Auto na snehu

Ako zvládnuť tuhú zimu za volantom? Kľúčové sú vhodné zimné pneumatiky

Bezpečnosť za volantom je prvoradá. Zvýšená pozornosť, používanie zimných pneumatík, rešpektovanie značiek a primeraná rýchlosť však niekedy nestačia. V zime, keď sa na cestách nachádza súvislá vrstva snehu alebo ľadu, môže dôjsť k nešťastiu kedykoľvek. Dokonca aj vtedy, keď ste veľmi opatrní. Čo v takýchto situáciách robiť? Máme pre vás praktické tipy.

Ešte predtým, ako vyrazíte

Vozidlo si musíte pred cestou v snehu dobre pripraviť. Ešte predtým, ako vôbec vyrazíte, odstráňte všetok ľad a sneh z kapoty a strechy. Zaistíte si, že keď zabrzdíte, nič vám nebude zavadzať vo výhľade. 


Sneh je nestabilný a ak by ste ho nechali napríklad na streche, mohol by sa zošmyknúť na čelné sklo. To isté platí aj pre ľad a snehovú kašu.


Dobre tiež spravíte, keď sneh a ľad odstránite z krytov kolies. Uistíte sa tým, že vám pri zatáčaní nebude nič zavadzať.


Rada odborníka

Pred nástupom do auta si očistite topánky. Sneh pri roztápaní vytvára vlhkosť a zahmlieva okná zvnútra.

Auto prezujte

Na Slovensku  platí zákon, podľa ktorého musí mať auto od 1. novembra do 31. marca zimné pneumatiky, a to v prípade, keď je na ceste súvislá snehová alebo ľadová vrstva. Bohužiaľ, takáto situácia sa nedá vždy predvídať.


Vyhnite sa prekvapivým zvratom počasia a prezujte auto hneď, ako ucítite prvé mrazy alebo chladnejšie teploty.


Výber zimných pneumatík je čisto na vás. Jediné, čo musia podľa zákona spĺňať, je hrúbka dezénu, ktorá nesmie byť menšia ako 3 mm.


Vďaka zimným pneumatikám sa vám bude po zasneženom a zľadovatenom povrchu jazdiť lepšie a bezpečnejšie. Plus, vyhnete sa plateniu pokút.

Mierna a plynulá jazda

Šoférovanie vo vysokej rýchlosti po zasnežených cestách sa ešte nikomu nevyplatilo. Zbytočne neriskujte. Ak nechcete meškať do práce, školy alebo na nejaké stretnutie, radšej si o pár minút privstaňte.


Vozidlo reaguje na zimné podmienky úplne odlišne ako na letné. Šmyky sa vyskytujú oveľa častejšie a brzdná dráha je dlhšia. Štýl jazdy by mal byť preto mierny, rovnomerný a plynulý. Nesnažte sa jazdiť príliš rýchlo, pretože by sa vám to mohlo vypomstiť.


Problémové môže byť aj ľahšie brzdenie. Udržujte si preto dostatočný odstup od ostatných vozidiel. Odborníci sa zhodujú, že by malo ísť o trikrát väčšiu vzdialenosť ako v prípade suchých vozoviek.

Sledujte svoje okolie

Pri jazde v zime je dôležité sledovať svoje okolie a najmä to, čo sa deje pred vami. Nerobte rýchle pohyby, ani sa nesnažte prudko brzdiť.


Dbajte  takisto na zdravie a bezpečnosť chodcov a cyklistov. Sú bežnou súčasťou cestnej premávky. Nejazdite príliš blízko a pri obchádzaní sa snažte udržať vzdialenosť niekoľkých metrov.

Prevezmite kontrolu nad situáciou

Zimné podmienky vás vedia dostať do nepríjemných situácií v zlomku sekundy. Keď pneumatiky nedokážu priľnúť na cestu, veľmi jednoducho  dochádza k šmyku. Predísť mu môžete nižšou rýchlosťou, no ani tá niekedy nestačí.


Správny návod, ako sa udržať v bezpečí, keď sa dostanete do nepríjemnej situácie, neexistuje. Zachovajte pokoj a snažte sa prevziať kontrolu nad celou situáciou. 


Keď vozidlo nereaguje na brzdenie, dajte nohu z brzdového pedála dole. Začnite s jemným, postupným spomaľovaním. Vďaka tomu sa začnú pneumatiky točiť. Opakovaním tohto postupu znížite rýchlosť a získate kontrolu.


Keď máte ABS (Anti-lock Brake System), jazdenie by malo byť jednoduchšie. Systém dokáže skrátiť brzdnú dráhu, čím zlepšuje ovládateľnosť auta, no niekedy to nestačí. To je dôvod, prečo je nutné mať voči všetkému dostatok rešpektu.

Myslite aj na to najhoršie

Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. V prípade poistenia to platí dvojnásobne. Pri jazde v zimnom období ste vystavení mnohým nebezpečným situáciám. Do problémov s ovládaním vozidla sa môže dostať aj ten najlepší vodič. Buďte preto pripravení aj na to najhoršie.


Základom je povinné zmluvné poistenie. Jeho hlavnou úlohou je kryť vás, keď zaviníte dopravnú nehodu. Prepláca škody spôsobené na zdraví a majetku tretích osôb. Namiesto toho, aby ste ich hradili zo svojho, o všetko sa postará poisťovňa.


Problém PZP je ten, že nehradí škody na vašom zdraví a majetku. Na to je určené havarijné poistenie. Hoci nie je zo zákona povinné, rozhodne sa oplatí. Zachráni váš rozpočet. Pre komplexnú ochranu si k nemu môžete vybrať výhodné pripoistenia.

Problém s poisteniami môže nastať pri ich výbere. Na trhu sa stretnete s desiatkami rôznych tipov. Uľahčite si celý proces. Porovnajte si ich na jednom mieste a zistite, aká možnosť je pre vás najlepšia.

Noste so sebou vždy výbavu

Hoci sa to zdá zbytočné, no pri hustom snežení alebo nepriaznivom počasí nikdy neviete, čo sa stane. Buďte preto vždy dobre vybavení


Okrem povinnej výbavy, štartovacích káblov a kanistra s palivom nezabúdajte ani sami na seba. Zaobstarajte si dostatok pitia a pohotovostné jedlo. Najlepšie je také, ktoré dáte do priehradky a vydrží aj niekoľko týždňov. Nemusíte ho tak pred každou cestou meniť.

Jazdite bezpečne aj v zime

Zima je jedným z najmenej obľúbených období mnohých vodičov. Niet sa však čomu čudovať. Ak chcete znížiť riziko a chcete sa cítiť pri nasadaní do auta bezpečne, nechajte si poradiť našimi tipmi. Jazdite plynule, sledujte svoje okolie a nezabudnite uzatvoriť výhodné poistenie. Pomôže vám v tých najhorších prípadoch.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.