zmluva o pôžičke

Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

28. 9. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

Legislatívna úprava

Zmluva o pôžičke je upravená zákonom č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, konkrétne v § 657 a § 658. Zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu.


Pôžičky teda nemusí byť len peňažného, ale aj nepeňažného charakteru. Pri peňažnej pôžičke možno zo zákona dohodnúť úroky ako cenu za poskytnutie pôžičky, ale pôžička môže byť aj bezúročná. Pri nepeňažnej pôžičke je možné namiesto úrokov dojednať plnenie primeraného väčšieho množstva alebo vecí lepšej akosti, spravidla toho istého druhu. 


Požičajte si rozumne

Nájdeme vám pôžičku na nečakané výdaje a veľké sny.


Pozor, pri zmluve o pôžičke je podstatné, aby dlžník vrátil ten istý druh veci. Ak by mal totiž vrátiť tú istú vec, išlo by o zmluvu o výpožičke podľa § 659 Občianskeho zákonníka. Ak by mal vrátiť vec iného druhu, išlo by o zmluvu o zámene podľa § 611 Občianskeho zákonníka.


Zmluva o pôžičke je teda  typ občianskej zmluvy, ktoré uzatvárajú dve fyzické osoby alebo podnikatelia. Keďže Obchodný zákonník zmluvu o pôžičke neupravuje, aj zmluva medzi dvoma podnikateľmi sa uzatvára podľa Občianskeho zákonníka. Zmluva pritom nemusí byť vyhotovená v písomnej podobe, postačuje aj ústna forma. Napriek tomu vám však uzatvorenie zmluvy o pôžičke v písomnej forme odporúčame. V prípade problémov so splácaním pôžičky alebo vrátením veci sa zvýšia šance na ich vymáhanie. 


Zmluva o pôžičke - čo by mala obsahovať? 

Medzi podstatné obsahové náležitosti zmluvy o pôžičke patria najmä: 


 • zmluvné strany - identifikácia veriteľa a dlžníka, 

 • predmet zmluvy - čiastka alebo vec, ktorú veriteľ prenecháva dlžníkovi, 

 • záväzok veriteľa prenechať predmet pôžičky dlžníkovi a záväzok dlžníka ho vrátiť, 

 • doba splatnosti  - termín, do ktorého má dlžník predmet pôžičky veriteľovi vrátiť,

 • úrok alebo iné podmienky - napríklad vrátenie väčšieho množstva vecí alebo vecí lepšej akosti pri požičaní iných vecí. 


V zmluve možno dohodnúť aj úroky z omeškania ako prípadnú sankciu pre dlžníka, ak sa s vrátením pôžičky omešká. V prípade, že v zmluve nebola dohodnutá doba splatnosti, musí dlžník vrátiť predmet pôžičky prvý deň po tom, ako ho veriteľ požiada o plnenie. 

Vedeli ste, že...

…zmluva o pôžičke neznamená to isté ako zmluva o úvere? Zatiaľ čo zmluvu o pôžičke upravuje Občiansky zákonník, zmluva o úvere je upravená v Obchodnom zákonníku. Zmluva o pôžičke môže byť peňažná i nepeňažná, predmetom zmluvy o úvere môžu byť len peniaze. V zmluve o úvere musia byť navyše úroky stanovené povinne.

Zmluva o pôžičke - vzor zadarmo

Prikladáme pripravený vzor zmluvy o pôžičke. Zmluva o pôžičke - vzor  obsahuje základné náležitosti zmluvy medzi dvoma fyzickými osobami, v ktorej veriteľ poskytuje dlžníkovi bezúročnú pôžičku. Vzor zmluvy si môžete stiahnuť vo formátoch  docx alebo pdf a následne ju jednoducho vyplniť.

Ako zmluva o pôžičke zaniká?

Zmluva o pôžičke zaniká:


 • splnením, teda okamihom, keď dlžník vráti veriteľovi požičané veci spolu s dohodnutým úrokom,

 • odpustením dlhu - ak veriteľ odpustí dlžníkovi jeho dlh.Na čo si dať pri zmluve o pôžičke pozor?

Či už zmluvu o pôžičke uzatvárate ako veriteľ alebo ako dlžník, dávajte si pozor najmä na niekoľko základných vecí: 


 • Výška úrokov. Ak uzatvárate zmluvu o pôžičke, výška úrokov nie je nijako obmedzená. Legislatíva limituje výšku úrokov iba pri spotrebiteľských úveroch. Výška úrokov by však nemala byť v hrubom nepomere s poskytnutými vecami. V opačnom prípade by mohla byť vyhodnotená ako úžera a rozpor s dobrými mravmi, čo by znamenalo neplatnosť zmluvy.  

 • Úroky z omeškania.  Výška úrokov z omeškania tiež nie je neobmedzená, ale je stanovená nariadením vlády č. 87/1995 Z. z.. Podľa neho môže byť o 5 % vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu. 

 • Potvrdenie o splatení pôžičky  (kvitancia). Dlžník môže od veriteľa požadovať pri vrátení potvrdenie o tom, že dlh bol úplne alebo čiastočne splatený a veriteľ je povinný mu ho vydať. Kvitancia je dôležitá, pretože v prípade, ak by veriteľ požadoval opätovné vrátenie pôžičky, dlžník má o splatení svojho dlhu dôkaz.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.