graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine

Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

30. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť? 

Ekonomika utrpí celosvetovo

Globálna ekonomika sa ešte nespamätala z dôsledkov pandémie koronavírusu a opäť čelí ďalšiemu problému. Dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu pocítime globálne. Očakáva sa pomalší rast, narušenie obchodu a vyššia inflácia. V spoločnom vyhlásení to uviedli Medzinárodný menový fond, Svetová banka a ďalšie popredné globálne inštitúcie. 

Analytici predpokladajú vyšší rast cien a vážne výpadky v dodávateľských reťazcoch, ktoré budú negatívne ovplyvňovať ekonomiku v krátkodobom i strednodobom horizonte.

Vysoká inflácia

Aktuálna kríza už spôsobila mimoriadne vysoký nárast cien komodít. To zrýchlilo infláciu, ktorá dosiahla najvyššie tempo za niekoľko desaťročí. Predpokladá sa, že vyššie ceny potravín a energií budú infláciu nahor tlačiť aj naďalej. Podľa odhadov NBS by tento rok mala dosiahnuť hodnotu 8 %, a budúci rok dokonca 10 až 14 %

Energie, ropa a zemný plyn 

Ceny energetických komodít výrazne stúpali už pred vypuknutím vojny na Ukrajine a v reakcii na konflikt a zavedené sankcie voči Rusku vzrástli ešte viac.Rusko pokrýva približne tretinu európskej spotreby plynu, a veľká časť sa dodáva cez plynovody vedúce cez územie Ukrajiny. Európske štáty sa rôznymi spôsobmi snažia eliminovať svoju závislosť od ruského plynu, väčšina riešení je však dlhodobých.  

Cena ropy je momentálne na rekordnej úrovni  a stále sa vyvíja veľmi dramaticky. Je predpoklad, že sa môže vyšplhať až na cenu 150 - 160 dolárov za barel. Ropa sa zdražuje na celom svete a očakáva sa, že vyššia cena ropy sa premietne do cien benzínu, nafty či mazív. Konflikt má v neposlednom rade vplyv aj na obnoviteľnú energiu, pretože potrebuje nikel, meď, platinu a paládium.

Cena energií pre slovenské domácnosti by však napriek tomu mala ostať nasledujúce tri roky stabilná. Vo februári sa slovenská vláda a elektrárne dohodli na zmrazení cien elektriny pre domácnosti - Slovenské elektrárne budú do roku 2024 pre slovenské domácnosti dodávať elektrinu za súčasnú cenu.

Ceny iných komodít 

Kvôli obavám o ich dodávky sú na historických maximách aj komodity, ako sú hliník, uhlie, meď, nikel, cín, zinok a pšenica. Rusko a Ukrajina sa totiž na globálnom exporte pšenice podieľajú až jednou tretinou. Vývoj z Ukrajiny môže byť úplne pozastavený, a treba teda očakávať aj zdraženie tejto agrokomodity.  

Zdražovanie potravín

Rastúce ceny energií sa následne pretavia  do zvyšovania cien spotrebiteľských tovarov a služieb

Očakáva sa zdražovanie potravín základnej potreby, ako sú chlieb, mlieko, maslo, olej, cestoviny i ovocie. Možné je tiež zvýšenie cien mäsa, cukru, kukurice a sóje. Situácia môže spôsobiť aj zdražovanie a nedostatok liekov. 

Dopad na finančné trhy 

Situácia na Ukrajine logicky vyvolala aj veľmi prudkú reakciu na finančných trhoch, ktoré sa veľmi rozkolísali. Akciové trhy sú v červených číslach a zaznamenali sme nielen rast energií, ale aj zlata, čo sa vlastne v tejto situácii dalo očakávať. So zvýšenou kolísavosťou na finančných trhoch je podľa analytikovpodľa analytikov potrebné počítať aj v ďalšom období. 

Ceny nehnuteľností 

Podľa predpovedí Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska môže s cenami nehnuteľností na Slovensku zamávať rovnako konflikt na Ukrajine, ako aj zvyšovanie úrokových sadzieb

Najmä v prípade, ak by vojna trvala dlhšiu dobu, ľudia by mohli stratiť záujem o nákup nehnuteľností v dôsledku neistoty ohľadom budúcnosti. V tom prípade by mohlo dôjsť aj k poklesu ich cien. V tomto ohľade je však na predpovede ešte skoro a situácia je porovnateľná s neistotou týkajúcou sa prvej vlny pandémie na Slovensku. Hoci dopyt sa v dôsledku neistoty mierne spomalil, stále je na Slovensku veľká skupina ľudí, ktorá chce investovať do nehnuteľnosti, pretože ju považuje za bezpečnú investíciu. V prospech kúpy nehnuteľností stále svedčia ich nedostatok a stále dostupné - hoci postupne zvyšujúce sa - úrokové sadzby na hypotékach. 

Zvyšujúce sa ceny energií a výstavby však aj naďalej vplývajú na rast cien nových nehnuteľností. Skôr teda existuje predpoklad, že ceny nehnuteľnosti budú rásť naďalej  a aj tento rok je reálny dvojciferný nárast cien. Pokiaľ ide o ceny nájmov, záujem utečencov z Ukrajiny o komerčné nájmy tlačí ich cenu po pandemickom znížení opäť nahor.  

Čítajte aj:

Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností v roku 2022

Neprepadajte panike

Summa summarum,  na Slovensku pocítime dopady konfliktu hneď niekoľkými spôsobmi. Zvyšovanie energií sa prejaví v zvýšených cenách tovarov a služieb a vyššia inflácia bude v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokoch tlmiť domácu spotrebu. Hoci sa predpokladá čiastočný nárast miezd, v tomto roku ešte nebudú stíhať rásť rovnakým tempom ako inflácia. Dôjde teda aj k poklesu reálnych miezd na Slovensku a zníženiu kúpyschopnosti obyvateľstva. 

Hoci predpovede týkajúce sa vývoja ďalšej situácie nie sú veľmi priaznivé, základom je zachovať pokoj. Ak patríte k dlhodobým investorom, pre vás sa nič nemení. Ideálnym spôsobom, ako vykryť zvýšenú kolísavosť na finančných trhoch, sú práve pravidelné investície. Neodporúča sa tiež nakupovať potraviny do zásoby. Takýmto spôsobom sa totiž len podporí nedostatok potravín, ktorý následne povedie k ich ďalšiemu zdražovaniu.  

Zároveň treba povedať aj to, že pravdepodobnosť, a akou sa uvedené predpovede naplnia, bude závisieť od ďalšieho vývoja situácie - teda ako dlho bude trvať vojnový konflikt na Ukrajine, či prerastie až za hranice Ukrajiny a podobne.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • ropny vrt
  17. februára 2022|Silvia Múdra
  Ako pandémia ovplyvnila vývoj ceny ropy vo svete?

  Cena ropy je ovplyvňované viacerými faktormi, ktoré spôsobujú, že v poslednom období stúpa. S cenou ropy rastú aj ceny pohonných hmôt, čo má, samozrejme, vplyv na každého. Majitelia áut cítia vyššie ceny pri tankovaní, ale keďže rastú aj náklady na dopravu, v konečnom dôsledku sa zdražovanie odráža aj v cenách tovarov a služieb. Prečo cena ropy rastie a aké trendy môžeme očakávať? 

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.