Ján Schneider

Ján Schneider

9 článkov

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Miluje písanie, umenie, literatúru - aj odbornú z oblastí, o ktorých píše. Je členom tímu CoolWriters.sk kde ma na starosti odborné články z oblasti stavebníctva a finančníctva. Svojimi skúsenosťami pomáha aj novým členom v tíme.

Viac o autorovi
horiaci dom
|Ján Schneider

Ako postupovať pri výbere poistenia bytu a akým nástrahám sa vyhnúť?

Nie sú to úplne nástrahy ani pasce, sú to proste nuansy poistenia. Určite nejde o to, že by poisťovne zámerne ponúkali poistné produkty, ktorých plnenie je v prípade poistnej udalosti problematické. Ide najmä o poučený výber správneho poistného produktu a nastavenie krytia všetkých rizík, ktoré môžu nastať – pre istotu - a zbytočne neplatiť za riziká, ktoré zrejme nastať nemôžu. Čítajte osvedčené rady, ako postupovať pri výbere poistenia bytu.

pán vedľa auta  s telefónom
|Ján Schneider

Viete, kedy vám PZP nepomôže?

Povinné zmluvné poistenie ako vychádza z názvu zo zákona povinné. Prakticky to znamená, že všetky poisťovne, ktoré ho ponúkajú, musia mať v ponuke povinný základ. To, čo majú poisťovne v rámci konkrétnych balíčkov a pripoistení naviac, je nad rámec zákona a možno sa budete čudovať, ale PZP naozaj nekryje všetko. Ani nemá prečo, veď okrem PZP existuje aj kasko, teda havarijné poistenie. Niektoré poisťovne nemajú problém v rámci pripoistenia PZP poistiť to, čo ich konkurencia nepripoistí.

mapa s kompasom
|Ján Schneider

5+1 výhod, ktoré získate s celoročným cestovným poistením

Nemusíte byť práve traveler tráviaci väčšinu roka na cestách, aby ste ocenili výhody celoročného cestovného poistenia. Hoci by sme v rámci životy zachraňujúcich korona opatrení nemali odporúčať cestovanie do červených či čiernych krajín, ale každá pandémia sa raz musí skončiť a treba byť pripravený opäť vyraziť do sveta. Čítajte o výhodách skrytých v celoročnom cestovnom poistení.

elektrické napätie
|Ján Schneider

Aké sú ceny energií na Slovensku v porovnaní so zahraničím?

Pri porovnávaní životnej úrovne a celkovej „ekonomickej kondície a bohatstva“ ľudí žijúcich na Slovensku a v zahraničí to, samozrejme, nie je len o výške platov. V kontexte komplexného „spotrebiteľského balíčka“, s ktorým pracujú ekonómovia, marketéri aj štatistici, sú podstatné životné náklady. V prvom rade sú to položky na zabezpečenie základných životných potrieb, teda jedla, vody a bývania, vrátane tepla a energií. Možno sa budeme spoločne čudovať, aké rozdielne sú ceny energií, ale aj vody v krajinách Európy.

bezúročná pôžička
|Ján Schneider

Bezúročná pôžička: Koľko a kde si viete najvýhodnejšie požičať?

Svet financií, pôžičiek a úverov je nieže úplne plný paradoxov, ale nájdeme ich pomerne dosť aj medzi zlatými tehličkami, šuštiacimi bankovkami a elektronickými platbami. Môže to byť napríklad hypotéka naopak, nulová či záporná úroková sadzba, bezúročná pôžička či úver bez poplatkov. Niektoré z týchto produktov idú proti samej podstate finančného biznisu: vygenerovať zisk a zarobiť na požičiavaní peňazí. Pozrime sa spolu na bezúročné pôžičky, ktoré síce nie sú úročené, ale nie sú ani úplne zadarmo.

dôchodci a dôchodok
|Ján Schneider

Ako sa čo najlepšie pripraviť na dôchodok?

Skeptik alebo lekár by k titulku nezabudli dodať: „Ak sa ho dožijeme.“ Prvotnou prípravou na dôchodok by teda mala byť zdravá životospráva a zodpovedný zdravý životný štýl. Druhotnou, ale porovnateľne dôležitou, je finančná príprava, pretože z lásky nevyžijeme ani na dôchodku, ani pred ním. Ako povedal klasik: „Peniaze nie sú najdôležitejšie na svete, ale sú dôležité minimálne z finančných dôvodov.“ Čítajte prečo, odkedy a ako sa treba pripraviť na dôchodok.

rodičovský príspevok
|Ján Schneider

Ako získať rodičovský príspevok a na čo nezabudnúť?

Zrejme všetci rodičia, ktorí v našej krajine privedú na svet ratolesti a starajú sa o ne, aspoň tušia, že môžu od štátu dostať nejaké peniaze. Väčšina ľudí si však pletie „pôrodné“ s „materskou“, rodinnými prídavkami a rodičovským príspevkom. Rodičia, ale aj tí, ktorí sa starajú o deti v náhradnej starostlivosti, majú možnosť získať od štátu viacero jednorazových, aj cyklických finančných príspevkov. Jedným z nich je rodičovský príspevok, ktorému sa podrobnejšie povenujeme.