Muž čo premýšľa

Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

22. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

Čo je výpoveď poistnej zmluvy?

Po podpísaní poistnej zmluvy sa medzi poistencom a poisťovňou vytvorí poistný vzťah. Jeho predmetom je poistenie nehnuteľnosti. Po kratšom alebo dlhšom čase si však môžete uvedomiť, že vám tento balík už nevyhovuje. Práve preto je k dispozícii možnosť výpovede. Týmto úkonom zmluvu, a teda aj poistenie, zrušíte.


Niektorí si môžu s výpoveďou poistenia spájať množstvo byrokracie. V súčasnosti sa však ničoho takéhoto nemusíte báť. Zmluva sa dá vypovedať z viacerých dôvodov a viacerými spôsobmi.

Kedy sa dá vypovedať poistenie z nehnuteľnosti?

Tak, ako väčšinu poistení, aj poistenie z nehnuteľnosti môžete vypovedať. Urobiť sa tak dá niekoľkými spôsobmi, a to:

 • najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia,

 • do 2 mesiacov od uzatvorenia poistenia,

 • po poistnej udalosti,

 • predajom nehnuteľnosti,

 • zánikom predmetu poistenia (čiže nehnuteľnosti).

Najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia

Tento spôsob výpovede využíva najviac poistencov. V praxi to znamená, že poistenie môžete zrušiť kedykoľvek počas roka, no najneskôr 6 týždňov pred jeho skončením. Ak túto lehotu nestihnete, musíte počkať, kým sa zmluva neobnoví.

Do 2 týždňov od uzatvorenia poistenia

Toto obdobie využívajú zvyčajne samotné poisťovne. Tie majú nárok poistnú zmluvu zrušiť, keď v priebehu dvoch týždňov od uzavretia zistili nejaké skutočnosti. Ak sa poisťovni niečo nezdá, poistenie zruší a pošle vám výpoveď, ktorú musíte akceptovať. Následne si môžete vybrať inú poisťovňu.

Rada odborníka

Ak vám poisťovňa zrušila zmluvu z opodstatnených dôvodov, celú situáciu si dobre premyslite. Zistite, či vám iná inštitúcia poistenie poskytne. Vopred ju však informujte o skutočnosti, kvôli ktorej vás predchádzajúca poisťovňa odmietla.

Po poistnej udalosti

Platí, že mesiac po poistnej udalosti môžete poistenie zrušiť. Dôvodom môžu byť napríklad nevýhodné podmienky, ktoré si uvedomíte až vtedy, keď sa niečo stane, prípadne nedostatočná ponuka pripoistení.

Predajom nehnuteľnosti

Keď nehnuteľnosť predáte, nový majiteľ si musí uzatvoriť novú zmluvu. Poistenie sa naňho nedá preniesť. Znamená to, že vy musíte svoju zmluvu zrušiť. Urobiť by ste tak mali hneď, ako byt alebo dom posuniete niekomu inému. Platili by ste zaň úplne zbytočne

Zánikom predmetu poistenia (čiže nehnuteľnosti)

V niektorých prípadoch môže poistenie nehnuteľnosti úplne zaniknúť. Je to napríklad vtedy, keď nehnuteľnosť zbúrate, prípadne z dôvodu škody, ako napríklad požiar. V tomto bode platí to isté, čo pri predaji. Neplaťte za niečo, čo už nemáte alebo nevlastníte. Poisťovni pošlite výpoveď čo najskôr.

Ako vypovedať zmluvu?

Celý proces je pomerne jednoduchý:


1. Vyplňte formulár odstúpenia od zmluvy – väčšina poisťovní má na svojej oficiálnej webovej stránke formulár na odstúpenie od zmluvy. Buď si ho vytlačíte a vypíšete, alebo ho vyplníte elektronicky a následne len podpíšete.


2. Odstúpenie odošlite včas – odstúpenie od zmluvy následne zašlite na pobočku poisťovne. Urobte tak ale včas, aby ste to stihli najneskôr do 6 týždňov pred výročím zmluvy. Keď viete, že to prostredníctvom pošty nestíhate, zmluvu zoberte a sami ju do poisťovne prineste.


3. Počkajte na odpoveď od poisťovne  – poisťovňa má určitý čas na vyjadrenie. Zvyčajne je to 30 dní. Vyjadrenie vám následne pošle v papierovej forme prostredníctvom pošty. Informovať by vás mala aj elektronicky, prostredníctvom e-mailu.


Výpoveď zmluvy nie je náročný proces. To ale neznamená, že by ste mali nedbanlivo uzatvárať poistné zmluvy, ktoré budete následne rušiť. Poistenie si vždy dobre premyslite a až následne uzatvorte.

Rada odborníka

Pri poistení si dávajte pozor na tzv. podpoistenie a nadpoistenie. Prvá možnosť spôsobí, že pri škodovej udalosti vám poisťovňa vyplatí nižšiu sumu, ako v skutočnosti potrebujete. Nadpoistenie je zas situácia, kedy platíte zbytočne vysokú poistku. Pri škode vám však poisťovňa poskytne len toľko financií, koľko potrebujete.

Výber nového poistenia si dobre premyslite

Staré poistenie sa vám podarilo úspešne zrušiť. Ďalším krokom je výber nového. Tentokrát si však všetko dobre premyslite. Zistite, aké možnosti máte a čo všetko od balíka vyžadujete.


Základné možnosti zvyčajne kryjú:

 • záplavy alebo povodne,

 • vodu z potrubia,

 • zásah bleskom,

 • požiar,

 • zosuv pôdy, skál a zemín,

 • lavíny, víchrice a krupobitie,

 • výbuch sopky alebo zemetrasenie,

 • krádež stavebných častí,

 • vandalizmus a ďalšie.


Samozrejmosťou sú aj výhodné pripoistenia, ktoré celé poistenie rozširujú aj na ďalšie oblasti.

Zvoľte si výhodné poistenie nehnuteľnosti

Výber poistenia nehnuteľnosti nemusí byť nočnou morou. Práve naopak. Celý proces si dokážete uľahčiť porovnaním jednotlivých ponúk. Zistite, aké možnosti vám poskytujú slovenské poisťovne a uzatvorte tú najvýhodnejšiu ponuku.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Strážený dom
  15. marca 2022|
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  09. februára 2022|
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  30. januára 2022|
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

 • Ochrana domu
  25. januára 2022|
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.