papiere a počítač

Bezúčelový vs. spotrebný úver. Poznáte rozdiely?

Pôžičky označované ako spotrebné či bezúčelové úvery patria k pomerne obľúbeným produktom, pretože pomáhajú s financovaním rôznych, aj neočakávaných potrieb. Viete, aký je rozdiel medzi spotrebným a bezúčelovým úverom a ako môžete tieto úvery získať?

Čo je spotrebný a čo bezúčelový úver?

Spotrebný úver je úver určený zvyčajne na nákup spotrebného tovaru. Môže ísť o účelovú pôžičku, ktorá je určená na niečo konkrétne, napríklad na auto, elektroniku, nábytok či rekonštrukciu a podobne. Pri účelových pôžičkách banka požaduje dokladovanie použitia finančných prostriedkov. Požičané peniaze tak nemôžete minúť na iný účel ako na ten, na ktorý boli určené. Medzi spotrebné úvery však patria aj bezúčelové pôžičky.

Bezúčelový úver je  teda druh spotrebného úveru. Na rozdiel od účelových spotrebných úverov sa dá použiť na čokoľvek, pretože banka nevyžaduje dokladovanie účelu využitia. Aj preto ide o populárny druh úveru. Použiť ho môžete naozaj na čokoľvek - na darčeky, dovolenku, opravu auta, novú kuchyňu alebo bežné každodenné výdavky, ktoré vás môžu zaskočiť vo finančne napätom období.   

O úver samozrejme môžete požiadať aj nebankovú spoločnosť. Hoci sú podmienky poskytnutia pôžičky v nebankovkách často menej prísne, zaplatíte za ne oveľa vyššiu úrokovú sadzbu. Preto sa aj v nasledovných riadkoch sústredíme predovšetkým na bankové pôžičky

Bezúčelové pôžičky sú bežnejšie

Spotrebné úvery poskytujú všetky banky, avšak zvyčajne ide o bezúčelové pôžičky, teda pôžičky na čokoľvek. Zvyčajne poskytujú sumy vo výške 300 € - 40 000 € v závislosti od konkrétnej banky s dobou splatnosti 1 - 8 rokov. Nájdu sa však aj spotrebné bezúčelové pôžičky s rôznymi výhodami. 

Napríklad Tatra banka ponúka  Úver pre modrú planétu. Na bezúčelovom úvere z Tatra banky si môžete znížiť úroky až o 50 %. Jednou z podmienok je preukázať, že ste bezúčelovú pôžičku použili na niektorý z udržateľných produktov, ako je zateplenie fasády rodinného domu, fotovoltické panely, tepelné čerpadlo, elektrobicykel, elektromobil, plug-in hybrid či úsporné elektrospotrebiče ako práčka, chladnička a podobne. Pokiaľ si teda chcete požičať na nákup udržateľných produktov, máte možnosť dostať výhodnejší úrok.

Naraziť môžete aj na pôžičky s 0 %, ktoré sú tiež bezúčelové, ale ide o výrazne nižšie sumy. Poštová banka vám požičia maximálne 1 000 € s dobou splatnosti do 20 mesiacov, v mBank dostanete až 1 500 €, ktoré musíte splatiť do 24 mesiacov. Aj keď je úrok 0 %, treba počítať s určitými poplatkami, takže určitú sumu samozrejme preplatíte.  

Ako požiadať o bezúčelovú pôžičku?

O pôžičku môžete požiadať buď priamo v pobočke banky, alebo cez internet banking či mobilnú aplikáciu banky. Dostupné sú samozrejme aj telefonické linky. Pre klientov banky je asi najjednoduchšie zadať žiadosť v internet bankingu alebo v aplikácii a banka vás bude následne kontaktovať. Zvyčajne stačí iba vyplniť požadovanú sumu a dobu splácania.  O pôžičku online môžete požiadať aj na stránkach dôveryhodných porovnávačov, kde si pôžičky navzájom porovnáte a vyberiete si tú najvýhodnejšiu. A napokon je tu ešte možnosť nechať to na finančného sprostredkovateľa, ktorý vám dokáže odporučiť pre vás najvýhodnejšiu bezúčelovú pôžičku a pomôže vám aj so žiadosťou.

Podmienky pre získanie bezúčelového úveru

Požiadať o bezúčelový môže takmer každý, samozrejme existujú určité obmedzenia. V prvom rade musíte byť plnoletý. Väčšina bánk poskytuje pôžičky osobám do 69 rokov, bezúčelovú pôžičku vo VÚB banke získajú osoby do 73 rokov. Ďalšou podmienkou je trvalý pobyt na území Slovenska a samozrejme trvalý zdroj príjmu. Za trvalý zdroj príjmu sa považuje zamestnanie, podnikateľská činnosť, príjmy zo živnosti, ale aj dôchodky - či už starobné, výsluhové, vdovské alebo invalidné. O pôžičku môžete požiadať aj vtedy, keď poberáte materský alebo rodičovský príspevok.

K žiadosti väčšinou stačí občiansky preukaz, banka však môže požadovať aj potvrdenie o príjme. Počítať s tým treba najmä vtedy, keď žiadate o bezúčelový úver banku, v ktorej nemáte otvorený účet, a teda nemá žiadne informácie o vašich príjmoch. Ak trvalý príjem nemáte, banka vám pôžičku neschváli. 


Pôžička na refinancovanie

Častým dôvodom, prečo si ľudia berú bezúčelový úver, je vyplatenie iných pôžičiek, ktoré nestíhajú splácať. Nie vždy je bezúčelové pôžička tým najlepším riešením. Prakticky každá banka ponúka aj pôžičku na refinancovanie. Ide o spotrebný úver, ktorý by ste mali zvážiť najmä v prípade, ak máte niekoľko pôžičiek od rôznych spoločností.  Refinancovaním máte možnosť získať výhodnejší úrok, splátky nebudete posielať všetkým spoločnostiam, od ktorých ste si požičali, ale iba banke, ktorá vám poskytla pôžičku na refinancovanie.

Úver na refinancovanie až do výšky 30 000 € poskytuje VÚB banka s úrokovou sadzbou od 6,90 %. Pôžičky do 30 000 € môžete refinancovať aj v Poštovej banke s úrokom od 3,90 %, v Tatra banke je úrok od 4,99 %, v UniCredit Bank začína úrok na úrovni 4,90 %. Na vybavenie takého úveru  budete potrebovať občiansky preukaz, ale predovšetkým  úverové zmluvy k pôžičkám, ktoré chcete refinancovať. Refinancovanie je možné aj pri hypotéke, avšak ide o iný druh pôžičky s celkom inými podmienkami.

Každú pôžičku je potrebné splácať

Získať pôžičku je pomerne jednoduché a aj rýchle. Najmä bezúčelové pôžičky sú mimoriadne lákavé, ak túžite po niečom, čo si momentálne nemôžete dovoliť. Treba si však uvedomiť, že každú pôžičku, aj tú najvýhodnejšiu, je potrebné splácať. Nesplácaním pôžičky sa môžete dostať do ťažkostí nielen teraz, ale aj v budúcnosti.

Existuje totiž úverový register, ktorý si banka pri žiadosti o pôžičku preveruje. V registri sú všetky vaše úverové produkty, teda hypotéky, spotrebné úvery, prečerpania na karte, lízingy a podobne. Ak ste v minulosti mali problém so splácaním, banka vás môže vyhodnotiť ako rizikového klienta a ďalšiu pôžičku vám neposkytne, alebo ak vám ju poskytne, nemusíte dostať požadovanú sumu. V každom prípade je potrebné dôkladne si zvážiť, či je bezúčelový úver vo vašom prípade naozaj nevyhnutný  a či budete schopný ho splácať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.