človek držiaci volant automobilu

Kde sa vo vozidle nachádza VIN číslo?

Čitateľné a nepoškodené VIN číslo je podmienkou pre prejdenie STK či obhliadky pri prihlasovaní. Aby ste prípadné problémy mohli riešiť včas, je dobré sa uistiť, že VIN číslo na vašom aute je v poriadku. V tomto článku vám prezradíme, kam sa bude servisný technik pri kontrole VIN čísla pozerať alebo čo tento kód znamená.

3 hlavné VIN kódy

Každé auto má svoje identifikačné VIN číslo vyrazené alebo iným spôsobom uchytené na viacerých miestach. Keď ale idete na prehliadku, technikov budú zaujímať 3 z nich, ktoré sú veľmi jednoducho dostupné. Na ich kontrolu vám stačí otvoriť dvere a prednú kapotu auta.

Motorový priestor vozidla

V motorovom priestore vozidla sa VIN číslo najčastejšie nachádza na dvoch miestach. 17-miestny identifikačný kód vášho auta môžete vidieť v hornej časti deliacej priečky, ktorá oddeľuje motorový priestor od priestoru pre vodiča a pasažierov.

Ak ho nenájdete tam, pravdepodobne  je vyrazené na držiaku pravej prednej pružiacej a tlmiacej jednotky. VIN číslo samo o sebe nie je veľmi výrazné a ešte k tomu motorový priestor býva tmavý, takže na jeho hľadanie si určite zoberte dobré svetlo.

Výrobný štítok na dverách alebo stĺpiku

Výrobný štítok, niekedy označovaný aj ako typový, je síce malý, no z hľadiska identifikácie vozidla pomerne dôležitý diel na aute. Býva pripevnený ku karosérii  a obsahuje viaceré údaje špecifikujúce konkrétny typ auta. Okrem iného sa na ňom nachádza aj VIN číslo, ktoré určite bude zaujímať servisných technikov na STK či obhliadke vozidla.

Presné umiestnenie tohto štítku závisí od výrobcu auta, no zásadne sa nachádza v priestore vodičových alebo spolujazdcových dverí. Stačí vám otvoriť dvere a hľadať malý čierny obdĺžnik s textom. Mal by byť na prahu alebo stĺpiku.

Čelné sklo

Tretie a najjednoduchšie viditeľné VIN, ktoré zaujíma technikov pri obhliadke, je umiestnené priamo pod čelným sklom. Stačí sa zvonku pozrieť do dolného rohu čelného skla na strane vodiča.

Tip

Pred STK alebo obhliadkou sa odporúča VIN číslo dôkladne vyčistiť. Máte tak väčšiu šancu, že ho technik uzná za čitateľné.

Ďalšie VIN čísla

Na vašom aute sa takmer s istotou nachádzajú aj ďalšie VIN čísla. Často ich je viac ako 10. Prečo je ich teda tak veľa, keď na prejdenie STK stačia 3? Dôvodom je bezpečnosť. VIN číslo výrobcovia najčastejšie umiestňujú na diely, ktoré sú dôležité z hľadiska bezpečnosti, alebo sa často predávajú po ukradnutí a rozobratí vozidla. Príkladom sú:


 • motor,

 • prevodovka,

 • modul systému ABS,

 • rôzne časti podvozku.

Ak vám niekto ukradne auto, polícia zapíše jeho VIN do databázy kradnutých vozidiel. Zlodeji sa často snažia autá rozobrať na diely a predávať postupne, aby nepôsobili až tak nápadne. Ak ale niekto bude kupovať prevodovku, nájde inzerát a pôjde si diel obzrieť, pokojne môže VIN z neho overiť online. Zistí, že auto s daným VIN číslom bolo kradnuté a nahlási ho polícii.

Vďaka identifikačnému kódu VIN sa dajú tiež zistiť nepovolené úpravy a výmeny dielov na vozidle, ktoré predchádzajúci majiteľ môže pri predaji zatajovať. Našli sa pri STK dve rôzne VIN čísla, ale v technickom preukaze nie je záznam o pridelení náhradného VIN? Pravdepodobne sa s autom stalo niečo, čo si vyžadovalo veľké opravy, ale predajca vám to nechcel povedať.

Čo VIN číslo znamená?

Možno si myslíte, že identifikačné číslo vozidla je len 17 náhodne vygenerovaných číslic a písmen, ktoré výrobca pridelí každému vozidlu na výrobnej linke. To však nie je pravda. VIN v sebe ukrýva množstvo informácií o danom vozidle.

Každé  VIN je rozdelené na tri časti:


 • World Manufacturer Identifier  prvé tri znaky, ktoré špecifikujú krajinu pôvodu vozidla a továreň, v ktorej bolo vyrobené,


 • Vehicle Descriptor Section – ďalších 6 znakov, v ktorých je zakódovaný objem motora, model, trieda, typ prevodovky alebo niektoré prvky výbavy,


 • Vehicle Identifier Section  posledných 8 znakov, z ktorých prvý označuje modelový rok, druhý fabriku, kde sa auto montovalo a posledných 6 je výrobné číslo špecifické pre konkrétne vozidlo.

Vedeli ste, že…

… vo výnimočných prípadoch môžete na aute nájsť aj 12-miestne VIN? Táto kratšia verzia sa prideľuje po žiadosti o náhradné VIN číslo.

Overenie VIN čísla

Ak neviete, čo táto služba je, určite sa vám bude hodiť najmä pri kúpe ojazdeného vozidla. Spočíva v tom, že pomocou VIN čísla si viete online zistiť rôzne informácie o histórii vozidla.

Identifikačné číslo auta sa zaznamenáva pri každej STK, väčšej oprave, dopravnej nehode či dokonca zmene majiteľa. Viažu sa na neho údaje, ktoré dokážu veľa prezradiť o reálnom stave auta, ale nepoctivý predajca vám ich môže zatajovať.

Treba však dodať, že táto služba je spoplatnená. Prístup do databáz s údajmi o vozidle nie je zadarmo, preto musíte aj webovej aplikácii určenej na overenie VIN čísla zaplatiť. Cena sa pohybuje v rozmedzí 10 – 15 €, podľa rozsahu zisťovaných údajov. Ak kupujete auto za niekoľko tisíc eur, zaplatiť 10 € za istotu o jeho stave je pomerne výhodné.

Zhrnutie

Na základe VIN čísla viete auto jednoznačne identifikovať. Teraz, keď už viete, kde sa nachádza, si ho môžete skontrolovať pred STK alebo pri kúpe ojazdeného vozidla. Vyhnete sa tak žiadaniu o náhradné identifikačné číslo na poslednú chvíľu alebo plateniu za auto, ktorého história nie je taká pekná, ako tvrdí predajca.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.