žena s novým autom

Leasing alebo úver: Čo sa viac oplatí?

30. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Padlo definitívne rozhodnutie: kupuje sa nové auto. Okrem výberu značky a modelového radu stojíte ešte pred jednou dôležitou voľbou. Potrebujete si naplánovať spôsob financovania svojho vysnívaného automobilu. Ak práve nemáte na účte desaťtisíce eur, pravdepodobne budete zvažovať spotrebný úver alebo leasing. Ktorá z týchto alternatív sa oplatí viac? Aké výhody so sebou nesie leasing a kedy siahnuť po úvere? Pripravili sme pre vás komplexné porovnanie.

Leasing a úver - aké sú rozdiely?

Ak by ste sa rozhodli financovať kúpu automobilu úverom, požiadate banku  o poskytnutie spotrebného úveru. Niektoré banky poskytujú úvery viazané na kúpu automobilu, ktoré majú spravidla výhodnejšie úrokové sadzby. Na druhej strane, bezúčelový úver vám poskytne vyššiu flexibilitu. Môžete ho čerpať prakticky bez dokladovania a sami sa rozhodnete, kedy a aké auto si kúpite. V tomto prípade sa stávate okamžitým majiteľom automobilu a váš záväzok voči banke s ním prakticky nesúvisí.

V prípade, že si vyberiete leasing, nemusíte chodiť do banky. Kúpu auta za vás zrealizuje leasingová spoločnosť. Táto sa stane majiteľom auta, ktoré si vyberiete. Vám ho bude prakticky prenajímať za dohodnutú odplatu a získate prednostné právo kúpy po skončení leasingovej zmluvy. Dôležitá je povinnosť akontácie, teda preddavku, ktorý zaplatíte z vlastných zdrojov. Ak sa teda rozhodnete financovať kúpu auta leasingom, musíte disponovať vlastnými finančnými prostriedkami spravidla rádovo v tisícoch eur.

Faktory, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní

#1 Vaša minulosť a finančná situácia

Banky majú väčšinou jasne stanovené kritériá pre schvaľovanie bezúčelových úverov. Okrem aktuálnych príjmov skúmajú aj iné vaše finančné záväzky, čo zahŕňa aj históriu ich splácania. Ak ste mali v minulosti problémy so splácaním úveru, banka vám úver nemusí schváliť. V tomto prípade prakticky nemáte na výber a zostáva vám len možnosť leasingu. Leasingová spoločnosť spravidla skúma len aktuálne finančné možnosti – to znamená váš príjem bez ohľadu na iné záväzky.

Ak hovoríme o finančnej situácii, nemali by sme zabúdať ani na spomínanú akontáciu. Z tohto pohľadu je  leasing o niečo menej výhodný ako spotrebný úver, pri ktorom prakticky nemusíte disponovať žiadnymi vlastnými finančnými prostriedkami. Ak vám banka schváli spotrebný úver v dostatočnej výške, môžete ním pokojne prefinancovať celú kúpu. Naopak, pri leasingu musíte zaplatiť vstupnú akontáciu, ktorá sa spravidla pohybuje na úrovni minimálne 20 - 30 % z ceny automobilu.

#2 Kupujete auto ako fyzická osoba alebo na firmu?

Ak kupujete auto ako fyzická osoba, možno u vás v prospech úveru zaváži to, že sa stanete jeho okamžitým majiteľom. Hoci samotné užívanie auta to v princípe nijako neovplyvní, v prípade leasingu sa prvým majiteľom stane leasingová spoločnosť. Až po uplynutí a splatení zmluvy prejde vlastnícke právo na vás. Nevýhodou v tomto smere môže byť povinnosť platenia havarijného poistenia. Pri novom automobile vám však uzatvorenie zmluvy o havarijnom poistení jednoznačne odporúčame aj v prípade, že vás touto podmienkou nezaviaže leasingová spoločnosť.

Ak kupujete auto na firmu, pravdepodobne zvažujete aj odpočet DPH. Ak sa rozhodnete financovať kúpu úverom, daň si odpočítate jednorazovo, hneď po zakúpení automobilu. Pri leasingu si daň uplatníte na začiatku len zo zaplatenej akontácie, a potom postupne z každej splátky. Pre niektoré firmy je práve leasing výhodnejší, pretože nemusia automobil vykazovať v súvahe ako majetok firmy.

#3 Na ako dlho vozidlo kupujete? 

Väčšina z nás si kupuje nové auto s víziou, že mu bude slúžiť celé roky. V tom prípade môže byť dobrou voľbou aj spotrebný úver. Ak však plánujete auto po 3 -5 rokoch používania vymeniť za nové, je pre vás vhodnejšou alternatívou nákup na leasing. Konkrétne si môžete zvoliť takzvaný operatívny leasing bez predkupného práva. V tomto prípade vám leasingová spoločnosť auto len prenajíma po dobu trvania zmluvy. Po jej uplynutí auto zostáva vo vlastníctve spoločnosti. Výhodou je, že o kompletný servis a údržbu, ale v niektorých prípadoch aj o poistenie či diaľničné poplatky, sa postará leasingová spoločnosť ako prenajímateľ automobilu. V tomto prípade tiež väčšinou odpadá povinnosť zaplatiť akontáciu.

#4 Koľko plánujete jazdiť?

Ak ste vodič mestského typu, ktorý zájde autom nanajvýš do práce a späť a ročne najazdíte sotva 10 000 km, pravdepodobne sa vám oplatí automobil kúpiť do osobného vlastníctva, pretože vám bude slúžiť celé roky. V tomto prípade pokojne siahnite po spotrebnom úvere. Ak však auto využívate na pracovné účely a najazdíte veľa, zvážte možnosť vyššie popisovaného operatívneho leasingu.  Automobil totiž niekoľkoročným používaním výrazne opotrebujete a stratí na svojej hodnote. V takomto prípade ho po pár rokoch jednoducho prenecháte leasingovej spoločnosti.

#5 Chcete kupovať nové alebo jazdené auto?

Väčšina vodičov netuší, že aj kúpu jazdeného automobilu je možné financovať formou leasingu, a tak zväčša siahajú po úsporách, prípadne po úvere z banky. Voľba leasingu však v tomto prípade so sebou nesie jednu veľkú výhodu. Keďže leasingová spoločnosť kupuje automobil do svojho vlastníctva, bezplatne vám preverí jeho pôvod. Ak vás od kúpy staršieho vozidla odrádzajú práve pochybnosti o jeho histórii a technickom stave, možno je nákup na leasing pre vás tou správnou voľbou.

Rozhodujúce kritérium: cena a dĺžka splácania

Výška mesačnej splátky v oboch prípadoch prirodzene závisí najmä od obstarávacej ceny automobilu. V prípade úveru ju ďalej výrazne ovplyvňuje  zvolená doba splácania a úrok, ktorý banka pri spotrebnom úvere poskytuje. Ten sa aktuálne vo väčšine bánk pohybuje od 6 % vyššie a závisí od viacerých parametrov. V rámci nákladov na spotrebný úver je okrem pomerne vysokej úrokovej sadzby potrebné počítať aj s poplatkom za jeho poskytnutie. Leasing je z tohto pohľadu spravidla výhodnejšou voľbou.

Dĺžka splácania vo väčšine prípadov závisí od klienta. V prípade spotrebných úverov je horná hranica 8 rokov. To je maximálne možné obdobie, na ktoré si môžete rozložiť svoje splátky. Leasing sa štandardne poskytuje na 4 roky, v niektorých prípadoch je možné dobu splácania predĺžiť na 6 rokov. Ak si teda nemôžete dovoliť akontáciu a vyhovoval by vám nižší mesačný poplatok, je pre vás správnou voľbou spotrebný úver.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?