právny problém. Stočený tachometer môže znieť ako klišé, stále ide o jeden z najčastejších problémov, s ktorým sa pri nákupe ojazdeného vozidla môžete stretnúť. Tento trik reálne zníži hodnotu autá o niekoľko desiatok tisíc, o jeho životnosti nehovoriac. Výnimkou nie je ani zatajenie opráv vozidla v minulosti.

Pri skúšobnej jazde sa nenechajte rozptýliť

Ak ste sa dostali s autom na skúšobnú jazdu, je to obvykle tesne pred rozhodnutím kúpiť ho alebo nie. A tu sa dajú očakávať aj posledné manévre predávajúceho. Možno vás bude chcieť rozptýliť. Rozhovorom odpútať pozornosť, alebo rádiom odviesť pozornosť od čudných zvukov. Nedajte sa. Skúšobnú jazdu rozhodne nepodceňujte. Práve počas nej môžete rozpoznať celý rad porúch, ktoré inak neodhalíte. Počas skúšobnej jazdy skúšajte citlivosť radiacej páky, stav spojky, zvuk motora a stav bŕzd. Sústreďte sa na cestu, ale majte nastražené všetky zmysly na správanie auta.

Auto si poistite

To, že kupujete staršie auto neznamená, že nie je vhodné si ho poistiť. Povinné zmluvné poistenie budete potrebovať ako nutnosť. Avšak aj pri vozidlách do sedem rokov sa oplatí zvážiť napríklad  havarijné poistenie. Prípadne pripoistenia ako stret so zverou, či poistenie čelného skla, ktoré sa dajú pridať k PZP. Nechajte si spracovať viac ponúk, aby ste mali možnosť zvoliť to najvýhodnejšie. Prípadne si vyberte poistenie na internete, kde vždy nájdete najvýhodnejšiu cenu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.