podnikatel

7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

29. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

Vaše podnikanie môže rásť

Bankové pôžičky sú pohodlným spôsobom, ako získať financie bez toho, aby ste museli čakať, kým vaše podnikateľské aktivity vygenerujú dostatočný zisk. Ak si vezmete podnikateľský úver, vaše plány budete môcť zrealizovať oveľa skôr. 


Rovnako budete využívať všetky obchodné príležitosti, ktoré sa vám naskytnú, čo vám umožní rýchlejší rast. Aj keď podanie žiadosti o bankovú pôžičku a jej získanie môže trvať týždne alebo dokonca mesiace, ide o praktický spôsob, ako získať prostriedky na rozvoj podnikania.


Hoci sa vám môže zdať, že je požičiavanie si peňazí od rodiny a známych rýchlejšie, zamyslite sa nad konsekvenciami. Neraz bola práve pomoc od rodinných príbuzných jablkom sváru.


Stúpne aj vaša motivácia, aby bolo vaše podnikanie úspešné. Hospodárite predsa s prostriedkami banky a nasledovanie vášho biznis plánu bude ešte precíznejšie.

TIP

Prostredníctvom úveru môžete mať vybavenie, stroje, prípadne si najať viac ľudí, ktorí vám umožnia rozkvitnúť. Ak nastane situácia, že náklady na obsluhu budú nižšie než návratnosť, úver získa ekonomický zmysel.

Získate úplnú kontrolu nad vašou spoločnosťou

Hlavnou výhodou bankovej pôžičky je schopnosť získať „injekciu” do vašich finančných tokov, bez straty kontroly nad spoločnosťou. 


S niektorými ďalšími možnosťami financovania, napríklad s kapitálovým financovaním, budete predávať akcie spoločnosti investorom, aby ste získali okamžité financovanie. Budete sa musieť rozdeliť o zisky, pokiaľ máte investora „na palube”. 


Aké sú plusy úveru pre začínajúcich podnikateľov?

 • ide len o dočasné opatrenie,

 • po tom, ako ju splatíte, nebudete mať voči veriteľovi žiadny záväzok.

euro

Reputácia banky

Jedným z faktorov, ktoré odlišujú banku od iných úverových možností, je:

 • známy názov,

 • dôveryhodná reputácia. 

Niektoré malé a stredné podniky môžu uprednostniť požiadanie banky o pôžičku kvôli jej stabilite na trhu. Známe banky sa javia ako najspoľahlivejšia alternatíva v porovnaní s nebankovými organizáciami. 


Diskutabilné je aj poskytovanie úverov online. Aj napriek tomu sú ale online veritelia populárnejším a akceptovanejším zdrojom financovania.

Žiadne obmedzenia zo strany banky

Jednou z ďalších výhod bankového úveru pre firmy je, že pokiaľ ho splácate, banky by nemali zasahovať alebo obmedzovať, na čo podnikateľský úver použijete.


Pri prvom podaní žiadosti o bankový úver budete musieť banke poslať obchodný plán, ktorý popisuje, ako plánujete prostriedky použiť. Banka musí posúdiť riziko spojené s poskytnutím pôžičky vášmu podniku. Ak získate financovanie, máte flexibilitu meniť svoje plány bez akýchkoľvek zásahov banky, pokiaľ riadne splácate úver.

Výhodné úrokové sadzby

Úrokové sadzby z bankového úveru pre malé firmy môžu byť priaznivejšie ako iné online pôžičky. Ak hľadáte možnosť dlhodobejšieho financovania, čerpanie bankovej pôžičky bude mať zvyčajne oveľa lepšiu hodnotu  ako použitie kontokorentného úveru alebo osobnej pôžičky.


Čím úspešnejšie bude vaše podnikanie, tým menšie riziko budete pre banky predstavovať. Preto je pravdepodobnejšie, že vašu žiadosť schvália a ponúknu vám atraktívne úrokové sadzby. Čerpanie zabezpečeného úveru vám pomôže dosiahnuť nižšie úrokové sadzby.

Ďalšou výhodou bankovej pôžičky pre malé podniky je, že úroky, ktoré platíte zo splátok pôžičky, sú odpočítateľné od dane.

Banky môžu ponúkať ďalšie služby

Ak už máte v danej banke založený účet, banka vám môže ponúknuť poradenstvo. Týka sa poskytovania úverov na základe toho, ako dobre rozumie vášmu podnikaniu. 


Niektoré banky vám môžu poskytnúť aj osobného poradcu, ktorý vám môže zodpovedať akékoľvek otázky týkajúce sa procesu poskytovania úverov. Podobný vzťah nemusia ponúkať najmä online veritelia. Ide o jednu z výhod poskytnutia pôžičky na podnikanie. 


Vedeli ste, že…

… (nielen) začínajúcich podnikateľov odrádza skutočnosť, aké vysoké percento finančných prostriedkov si pýta banka za poskytnutie úveru? Ak hovoríme o úroku, ide o náklad. Je možné, aby ste si ho odpočítali z daní, čo znamená, že dlh vás vyjde na menej ako je jeho nominálna sadzba.

Lacnejší úver ako nový partner v podnikaní?

Môže sa stať, že aj pre vašu spoločnosť môže byť z finančného hľadiska výhodnejší úver, než nový spoločník. Aj keď si nepýta peniaze ihneď, za jeho investíciu získa istý podiel na všetkom, čo firma zarobí.


Z toho vyplýva, že sa budete musieť vzdať časti zárobkov, a to v prospech partnera. Banke úplne stačí, ak jej vrátite financie aj úrok. Peniaze, ktoré neskôr zarobíte vďaka úveru, budú len vaše.

Zhrnutie

Ak si ani po vyhodnotení výhod bankových pôžičiek pre podnikanie nie ste istí, či je táto možnosť vhodná, možno by ste sa mali pozrieť na iné možnosti financovania. Banky nie sú jedinými poskytovateľmi pôžičiek pre firmy. Narastá počet online veriteľov, ktorí sa stávajú populárnejšími a životaschopnejšími alternatívami pre začínajúcich podnikateľov. 


Existujú aj ďalšie typy možnosti financovania, ktoré by mohli zvážiť aj vlastníci malých firiem. Sú nimi peer-to-peer financovanie, skupinové financovanie, kapitálové financovanie a obchodné granty.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.