Pri štarte podnikania, ale i pri jeho rozvoji či ďalších investíciách potrebujú podnikatelia finančné prostriedky, ktoré si nie vždy dokážu zarobiť vlastnou činnosťou. Na rad v tomto prípade prichádza financovanie vo forme pôžičiek pre podnikateľov. Aké sú podmienky na ich získanie?

Čo je pôžička pre podnikateľov? 

Pôžička pre podnikateľov, označovaná aj ako podnikateľský alebo biznis úver, je úver poskytovaný fyzickým osobám - podnikateľom a právnickým osobám na financovanie ich podnikateľských potrieb. O takúto pôžičku pre podnikateľov teda môžu spravidla žiadať:

 • obchodné spoločnosti zapísané v obchodnom registri - spoločnosti s ručením obmedzeným, akciové spoločnosti,

 • osoby podnikajúce na základe živnostenského oprávnenia, ktoré sa zapisujú do živnostenského registra,

 • osoby podnikajúce na základe iného než živnostenského oprávnenia, ktoré sa nezapisujú do živnostenského ani obchodného registra, 

 • združenia fyzických osôb. 


Pôžička pre podnikateľov môže byť poskytovaná ako bezúčelová alebo ako účelová - napríklad na financovanie prevádzky podnikania, investičných potrieb, výstavbu nehnuteľností či expanziu do zahraničia. Rozličná môže byť aj doba splatnosti - podľa nej rozoznávame krátkodobé (do 1 roka), strednodobé (do 4 - 5 rokov) a dlhodobé pôžičky pre podnikateľov (viac ako 5 rokov). 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Kde vybaviť pôžičku pre podnikateľov?

Pôžičky pre podnikateľov poskytujú tak bankové, ako i nebankové spoločnosti. Na rozdiel od klasických pôžičiek pre súkromné osoby nejde v prípade bankových pôžičiek pre podnikateľov o spotrebné úvery, ale o špecializované úverové produktyPôžičku pre živnostníkov alebo pôžičku pre firmy pritom môžu získať tak podnikatelia s históriou, ako aj začínajúci podnikatelia - tí druhí však majú vzhľadom na potrebu dokladovania finančných výkazov z minulých období o niečo náročnejšiu východiskovú pozíciu. 

Ďalšou možnosťou je vybaviť si nebankovú pôžičku vo forme nebankového úveru pre podnikateľov. Nebankové spoločnosti vám však spravidla nedokážu poskytnúť také výhodné podmienky ako banka, výhodou môže byť však nižšia administratívna záťaž pri vybavovaní pôžičky. Takýto nebankový úver môže byť vhodným riešením najmä pre začínajúcich podnikateľov, ktorí ešte nemajú dostatočne dlhú podnikateľskú históriu. Rozdiel oproti bankovej pôžičke spočíva v pomerne vysokom úroku.Či už ide o bankové alebo nebankové pôžičky pre podnikateľov, každá z nich má rozdielne podmienky. Netýka sa to len výšky úrokovej sadzby, ale aj súvisiacich poplatkov, potrebného zabezpečenia atď. Nemenej podstatná je tiež náročnosť administratívnych procesov - napríklad preukázanie histórie firmy, potreba predložiť podnikateľský zámer, finančný plán a podobne. Preto je mimoriadne dôležité, aby ste si podmienky jednotlivých poskytovateľov vopred dôkladne porovnali.

Aké doklady sú potrebné k získaniu pôžičky pre podnikateľov?

 • Občiansky preukaz a ešte jeden doklad totožnosti (napr. vodičský preukaz).

 • Doklad o podnikaní – OSVČ predloží živnostenský list, firma potrebuje výpis z obchodného registra.

 • Ďalšie dokumenty sa budú líšiť v závislosti od konkrétneho poskytovateľa ( výkaz ziskov a strát, potvrdenie o bezdlžnosti z finančného úradu a iné).


Ako podnikateľ máte možnosť s poskytovateľom o podmienkach aj vyjednávať. Zistite si teda, aké podmienky vám jednotlivé spoločnosti dokážu poskytnúť a vyberte si tú najvýhodnejšiu pôžičku pre podnikateľov. 

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

  Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

 • 27. decembra 2021|Michaela Pősová
  Najlepšia pôžička je taká, ktorú dokážete splácať

  Medzi pôžičkami existuje mnoho rozdielov. Každá banka je iná, a tak sa menia aj podmienky, nehovoriac o tom, že požičať si môžete aj od rôznych nebankoviek či iných subjektov, ktoré už hraničia s úžerou. No bez ohľadu na to, kde si požičiavate, ešte predtým, ako sa rozhodnete pôžičku podpísať, by ste si mali vedieť zistiť aspoň približnú situáciu s úrokmi a s podmienkami. Ako si vypočítať, či budete schopný úver splácať a ako reálne zhodnotiť svoje možnosti? 

 • 15. júna 2021|Daniel Výcha
  Ako si jednoducho vypočítať úrok z pôžičky?

  Každá pôžička sa spája s niekoľkými poplatkami. Okrem poplatkov za poskytnutie alebo vybavenie je tu ešte úrok, ktorý poskytuje každá banka v inej výške. Sami sa viete rozhodnúť, či je pre vás výhodný alebo nie. Ak by nebol, stačí si prejsť jednotlivé ponuky a nájsť inú a výhodnejšiu. Na to, aby ste si však boli vedomí, koľko preplatíte, musíte vedieť, ako si vypočítať úrok z pôžičky.