papiere a počítač

Bezúčelový vs. spotrebný úver. Poznáte rozdiely?

Pôžičky označované ako spotrebné či bezúčelové úvery patria k pomerne obľúbeným produktom, pretože pomáhajú s financovaním rôznych, aj neočakávaných potrieb. Viete, aký je rozdiel medzi spotrebným a bezúčelovým úverom a ako môžete tieto úvery získať?

Čo je spotrebný a čo bezúčelový úver?

Spotrebný úver je úver určený zvyčajne na nákup spotrebného tovaru. Môže ísť o účelovú pôžičku, ktorá je určená na niečo konkrétne, napríklad na auto, elektroniku, nábytok či rekonštrukciu a podobne. Pri účelových pôžičkách banka požaduje dokladovanie použitia finančných prostriedkov. Požičané peniaze tak nemôžete minúť na iný účel ako na ten, na ktorý boli určené. Medzi spotrebné úvery však patria aj bezúčelové pôžičky.

Bezúčelový úver je  teda druh spotrebného úveru. Na rozdiel od účelových spotrebných úverov sa dá použiť na čokoľvek, pretože banka nevyžaduje dokladovanie účelu využitia. Aj preto ide o populárny druh úveru. Použiť ho môžete naozaj na čokoľvek - na darčeky, dovolenku, opravu auta, novú kuchyňu alebo bežné každodenné výdavky, ktoré vás môžu zaskočiť vo finančne napätom období.   

O úver samozrejme môžete požiadať aj nebankovú spoločnosť. Hoci sú podmienky poskytnutia pôžičky v nebankovkách často menej prísne, zaplatíte za ne oveľa vyššiu úrokovú sadzbu. Preto sa aj v nasledovných riadkoch sústredíme predovšetkým na bankové pôžičky

Bezúčelové pôžičky sú bežnejšie

Spotrebné úvery poskytujú všetky banky, avšak zvyčajne ide o bezúčelové pôžičky, teda pôžičky na čokoľvek. Zvyčajne poskytujú sumy vo výške 300 € - 40 000 € v závislosti od konkrétnej banky s dobou splatnosti 1 - 8 rokov. Nájdu sa však aj spotrebné bezúčelové pôžičky s rôznymi výhodami. 

Napríklad Tatra banka ponúka  Úver pre modrú planétu. Na bezúčelovom úvere z Tatra banky si môžete znížiť úroky až o 50 %. Jednou z podmienok je preukázať, že ste bezúčelovú pôžičku použili na niektorý z udržateľných produktov, ako je zateplenie fasády rodinného domu, fotovoltické panely, tepelné čerpadlo, elektrobicykel, elektromobil, plug-in hybrid či úsporné elektrospotrebiče ako práčka, chladnička a podobne. Pokiaľ si teda chcete požičať na nákup udržateľných produktov, máte možnosť dostať výhodnejší úrok.

Naraziť môžete aj na pôžičky s 0 %, ktoré sú tiež bezúčelové, ale ide o výrazne nižšie sumy. Poštová banka vám požičia maximálne 1 000 € s dobou splatnosti do 20 mesiacov, v mBank dostanete až 1 500 €, ktoré musíte splatiť do 24 mesiacov. Aj keď je úrok 0 %, treba počítať s určitými poplatkami, takže určitú sumu samozrejme preplatíte.  

Ako požiadať o bezúčelovú pôžičku?

O pôžičku môžete požiadať buď priamo v pobočke banky, alebo cez internet banking či mobilnú aplikáciu banky. Dostupné sú samozrejme aj telefonické linky. Pre klientov banky je asi najjednoduchšie zadať žiadosť v internet bankingu alebo v aplikácii a banka vás bude následne kontaktovať. Zvyčajne stačí iba vyplniť požadovanú sumu a dobu splácania.  O pôžičku online môžete požiadať aj na stránkach dôveryhodných porovnávačov, kde si pôžičky navzájom porovnáte a vyberiete si tú najvýhodnejšiu. A napokon je tu ešte možnosť nechať to na finančného sprostredkovateľa, ktorý vám dokáže odporučiť pre vás najvýhodnejšiu bezúčelovú pôžičku a pomôže vám aj so žiadosťou.

Podmienky pre získanie bezúčelového úveru

Požiadať o bezúčelový môže takmer každý, samozrejme existujú určité obmedzenia. V prvom rade musíte byť plnoletý. Väčšina bánk poskytuje pôžičky osobám do 69 rokov, bezúčelovú pôžičku vo VÚB banke získajú osoby do 73 rokov. Ďalšou podmienkou je trvalý pobyt na území Slovenska a samozrejme trvalý zdroj príjmu. Za trvalý zdroj príjmu sa považuje zamestnanie, podnikateľská činnosť, príjmy zo živnosti, ale aj dôchodky - či už starobné, výsluhové, vdovské alebo invalidné. O pôžičku môžete požiadať aj vtedy, keď poberáte materský alebo rodičovský príspevok.

K žiadosti väčšinou stačí občiansky preukaz, banka však môže požadovať aj potvrdenie o príjme. Počítať s tým treba najmä vtedy, keď žiadate o bezúčelový úver banku, v ktorej nemáte otvorený účet, a teda nemá žiadne informácie o vašich príjmoch. Ak trvalý príjem nemáte, banka vám pôžičku neschváli. 


Pôžička na refinancovanie

Častým dôvodom, prečo si ľudia berú bezúčelový úver, je vyplatenie iných pôžičiek, ktoré nestíhajú splácať. Nie vždy je bezúčelové pôžička tým najlepším riešením. Prakticky každá banka ponúka aj pôžičku na refinancovanie. Ide o spotrebný úver, ktorý by ste mali zvážiť najmä v prípade, ak máte niekoľko pôžičiek od rôznych spoločností.  Refinancovaním máte možnosť získať výhodnejší úrok, splátky nebudete posielať všetkým spoločnostiam, od ktorých ste si požičali, ale iba banke, ktorá vám poskytla pôžičku na refinancovanie.

Úver na refinancovanie až do výšky 30 000 € poskytuje VÚB banka s úrokovou sadzbou od 6,90 %. Pôžičky do 30 000 € môžete refinancovať aj v Poštovej banke s úrokom od 3,90 %, v Tatra banke je úrok od 4,99 %, v UniCredit Bank začína úrok na úrovni 4,90 %. Na vybavenie takého úveru  budete potrebovať občiansky preukaz, ale predovšetkým  úverové zmluvy k pôžičkám, ktoré chcete refinancovať. Refinancovanie je možné aj pri hypotéke, avšak ide o iný druh pôžičky s celkom inými podmienkami.

Každú pôžičku je potrebné splácať

Získať pôžičku je pomerne jednoduché a aj rýchle. Najmä bezúčelové pôžičky sú mimoriadne lákavé, ak túžite po niečom, čo si momentálne nemôžete dovoliť. Treba si však uvedomiť, že každú pôžičku, aj tú najvýhodnejšiu, je potrebné splácať. Nesplácaním pôžičky sa môžete dostať do ťažkostí nielen teraz, ale aj v budúcnosti.

Existuje totiž úverový register, ktorý si banka pri žiadosti o pôžičku preveruje. V registri sú všetky vaše úverové produkty, teda hypotéky, spotrebné úvery, prečerpania na karte, lízingy a podobne. Ak ste v minulosti mali problém so splácaním, banka vás môže vyhodnotiť ako rizikového klienta a ďalšiu pôžičku vám neposkytne, alebo ak vám ju poskytne, nemusíte dostať požadovanú sumu. V každom prípade je potrebné dôkladne si zvážiť, či je bezúčelový úver vo vašom prípade naozaj nevyhnutný  a či budete schopný ho splácať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  Pôžičky a úvery
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  Pôžičky a úvery
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  Pôžičky a úvery
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • podpis pôžičky
  Pôžičky a úvery
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  Pôžičky a úvery
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  Pôžičky a úvery
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  Pôžičky a úvery
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  Pôžičky a úvery
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  Pôžičky a úvery
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  Pôžičky a úvery
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  Pôžičky a úvery
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • budík
  Pôžičky a úvery
  10. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • zamýšľajúci sa muž
  Pôžičky a úvery
  04. januára 2022|Silvia Múdra
  Ako získať úver, keď ste v registri? Poradíme vám vhodný postup

  Máte záznam v úverovom registri, no aj napriek tomu potrebujete peniaze? Hoci sú v tomto prípade možnosti obmedzené, predsa len existujú spôsoby, ako sa k peniazom dostať. Záleží, samozrejme, aj od toho, o aký záznam v registri ide. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to.

 • Podmienky k bývaniu
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.