Vývoj cien nehnuteľností

Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

Aký bude vývoj cien nehnuteľností?

Vývoj cien nehnuteľností v poslednom období síce praje predaju, ale už menej kúpe. Štatistiky NBS uvádzajú, že priemerná cena nehnuteľností v minulom roku sa medziročne zvýšila v priemere až o 18,7 %. Rast cien nezastavila dokonca ani pandémia. 


Ani v roku 2022 sa nedá očakávať, že by ceny nehnuteľností začali klesať. Dôvodom je najmä to, že záujem o kúpu nehnuteľnosti je stále vyšší ako aktuálna ponuka. Samozrejme, medzi regiónmi sú určité rozdiely, ale tie sú napríklad aj vo výške priemernej mzdy v jednotlivých okresoch. V poslednom období vzrástli aj ceny stavebných materiálov, takže sa predpokladá, že rásť budú najmä ceny novostavieb. Navyše, rekonštrukcia alebo nadstavba rodinného domu sa môže tiež predražiť o nezanedbateľnú sumu. Existujúce nehnuteľnosti by však mohli zdražovať o niečo pomalšie.


Na druhej strane stojí kúpyschopnosť obyvateľstva, takže rast cien by už nemusel byť tak výrazný a skôr sa stabilizovať. Všetko má svoje limity, aj ceny nehnuteľností a, pochopiteľne, aj finančné možnosti záujemcov. Predpokladá sa, že ceny bytov a domov by tento rok mohli narásť približne o 10 % ročne, čo je v porovnaní s minulým rokom menej. Netreba teda čakať, že sa v blízkej dobe rast cien zastaví alebo ceny začnú výraznejšie klesať.  

Čo ovplyvňuje cenu nehnuteľností?

Cenu nehnuteľností  ovplyvňuje do veľkej miery dopyt a ponuka. Veľký záujem o kúpu nehnuteľností je spôsobený nielen potrebou zabezpečiť si bývanie, ale aj snahou ochrániť svoje peniaze pred infláciou. Veľa ľudí tak peniaze investuje a mnohí aj do nehnuteľností. Netýka sa pritom iba domov či bytov, aj ceny rekreačných nehnuteľností rástli, pretože dopyt bol veľký.


Záujem o nehnuteľnosti napriek rastúcim cenám podporujú aj banky. Hypotéky sú stále pomerne dostupné, čo ľudí motivuje ku kúpe vlastného alebo investičného bývania. Keďže reálne zaznamenávame aj významnejšie zdražovanie energií, adekvátne by mali stúpať aj ceny prenájmov. Ak chcete kúpiť byt a následne ho prenajímať, mali by ste brať do úvahy aj tento fakt, najmä vo väčších mestách, v ktorých už teraz dosahujú ceny prenájmov závratné výšky. Koniec koncov, drahý podnájom je často dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú vziať si hypotéku a splácať vlastný byt.

Oplatí sa v roku 2022 kúpiť nehnuteľnosť?

Ak chcete kupovať dom alebo byt pre seba, nemali by ste príliš dlho váhať.  Ceny sú síce vysoké, ale úroky a dostupnosť hypoték stále pomerne priaznivé. Zmeny v úrokových sadzbách smerom nahor by mohli prísť v roku 2023. Výstavba nových nehnuteľností sa spomalila a momentálna ponuka nedokáže uspokojiť aktuálny dopyt. Určite však nerobte žiadne unáhlené rozhodnutia a svoj budúci domov si dôkladne vyberte.


Okrem vlastného bývania sa tešia obľube aj investičné nehnuteľnosti. Nehnuteľnosti sú stále určitou ochranou pred infláciou. Ak je vaším cieľom investovať a nedržať peniaze na účte v banke, kúpa domu, bytu či pozemku sa z tohto pohľadu stále oplatí.  Dôležitým faktorom je, samozrejme, lokalita, ktorá má na výslednú cenu veľký vplyv. Dom či byt sa vždy dá zrekonštruovať alebo upraviť, lokalitu však nie.


Pokiaľ máte záujem o  kúpu nehnuteľnosti, nemali by ste príliš dlho čakať. Pokles cien sa v najbližšej budúcnosti očakávať nedá, práve naopak - treba sa pripraviť na síce miernejší rast, ale stále rast.


Pôžička bez starostí

Potrebujete si požičať na kúpu nehnuteľnosti?

Ak potrebujete si zaobstarať finančné prostriedky pre kúpu nehnuteľnosti, porovnajte si jednotlivé ponuky finančných poskytovateľov a vyberte si tú najlepšiu.


Financovanie nehnuteľnosti hypotékou

Kúpiť nehnuteľnosť bez hypotéky je pre drvivú väčšinu ľudí nereálne. Hypotéky sú stále relatívne dostupné a s priaznivým úrokom. Aktuálne ponúkajú napríklad Prima Banka úrokovú sadzbu od 0,4 %, UniCredit Bank od 0,59 % a 365-ka od 0,6 %.  Dôležitejšia je však RPMN, ktorá počíta aj so všetkými poplatkami  a pri porovnávaní ponúk je relevantnejším údajom ako iba samotná ročná úroková sadzba. Určite by ste mali zvážiť aj fixáciu úroku, pričom aj tento fakt ovplyvňuje výšku úroku.

Hypotékou môžete financovať maximálne 80 - 90 % hodnoty nehnuteľnosti, zvyšok je potrebné vyriešiť úsporami alebo spotrebným či stavebným úverom. Aby ste mohli získať hypotéku, musíte byť plnoletý, mať trvalý pobyt na území Slovenska a, samozrejme, aj trvalý a dostatočný príjem. Maximálna výška hypotéky  je stanovená na  8 - násobok vášho ročného príjmu. Do úvahy sa berú aj pôžičky, ktoré už splácate a na účte vám okrem životného minima musí zostať 40 % čistého príjmu. Počíta sa aj so stress testom vo výške 2 % pre prípad zvýšenia úrokovej sadzby. 

Hypotéka pre mladých

Patríte medzi mladých ľudí do 35 rokov, ktorí zvažujú hypotéku? V takom prípade môžete získať hypotéku s daňovým bonusom. Daňový bonus  je vo výške  50 % zaplatených úrokov, ale zároveň nesmie presiahnuť 400 € ročne. Uplatňovať si ho môžete prvých 5 rokov. Okrem veku do 35 rokov je potrebné splniť aj podmienku týkajúcu sa výšky príjmu.  Váš mesačný príjem v  predchádzajúcom kalendárnom roku nesmie byť vyšší ako 1,3 - násobok priemernej mesačnej mzdy. Daňový bonus si uplatníte pri podávaní daňového priznania, či už ako podnikateľ alebo zamestnanec. Výška bonusu vám bude vyplatená ako preplatok alebo sa vám o túto sumu zníži daň.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Strážený dom
  15. marca 2022|Silvia Múdra
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  09. februára 2022|Silvia Múdra
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.