Autíčko

Akontácia v lízingu a v splátkovom predaji - čo všetko by ste o nej mali vedieť?

17. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 4 min.

S pojmom akontácia ste sa už určite stretli. Nie každý z nás však význam tohto pojmu presne chápe. Akú úlohu a funkcie teda akontácia zohráva ako správne rozumieť pojmom, ako sú “0 % akontácia” či “bez akontácie”? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili stručné vysvetlenie.

Čo je akontácia?

Definícia akontácie v širšom zmysle je obsiahla a môže zahŕňať niekoľko rôznych významov. Akontácia je:

 • prvá splátka kúpnej ceny pri podpise zmluvy alebo neskôr, avšak vždy pred odovzdaním predmetu kúpy,

 • akákoľvek čiastočná platba vopred,

 • záloha vyplatená ešte pred uskutočnením dodávky tovaru alebo služby.

Akontáciu mnohí z nás poznajú najmä z oblasti lízingu. Jej funkcia je však oveľa širšia - používa sa tiež v iných sférach obchodu, bankovníctva i práva. My si priblížime špecifiká akontácie v dvoch oblastiach, s ktorými sa ako bežní ľudia stretávame najčastejšie - nákup na splátky a finančný lízing. 

Akontácia v splátkovom predaji 

S akontáciou sa často stretávame napríklad pri nákupoch na splátky. Akontáciou môže byť v tomto prípade vyjadrená výška 1. splátky za tovar. Výška akontácie sa spravidla stanovuje v percentách z obstarávacej ceny tohto tovaru. 

Ak si teda chcete kúpiť práčku na splátky, na začiatku budete musieť zložiť nejakú percentuálnu čiastku z kúpnej ceny a zvyšok sa rozloží do niekoľkých mesačných splátok v závislosti od dĺžky splatnosti. 

Keďže si takýto spôsob financovania viete vybaviť priamo u predajcu, ide o pomerne nenáročný proces. Pozor však, tovar na splátky vás vyjde spravidla drahšie, ako keby ste ho financovali napríklad bezúčelovým úverom. Ak však vystihnete akciovú ponuku, kedy obchodník predáva tovar bez navýšenia, nákup na splátky môže byť naozaj výhodný a tovar získate za rovnakú cenu, ako keby ste ho kúpili v hotovosti. Často je to však za cenu minimálnej ceny nákupu či mimoriadne krátkej doby splatnosti celkovej ceny tovaru.  

Akontácia vo finančnom lízingu

Asi najčastejšie sa s pojmom akontácia stretávame v oblasti finančného lízingu. Hoci lízing mnohí z nás využívajú na nákup nových či ojazdených vozidiel, jeho predmetom môže byť aj iný tovar

Akontácia v tomto prípade predstavuje preddavok alebo zálohu, ktorú ako nájomca zaplatíte lízingovej spoločnosti z vlastných zdrojov. Tento preddavok slúži na čiastočné pokrytie nákladov lízingovky. Akontácia je teda prvá alebo mimoriadna splátka dohodnutej ceny za predmet lízingu.  Niekedy sa stretávame aj s pojmom  nultá splátka.  

Výška akontácie sa pri finančnom lízingu najčastejšie stanovuje ako percento z ceny prenajatej veci, teda napríklad z ceny vybraného vozidla. Je súčasťou ustanovení lízingovej zmluvy a je splatná ešte pred odovzdaním predmetu lízingu

Výška akontácie pri lízingu je veľmi dôležitá

Minimálna výška akontácie je spravidla stanovená samotnou lízingovou spoločnosťou. Jej výška závisí od viacerých faktorov, napríklad od vašej bonity či veku predmetu lízingu (pri starších vozidlách sa napríklad požaduje vyššia akontácia). 

Rovnako ako pri splátkovom predaji, aj pri lízingu môžete získať nulovú akontáciu. Táto sa často označuje aj ako “0 % akontácia” alebo má označenie “bez akontácie”. Znamená to, že auto si môžete odviezť bez toho, aby ste lízingovke poskytli akúkoľvek zálohu v hotovosti. Je to však naozaj také výhodné, ako sa na prvý pohľad zdá? 

Odpoveď je jednoduchá - nie, nie je. Čím je totiž akontácia nižšia, tým lízing viac preplatíte. Ak si to teda môžete dovoliť a poskytovateľ vám to umožní, ako nájomca si zvoľte radšej vyššiu akontáciu. Tá sa totiž pozitívne odrazí na výške mesačných splátok a aj dobe splácania. 

Výška akontácie teda môže byť nielen štandardných 10 - 20 %, ale v niektorých prípadoch kľudne aj 80 % z obstarávacej ceny. V každom prípade si však zvážte, aká je vaša finančná situácia. Predpokladaná výška splátok by váš rozpočet nemala zaťažovať na maximum. 

Vedeli ste, že...

… čím vyššiu akontáciu si zvolíte, tým budete mať nižšiu mesačnú splátku a kratšiu dobu splácania vozidla? Vo výsledku tak lízing menej preplatíte. 


Vyššia akontácia je zároveň výhodná aj pre lízingovku, pretože to pre ňu znamená nižšie riziko. Lízingová spoločnosť je totiž vo finančnom lízingu vlastníkom predmetu lízingu (teda napríklad prenajímaného vozidla) počas celej doby trvania nájmu a akontáciou si vie zabezpečiť svoje právne nároky. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.