Auto na snehu

Ako zvládnuť tuhú zimu za volantom? Kľúčové sú vhodné zimné pneumatiky

Bezpečnosť za volantom je prvoradá. Zvýšená pozornosť, používanie zimných pneumatík, rešpektovanie značiek a primeraná rýchlosť však niekedy nestačia. V zime, keď sa na cestách nachádza súvislá vrstva snehu alebo ľadu, môže dôjsť k nešťastiu kedykoľvek. Dokonca aj vtedy, keď ste veľmi opatrní. Čo v takýchto situáciách robiť? Máme pre vás praktické tipy.

Ešte predtým, ako vyrazíte

Vozidlo si musíte pred cestou v snehu dobre pripraviť. Ešte predtým, ako vôbec vyrazíte, odstráňte všetok ľad a sneh z kapoty a strechy. Zaistíte si, že keď zabrzdíte, nič vám nebude zavadzať vo výhľade. 


Sneh je nestabilný a ak by ste ho nechali napríklad na streche, mohol by sa zošmyknúť na čelné sklo. To isté platí aj pre ľad a snehovú kašu.


Dobre tiež spravíte, keď sneh a ľad odstránite z krytov kolies. Uistíte sa tým, že vám pri zatáčaní nebude nič zavadzať.


Rada odborníka

Pred nástupom do auta si očistite topánky. Sneh pri roztápaní vytvára vlhkosť a zahmlieva okná zvnútra.

Auto prezujte

Na Slovensku  platí zákon, podľa ktorého musí mať auto od 1. novembra do 31. marca zimné pneumatiky, a to v prípade, keď je na ceste súvislá snehová alebo ľadová vrstva. Bohužiaľ, takáto situácia sa nedá vždy predvídať.


Vyhnite sa prekvapivým zvratom počasia a prezujte auto hneď, ako ucítite prvé mrazy alebo chladnejšie teploty.


Výber zimných pneumatík je čisto na vás. Jediné, čo musia podľa zákona spĺňať, je hrúbka dezénu, ktorá nesmie byť menšia ako 3 mm.


Vďaka zimným pneumatikám sa vám bude po zasneženom a zľadovatenom povrchu jazdiť lepšie a bezpečnejšie. Plus, vyhnete sa plateniu pokút.

Mierna a plynulá jazda

Šoférovanie vo vysokej rýchlosti po zasnežených cestách sa ešte nikomu nevyplatilo. Zbytočne neriskujte. Ak nechcete meškať do práce, školy alebo na nejaké stretnutie, radšej si o pár minút privstaňte.


Vozidlo reaguje na zimné podmienky úplne odlišne ako na letné. Šmyky sa vyskytujú oveľa častejšie a brzdná dráha je dlhšia. Štýl jazdy by mal byť preto mierny, rovnomerný a plynulý. Nesnažte sa jazdiť príliš rýchlo, pretože by sa vám to mohlo vypomstiť.


Problémové môže byť aj ľahšie brzdenie. Udržujte si preto dostatočný odstup od ostatných vozidiel. Odborníci sa zhodujú, že by malo ísť o trikrát väčšiu vzdialenosť ako v prípade suchých vozoviek.

Sledujte svoje okolie

Pri jazde v zime je dôležité sledovať svoje okolie a najmä to, čo sa deje pred vami. Nerobte rýchle pohyby, ani sa nesnažte prudko brzdiť.


Dbajte  takisto na zdravie a bezpečnosť chodcov a cyklistov. Sú bežnou súčasťou cestnej premávky. Nejazdite príliš blízko a pri obchádzaní sa snažte udržať vzdialenosť niekoľkých metrov.

Prevezmite kontrolu nad situáciou

Zimné podmienky vás vedia dostať do nepríjemných situácií v zlomku sekundy. Keď pneumatiky nedokážu priľnúť na cestu, veľmi jednoducho  dochádza k šmyku. Predísť mu môžete nižšou rýchlosťou, no ani tá niekedy nestačí.


Správny návod, ako sa udržať v bezpečí, keď sa dostanete do nepríjemnej situácie, neexistuje. Zachovajte pokoj a snažte sa prevziať kontrolu nad celou situáciou. 


Keď vozidlo nereaguje na brzdenie, dajte nohu z brzdového pedála dole. Začnite s jemným, postupným spomaľovaním. Vďaka tomu sa začnú pneumatiky točiť. Opakovaním tohto postupu znížite rýchlosť a získate kontrolu.


Keď máte ABS (Anti-lock Brake System), jazdenie by malo byť jednoduchšie. Systém dokáže skrátiť brzdnú dráhu, čím zlepšuje ovládateľnosť auta, no niekedy to nestačí. To je dôvod, prečo je nutné mať voči všetkému dostatok rešpektu.

Myslite aj na to najhoršie

Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. V prípade poistenia to platí dvojnásobne. Pri jazde v zimnom období ste vystavení mnohým nebezpečným situáciám. Do problémov s ovládaním vozidla sa môže dostať aj ten najlepší vodič. Buďte preto pripravení aj na to najhoršie.


Základom je povinné zmluvné poistenie. Jeho hlavnou úlohou je kryť vás, keď zaviníte dopravnú nehodu. Prepláca škody spôsobené na zdraví a majetku tretích osôb. Namiesto toho, aby ste ich hradili zo svojho, o všetko sa postará poisťovňa.


Problém PZP je ten, že nehradí škody na vašom zdraví a majetku. Na to je určené havarijné poistenie. Hoci nie je zo zákona povinné, rozhodne sa oplatí. Zachráni váš rozpočet. Pre komplexnú ochranu si k nemu môžete vybrať výhodné pripoistenia.

Problém s poisteniami môže nastať pri ich výbere. Na trhu sa stretnete s desiatkami rôznych tipov. Uľahčite si celý proces. Porovnajte si ich na jednom mieste a zistite, aká možnosť je pre vás najlepšia.

Noste so sebou vždy výbavu

Hoci sa to zdá zbytočné, no pri hustom snežení alebo nepriaznivom počasí nikdy neviete, čo sa stane. Buďte preto vždy dobre vybavení


Okrem povinnej výbavy, štartovacích káblov a kanistra s palivom nezabúdajte ani sami na seba. Zaobstarajte si dostatok pitia a pohotovostné jedlo. Najlepšie je také, ktoré dáte do priehradky a vydrží aj niekoľko týždňov. Nemusíte ho tak pred každou cestou meniť.

Jazdite bezpečne aj v zime

Zima je jedným z najmenej obľúbených období mnohých vodičov. Niet sa však čomu čudovať. Ak chcete znížiť riziko a chcete sa cítiť pri nasadaní do auta bezpečne, nechajte si poradiť našimi tipmi. Jazdite plynule, sledujte svoje okolie a nezabudnite uzatvoriť výhodné poistenie. Pomôže vám v tých najhorších prípadoch.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.