12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

30. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

Zistite, kam peniaze skutočne odchádzajú

Keď neviete, na čo míňate, nikdy neušetríte viac ako 5 či 10 eur. Zapisujte si preto niekoľko dní po sebe, čo najčastejšie kupujete. Je to drahšia káva pred prácou alebo si neviete odpustiť dobrý koláč z obľúbenej pekárne? Aj keď sa zdá, že ide o malé výdavky, za mesiac môžu predstavovať viac ako 100 EUR.

Riešenie je pritom veľmi ľahké. Zmeňte svoje doterajšie drahé návyky za lacnejšie.Kávu si urobte doma a koláč si upečte deň predtým. To isté platí pri obede a večeri.

Spravte si rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet je dobrým riešením v prípade, keď chcete mať výdavky pevne pod kontrolou. Na začiatok zistite, koľko mesačne utrácate. Od tejto sumy sa bude odvíjať limit, ktorý si nastavíte.

Keď svoje výdavky vidíte na papieri, viete, koľko míňate. Môžete si preto stanoviť reálny mesačný rozpočet. Nebuďte na seba veľmi prísni a snažte sa zvoliť si cieľ, ktorý viete skutočne dosiahnuť.


Rada odborníka

S rozpočtom budete neustále pracovať. Dôvod je ten, že ceny sa pravidelne menia. Suma stanovená pred polrokom vám dnes preto nemusí vyhovovať. Na konci mesiaca si urobte menšiu revíziu a zistite, čo by sa dalo zlepšiť.

Zabudnite na impulzívne nakupovanie

Impulzívne nakupovanie je zlé pre vás aj vašu peňaženku. Dôvod je ten, že v obchode väčšinou kúpite úplne zbytočnú vec, ktorú nikdy nevyužijete. Ako sa mu však vyhnúť? Vyskúšajte tieto tipy:


 • pred návštevou obchodu si spíšte zoznam potrebných vecí,

 • ak si nie ste istí nejakým predmetom, nekupujte ho,

 • zistite, či danú vec skutočne potrebujete, alebo ju chcete len kvôli tomu, že je v akcii.

Odkladajte si niekoľko percent

Na šetrenie môžete počas hektického a rýchleho života zabudnúť. Zriaďte si preto sporiaci účet a posielajte naň niekoľko percent z vášho príjmu. Ešte lepšie spravíte, keď si vytvoríte trvalý príkaz a táto suma sa naň prevedie sama.

V sporiacich účtoch sa peniaze často úročia, takže na nich ešte aj zarobíte.

Prepočítajte si pravidelné výdavky

Energie sú finančne náročnou oblasťou. Minúť na ne môžete viac ako polovicu zo svojho príjmu. Zistite, aké sadzby má váš dodávateľ a porovnajte ich s konkurenciou. Sú vyššie a menej výhodné? Súčasnú zmluvu zrušte a uzatvorte novú. Urobte tak ale čo najskôr.

Samostatnou kategóriou je poistenie. Aj v tomto prípade si jednotlivé ponuky porovnajte a uistite sa, že je váš balík výhodný a má dostatočne vysoké krytie.

Skontrolujte spotrebiče

Hovorili ste nedávno susedke, že máte 15-ročnú práčku a stále ide? Sklameme vás. Nie je to nič, čím by ste sa mali chváliť. Hoci ste do nového modelu nemuseli investovať, no tento starý vás stojí oveľa viac peňazí. Jeho energetická hodnota nie je taká výhodná a pri používaní vám „žerie” množstvo vody a elektriny.

Ak je práčka stále dobrá, skúste ju predať a kúpte si novú. Pri výbere si nechajte poradiť odborníkmi, aby ste si zaobstarali skutočne energeticky výhodný kúsok.

Dajte veciam druhú šancu

V súčasnosti panuje trend, že keď niečo nefunguje alebo má viac rokov, jednoducho sa to vyhodí. Ešte predtým ale zistite, či nemá vec iné využitie. Staré oblečenie sa dá použiť na umývanie podláh alebo nábytku. Niekoľkoročný telefón posuňte členovi rodiny. Veci môžete takisto predať na bazári za nižšiu cenu.

Nekupujte to, čo si nemôžete dovoliť

Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, je vziať si úver na kúpenie drahej veci. Keď si niečo nemôžete dovoliť, radšej to nekupujte. Bude to zbytočné.

Ak ide o byt alebo auto, neberte si príliš vysoký úver na exkluzívne modely či veľké haciendy. Uskromnite sa,  požičajte si menej a  vyhnite sa finančným problémom.

Prehodnoťte svoje dlhy

Aj najvýhodnejšia pôžička sa môže časom zmeniť. Splácate úver a zdajú sa vám splátky vysoké? Vyskúšajte jeho refinancovanie. Banky majú v súčasnosti zaujímavé ponuky s výhodnými službami. Informujte sa, aké máte možnosti.

Šetrite na doprave

Máte prácu blízko, no aj tak chodíte pravidelne autom? Samozrejme, nie každý má čas alebo energiu chodiť pešo. Počas teplých mesiacov využívajte bicykel alebo kolobežku. V zime stavte na autobus alebo vlak

Tip

Nezabudnite si vybaviť špeciálnu kartičku. Ceny lístkov sú vďaka nej často výhodnejšie.

Náradie si požičajte

Ak nie ste profesionálnym murárom alebo vás práce okolo domu nebavia, no potrebujete niečo opraviť, náradie nekupujte. Drahá vŕtačka alebo špeciálny vysávač vám budú v domácnosti len zavadzať. Riešením je požičanie náradia od známych, prípadne zo špecializovaných obchodov za nízku cenu.

Zrenovujte dom

Zimy bývajú chladné, čo spôsobuje, že v domoch musí byť niekoľko mesiacov zapnuté kúrenie. Koľko tepla vám však skutočne zostane v interiéri? Ak máte staré okná a nezateplené múry, pravdepodobne ani polovica. Investujte do renovácie a   znížte svoje náklady za energie.

Ušetrite jednoducho a rýchlo

Šetrenie peňazí vyzerá komplikovanie, no v skutočnosti ide o pomerne jednoduchý proces. Stačí len vedieť, ako správne na to. Zistite, kde vám uniká najviac financií a pred nákupom produktov a služieb si ceny dobre porovnajte.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • ropny vrt
  17. februára 2022|
  Ako pandémia ovplyvnila vývoj ceny ropy vo svete?

  Cena ropy je ovplyvňované viacerými faktormi, ktoré spôsobujú, že v poslednom období stúpa. S cenou ropy rastú aj ceny pohonných hmôt, čo má, samozrejme, vplyv na každého. Majitelia áut cítia vyššie ceny pri tankovaní, ale keďže rastú aj náklady na dopravu, v konečnom dôsledku sa zdražovanie odráža aj v cenách tovarov a služieb. Prečo cena ropy rastie a aké trendy môžeme očakávať? 

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  09. februára 2022|
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.