Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

človek držiaci volant automobilu

Kde sa vo vozidle nachádza VIN číslo?

|Michal Postulka
5/5

Čitateľné a nepoškodené VIN číslo je podmienkou pre prejdenie STK či obhliadky pri prihlasovaní. Aby ste prípadné problémy mohli riešiť včas, je dobré sa uistiť, že VIN číslo na vašom aute je v poriadku. V tomto článku vám prezradíme, kam sa bude servisný technik pri kontrole VIN čísla pozerať alebo čo tento kód znamená.

3 hlavné VIN kódy

Každé auto má svoje identifikačné VIN číslo vyrazené alebo iným spôsobom uchytené na viacerých miestach. Keď ale idete na prehliadku, technikov budú zaujímať 3 z nich, ktoré sú veľmi jednoducho dostupné. Na ich kontrolu vám stačí otvoriť dvere a prednú kapotu auta.

Motorový priestor vozidla

V motorovom priestore vozidla sa VIN číslo najčastejšie nachádza na dvoch miestach. 17-miestny identifikačný kód vášho auta môžete vidieť v hornej časti deliacej priečky, ktorá oddeľuje motorový priestor od priestoru pre vodiča a pasažierov.

Ak ho nenájdete tam, pravdepodobne je vyrazené na držiaku pravej prednej pružiacej a tlmiacej jednotky. VIN číslo samo o sebe nie je veľmi výrazné a ešte k tomu motorový priestor býva tmavý, takže na jeho hľadanie si určite zoberte dobré svetlo.

Výrobný štítok na dverách alebo stĺpiku

Výrobný štítok, niekedy označovaný aj ako typový, je síce malý, no z hľadiska identifikácie vozidla pomerne dôležitý diel na aute. Býva pripevnený ku karosérii a obsahuje viaceré údaje špecifikujúce konkrétny typ auta. Okrem iného sa na ňom nachádza aj VIN číslo, ktoré určite bude zaujímať servisných technikov na STK či obhliadke vozidla.

Presné umiestnenie tohto štítku závisí od výrobcu auta, no zásadne sa nachádza v priestore vodičových alebo spolujazdcových dverí. Stačí vám otvoriť dvere a hľadať malý čierny obdĺžnik s textom. Mal by byť na prahu alebo stĺpiku.

Čelné sklo

Tretie a najjednoduchšie viditeľné VIN, ktoré zaujíma technikov pri obhliadke, je umiestnené priamo pod čelným sklom. Stačí sa zvonku pozrieť do dolného rohu čelného skla na strane vodiča.


Tip

Pred STK alebo obhliadkou sa odporúča VIN číslo dôkladne vyčistiť. Máte tak väčšiu šancu, že ho technik uzná za čitateľné.


Ďalšie VIN čísla

Na vašom aute sa takmer s istotou nachádzajú aj ďalšie VIN čísla. Často ich je viac ako 10. Prečo je ich teda tak veľa, keď na prejdenie STK stačia 3? Dôvodom je bezpečnosť. VIN číslo výrobcovia najčastejšie umiestňujú na diely, ktoré sú dôležité z hľadiska bezpečnosti, alebo sa často predávajú po ukradnutí a rozobratí vozidla. Príkladom sú:

  • motor,

  • prevodovka,

  • modul systému ABS,

  • rôzne časti podvozku.

Ak vám niekto ukradne auto, polícia zapíše jeho VIN do databázy kradnutých vozidiel. Zlodeji sa často snažia autá rozobrať na diely a predávať postupne, aby nepôsobili až tak nápadne. Ak ale niekto bude kupovať prevodovku, nájde inzerát a pôjde si diel obzrieť, pokojne môže VIN z neho overiť online. Zistí, že auto s daným VIN číslom bolo kradnuté a nahlási ho polícii.

Vďaka identifikačnému kódu VIN sa dajú tiež zistiť nepovolené úpravy a výmeny dielov na vozidle, ktoré predchádzajúci majiteľ môže pri predaji zatajovať. Našli sa pri STK dve rôzne VIN čísla, ale v technickom preukaze nie je záznam o pridelení náhradného VIN? Pravdepodobne sa s autom stalo niečo, čo si vyžadovalo veľké opravy, ale predajca vám to nechcel povedať.

Čo VIN číslo znamená?

Možno si myslíte, že identifikačné číslo vozidla je len 17 náhodne vygenerovaných číslic a písmen, ktoré výrobca pridelí každému vozidlu na výrobnej linke. To však nie je pravda. VIN v sebe ukrýva množstvo informácií o danom vozidle.

Každé VIN je rozdelené na tri časti:

  • World Manufacturer Identifierprvé tri znaky, ktoré špecifikujú krajinu pôvodu vozidla a továreň, v ktorej bolo vyrobené,

  • Vehicle Descriptor Section – ďalších 6 znakov, v ktorých je zakódovaný objem motora, model, trieda, typ prevodovky alebo niektoré prvky výbavy,

  • Vehicle Identifier Sectionposledných 8 znakov, z ktorých prvý označuje modelový rok, druhý fabriku, kde sa auto montovalo a posledných 6 je výrobné číslo špecifické pre konkrétne vozidlo.


Vedeli ste, že…

… vo výnimočných prípadoch môžete na aute nájsť aj 12-miestne VIN? Táto kratšia verzia sa prideľuje po žiadosti o náhradné VIN číslo.


Overenie VIN čísla

Ak neviete, čo táto služba je, určite sa vám bude hodiť najmä pri kúpe ojazdeného vozidla. Spočíva v tom, že pomocou VIN čísla si viete online zistiť rôzne informácie o histórii vozidla.

Identifikačné číslo auta sa zaznamenáva pri každej STK, väčšej oprave, dopravnej nehode či dokonca zmene majiteľa. Viažu sa na neho údaje, ktoré dokážu veľa prezradiť o reálnom stave auta, ale nepoctivý predajca vám ich môže zatajovať.

Treba však dodať, že táto služba je spoplatnená. Prístup do databáz s údajmi o vozidle nie je zadarmo, preto musíte aj webovej aplikácii určenej na overenie VIN čísla zaplatiť. Cena sa pohybuje v rozmedzí 10 – 15 €, podľa rozsahu zisťovaných údajov. Ak kupujete auto za niekoľko tisíc eur, zaplatiť 10 € za istotu o jeho stave je pomerne výhodné.

Zhrnutie

Na základe VIN čísla viete auto jednoznačne identifikovať. Teraz, keď už viete, kde sa nachádza, si ho môžete skontrolovať pred STK alebo pri kúpe ojazdeného vozidla. Vyhnete sa tak žiadaniu o náhradné identifikačné číslo na poslednú chvíľu alebo plateniu za auto, ktorého história nie je taká pekná, ako tvrdí predajca.


Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.