Muž čo premýšľa

Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

22. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

Čo je výpoveď poistnej zmluvy?

Po podpísaní poistnej zmluvy sa medzi poistencom a poisťovňou vytvorí poistný vzťah. Jeho predmetom je poistenie nehnuteľnosti. Po kratšom alebo dlhšom čase si však môžete uvedomiť, že vám tento balík už nevyhovuje. Práve preto je k dispozícii možnosť výpovede. Týmto úkonom zmluvu, a teda aj poistenie, zrušíte.


Niektorí si môžu s výpoveďou poistenia spájať množstvo byrokracie. V súčasnosti sa však ničoho takéhoto nemusíte báť. Zmluva sa dá vypovedať z viacerých dôvodov a viacerými spôsobmi.

Kedy sa dá vypovedať poistenie z nehnuteľnosti?

Tak, ako väčšinu poistení, aj poistenie z nehnuteľnosti môžete vypovedať. Urobiť sa tak dá niekoľkými spôsobmi, a to:

 • najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia,

 • do 2 mesiacov od uzatvorenia poistenia,

 • po poistnej udalosti,

 • predajom nehnuteľnosti,

 • zánikom predmetu poistenia (čiže nehnuteľnosti).

Najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia

Tento spôsob výpovede využíva najviac poistencov. V praxi to znamená, že poistenie môžete zrušiť kedykoľvek počas roka, no najneskôr 6 týždňov pred jeho skončením. Ak túto lehotu nestihnete, musíte počkať, kým sa zmluva neobnoví.

Do 2 týždňov od uzatvorenia poistenia

Toto obdobie využívajú zvyčajne samotné poisťovne. Tie majú nárok poistnú zmluvu zrušiť, keď v priebehu dvoch týždňov od uzavretia zistili nejaké skutočnosti. Ak sa poisťovni niečo nezdá, poistenie zruší a pošle vám výpoveď, ktorú musíte akceptovať. Následne si môžete vybrať inú poisťovňu.

Rada odborníka

Ak vám poisťovňa zrušila zmluvu z opodstatnených dôvodov, celú situáciu si dobre premyslite. Zistite, či vám iná inštitúcia poistenie poskytne. Vopred ju však informujte o skutočnosti, kvôli ktorej vás predchádzajúca poisťovňa odmietla.

Po poistnej udalosti

Platí, že mesiac po poistnej udalosti môžete poistenie zrušiť. Dôvodom môžu byť napríklad nevýhodné podmienky, ktoré si uvedomíte až vtedy, keď sa niečo stane, prípadne nedostatočná ponuka pripoistení.

Predajom nehnuteľnosti

Keď nehnuteľnosť predáte, nový majiteľ si musí uzatvoriť novú zmluvu. Poistenie sa naňho nedá preniesť. Znamená to, že vy musíte svoju zmluvu zrušiť. Urobiť by ste tak mali hneď, ako byt alebo dom posuniete niekomu inému. Platili by ste zaň úplne zbytočne

Zánikom predmetu poistenia (čiže nehnuteľnosti)

V niektorých prípadoch môže poistenie nehnuteľnosti úplne zaniknúť. Je to napríklad vtedy, keď nehnuteľnosť zbúrate, prípadne z dôvodu škody, ako napríklad požiar. V tomto bode platí to isté, čo pri predaji. Neplaťte za niečo, čo už nemáte alebo nevlastníte. Poisťovni pošlite výpoveď čo najskôr.

Ako vypovedať zmluvu?

Celý proces je pomerne jednoduchý:


1. Vyplňte formulár odstúpenia od zmluvy – väčšina poisťovní má na svojej oficiálnej webovej stránke formulár na odstúpenie od zmluvy. Buď si ho vytlačíte a vypíšete, alebo ho vyplníte elektronicky a následne len podpíšete.


2. Odstúpenie odošlite včas – odstúpenie od zmluvy následne zašlite na pobočku poisťovne. Urobte tak ale včas, aby ste to stihli najneskôr do 6 týždňov pred výročím zmluvy. Keď viete, že to prostredníctvom pošty nestíhate, zmluvu zoberte a sami ju do poisťovne prineste.


3. Počkajte na odpoveď od poisťovne  – poisťovňa má určitý čas na vyjadrenie. Zvyčajne je to 30 dní. Vyjadrenie vám následne pošle v papierovej forme prostredníctvom pošty. Informovať by vás mala aj elektronicky, prostredníctvom e-mailu.


Výpoveď zmluvy nie je náročný proces. To ale neznamená, že by ste mali nedbanlivo uzatvárať poistné zmluvy, ktoré budete následne rušiť. Poistenie si vždy dobre premyslite a až následne uzatvorte.

Rada odborníka

Pri poistení si dávajte pozor na tzv. podpoistenie a nadpoistenie. Prvá možnosť spôsobí, že pri škodovej udalosti vám poisťovňa vyplatí nižšiu sumu, ako v skutočnosti potrebujete. Nadpoistenie je zas situácia, kedy platíte zbytočne vysokú poistku. Pri škode vám však poisťovňa poskytne len toľko financií, koľko potrebujete.

Výber nového poistenia si dobre premyslite

Staré poistenie sa vám podarilo úspešne zrušiť. Ďalším krokom je výber nového. Tentokrát si však všetko dobre premyslite. Zistite, aké možnosti máte a čo všetko od balíka vyžadujete.


Základné možnosti zvyčajne kryjú:

 • záplavy alebo povodne,

 • vodu z potrubia,

 • zásah bleskom,

 • požiar,

 • zosuv pôdy, skál a zemín,

 • lavíny, víchrice a krupobitie,

 • výbuch sopky alebo zemetrasenie,

 • krádež stavebných častí,

 • vandalizmus a ďalšie.


Samozrejmosťou sú aj výhodné pripoistenia, ktoré celé poistenie rozširujú aj na ďalšie oblasti.

Zvoľte si výhodné poistenie nehnuteľnosti

Výber poistenia nehnuteľnosti nemusí byť nočnou morou. Práve naopak. Celý proces si dokážete uľahčiť porovnaním jednotlivých ponúk. Zistite, aké možnosti vám poskytujú slovenské poisťovne a uzatvorte tú najvýhodnejšiu ponuku.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.