Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

12. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 14 min.

Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?

Hypotéky, úvery a iné podobné záväzky

Ak ste rodinný dom postavili alebo kúpili len pred krátkym časom, pravdepodobne máte hypotéku. Niektorí si dokonca k hypotéke berú spotrebný úver. Platenie mesačných splátok nie je totiž vôbec jednoduché, nehovoriac o tom, že ide mnohokrát o vysokú čiastku.

Okrem hypoték a úverov môžete mať aj ďalšie podobné záväzky. Môže to byť napríklad leasing na auto alebo spotrebný úver za nákup zariadenia domu.


Rada odborníka

Niektoré úvery po čase nemusia byť až také výhodné. Banky preto poskytujú zaujímavé možnosti refinancovania.

Poistenie

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je kľúčové, ak sa chcete cítiť v dome bezpečne. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať. Na to, aby ste však boli krytí, nepotrebujete platiť vysoké poplatky. Mnohé poisťovne majú výhodné balíky kombinujúce viacero typov poistenia.

S poistením domu si môžete vybaviť napríklad výhodnejšie životné poistenie, prípadne lacnejšie poistenie na auto.

Porovnajte si všetky možnosti, ktoré poisťovne majú. Zistite, aká je súčasná ponuka a či náhodou neviete v tejto sfére ušetriť.

Dane

Keď sa rozhodnete bývať v rodinnom dome, myslite na klasiku vo forme daní. Ušetriť sa na nich, bohužiaľ, nedá. Výšku za ne vám vypočíta správca dane, čiže mesto alebo obec, kde žijete.

Z daní sa platia tri druhy, a to:


 • daň z nehnuteľností,

 • daň za odpad,

 • daň za psa – v prípade, že máte psa.

Energie

Samostatnou kategóriou sú energie. Do tejto kategórie patria:


 • elektrina,

 • plyn,

 • voda.

K energiám takisto patrí aj tzv. stočné. To sa platí vtedy, keď nemáte vlastnú studňu a žumpu.

Ak ste vo fáze stavby, nezabudnite na poplatky za pripojenie k elektrickej energii. V tejto fáze budete platiť elektrickú prípojku. S materiálom a prácou vás môže vyjsť od 500 do 1 000 eur. Ďalej k tomu pripočítajte revíznu správu a poplatok za pripojenie.


Ostatné poplatky

K ďalším poplatkom spojeným so žitím v rodinnom dome patria:

 • televízia,

 • internet,

 • telefón,

 • koncesionárske poplatky.

Rodinný dom si vyžaduje aj údržbu. Do nej budete po niekoľkých rokoch žitia musieť investovať. Peniaze si takisto pripravte na rôzne renovácie a nový nábytok. Po určitom čase vám doslúži rovnako ako elektronika.

Ďalej existujú aj rôzne  ročné poplatky. Niektorí výrobcovia kotlov robia pravidelný servis. Ak si chcete byť istí, že vám všetko funguje, každoročné obhliadky určite nevynechávajte.

Do ostatných poplatkov môžu patriť aj pohonné hmoty alebo lístky na autobus. Ľudia žijúci v rodinných domoch sú často od centra mesta vzdialení niekoľko kilometrov. Do práce alebo školy nie je preto možné dochádzať pešo alebo na bicykli.

Výška poplatkov za rodinný dom

Výška poplatkov, ktoré sa platia v rodinnom dome, sa nedá presne stanoviť. Všetko sa odvíja od veľkosti nehnuteľnosti, spôsobu vykurovania alebo množstva elektrických zariadení.

Náklady na rodinný dom sa teda odlišujú od vašich potrieb. Je preto dobre pravidelne si k nim sadnúť a prepočítať ich. Zistite, kde vám peniaze najviac odchádzajú a na čom sa dá ušetriť.

Kde ušetriť?

Pravdou je, že prevádzka rodinného domu môže byť nákladná, a to ako finančne, tak aj časovo. Pri bežnom fungovaní však môžete ušetriť desiatky až stovky eur. Stačí, aby ste vedeli, kde sa tak dá urobiť a akým spôsobom.

Lacnejšie kúrenie

Kúrenie plynom alebo elektrinou je čoraz nákladnejšie. Zimy sú však tuhé a dlhé, čo znamená, že teplo potrebujete. Ako teda ušetriť? Vyskúšajte iné spôsoby vykurovania. Skvelým riešením sú napríklad solárne panely, ktoré vedia vyrobiť energiu zo slnečných lúčov. 

Druhým riešením je výmena starého kotla za nový, ktorý nebude „žrať” veľa energie, poskytuje rôzne funkcie a pritom sa postará o príjemné teplo.

Treťou alternatívou je nájdenie miesta, kde uniká teplo. Ak je to cez okná, investujte do nových. Ak cez steny, zateplite dom. Keď teraz zainvestujete viac, v budúcnosti môžete ušetriť tisíce.


Rada odborníka

Solárne panely využijete skvelo  aj počas leta. Energia z nich vám môže zohrievať napríklad vodu na sprchovanie.

Lacná údržba domu

Rekonštrukcia jednotlivých častí domu je finančne náročná. Mnoho vecí si ale môžete urobiť aj sami bez pomoci odborníkov. Nemáte správne vybavenie, no nechcete ho kupovať, pretože ho nevyužijete? Požičajte si ho za pár eur.

Starostlivosť o záhradu

To isté platí aj pri údržbe záhrady. Ak máte trávu, budete potrebovať kosačku. Na bežné kosenie nepotrebujete profesionálny model. Bude vám stačiť základný model za nízku cenu.

V záhrade ušetrite aj na polievaní. Zaobstarajte si veľké sudy alebo nádoby, kde budete zbierať dažďovú vodu. Môžete ju použiť na kvety, rastliny aj úrodu.

Pripravte sa na vyššie náklady

Rodinný dom sa spája s viacerými nákladmi a vyššími poplatkami. Ak ste doteraz bývali v menšom byte, pripravte sa na vyššiu finančnú záťaž, ktorej sa ale netreba báť, keď viete, ako správne hospodáriť s energiami a šetriť. Premyslite si svoje úvery a porovnajte poistenie. Neplaťte zbytočne za predražené balíky.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.