Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

zmysel podnikateľského úveru

7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

5/5

Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

Vaše podnikanie môže rásť

Bankové pôžičky sú pohodlným spôsobom, ako získať financie bez toho, aby ste museli čakať, kým vaše podnikateľské aktivity vygenerujú dostatočný zisk. Ak si vezmete podnikateľský úver, vaše plány budete môcť zrealizovať oveľa skôr. 

Rovnako budete využívať všetky obchodné príležitosti, ktoré sa vám naskytnú, čo vám umožní rýchlejší rast. Aj keď podanie žiadosti o bankovú pôžičku a jej získanie môže trvať týždne alebo dokonca mesiace, ide o praktický spôsob, ako získať prostriedky na rozvoj podnikania.

Hoci sa vám môže zdať, že je požičiavanie si peňazí od rodiny a známych rýchlejšie, zamyslite sa nad konsekvenciami. Neraz bola práve pomoc od rodinných príbuzných jablkom sváru.

Stúpne aj vaša motivácia, aby bolo vaše podnikanie úspešné. Hospodárite predsa s prostriedkami banky a nasledovanie vášho biznis plánu bude ešte precíznejšie.


TIP

Prostredníctvom úveru môžete mať vybavenie, stroje, prípadne si najať viac ľudí, ktorí vám umožnia rozkvitnúť. Ak nastane situácia, že náklady na obsluhu budú nižšie než návratnosť, úver získa ekonomický zmysel.


Získate úplnú kontrolu nad vašou spoločnosťou

Hlavnou výhodou bankovej pôžičky je schopnosť získať „injekciu” do vašich finančných tokov, bez straty kontroly nad spoločnosťou. 

S niektorými ďalšími možnosťami financovania, napríklad s kapitálovým financovaním, budete predávať akcie spoločnosti investorom, aby ste získali okamžité financovanie. Budete sa musieť rozdeliť o zisky, pokiaľ máte investora „na palube”. 

Aké sú plusy úveru pre začínajúcich podnikateľov?

  • ide len o dočasné opatrenie,

  • po tom, ako ju splatíte, nebudete mať voči veriteľovi žiadny záväzok.

euro

Reputácia banky

Jedným z faktorov, ktoré odlišujú banku od iných úverových možností, je:

  • známy názov,

  • dôveryhodná reputácia. 

Niektoré malé a stredné podniky môžu uprednostniť požiadanie banky o pôžičku kvôli jej stabilite na trhu. Známe banky sa javia ako najspoľahlivejšia alternatíva v porovnaní s nebankovými organizáciami. 

Diskutabilné je aj poskytovanie úverov online. Aj napriek tomu sú ale online veritelia populárnejším a akceptovanejším zdrojom financovania.

Žiadne obmedzenia zo strany banky

Jednou z ďalších výhod bankového úveru pre firmy je, že pokiaľ ho splácate, banky by nemali zasahovať alebo obmedzovať, na čo podnikateľský úver použijete.

Pri prvom podaní žiadosti o bankový úver budete musieť banke poslať obchodný plán, ktorý popisuje, ako plánujete prostriedky použiť. Banka musí posúdiť riziko spojené s poskytnutím pôžičky vášmu podniku. Ak získate financovanie, máte flexibilitu meniť svoje plány bez akýchkoľvek zásahov banky, pokiaľ riadne splácate úver.

Výhodné úrokové sadzby

Úrokové sadzby z bankového úveru pre malé firmy môžu byť priaznivejšie ako iné online pôžičky. Ak hľadáte možnosť dlhodobejšieho financovania, čerpanie bankovej pôžičky bude mať zvyčajne oveľa lepšiu hodnotu ako použitie kontokorentného úveru alebo osobnej pôžičky.

Čím úspešnejšie bude vaše podnikanie, tým menšie riziko budete pre banky predstavovať. Preto je pravdepodobnejšie, že vašu žiadosť schvália a ponúknu vám atraktívne úrokové sadzby. Čerpanie zabezpečeného úveru vám pomôže dosiahnuť nižšie úrokové sadzby.

Ďalšou výhodou bankovej pôžičky pre malé podniky je, že úroky, ktoré platíte zo splátok pôžičky, sú odpočítateľné od dane.

Banky môžu ponúkať ďalšie služby

Ak už máte v danej banke založený účet, banka vám môže ponúknuť poradenstvo. Týka sa poskytovania úverov na základe toho, ako dobre rozumie vášmu podnikaniu. 

Niektoré banky vám môžu poskytnúť aj osobného poradcu, ktorý vám môže zodpovedať akékoľvek otázky týkajúce sa procesu poskytovania úverov. Podobný vzťah nemusia ponúkať najmä online veritelia. Ide o jednu z výhod poskytnutia pôžičky na podnikanie. 


Vedeli ste, že…

… (nielen) začínajúcich podnikateľov odrádza skutočnosť, aké vysoké percento finančných prostriedkov si pýta banka za poskytnutie úveru? Ak hovoríme o úroku, ide o náklad. Je možné, aby ste si ho odpočítali z daní, čo znamená, že dlh vás vyjde na menej ako je jeho nominálna sadzba.


Lacnejší úver ako nový partner v podnikaní?

Môže sa stať, že aj pre vašu spoločnosť môže byť z finančného hľadiska výhodnejší úver, než nový spoločník. Aj keď si nepýta peniaze ihneď, za jeho investíciu získa istý podiel na všetkom, čo firma zarobí.

Z toho vyplýva, že sa budete musieť vzdať časti zárobkov, a to v prospech partnera. Banke úplne stačí, ak jej vrátite financie aj úrok. Peniaze, ktoré neskôr zarobíte vďaka úveru, budú len vaše.

Zhrnutie

Ak si ani po vyhodnotení výhod bankových pôžičiek pre podnikanie nie ste istí, či je táto možnosť vhodná, možno by ste sa mali pozrieť na iné možnosti financovania. Banky nie sú jedinými poskytovateľmi pôžičiek pre firmy. Narastá počet online veriteľov, ktorí sa stávajú populárnejšími a životaschopnejšími alternatívami pre začínajúcich podnikateľov. 

Existujú aj ďalšie typy možnosti financovania, ktoré by mohli zvážiť aj vlastníci malých firiem. Sú nimi peer-to-peer financovanie, skupinové financovanie, kapitálové financovanie a obchodné granty.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.