lupič

Kryje poistenie nehnuteľnosti aj prípady krádeže?

28. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Každý, kto vlastní nehnuteľnosť - či už byt, dom alebo nejakú chatu - by mal myslieť na riziká, ktoré sa s jej vlastníctvom spájajú. Medzi najlepšie spôsoby ochrany majetku patrí poistenie. Pretože je veľmi užitočné myslieť na situácie, ktoré sa predvídať nedajú.

Nájdu sa ľudia, ktorí tvrdia, že ak si niekto uzatvorí poistenie, privoláva si na seba pohromy, proti ktorým sa poistil. No bez ohľadu na to, čomu ľudia veria alebo neveria, v prípade pohromy sa človeku s poistením žije ľahšie. Poistenie nehnuteľnosti má zabezpečiť, že poistnému budú v prípade poistnej udalosti vyplatené peňažné prostriedky na odstránenie škôd vzniknutých na majetku, na ktorý bolo poistenie uzavreté. Najčastejšie sa poistenie nehnuteľnosti uzatvára na rodinné domy, byty, bytové domy, rekreačné objekty ako chaty, chalupy, nebytové priestory a objekty vo výstavbe.

Má poistenie nehnuteľnosti zmysel?

Ak hovoríme o poistení nehnuteľnosti, v prvom rade by sme mali spomenúť, že ide o dobrovoľné poistenie. Je to teda o rozhodnutí majiteľa či majetok bude poistený alebo nie. Uzatvorením poistenia nehnuteľnosti chránime strechu nad hlavou a tiež rodinný rozpočet pred nepredvídateľnými finančnými nákladmi. Vo všeobecnosti sa toto poistenie uzatvára, aby nehnuteľnosť chránilo pred požiarom, výbuchom, záplavami a povodňami, pádom stromu, víchricou, nárazom vozidla, úderom blesku, zosuvom pôdy, vlámaním a vandalizmom.

Niektoré poisťovne ponúkajú ešte možnosť pripoistiť sa proti nepriamemu úderu blesku  či  prepätiu. Ide o škody spôsobené v dôsledku zvýšeného napätia v elektrickej sieti. Rovnako sú v tomto prémiovom balíčku zahrnuté aj poistenia proti atmosférickým zrážkam či poškodeniam potrubí.

Poistenie bytu či inej nehnuteľnosti a rozsah poistného krytia však záleží od konkrétnej poisťovne a od toho, čo všetko chce mať poistenec poistené. Aj tu platí, že za mnohé riziká nad rámec základnej ponuky si priplatíte. Poistenie je veľmi individuálnou záležitosťou, preto si v každom prípade doprajte čas na premyslenie a zváženie podmienok poistenia. Uzatvárať ho s kamarátom pri večernom pive nie je veľmi dobrý nápad.


Vzťahuje sa poistenie majetku aj na krádež?

Poistenie vo všeobecnosti rieši až následky škôd, ktoré sa stali. No ešte predtým ako poistenie uzavriete, by ste najskôr mali zamedziť akejkoľvek možnosti, ktorá by mohla podnietiť vznik škody. To znamená mať v dome malý hasiaci prístroj, bezpečnostný zámok na vstupných dverách, realizovať pravidelné kontroly komína či revízie elektrických zariadení. Vo všeobecnosti totiž platí, že najskôr sa má robiť prevencia, a až potom prichádza na rad poistenie.

Poistenie majetku sa vzťahuje aj na odcudzenie, čo znamená, že je objekt chránený proti krádeži a lúpeži.  Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Pri krádeži vlámaním ide o odcudzenie veci, pri ktorom zlodej prekoná ochranné zabezpečenie. Odvŕta zámok, rozbije okno, sekerou poškodí vchodové dvere či ukradne kľúče a následne sa dostane do objektu. O lúpeži sa bavíme vtedy, ak páchateľ za pomoci hrozby násilia prinúti poistného vydať mu nejakú vec.

Napriek tomu, že tieto prípady bývajú poistené v rámci poistenia nehnuteľnosti, netreba sa na to spoliehať. Toto poistenie kryje len škody, ktoré vznikli na nehnuteľnosti - čiže rozbité okno, vyvŕtaný zámok či ukradnuté dvere. Zodpovednosť za úroveň a stav zabezpečenia však prenášajú poisťovne na klienta. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššia poistná suma, tým dokonalejšie zabezpečovacie prvky poisťovňa vyžaduje. Vo väčšine prípadov vám teda poisťovňa v prípade krádeže či vlámania preplatí iba škody, ktoré boli spôsobené na nehnuteľnosti. Čo hnuteľné bolo odcudzené, už poisťovňu nezaujíma.  

Riešením je poistenie domácnosti

Poistenie domácnosti  je určené na to, aby chránilo majetok pred viacerými rizikami a takisto chráni domácnosť pred neočakávanými finančnými nákladmi spojenými so vzniknutou škodou.

Poistenie domácnosti  sa vzťahuje na škody na veciach, ktoré sú súčasťou bytu, domu či iného obytného priestoru.  Môže sa vzťahovať na nábytok, elektroniku, ale aj na predmety historickej či inej hodnoty. Pri poistení domácností je veľmi dôležitý rozsah krytia.  Je dôležité pozorne si prečítať podmienky poistnej zmluvy, aby sa nestalo, že vám ukradnú majetok v hodnote 30 000 € a poisťovňa vám z toho vyplatí iba desať.
Ak máte poistenie nehnuteľnosti a poistíte si k tomu aj domácnosť, získate maximálnu ochranu svojho domova. Poistenie majetku sa bude vzťahovať ako na nehnuteľné, tak aj na hnuteľné veci. Poisťovne budú teda brať do úvahy aj škody na zariadenia a v interiéri. Z čoho vyplýva, že nech sa stane čokoľvek, budete odškodnení bez toho, aby bol váš rozpočet zaťažený.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • Dvaja zamestnanci
  04. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Zodpovednosť zamestnanca za škodu: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

  V pracovnom aj osobnom živote nastávajú situácie, kedy spôsobíte rôzne škody. Niekedy je to z dôvodu nešťastnej náhody, inokedy má na to vplyv prostredie, kde sa nachádzate. Tak či onak, zodpovednosť za škodu je kľúčová. Vybrať si ju môžete ako pripoistenie k určitému balíku poistenia alebo ako samostatný produkt, ktorý sa vám bude hodiť najmä v práci. Čo všetko kryje a ako funguje?

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Strážený dom
  15. marca 2022|Silvia Múdra
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|Silvia Múdra
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|Martina Pisarčíková
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  30. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

 • Ochrana domu
  25. januára 2022|Richard Zona
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • dom
  09. januára 2022|Ján Schneider
  Bungalov či poschodový dom: Čo sa oplatí viac?

  V ostatných 20. rokoch zažívame aj na Slovensku trend výstavby   bytov na pozemku“, čiže jednopodlažných domov s výmerou trojizbového bytu, ľudovo nazývaných bungalovy. Bežne sa stavajú najmä v prímestských satelitných obytných zónach. Každý, kto rieši výstavbu či kúpu domu sa zrejme pýta: Oplatí sa viac bungalov či viacpodlažný rodinný dom?