človek držiaci volant automobilu

Kde sa vo vozidle nachádza VIN číslo?

Čitateľné a nepoškodené VIN číslo je podmienkou pre prejdenie STK či obhliadky pri prihlasovaní. Aby ste prípadné problémy mohli riešiť včas, je dobré sa uistiť, že VIN číslo na vašom aute je v poriadku. V tomto článku vám prezradíme, kam sa bude servisný technik pri kontrole VIN čísla pozerať alebo čo tento kód znamená.

3 hlavné VIN kódy

Každé auto má svoje identifikačné VIN číslo vyrazené alebo iným spôsobom uchytené na viacerých miestach. Keď ale idete na prehliadku, technikov budú zaujímať 3 z nich, ktoré sú veľmi jednoducho dostupné. Na ich kontrolu vám stačí otvoriť dvere a prednú kapotu auta.

Motorový priestor vozidla

V motorovom priestore vozidla sa VIN číslo najčastejšie nachádza na dvoch miestach. 17-miestny identifikačný kód vášho auta môžete vidieť v hornej časti deliacej priečky, ktorá oddeľuje motorový priestor od priestoru pre vodiča a pasažierov.

Ak ho nenájdete tam, pravdepodobne  je vyrazené na držiaku pravej prednej pružiacej a tlmiacej jednotky. VIN číslo samo o sebe nie je veľmi výrazné a ešte k tomu motorový priestor býva tmavý, takže na jeho hľadanie si určite zoberte dobré svetlo.

Výrobný štítok na dverách alebo stĺpiku

Výrobný štítok, niekedy označovaný aj ako typový, je síce malý, no z hľadiska identifikácie vozidla pomerne dôležitý diel na aute. Býva pripevnený ku karosérii  a obsahuje viaceré údaje špecifikujúce konkrétny typ auta. Okrem iného sa na ňom nachádza aj VIN číslo, ktoré určite bude zaujímať servisných technikov na STK či obhliadke vozidla.

Presné umiestnenie tohto štítku závisí od výrobcu auta, no zásadne sa nachádza v priestore vodičových alebo spolujazdcových dverí. Stačí vám otvoriť dvere a hľadať malý čierny obdĺžnik s textom. Mal by byť na prahu alebo stĺpiku.

Čelné sklo

Tretie a najjednoduchšie viditeľné VIN, ktoré zaujíma technikov pri obhliadke, je umiestnené priamo pod čelným sklom. Stačí sa zvonku pozrieť do dolného rohu čelného skla na strane vodiča.

Tip

Pred STK alebo obhliadkou sa odporúča VIN číslo dôkladne vyčistiť. Máte tak väčšiu šancu, že ho technik uzná za čitateľné.

Ďalšie VIN čísla

Na vašom aute sa takmer s istotou nachádzajú aj ďalšie VIN čísla. Často ich je viac ako 10. Prečo je ich teda tak veľa, keď na prejdenie STK stačia 3? Dôvodom je bezpečnosť. VIN číslo výrobcovia najčastejšie umiestňujú na diely, ktoré sú dôležité z hľadiska bezpečnosti, alebo sa často predávajú po ukradnutí a rozobratí vozidla. Príkladom sú:


 • motor,

 • prevodovka,

 • modul systému ABS,

 • rôzne časti podvozku.

Ak vám niekto ukradne auto, polícia zapíše jeho VIN do databázy kradnutých vozidiel. Zlodeji sa často snažia autá rozobrať na diely a predávať postupne, aby nepôsobili až tak nápadne. Ak ale niekto bude kupovať prevodovku, nájde inzerát a pôjde si diel obzrieť, pokojne môže VIN z neho overiť online. Zistí, že auto s daným VIN číslom bolo kradnuté a nahlási ho polícii.

Vďaka identifikačnému kódu VIN sa dajú tiež zistiť nepovolené úpravy a výmeny dielov na vozidle, ktoré predchádzajúci majiteľ môže pri predaji zatajovať. Našli sa pri STK dve rôzne VIN čísla, ale v technickom preukaze nie je záznam o pridelení náhradného VIN? Pravdepodobne sa s autom stalo niečo, čo si vyžadovalo veľké opravy, ale predajca vám to nechcel povedať.

Čo VIN číslo znamená?

Možno si myslíte, že identifikačné číslo vozidla je len 17 náhodne vygenerovaných číslic a písmen, ktoré výrobca pridelí každému vozidlu na výrobnej linke. To však nie je pravda. VIN v sebe ukrýva množstvo informácií o danom vozidle.

Každé  VIN je rozdelené na tri časti:


 • World Manufacturer Identifier  prvé tri znaky, ktoré špecifikujú krajinu pôvodu vozidla a továreň, v ktorej bolo vyrobené,


 • Vehicle Descriptor Section – ďalších 6 znakov, v ktorých je zakódovaný objem motora, model, trieda, typ prevodovky alebo niektoré prvky výbavy,


 • Vehicle Identifier Section  posledných 8 znakov, z ktorých prvý označuje modelový rok, druhý fabriku, kde sa auto montovalo a posledných 6 je výrobné číslo špecifické pre konkrétne vozidlo.

Vedeli ste, že…

… vo výnimočných prípadoch môžete na aute nájsť aj 12-miestne VIN? Táto kratšia verzia sa prideľuje po žiadosti o náhradné VIN číslo.

Overenie VIN čísla

Ak neviete, čo táto služba je, určite sa vám bude hodiť najmä pri kúpe ojazdeného vozidla. Spočíva v tom, že pomocou VIN čísla si viete online zistiť rôzne informácie o histórii vozidla.

Identifikačné číslo auta sa zaznamenáva pri každej STK, väčšej oprave, dopravnej nehode či dokonca zmene majiteľa. Viažu sa na neho údaje, ktoré dokážu veľa prezradiť o reálnom stave auta, ale nepoctivý predajca vám ich môže zatajovať.

Treba však dodať, že táto služba je spoplatnená. Prístup do databáz s údajmi o vozidle nie je zadarmo, preto musíte aj webovej aplikácii určenej na overenie VIN čísla zaplatiť. Cena sa pohybuje v rozmedzí 10 – 15 €, podľa rozsahu zisťovaných údajov. Ak kupujete auto za niekoľko tisíc eur, zaplatiť 10 € za istotu o jeho stave je pomerne výhodné.

Zhrnutie

Na základe VIN čísla viete auto jednoznačne identifikovať. Teraz, keď už viete, kde sa nachádza, si ho môžete skontrolovať pred STK alebo pri kúpe ojazdeného vozidla. Vyhnete sa tak žiadaniu o náhradné identifikačné číslo na poslednú chvíľu alebo plateniu za auto, ktorého história nie je taká pekná, ako tvrdí predajca.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.