12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

30. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

Zistite, kam peniaze skutočne odchádzajú

Keď neviete, na čo míňate, nikdy neušetríte viac ako 5 či 10 eur. Zapisujte si preto niekoľko dní po sebe, čo najčastejšie kupujete. Je to drahšia káva pred prácou alebo si neviete odpustiť dobrý koláč z obľúbenej pekárne? Aj keď sa zdá, že ide o malé výdavky, za mesiac môžu predstavovať viac ako 100 EUR.

Riešenie je pritom veľmi ľahké. Zmeňte svoje doterajšie drahé návyky za lacnejšie.Kávu si urobte doma a koláč si upečte deň predtým. To isté platí pri obede a večeri.

Spravte si rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet je dobrým riešením v prípade, keď chcete mať výdavky pevne pod kontrolou. Na začiatok zistite, koľko mesačne utrácate. Od tejto sumy sa bude odvíjať limit, ktorý si nastavíte.

Keď svoje výdavky vidíte na papieri, viete, koľko míňate. Môžete si preto stanoviť reálny mesačný rozpočet. Nebuďte na seba veľmi prísni a snažte sa zvoliť si cieľ, ktorý viete skutočne dosiahnuť.


Rada odborníka

S rozpočtom budete neustále pracovať. Dôvod je ten, že ceny sa pravidelne menia. Suma stanovená pred polrokom vám dnes preto nemusí vyhovovať. Na konci mesiaca si urobte menšiu revíziu a zistite, čo by sa dalo zlepšiť.

Zabudnite na impulzívne nakupovanie

Impulzívne nakupovanie je zlé pre vás aj vašu peňaženku. Dôvod je ten, že v obchode väčšinou kúpite úplne zbytočnú vec, ktorú nikdy nevyužijete. Ako sa mu však vyhnúť? Vyskúšajte tieto tipy:


 • pred návštevou obchodu si spíšte zoznam potrebných vecí,

 • ak si nie ste istí nejakým predmetom, nekupujte ho,

 • zistite, či danú vec skutočne potrebujete, alebo ju chcete len kvôli tomu, že je v akcii.

Odkladajte si niekoľko percent

Na šetrenie môžete počas hektického a rýchleho života zabudnúť. Zriaďte si preto sporiaci účet a posielajte naň niekoľko percent z vášho príjmu. Ešte lepšie spravíte, keď si vytvoríte trvalý príkaz a táto suma sa naň prevedie sama.

V sporiacich účtoch sa peniaze často úročia, takže na nich ešte aj zarobíte.

Prepočítajte si pravidelné výdavky

Energie sú finančne náročnou oblasťou. Minúť na ne môžete viac ako polovicu zo svojho príjmu. Zistite, aké sadzby má váš dodávateľ a porovnajte ich s konkurenciou. Sú vyššie a menej výhodné? Súčasnú zmluvu zrušte a uzatvorte novú. Urobte tak ale čo najskôr.

Samostatnou kategóriou je poistenie. Aj v tomto prípade si jednotlivé ponuky porovnajte a uistite sa, že je váš balík výhodný a má dostatočne vysoké krytie.

Skontrolujte spotrebiče

Hovorili ste nedávno susedke, že máte 15-ročnú práčku a stále ide? Sklameme vás. Nie je to nič, čím by ste sa mali chváliť. Hoci ste do nového modelu nemuseli investovať, no tento starý vás stojí oveľa viac peňazí. Jeho energetická hodnota nie je taká výhodná a pri používaní vám „žerie” množstvo vody a elektriny.

Ak je práčka stále dobrá, skúste ju predať a kúpte si novú. Pri výbere si nechajte poradiť odborníkmi, aby ste si zaobstarali skutočne energeticky výhodný kúsok.

Dajte veciam druhú šancu

V súčasnosti panuje trend, že keď niečo nefunguje alebo má viac rokov, jednoducho sa to vyhodí. Ešte predtým ale zistite, či nemá vec iné využitie. Staré oblečenie sa dá použiť na umývanie podláh alebo nábytku. Niekoľkoročný telefón posuňte členovi rodiny. Veci môžete takisto predať na bazári za nižšiu cenu.

Nekupujte to, čo si nemôžete dovoliť

Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, je vziať si úver na kúpenie drahej veci. Keď si niečo nemôžete dovoliť, radšej to nekupujte. Bude to zbytočné.

Ak ide o byt alebo auto, neberte si príliš vysoký úver na exkluzívne modely či veľké haciendy. Uskromnite sa,  požičajte si menej a  vyhnite sa finančným problémom.

Prehodnoťte svoje dlhy

Aj najvýhodnejšia pôžička sa môže časom zmeniť. Splácate úver a zdajú sa vám splátky vysoké? Vyskúšajte jeho refinancovanie. Banky majú v súčasnosti zaujímavé ponuky s výhodnými službami. Informujte sa, aké máte možnosti.

Šetrite na doprave

Máte prácu blízko, no aj tak chodíte pravidelne autom? Samozrejme, nie každý má čas alebo energiu chodiť pešo. Počas teplých mesiacov využívajte bicykel alebo kolobežku. V zime stavte na autobus alebo vlak

Tip

Nezabudnite si vybaviť špeciálnu kartičku. Ceny lístkov sú vďaka nej často výhodnejšie.

Náradie si požičajte

Ak nie ste profesionálnym murárom alebo vás práce okolo domu nebavia, no potrebujete niečo opraviť, náradie nekupujte. Drahá vŕtačka alebo špeciálny vysávač vám budú v domácnosti len zavadzať. Riešením je požičanie náradia od známych, prípadne zo špecializovaných obchodov za nízku cenu.

Zrenovujte dom

Zimy bývajú chladné, čo spôsobuje, že v domoch musí byť niekoľko mesiacov zapnuté kúrenie. Koľko tepla vám však skutočne zostane v interiéri? Ak máte staré okná a nezateplené múry, pravdepodobne ani polovica. Investujte do renovácie a   znížte svoje náklady za energie.

Ušetrite jednoducho a rýchlo

Šetrenie peňazí vyzerá komplikovanie, no v skutočnosti ide o pomerne jednoduchý proces. Stačí len vedieť, ako správne na to. Zistite, kde vám uniká najviac financií a pred nákupom produktov a služieb si ceny dobre porovnajte.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.