ziarovka a peniaze

Znížte tepelné straty domu a ušetrite s našimi tipmi

8. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Sprísnená európska legislatíva, ktorá sa týka aj individuálnej výstavby, nedovolí od 1. januára 2021 stavať iné ako energeticky  „nulitné“  domy, čiže tie, ktoré spĺňajú kritériá energetickej náročnosti A0. Pri novostavbách sa to dá a vlastne musí dosiahnuť vhodným stavebným materiálom, zateplením, energeticky čo najmenej nákladným systémom vykurovania, a mnohým ďalším. Čo však pri starších domoch? Dajú sa znížiť tepelné straty a celková energetická náročnosť domu postaveného ešte  „po starom?“.

Definujme si tepelnú stratu

Ide o okamžitú hodnotu tepelnej energie unikajúcu z domu prestupom tepla a vetraním. Výpočet tepelnej straty domu, ale aj každej jeho miestnosti, je kľúčový pre dimenzovanie vykurovacích, ale aj vetracích, prípadne chladiacich systémov domu. Tepelné straty vznikajú najmä prestupom tepla strechou, stropmi, obvodovými stenami, podlahou, ale aj výplňami stavebných otvorov, nevykurovanými priestormi domu a vetraním.

Pre podiel a výšku tepelných strát sú kľúčové tepelno-technické vlastnosti konštrukcií a kvalita otvorových výplní. Kritickými sú tepelné väzby – čiže miesta stretu dvoch konštrukcií, napríklad kúty. Spolu s miestami, v ktorých je konštrukcia alebo izolácia oslabená – tepelnými mostami – sa môžu podieľať na tepelných stratách aj v desiatkach percent. Do istej miery sa dajú eliminovať už v procese stavby správnym konštrukčným a materiálovým riešením kritických miest a dodržaním technologických stavebných postupov.

Kadiaľ sa nám to teplo tratí?

Ideálna stavba bez tepelných strát neexistuje, nemohla by totiž mať stavebné otvory – t.j. okná a dvere, pretože toto sú kritické miesta, kadiaľ teplo uniká. Teplo uniká nielen cez okná a dvere pootvárané dokorán, ale aj cez tepelné mosty, ktoré sú zvyčajne v priestore medzi rámom okna či zárubňou dverí a stenou, ale aj medzi krídlom dverí či okna a rámom. Ak zavreté okná a dvere poriadne netesnia, vznikajú ďalšie tepelné straty.

Možno sa budete čudovať, ale teplo dokážu do istej merateľnej miery absorbovať aj samotné stavebné materiály. Nie je teda vôbec jedno, z čoho je dom postavený, čím je zaizolovaný, a z akých materiálov sú povrchové vrstvy stavebných plôch - stien, podláh a stropov. Rôzne materiály majú rôzne tepelno-izolačné vlastnosti: ak máte podlahové kúrenie, povrchová vrstva podlahy – dlažba či krytina – by mala do priestoru čo najviac tepla prepúšťať a čo najmenej ho absorbovať.

Čo všetko ovplyvňuje energetickú efektívnosť domu

Činiteľov a faktorov, ktoré majú vplyv na energetickú bilanciu stavby, je pomerne dosť. Projektanti musia ich pôsobenie zohľadniť v projekte, prepočítať, aby to všetko sedelo a výsledky preniesť do realizačného projektu. Znamená to navrhnúť výber a parametre materiálov, ktoré stavebník pri výstavbe či rekonštrukcii použije. Niektoré činitele a faktory nedokážeme ovplyvniť, ale vieme ich pomerne efektívne eliminovať. Napríklad: druh domu, rok výstavby, typ strechy a pod.

Potrebujeme vypočítať tepelné straty?

Načo by sme to robili, to je exaktná práca pre odborníkov. Laik, bežný obyvateľ domu či bytu, nepotrebuje prerátavať tepelné straty svojho obydlia. Dokáže však urobiť menšie či väčšie, jednoduchšie aj náročnejšie, lacnejšie či finančne nákladnejšie úpravy a opatrenia na zníženie strát. Niektoré svojpomocne, niektoré ale treba prenechať profesionálom a odborníkom v rámci rekonštrukcie.


Náš tip

Namiesto hľadania online kalkulačiek na rátanie tepelných strát domu a pre laikov zbytočných výpočtov, začnite „v malom“ pracovať na znižovaní spotreby elektrickej energie, tepla a vody. Svojpomocne dokážete napríklad vymeniť žiarovky a elektrické spotrebiče za úspornejšie alebo tesniacimi páskami utesniť staršie okná a dvere. V zime zase netreba prekurovať izby na 22, ale na pohodových 20 °C.


Tepelné straty vieme znížiť

Tepelné straty domu naprojektovaného a postaveného od roku 2021 nie je dôvod riešiť, dom energetickej triedy A0 ich nieže nemá, ale sú minimálne. Platí to napríklad aj pre domy stavané od roku 2016 s energetickou triedou A1 a  „takmer nulovou“ energetickou bilanciou. Tepelné straty staršieho domu sa dajú znížiť. Existuje viacero opatrení, ktorými dokážeme zvýšiť celkovú energetickú efektivitu domu, napríklad:

 • postupne vymeňte všetky elektrické spotrebiče, vrátane žiaroviek za úspornejšie,

 • znížte spotrebu vody, modernejšie práčky či umývačky riadu majú až o 50 % nižšiu spotrebu,

 • pri sprchovaní miniete 10-násobne menej vody, ako pri kúpaní,

 • na polievanie záhrady a zavlažovanie využívajte dažďovú vodu,

 • vymeňte staré okná a dvere za kvalitné nové plastové alebo drevené, vrátane balkónových,

 • eliminujte tepelné mosty kvalitnými stavebnými materiálmi a správnymi postupmi,

 • vyhnite sa energeticky náročnému  a zdraviu škodlivému chladeniu klimatizáciou,

 • ak nemáte dom tepelne izolovaný, zaizolujte ho,

 • okrem kvalitnej vonkajšej izolácie izolujte aj steny a stropy v interiéri,

 • vykurovanie s vysokou spotrebou energie alebo paliva vymeňte za úspornejšie,

 • najefektívnejší zdroj tepla je tepelné čerpadlo, vyššia investícia sa vráti v nízkych nákladoch a dlhej životnosti,

 • ak v zime vetráte oknami, robte to efektívne a intenzívne - na pár minút pootvárajte okná a vytvorte prievan.

Šetrite efektívne a dlhodobo

Pri všetkých opatreniach a úpravách majte na pamäti, že lacné riešenie nikdy nie je efektívne. Ak rekonštruujete s cieľom znížiť tepelné straty a zvýšiť energetickú efektivitu, robte to  „navždy“„navždy“.  Pri investične náročnejších riešeniach napríklad rekonštrukcie vykurovania hľadajte tie, ktoré nebudete musieť najbližších 30 rokov opäť vymieňať. Kvalitné systémy vykurovania sú viacgeneračné, fungujú bez problémov 50 a viac rokov.

Opatrenia, stavebné a rekonštrukčné úpravy dokážu znížiť nielen tepelné straty, ale energetickú náročnosť domu mnohonásobne. Výsledkom by mali byť „3 E“„3 E“  úspory: energetická, ekonomická, ekologická. Po kvalitných rekonštrukčných úpravách a funkčnom nastavení opatrení dokážete tepelné straty eliminovať a energetické náklady skresať rádovo v desiatkach percent.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.