Plávajúci gauč s nábytkom v akváriu

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti! Čo všetko potrebujete vedieť?

Poistenie majetku mnoho ľudí podceňuje. Pritom rodinné hniezdo si tiež zasluhuje ochranu a bezpečnostné dvere často nemusia stačiť. Poistenie síce nezabráni vzniku nešťastia, ale v prípade, že vás postretne, môže byť dobrou náplasťou.

Správne rozlíšte pojmy

Pri poistení je najzákladnejšou vecou vedieť, čo máte vlastne poistené. Poistenie majetku možno rozdeliť na   poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Niektoré poisťovne majú obe súčasti v jednom poistnom balíku, no vždy je vhodné informovať sa, či obsahuje aj nehnuteľnosť – teda samotnú budovu, priľahlé objekty, majetok v byte a dome a prípadne aj zodpovednosť za škodu. Všetky parametre sú prakticky kľúčové pre bezpečné používanie domova.

Poistenie nehnuteľnosti

Primárnym cieľom je ochrana hodnoty celej nehnuteľnosti, teda stavby a to hlavne pred živelnými katastrofami, požiarom, nárazom vozidla, výbuchom, ale aj pred vlámaním, či vandalizmom.

Poistenie majetku

Vzťahuje sa na vybavenie domácnosti  a svojim charakterom ide o jedno z najkomplexnejších druhov poistení. Môžete si poistiť prakticky čokoľvek a v akomkoľvek rozsahu. Ide len o to, akú výšku splátky a poistnej sumy ste ochotný prijať. V rámci poistenia domácnosti je možné využiť aj rôzne pripoistenia, medzi ktoré patria napríklad poistenie práčky, skrat elektromotorov, alebo poistenie bicyklov mimo bytu. Aj tu je potrebné dbať na to, aby ste neplatili zbytočne veľa za niečo, čo nepotrebujete. Na druhej strane nesmie byť poistná suma stanovená ani príliš nízko, pretože v tom prípade poistenie stráca svoj účinok.

Ako určiť poistnú sumu?

Poistenie nehnuteľnosti aj domácnosti je potrebné uzatvoriť na takú sumu, ktorá by zodpovedala nákladom na obstaranie nového bývania. Niektorí ľudia ju znižujú kvôli nižšej platbe poistného. Tým pádom majú poistnú sumu výrazne nižšiu, ako je skutočné hodnota zariadenia v domácnosti a vtedy síce poistenie platia, no pri plnení môžu byť nepríjemne prekvapení výrazne nižšou náhradou škody. Pre správne odhadnutie poistných súm je dobré poradiť sa s odborníkom.

Pozor na cennosti

Ak máte doma cenné veci vysokej hodnoty, bude potrebné ich poistiť špecificky. V niektorých prípadoch je dokonca nutné umiestniť predmety do trezoru podľa bezpečnostnej triedy. Aj výber trezorovej skrine v tomto prípade podlieha konzultácii s poisťovňou. Poistenie sa totiž dá uzavrieť len na veci, ktoré majú v závislosti na cene istý stupeň ochrany.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Dvaja zamestnanci
  04. apríla 2022|
  Zodpovednosť zamestnanca za škodu: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

  V pracovnom aj osobnom živote nastávajú situácie, kedy spôsobíte rôzne škody. Niekedy je to z dôvodu nešťastnej náhody, inokedy má na to vplyv prostredie, kde sa nachádzate. Tak či onak, zodpovednosť za škodu je kľúčová. Vybrať si ju môžete ako pripoistenie k určitému balíku poistenia alebo ako samostatný produkt, ktorý sa vám bude hodiť najmä v práci. Čo všetko kryje a ako funguje?

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Strážený dom
  15. marca 2022|
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • Pár pri počítači
  07. marca 2022|
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.