Autíčko

Akontácia v lízingu a v splátkovom predaji - čo všetko by ste o nej mali vedieť?

17. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 4 min.

S pojmom akontácia ste sa už určite stretli. Nie každý z nás však význam tohto pojmu presne chápe. Akú úlohu a funkcie teda akontácia zohráva ako správne rozumieť pojmom, ako sú “0 % akontácia” či “bez akontácie”? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili stručné vysvetlenie.

Čo je akontácia?

Definícia akontácie v širšom zmysle je obsiahla a môže zahŕňať niekoľko rôznych významov. Akontácia je:

 • prvá splátka kúpnej ceny pri podpise zmluvy alebo neskôr, avšak vždy pred odovzdaním predmetu kúpy,

 • akákoľvek čiastočná platba vopred,

 • záloha vyplatená ešte pred uskutočnením dodávky tovaru alebo služby.

Akontáciu mnohí z nás poznajú najmä z oblasti lízingu. Jej funkcia je však oveľa širšia - používa sa tiež v iných sférach obchodu, bankovníctva i práva. My si priblížime špecifiká akontácie v dvoch oblastiach, s ktorými sa ako bežní ľudia stretávame najčastejšie - nákup na splátky a finančný lízing. 

Akontácia v splátkovom predaji 

S akontáciou sa často stretávame napríklad pri nákupoch na splátky. Akontáciou môže byť v tomto prípade vyjadrená výška 1. splátky za tovar. Výška akontácie sa spravidla stanovuje v percentách z obstarávacej ceny tohto tovaru. 

Ak si teda chcete kúpiť práčku na splátky, na začiatku budete musieť zložiť nejakú percentuálnu čiastku z kúpnej ceny a zvyšok sa rozloží do niekoľkých mesačných splátok v závislosti od dĺžky splatnosti. 

Keďže si takýto spôsob financovania viete vybaviť priamo u predajcu, ide o pomerne nenáročný proces. Pozor však, tovar na splátky vás vyjde spravidla drahšie, ako keby ste ho financovali napríklad bezúčelovým úverom. Ak však vystihnete akciovú ponuku, kedy obchodník predáva tovar bez navýšenia, nákup na splátky môže byť naozaj výhodný a tovar získate za rovnakú cenu, ako keby ste ho kúpili v hotovosti. Často je to však za cenu minimálnej ceny nákupu či mimoriadne krátkej doby splatnosti celkovej ceny tovaru.  

Akontácia vo finančnom lízingu

Asi najčastejšie sa s pojmom akontácia stretávame v oblasti finančného lízingu. Hoci lízing mnohí z nás využívajú na nákup nových či ojazdených vozidiel, jeho predmetom môže byť aj iný tovar

Akontácia v tomto prípade predstavuje preddavok alebo zálohu, ktorú ako nájomca zaplatíte lízingovej spoločnosti z vlastných zdrojov. Tento preddavok slúži na čiastočné pokrytie nákladov lízingovky. Akontácia je teda prvá alebo mimoriadna splátka dohodnutej ceny za predmet lízingu.  Niekedy sa stretávame aj s pojmom  nultá splátka.  

Výška akontácie sa pri finančnom lízingu najčastejšie stanovuje ako percento z ceny prenajatej veci, teda napríklad z ceny vybraného vozidla. Je súčasťou ustanovení lízingovej zmluvy a je splatná ešte pred odovzdaním predmetu lízingu

Výška akontácie pri lízingu je veľmi dôležitá

Minimálna výška akontácie je spravidla stanovená samotnou lízingovou spoločnosťou. Jej výška závisí od viacerých faktorov, napríklad od vašej bonity či veku predmetu lízingu (pri starších vozidlách sa napríklad požaduje vyššia akontácia). 

Rovnako ako pri splátkovom predaji, aj pri lízingu môžete získať nulovú akontáciu. Táto sa často označuje aj ako “0 % akontácia” alebo má označenie “bez akontácie”. Znamená to, že auto si môžete odviezť bez toho, aby ste lízingovke poskytli akúkoľvek zálohu v hotovosti. Je to však naozaj také výhodné, ako sa na prvý pohľad zdá? 

Odpoveď je jednoduchá - nie, nie je. Čím je totiž akontácia nižšia, tým lízing viac preplatíte. Ak si to teda môžete dovoliť a poskytovateľ vám to umožní, ako nájomca si zvoľte radšej vyššiu akontáciu. Tá sa totiž pozitívne odrazí na výške mesačných splátok a aj dobe splácania. 

Výška akontácie teda môže byť nielen štandardných 10 - 20 %, ale v niektorých prípadoch kľudne aj 80 % z obstarávacej ceny. V každom prípade si však zvážte, aká je vaša finančná situácia. Predpokladaná výška splátok by váš rozpočet nemala zaťažovať na maximum. 

Vedeli ste, že...

… čím vyššiu akontáciu si zvolíte, tým budete mať nižšiu mesačnú splátku a kratšiu dobu splácania vozidla? Vo výsledku tak lízing menej preplatíte. 


Vyššia akontácia je zároveň výhodná aj pre lízingovku, pretože to pre ňu znamená nižšie riziko. Lízingová spoločnosť je totiž vo finančnom lízingu vlastníkom predmetu lízingu (teda napríklad prenajímaného vozidla) počas celej doby trvania nájmu a akontáciou si vie zabezpečiť svoje právne nároky. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.