podnikatel

7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

29. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

Vaše podnikanie môže rásť

Bankové pôžičky sú pohodlným spôsobom, ako získať financie bez toho, aby ste museli čakať, kým vaše podnikateľské aktivity vygenerujú dostatočný zisk. Ak si vezmete podnikateľský úver, vaše plány budete môcť zrealizovať oveľa skôr. 


Rovnako budete využívať všetky obchodné príležitosti, ktoré sa vám naskytnú, čo vám umožní rýchlejší rast. Aj keď podanie žiadosti o bankovú pôžičku a jej získanie môže trvať týždne alebo dokonca mesiace, ide o praktický spôsob, ako získať prostriedky na rozvoj podnikania.


Hoci sa vám môže zdať, že je požičiavanie si peňazí od rodiny a známych rýchlejšie, zamyslite sa nad konsekvenciami. Neraz bola práve pomoc od rodinných príbuzných jablkom sváru.


Stúpne aj vaša motivácia, aby bolo vaše podnikanie úspešné. Hospodárite predsa s prostriedkami banky a nasledovanie vášho biznis plánu bude ešte precíznejšie.

TIP

Prostredníctvom úveru môžete mať vybavenie, stroje, prípadne si najať viac ľudí, ktorí vám umožnia rozkvitnúť. Ak nastane situácia, že náklady na obsluhu budú nižšie než návratnosť, úver získa ekonomický zmysel.

Získate úplnú kontrolu nad vašou spoločnosťou

Hlavnou výhodou bankovej pôžičky je schopnosť získať „injekciu” do vašich finančných tokov, bez straty kontroly nad spoločnosťou. 


S niektorými ďalšími možnosťami financovania, napríklad s kapitálovým financovaním, budete predávať akcie spoločnosti investorom, aby ste získali okamžité financovanie. Budete sa musieť rozdeliť o zisky, pokiaľ máte investora „na palube”. 


Aké sú plusy úveru pre začínajúcich podnikateľov?

 • ide len o dočasné opatrenie,

 • po tom, ako ju splatíte, nebudete mať voči veriteľovi žiadny záväzok.

euro

Reputácia banky

Jedným z faktorov, ktoré odlišujú banku od iných úverových možností, je:

 • známy názov,

 • dôveryhodná reputácia. 

Niektoré malé a stredné podniky môžu uprednostniť požiadanie banky o pôžičku kvôli jej stabilite na trhu. Známe banky sa javia ako najspoľahlivejšia alternatíva v porovnaní s nebankovými organizáciami. 


Diskutabilné je aj poskytovanie úverov online. Aj napriek tomu sú ale online veritelia populárnejším a akceptovanejším zdrojom financovania.

Žiadne obmedzenia zo strany banky

Jednou z ďalších výhod bankového úveru pre firmy je, že pokiaľ ho splácate, banky by nemali zasahovať alebo obmedzovať, na čo podnikateľský úver použijete.


Pri prvom podaní žiadosti o bankový úver budete musieť banke poslať obchodný plán, ktorý popisuje, ako plánujete prostriedky použiť. Banka musí posúdiť riziko spojené s poskytnutím pôžičky vášmu podniku. Ak získate financovanie, máte flexibilitu meniť svoje plány bez akýchkoľvek zásahov banky, pokiaľ riadne splácate úver.

Výhodné úrokové sadzby

Úrokové sadzby z bankového úveru pre malé firmy môžu byť priaznivejšie ako iné online pôžičky. Ak hľadáte možnosť dlhodobejšieho financovania, čerpanie bankovej pôžičky bude mať zvyčajne oveľa lepšiu hodnotu  ako použitie kontokorentného úveru alebo osobnej pôžičky.


Čím úspešnejšie bude vaše podnikanie, tým menšie riziko budete pre banky predstavovať. Preto je pravdepodobnejšie, že vašu žiadosť schvália a ponúknu vám atraktívne úrokové sadzby. Čerpanie zabezpečeného úveru vám pomôže dosiahnuť nižšie úrokové sadzby.

Ďalšou výhodou bankovej pôžičky pre malé podniky je, že úroky, ktoré platíte zo splátok pôžičky, sú odpočítateľné od dane.

Banky môžu ponúkať ďalšie služby

Ak už máte v danej banke založený účet, banka vám môže ponúknuť poradenstvo. Týka sa poskytovania úverov na základe toho, ako dobre rozumie vášmu podnikaniu. 


Niektoré banky vám môžu poskytnúť aj osobného poradcu, ktorý vám môže zodpovedať akékoľvek otázky týkajúce sa procesu poskytovania úverov. Podobný vzťah nemusia ponúkať najmä online veritelia. Ide o jednu z výhod poskytnutia pôžičky na podnikanie. 


Vedeli ste, že…

… (nielen) začínajúcich podnikateľov odrádza skutočnosť, aké vysoké percento finančných prostriedkov si pýta banka za poskytnutie úveru? Ak hovoríme o úroku, ide o náklad. Je možné, aby ste si ho odpočítali z daní, čo znamená, že dlh vás vyjde na menej ako je jeho nominálna sadzba.

Lacnejší úver ako nový partner v podnikaní?

Môže sa stať, že aj pre vašu spoločnosť môže byť z finančného hľadiska výhodnejší úver, než nový spoločník. Aj keď si nepýta peniaze ihneď, za jeho investíciu získa istý podiel na všetkom, čo firma zarobí.


Z toho vyplýva, že sa budete musieť vzdať časti zárobkov, a to v prospech partnera. Banke úplne stačí, ak jej vrátite financie aj úrok. Peniaze, ktoré neskôr zarobíte vďaka úveru, budú len vaše.

Zhrnutie

Ak si ani po vyhodnotení výhod bankových pôžičiek pre podnikanie nie ste istí, či je táto možnosť vhodná, možno by ste sa mali pozrieť na iné možnosti financovania. Banky nie sú jedinými poskytovateľmi pôžičiek pre firmy. Narastá počet online veriteľov, ktorí sa stávajú populárnejšími a životaschopnejšími alternatívami pre začínajúcich podnikateľov. 


Existujú aj ďalšie typy možnosti financovania, ktoré by mohli zvážiť aj vlastníci malých firiem. Sú nimi peer-to-peer financovanie, skupinové financovanie, kapitálové financovanie a obchodné granty.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.