človek držiaci volant automobilu

Kde sa vo vozidle nachádza VIN číslo?

Čitateľné a nepoškodené VIN číslo je podmienkou pre prejdenie STK či obhliadky pri prihlasovaní. Aby ste prípadné problémy mohli riešiť včas, je dobré sa uistiť, že VIN číslo na vašom aute je v poriadku. V tomto článku vám prezradíme, kam sa bude servisný technik pri kontrole VIN čísla pozerať alebo čo tento kód znamená.

3 hlavné VIN kódy

Každé auto má svoje identifikačné VIN číslo vyrazené alebo iným spôsobom uchytené na viacerých miestach. Keď ale idete na prehliadku, technikov budú zaujímať 3 z nich, ktoré sú veľmi jednoducho dostupné. Na ich kontrolu vám stačí otvoriť dvere a prednú kapotu auta.

Motorový priestor vozidla

V motorovom priestore vozidla sa VIN číslo najčastejšie nachádza na dvoch miestach. 17-miestny identifikačný kód vášho auta môžete vidieť v hornej časti deliacej priečky, ktorá oddeľuje motorový priestor od priestoru pre vodiča a pasažierov.

Ak ho nenájdete tam, pravdepodobne  je vyrazené na držiaku pravej prednej pružiacej a tlmiacej jednotky. VIN číslo samo o sebe nie je veľmi výrazné a ešte k tomu motorový priestor býva tmavý, takže na jeho hľadanie si určite zoberte dobré svetlo.

Výrobný štítok na dverách alebo stĺpiku

Výrobný štítok, niekedy označovaný aj ako typový, je síce malý, no z hľadiska identifikácie vozidla pomerne dôležitý diel na aute. Býva pripevnený ku karosérii  a obsahuje viaceré údaje špecifikujúce konkrétny typ auta. Okrem iného sa na ňom nachádza aj VIN číslo, ktoré určite bude zaujímať servisných technikov na STK či obhliadke vozidla.

Presné umiestnenie tohto štítku závisí od výrobcu auta, no zásadne sa nachádza v priestore vodičových alebo spolujazdcových dverí. Stačí vám otvoriť dvere a hľadať malý čierny obdĺžnik s textom. Mal by byť na prahu alebo stĺpiku.

Čelné sklo

Tretie a najjednoduchšie viditeľné VIN, ktoré zaujíma technikov pri obhliadke, je umiestnené priamo pod čelným sklom. Stačí sa zvonku pozrieť do dolného rohu čelného skla na strane vodiča.

Tip

Pred STK alebo obhliadkou sa odporúča VIN číslo dôkladne vyčistiť. Máte tak väčšiu šancu, že ho technik uzná za čitateľné.

Ďalšie VIN čísla

Na vašom aute sa takmer s istotou nachádzajú aj ďalšie VIN čísla. Často ich je viac ako 10. Prečo je ich teda tak veľa, keď na prejdenie STK stačia 3? Dôvodom je bezpečnosť. VIN číslo výrobcovia najčastejšie umiestňujú na diely, ktoré sú dôležité z hľadiska bezpečnosti, alebo sa často predávajú po ukradnutí a rozobratí vozidla. Príkladom sú:


 • motor,

 • prevodovka,

 • modul systému ABS,

 • rôzne časti podvozku.

Ak vám niekto ukradne auto, polícia zapíše jeho VIN do databázy kradnutých vozidiel. Zlodeji sa často snažia autá rozobrať na diely a predávať postupne, aby nepôsobili až tak nápadne. Ak ale niekto bude kupovať prevodovku, nájde inzerát a pôjde si diel obzrieť, pokojne môže VIN z neho overiť online. Zistí, že auto s daným VIN číslom bolo kradnuté a nahlási ho polícii.

Vďaka identifikačnému kódu VIN sa dajú tiež zistiť nepovolené úpravy a výmeny dielov na vozidle, ktoré predchádzajúci majiteľ môže pri predaji zatajovať. Našli sa pri STK dve rôzne VIN čísla, ale v technickom preukaze nie je záznam o pridelení náhradného VIN? Pravdepodobne sa s autom stalo niečo, čo si vyžadovalo veľké opravy, ale predajca vám to nechcel povedať.

Čo VIN číslo znamená?

Možno si myslíte, že identifikačné číslo vozidla je len 17 náhodne vygenerovaných číslic a písmen, ktoré výrobca pridelí každému vozidlu na výrobnej linke. To však nie je pravda. VIN v sebe ukrýva množstvo informácií o danom vozidle.

Každé  VIN je rozdelené na tri časti:


 • World Manufacturer Identifier  prvé tri znaky, ktoré špecifikujú krajinu pôvodu vozidla a továreň, v ktorej bolo vyrobené,


 • Vehicle Descriptor Section – ďalších 6 znakov, v ktorých je zakódovaný objem motora, model, trieda, typ prevodovky alebo niektoré prvky výbavy,


 • Vehicle Identifier Section  posledných 8 znakov, z ktorých prvý označuje modelový rok, druhý fabriku, kde sa auto montovalo a posledných 6 je výrobné číslo špecifické pre konkrétne vozidlo.

Vedeli ste, že…

… vo výnimočných prípadoch môžete na aute nájsť aj 12-miestne VIN? Táto kratšia verzia sa prideľuje po žiadosti o náhradné VIN číslo.

Overenie VIN čísla

Ak neviete, čo táto služba je, určite sa vám bude hodiť najmä pri kúpe ojazdeného vozidla. Spočíva v tom, že pomocou VIN čísla si viete online zistiť rôzne informácie o histórii vozidla.

Identifikačné číslo auta sa zaznamenáva pri každej STK, väčšej oprave, dopravnej nehode či dokonca zmene majiteľa. Viažu sa na neho údaje, ktoré dokážu veľa prezradiť o reálnom stave auta, ale nepoctivý predajca vám ich môže zatajovať.

Treba však dodať, že táto služba je spoplatnená. Prístup do databáz s údajmi o vozidle nie je zadarmo, preto musíte aj webovej aplikácii určenej na overenie VIN čísla zaplatiť. Cena sa pohybuje v rozmedzí 10 – 15 €, podľa rozsahu zisťovaných údajov. Ak kupujete auto za niekoľko tisíc eur, zaplatiť 10 € za istotu o jeho stave je pomerne výhodné.

Zhrnutie

Na základe VIN čísla viete auto jednoznačne identifikovať. Teraz, keď už viete, kde sa nachádza, si ho môžete skontrolovať pred STK alebo pri kúpe ojazdeného vozidla. Vyhnete sa tak žiadaniu o náhradné identifikačné číslo na poslednú chvíľu alebo plateniu za auto, ktorého história nie je taká pekná, ako tvrdí predajca.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?