lupič

Kryje poistenie nehnuteľnosti aj prípady krádeže?

28. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Každý, kto vlastní nehnuteľnosť - či už byt, dom alebo nejakú chatu - by mal myslieť na riziká, ktoré sa s jej vlastníctvom spájajú. Medzi najlepšie spôsoby ochrany majetku patrí poistenie. Pretože je veľmi užitočné myslieť na situácie, ktoré sa predvídať nedajú.

Nájdu sa ľudia, ktorí tvrdia, že ak si niekto uzatvorí poistenie, privoláva si na seba pohromy, proti ktorým sa poistil. No bez ohľadu na to, čomu ľudia veria alebo neveria, v prípade pohromy sa človeku s poistením žije ľahšie. Poistenie nehnuteľnosti má zabezpečiť, že poistnému budú v prípade poistnej udalosti vyplatené peňažné prostriedky na odstránenie škôd vzniknutých na majetku, na ktorý bolo poistenie uzavreté. Najčastejšie sa poistenie nehnuteľnosti uzatvára na rodinné domy, byty, bytové domy, rekreačné objekty ako chaty, chalupy, nebytové priestory a objekty vo výstavbe.

Má poistenie nehnuteľnosti zmysel?

Ak hovoríme o poistení nehnuteľnosti, v prvom rade by sme mali spomenúť, že ide o dobrovoľné poistenie. Je to teda o rozhodnutí majiteľa či majetok bude poistený alebo nie. Uzatvorením poistenia nehnuteľnosti chránime strechu nad hlavou a tiež rodinný rozpočet pred nepredvídateľnými finančnými nákladmi. Vo všeobecnosti sa toto poistenie uzatvára, aby nehnuteľnosť chránilo pred požiarom, výbuchom, záplavami a povodňami, pádom stromu, víchricou, nárazom vozidla, úderom blesku, zosuvom pôdy, vlámaním a vandalizmom.

Niektoré poisťovne ponúkajú ešte možnosť pripoistiť sa proti nepriamemu úderu blesku  či  prepätiu. Ide o škody spôsobené v dôsledku zvýšeného napätia v elektrickej sieti. Rovnako sú v tomto prémiovom balíčku zahrnuté aj poistenia proti atmosférickým zrážkam či poškodeniam potrubí.

Poistenie bytu či inej nehnuteľnosti a rozsah poistného krytia však záleží od konkrétnej poisťovne a od toho, čo všetko chce mať poistenec poistené. Aj tu platí, že za mnohé riziká nad rámec základnej ponuky si priplatíte. Poistenie je veľmi individuálnou záležitosťou, preto si v každom prípade doprajte čas na premyslenie a zváženie podmienok poistenia. Uzatvárať ho s kamarátom pri večernom pive nie je veľmi dobrý nápad.


Vzťahuje sa poistenie majetku aj na krádež?

Poistenie vo všeobecnosti rieši až následky škôd, ktoré sa stali. No ešte predtým ako poistenie uzavriete, by ste najskôr mali zamedziť akejkoľvek možnosti, ktorá by mohla podnietiť vznik škody. To znamená mať v dome malý hasiaci prístroj, bezpečnostný zámok na vstupných dverách, realizovať pravidelné kontroly komína či revízie elektrických zariadení. Vo všeobecnosti totiž platí, že najskôr sa má robiť prevencia, a až potom prichádza na rad poistenie.

Poistenie majetku sa vzťahuje aj na odcudzenie, čo znamená, že je objekt chránený proti krádeži a lúpeži.  Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Pri krádeži vlámaním ide o odcudzenie veci, pri ktorom zlodej prekoná ochranné zabezpečenie. Odvŕta zámok, rozbije okno, sekerou poškodí vchodové dvere či ukradne kľúče a následne sa dostane do objektu. O lúpeži sa bavíme vtedy, ak páchateľ za pomoci hrozby násilia prinúti poistného vydať mu nejakú vec.

Napriek tomu, že tieto prípady bývajú poistené v rámci poistenia nehnuteľnosti, netreba sa na to spoliehať. Toto poistenie kryje len škody, ktoré vznikli na nehnuteľnosti - čiže rozbité okno, vyvŕtaný zámok či ukradnuté dvere. Zodpovednosť za úroveň a stav zabezpečenia však prenášajú poisťovne na klienta. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššia poistná suma, tým dokonalejšie zabezpečovacie prvky poisťovňa vyžaduje. Vo väčšine prípadov vám teda poisťovňa v prípade krádeže či vlámania preplatí iba škody, ktoré boli spôsobené na nehnuteľnosti. Čo hnuteľné bolo odcudzené, už poisťovňu nezaujíma.  

Riešením je poistenie domácnosti

Poistenie domácnosti  je určené na to, aby chránilo majetok pred viacerými rizikami a takisto chráni domácnosť pred neočakávanými finančnými nákladmi spojenými so vzniknutou škodou.

Poistenie domácnosti  sa vzťahuje na škody na veciach, ktoré sú súčasťou bytu, domu či iného obytného priestoru.  Môže sa vzťahovať na nábytok, elektroniku, ale aj na predmety historickej či inej hodnoty. Pri poistení domácností je veľmi dôležitý rozsah krytia.  Je dôležité pozorne si prečítať podmienky poistnej zmluvy, aby sa nestalo, že vám ukradnú majetok v hodnote 30 000 € a poisťovňa vám z toho vyplatí iba desať.
Ak máte poistenie nehnuteľnosti a poistíte si k tomu aj domácnosť, získate maximálnu ochranu svojho domova. Poistenie majetku sa bude vzťahovať ako na nehnuteľné, tak aj na hnuteľné veci. Poisťovne budú teda brať do úvahy aj škody na zariadenia a v interiéri. Z čoho vyplýva, že nech sa stane čokoľvek, budete odškodnení bez toho, aby bol váš rozpočet zaťažený.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.