Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

12. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 14 min.

Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?

Hypotéky, úvery a iné podobné záväzky

Ak ste rodinný dom postavili alebo kúpili len pred krátkym časom, pravdepodobne máte hypotéku. Niektorí si dokonca k hypotéke berú spotrebný úver. Platenie mesačných splátok nie je totiž vôbec jednoduché, nehovoriac o tom, že ide mnohokrát o vysokú čiastku.

Okrem hypoték a úverov môžete mať aj ďalšie podobné záväzky. Môže to byť napríklad leasing na auto alebo spotrebný úver za nákup zariadenia domu.


Rada odborníka

Niektoré úvery po čase nemusia byť až také výhodné. Banky preto poskytujú zaujímavé možnosti refinancovania.

Poistenie

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je kľúčové, ak sa chcete cítiť v dome bezpečne. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať. Na to, aby ste však boli krytí, nepotrebujete platiť vysoké poplatky. Mnohé poisťovne majú výhodné balíky kombinujúce viacero typov poistenia.

S poistením domu si môžete vybaviť napríklad výhodnejšie životné poistenie, prípadne lacnejšie poistenie na auto.

Porovnajte si všetky možnosti, ktoré poisťovne majú. Zistite, aká je súčasná ponuka a či náhodou neviete v tejto sfére ušetriť.

Dane

Keď sa rozhodnete bývať v rodinnom dome, myslite na klasiku vo forme daní. Ušetriť sa na nich, bohužiaľ, nedá. Výšku za ne vám vypočíta správca dane, čiže mesto alebo obec, kde žijete.

Z daní sa platia tri druhy, a to:


 • daň z nehnuteľností,

 • daň za odpad,

 • daň za psa – v prípade, že máte psa.

Energie

Samostatnou kategóriou sú energie. Do tejto kategórie patria:


 • elektrina,

 • plyn,

 • voda.

K energiám takisto patrí aj tzv. stočné. To sa platí vtedy, keď nemáte vlastnú studňu a žumpu.

Ak ste vo fáze stavby, nezabudnite na poplatky za pripojenie k elektrickej energii. V tejto fáze budete platiť elektrickú prípojku. S materiálom a prácou vás môže vyjsť od 500 do 1 000 eur. Ďalej k tomu pripočítajte revíznu správu a poplatok za pripojenie.


Ostatné poplatky

K ďalším poplatkom spojeným so žitím v rodinnom dome patria:

 • televízia,

 • internet,

 • telefón,

 • koncesionárske poplatky.

Rodinný dom si vyžaduje aj údržbu. Do nej budete po niekoľkých rokoch žitia musieť investovať. Peniaze si takisto pripravte na rôzne renovácie a nový nábytok. Po určitom čase vám doslúži rovnako ako elektronika.

Ďalej existujú aj rôzne  ročné poplatky. Niektorí výrobcovia kotlov robia pravidelný servis. Ak si chcete byť istí, že vám všetko funguje, každoročné obhliadky určite nevynechávajte.

Do ostatných poplatkov môžu patriť aj pohonné hmoty alebo lístky na autobus. Ľudia žijúci v rodinných domoch sú často od centra mesta vzdialení niekoľko kilometrov. Do práce alebo školy nie je preto možné dochádzať pešo alebo na bicykli.

Výška poplatkov za rodinný dom

Výška poplatkov, ktoré sa platia v rodinnom dome, sa nedá presne stanoviť. Všetko sa odvíja od veľkosti nehnuteľnosti, spôsobu vykurovania alebo množstva elektrických zariadení.

Náklady na rodinný dom sa teda odlišujú od vašich potrieb. Je preto dobre pravidelne si k nim sadnúť a prepočítať ich. Zistite, kde vám peniaze najviac odchádzajú a na čom sa dá ušetriť.

Kde ušetriť?

Pravdou je, že prevádzka rodinného domu môže byť nákladná, a to ako finančne, tak aj časovo. Pri bežnom fungovaní však môžete ušetriť desiatky až stovky eur. Stačí, aby ste vedeli, kde sa tak dá urobiť a akým spôsobom.

Lacnejšie kúrenie

Kúrenie plynom alebo elektrinou je čoraz nákladnejšie. Zimy sú však tuhé a dlhé, čo znamená, že teplo potrebujete. Ako teda ušetriť? Vyskúšajte iné spôsoby vykurovania. Skvelým riešením sú napríklad solárne panely, ktoré vedia vyrobiť energiu zo slnečných lúčov. 

Druhým riešením je výmena starého kotla za nový, ktorý nebude „žrať” veľa energie, poskytuje rôzne funkcie a pritom sa postará o príjemné teplo.

Treťou alternatívou je nájdenie miesta, kde uniká teplo. Ak je to cez okná, investujte do nových. Ak cez steny, zateplite dom. Keď teraz zainvestujete viac, v budúcnosti môžete ušetriť tisíce.


Rada odborníka

Solárne panely využijete skvelo  aj počas leta. Energia z nich vám môže zohrievať napríklad vodu na sprchovanie.

Lacná údržba domu

Rekonštrukcia jednotlivých častí domu je finančne náročná. Mnoho vecí si ale môžete urobiť aj sami bez pomoci odborníkov. Nemáte správne vybavenie, no nechcete ho kupovať, pretože ho nevyužijete? Požičajte si ho za pár eur.

Starostlivosť o záhradu

To isté platí aj pri údržbe záhrady. Ak máte trávu, budete potrebovať kosačku. Na bežné kosenie nepotrebujete profesionálny model. Bude vám stačiť základný model za nízku cenu.

V záhrade ušetrite aj na polievaní. Zaobstarajte si veľké sudy alebo nádoby, kde budete zbierať dažďovú vodu. Môžete ju použiť na kvety, rastliny aj úrodu.

Pripravte sa na vyššie náklady

Rodinný dom sa spája s viacerými nákladmi a vyššími poplatkami. Ak ste doteraz bývali v menšom byte, pripravte sa na vyššiu finančnú záťaž, ktorej sa ale netreba báť, keď viete, ako správne hospodáriť s energiami a šetriť. Premyslite si svoje úvery a porovnajte poistenie. Neplaťte zbytočne za predražené balíky.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.