Mladí snívajú o pôžičke

Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

31. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.


Úrokové sadzby hypotekárnych úverov sú dnes výrazne nižšie, ako tomu bolo v minulosti, ale ceny nehnuteľností rapídne narástli. Možnosť získať výhodnejšiu hypotéku je teda najmä pre mladých ľudí stále lákavá. Dnes je takáto pôžička pre mladých zvýhodnená prostredníctvom tzv. daňového bonusu

Pôžička pre mladých s daňovým bonusom

Do 31. decembra 2017 mali mladí ľudia možnosť získať hypotéku so štátnym príspevkom, ktorý im znížil mesačné splátky po dobu 5 rokov, pretože časť úrokov platil štát a časť banka. Presnejšie,  štát vyplácal štátny príspevok pre mladých  vo výške 3 % tak, že štát prispieval 2 % a banka 1 %. Tieto časy sú však už preč, pretože od 1. januára 2018 došlo k zmene.


Výhodnejšie podmienky pre mladých však ostali. Dnes si ľudia do 35 rokov môžu uplatniť daňový bonus. Maximálna výška daňového bonusu je 50 % zaplatených úrokov, avšak táto suma nesmie presiahnuť 400 € ročne. Daňový bonus si môžete uplatňovať počas prvých 5 rokov splácania hypotéky. O vyplatenie, resp. uplatnenie daňového bonusu však musíte požiadať vy ako klient. Nie každý o tom vie, a preto sa stáva, že o túto výhodu ľudia prichádzajú aj vtedy, keď na ňu majú nárok.


Aké sú podmienky pre získanie daňového bonusu?

V prvom rade musíte splniť podmienky pre získanie hypotéky ako takej, teda musíte mať najmä dostatočný príjem. Pôžička pre mladých s daňovým bonusom je však špecifická. Žiadatelia musia byť vo veku 18 - 35 rokov, pričom podmienka veku musí byť splnená ku dňu podania žiadosti o hypotéku. Ak si hypotéku nebudete brať iba ako jediný žiadateľ, vekový limit musia splniť všetci spolužiadatelia.


Okrem toho nesmie váš  mesačný príjem v predchádzajúcom kalendárnom roku prekročiť 1,3 - násobok priemernej mesačnej mzdy. Pokiaľ bol váš príjem vyšší, na výhodnejšiu hypotéku pre mladých nemáte nárok. Posudzuje sa pritom hrubý mesačný príjem. Priemerná mesačná mzda sa síce v čase mení, ale pokiaľ ste túto podmienku splnili v čase podpísania zmluvy, máte na daňový bonus nárok po dobu 5 rokov bez ohľadu na to, či došlo k zmene výšky vášho príjmu či priemernej mesačnej mzdy.   


K ďalším podmienkam patrí maximálna výška hypotéky,  ktorá je stanovená na  50 000 €, pričom jej splatnosť je 5 - 30 rokov. Samozrejme, môžete si vziať aj vyššiu hypotéku, ale daňový bonus sa tým nezvýši a bude sa počítať len zo sumy 50 000 €. 


Pôžička pre mladých je hypotéka, teda účelovo viazaný úver, ktorý môžete použiť na kúpu nehnuteľnosti alebo na jej rekonštrukciu či výstavbu. Nehnuteľnosť, na ktorú si beriete hypotéku, musí byť na území Slovenska. Potrebná je aj zmluva o úvere na bývanie, daňový bonus teda neplatí pri bezúčelových pôžičkách a refinančných úveroch. Pri hypotéke je potrebné dokladovať účel využitia finančných prostriedkov z hypotéky.

Ako si uplatniť daňový bonus?

Aby ste si mohli uplatniť daňový bonus, budete potrebovať potvrdenie z banky. Klientom, ktorí z hľadiska banky spĺňajú podmienky pre získanie daňového bonusu, sú potvrdenia zvyčajne zasielané automaticky buď na korešpondenčnú adresu alebo prostredníctvom internet alebo mobil bankingu. V niektorých bankách vám vystavia potvrdenie na základe vašej žiadosti. Banka pritom overuje iba váš vek a účel využitia prostriedkov.  Či spĺňate podmienku maximálnej výšky príjmu pre získanie daňového bonusu, si musíte ustrážiť sami.  


Ak ste zamestnanec, a daňové priznanie za vás podáva zamestnávateľ, musíte ho najneskôr do 15. februára  požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň. K žiadosti je potrebné priložiť aj spomínané potvrdenie z banky o výške zaplatených úrokov. Tým to pre vás končí, ročné zúčtovanie spraví zamestnávateľ za vás v marci. Ak je daň vyššia ako daňový bonus, bonus sa odpočíta a zaplatíte len zvyšok. Ak je daň nižšia ako bonus, máte nárok na preplatok, ktorý vám bude vyplatený s aprílovou výplatou.  


Podnikatelia a živnostníci, alebo tiež zamestnanci, ktorí podávajú daňové priznanie fyzickej osoby typu A alebo B, v ňom musia uviesť, že si chcú uplatniť daňový bonus. V príslušnom riadku daňového priznania uvediete sumu zaplatených úrokov, ktorá sa nachádza v potvrdení z banky a tiež to, v koľkých mesiacoch si daňový bonus uplatňujete. Ak vám daňové priznanie pripravuje účtovník, informujte ho o tom a poskytnite mu potvrdenie. Daňový bonus bude odpočítaný z vaše splatnej dane, a na daniach teda zaplatíte menej. V prípade, že bude splatná daň nižšia ako výška bonusu, požiadajte daňový úrad o vyplatenie rozdielovej sumy. Preplatok vám bude vyplatený najneskôr do 40 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, teda do 10. mája, ak si, samozrejme, daňové priznanie neodložíte.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.