Potrebujete auto, ale nemáte dostatok peňažných prostriedkov na jeho kúpu? Na výber máte hneď niekoľko možností, ako peniaze na financovanie vozidla získať.

Auto na lízing

Medzi štandardné spôsoby obstarania vozidla dnes patrí finančný lízing. Ide o dlhodobý prenájom vozidla s prednostným právom kúpy po skončení lízingovej zmluvy. Vozidlo dovtedy zostáva vo vlastníctve lízingovej spoločnosti. Na zabezpečenie takéhoto úveru slúži samotné auto. 

Lízing sa štandardne poskytuje na obdobie 4 roky, možná je však aj dlhšia lehota splatnosti do 6 rokov. V závislosti od dĺžky splácania a výšky vlastných zdrojov akontácie vám lízingová spoločnosť, resp. autopredajca vypočíta mesačnú splátku. Lízing vám totiž dokáže sprostredkovať aj samotný predajca automobilov. Musíte teda rátať s tým, že na začiatku budete potrebovať určitý finančný kapitál na akontáciu. 

Akontácia v tomto prípade predstavuje preddavok alebo zálohu, ktorú ako nájomca zaplatíte lízingovej spoločnosti z vlastných zdrojov. Tento preddavok slúži na čiastočné pokrytie nákladov lízingovky. Akontácia je teda prvá alebo mimoriadna splátka dohodnutej ceny za predmet lízingu. Výška akontácie sa pri finančnom lízingu najčastejšie stanovuje ako percento z ceny prenajatej veci, teda napríklad z ceny vybraného vozidla. Je súčasťou ustanovení lízingovej zmluvy a je splatná ešte pred odovzdaním predmetu lízingu. V rámci akontácie je nutné dodať, že pri tom, ako si zakúpite vozidlo, ide o konkrétne percento z celkovej ceny auta. Pri kupovaní na splátky predstavuje akontácia úplne prvú splátku pôžičky na tovar, ktorý chcete.

Na vybavenie lízingu predložíte lízingovke občiansky preukaz a doklad o príjme, keďže spoločnosť musí zo zákona preskúmať vašu bonitu a schopnosť lízing splácať. Rátajte s tým, že s poskytnutím lízingového úveru môžu byť spojené vysoké poplatky. Tie sa spravidla vypočítajú určitým percentom z celkovej hodnoty úveru, čo môže znamenať sumu aj niekoľko stoviek eur. Počas trvania lízingu nebudete mať pravdepodobne možnosť auto vrátiť alebo predať, nakoľko lízingová zmluva zo strany nájomcu je nevypovedateľná

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Auto na úver

Ďalšou možnosťou, ako si požičať na auto, je bezúčelová pôžička. Práve toto je produkt, ktorý sa na kúpu auta používa najčastejšie. Na rozdiel od lízingu, ktorý je viazaný špecificky na financovanie vozidla, nie sú financie z bezúčelového úveru viazané na žiadny konkrétny predmet. Maximálna splatnosť takéhoto úveru je 8 rokov. 

Takéto pôžičky na auto poskytujú tak bankové, ako i nebankové inštitúcie. Na jeho vybavenie potrebujete spravidla doklad totožnosti a pravidelný príjem. Banky vám dokážu spravidla poskytnúť výhodnejší úrok, na druhej strane nebankovka môže byť pre vás riešením, ak ste v banke so žiadosťou o pôžičku nepochodili. V nebankových spoločnostiach však rátajte s oveľa vyššími úrokovými sadzbami. 

Podmienky úveru na auto sa líšia v závislosti od toho, kde si ho vybavujete. Banka vám musí poskytnúť tieto informácie:

  • výška minimálnej a maximálnej požadovanej sumy,

  • obdobie splácania úveru,

  • výška úrokovej sadzby a fixácia,

  • výška poplatku za poskytnutie úveru,

  • informácia o potrebe spoludlžníka a ručiteľa,

  • informácia o potrebe dokladovania účelu.


Takúto pôžičku na auto si môžete vybaviť celkom jednoducho online, napríklad cez mobilnú aplikáciu, internet banking alebo telefonickú linku konkrétnej finančnej inštitúcie. Skôr však, ako sa rozhodnete pre konkrétnu pôžičku na auto, produkty jednotlivých poskytovateľov si dôkladne porovnajte. Pomôže vám pritom jednoduchý nástroj - online porovnávač, na základe ktorej si môžete vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku na auto práve pre vás. 

Kalkulačka vám vypočíta mesačné splátky a vyhodnotí vám, kde svoju pôžičku najmenej preplatíte. Po tom, ako si vhodnú pôžičku vyberiete, môžete ju cez internet aj uzavrieť.

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


  • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

  • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

  • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

  • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
    Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

    Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

  • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
    Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

    Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

  • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
    Zoznam najlepších pôžičiek na trhu. Vybrali ste si?

    Potrebujete si požičať, ale netušíte, ktorú banku navštíviť, aby ste dlžnú sumu niekoľkonásobne nepreplatili? Prinášame vám zoznam aktuálne najlepších pôžičiek na trhu. Zistili sme pre vás, ktoré banky v súčasnosti poskytujú najvýhodnejšie podmienky, čo musíte splniť, aby ste ich dostali a s akou sumou na svojom účte môžete počítať. Stačí si vybrať, požiadať banku o schválenie a môžete si začať plniť svoje sny.