Mladí snívajú o pôžičke

Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

31. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.


Úrokové sadzby hypotekárnych úverov sú dnes výrazne nižšie, ako tomu bolo v minulosti, ale ceny nehnuteľností rapídne narástli. Možnosť získať výhodnejšiu hypotéku je teda najmä pre mladých ľudí stále lákavá. Dnes je takáto pôžička pre mladých zvýhodnená prostredníctvom tzv. daňového bonusu

Pôžička pre mladých s daňovým bonusom

Do 31. decembra 2017 mali mladí ľudia možnosť získať hypotéku so štátnym príspevkom, ktorý im znížil mesačné splátky po dobu 5 rokov, pretože časť úrokov platil štát a časť banka. Presnejšie,  štát vyplácal štátny príspevok pre mladých  vo výške 3 % tak, že štát prispieval 2 % a banka 1 %. Tieto časy sú však už preč, pretože od 1. januára 2018 došlo k zmene.


Výhodnejšie podmienky pre mladých však ostali. Dnes si ľudia do 35 rokov môžu uplatniť daňový bonus. Maximálna výška daňového bonusu je 50 % zaplatených úrokov, avšak táto suma nesmie presiahnuť 400 € ročne. Daňový bonus si môžete uplatňovať počas prvých 5 rokov splácania hypotéky. O vyplatenie, resp. uplatnenie daňového bonusu však musíte požiadať vy ako klient. Nie každý o tom vie, a preto sa stáva, že o túto výhodu ľudia prichádzajú aj vtedy, keď na ňu majú nárok.


Aké sú podmienky pre získanie daňového bonusu?

V prvom rade musíte splniť podmienky pre získanie hypotéky ako takej, teda musíte mať najmä dostatočný príjem. Pôžička pre mladých s daňovým bonusom je však špecifická. Žiadatelia musia byť vo veku 18 - 35 rokov, pričom podmienka veku musí byť splnená ku dňu podania žiadosti o hypotéku. Ak si hypotéku nebudete brať iba ako jediný žiadateľ, vekový limit musia splniť všetci spolužiadatelia.


Okrem toho nesmie váš  mesačný príjem v predchádzajúcom kalendárnom roku prekročiť 1,3 - násobok priemernej mesačnej mzdy. Pokiaľ bol váš príjem vyšší, na výhodnejšiu hypotéku pre mladých nemáte nárok. Posudzuje sa pritom hrubý mesačný príjem. Priemerná mesačná mzda sa síce v čase mení, ale pokiaľ ste túto podmienku splnili v čase podpísania zmluvy, máte na daňový bonus nárok po dobu 5 rokov bez ohľadu na to, či došlo k zmene výšky vášho príjmu či priemernej mesačnej mzdy.   


K ďalším podmienkam patrí maximálna výška hypotéky,  ktorá je stanovená na  50 000 €, pričom jej splatnosť je 5 - 30 rokov. Samozrejme, môžete si vziať aj vyššiu hypotéku, ale daňový bonus sa tým nezvýši a bude sa počítať len zo sumy 50 000 €. 


Pôžička pre mladých je hypotéka, teda účelovo viazaný úver, ktorý môžete použiť na kúpu nehnuteľnosti alebo na jej rekonštrukciu či výstavbu. Nehnuteľnosť, na ktorú si beriete hypotéku, musí byť na území Slovenska. Potrebná je aj zmluva o úvere na bývanie, daňový bonus teda neplatí pri bezúčelových pôžičkách a refinančných úveroch. Pri hypotéke je potrebné dokladovať účel využitia finančných prostriedkov z hypotéky.

Ako si uplatniť daňový bonus?

Aby ste si mohli uplatniť daňový bonus, budete potrebovať potvrdenie z banky. Klientom, ktorí z hľadiska banky spĺňajú podmienky pre získanie daňového bonusu, sú potvrdenia zvyčajne zasielané automaticky buď na korešpondenčnú adresu alebo prostredníctvom internet alebo mobil bankingu. V niektorých bankách vám vystavia potvrdenie na základe vašej žiadosti. Banka pritom overuje iba váš vek a účel využitia prostriedkov.  Či spĺňate podmienku maximálnej výšky príjmu pre získanie daňového bonusu, si musíte ustrážiť sami.  


Ak ste zamestnanec, a daňové priznanie za vás podáva zamestnávateľ, musíte ho najneskôr do 15. februára  požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň. K žiadosti je potrebné priložiť aj spomínané potvrdenie z banky o výške zaplatených úrokov. Tým to pre vás končí, ročné zúčtovanie spraví zamestnávateľ za vás v marci. Ak je daň vyššia ako daňový bonus, bonus sa odpočíta a zaplatíte len zvyšok. Ak je daň nižšia ako bonus, máte nárok na preplatok, ktorý vám bude vyplatený s aprílovou výplatou.  


Podnikatelia a živnostníci, alebo tiež zamestnanci, ktorí podávajú daňové priznanie fyzickej osoby typu A alebo B, v ňom musia uviesť, že si chcú uplatniť daňový bonus. V príslušnom riadku daňového priznania uvediete sumu zaplatených úrokov, ktorá sa nachádza v potvrdení z banky a tiež to, v koľkých mesiacoch si daňový bonus uplatňujete. Ak vám daňové priznanie pripravuje účtovník, informujte ho o tom a poskytnite mu potvrdenie. Daňový bonus bude odpočítaný z vaše splatnej dane, a na daniach teda zaplatíte menej. V prípade, že bude splatná daň nižšia ako výška bonusu, požiadajte daňový úrad o vyplatenie rozdielovej sumy. Preplatok vám bude vyplatený najneskôr do 40 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, teda do 10. mája, ak si, samozrejme, daňové priznanie neodložíte.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.