Podávanie peňazí z ruky do ruky

Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

Čo je bezúčelový úver?

Bezúčelový úver je charakteristický tým, že ním môžete zaplatiť to, čo chcete. Banka účel poskytnutých peňazí nezisťuje. Označuje sa preto aj ako pôžička na čokoľvek.


Väčšina klientov využíva bezúčelový úver na rekonštrukciu domu, kúpu auta alebo zaplatenie darčekov a dovolenky. Peniaze získate rýchlo bez dokladovania rôznych podrobných informácií, ako je napríklad príjem.

Typy bezúčelových úverov

Bezúčelový úver nie je len jeden. Pri jeho vybavovaní sa stretnete s viacerými typmi:


 • klasický úver,

 • povolené prečerpanie na účte,

 • bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou (americká hypotéka),

 • bezúčelový úver zabezpečený finančným majetkom.

Klasický úver

Po vybavení pôžičky získate potrebné financie na účet a môžete ich použiť na to, čo potrebujete. Funguje podobne ako ostatné pôžičky. Finančné prostriedky sú dostupné o určitý čas, zvyčajne do 24 – 48 hodín.

Povolené prečerpanie na účte

Povolené prečerpanie na účte vám pomôže preklenúť náročné obdobie. Jeho výhodou je, že na to, aby ste získali peniaze navyše, nemusíte chodiť do banky. Stačí, aby ste si na začiatku otvorili účet s možnosťou prečerpania. Následne, keď budete nakupovať, účet vás nezastaví, a to ani v prípade, keď na ňom nemáte dostatok finančných prostriedkov. Veci nakupujete za požičané peniaze.


Niektoré banky umožňujú bezúročné vrátenie. Zvyčajne je časovo ohraničené. Úroky neplatíte napríklad vtedy, keď stihnete peniaze vrátiť do 48 hodín. 

Bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou

Bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou je známy aj pod názvom  americká hypotéka. Na rozdiel od prvých dvoch možností musíte v rámci nej založiť nehnuteľnosť, ktorá môže, no nemusí byť vo vašom vlastníctve.


V jednoduchosti povedané, americká hypotéka je klasická hypotéka, pri ktorej však nemusíte dokladovať účel. Za peniaze si viete kúpiť čokoľvek, a to od auta až po dovolenku.


Americkú hypotéku využívajú ľudia najmä vtedy, keď im nebol schválený bežný hypotekárny úver. Jej benefitom je to, že má dlhšiu dobu splácania, spravidla do 30 rokov, a nižšiu úrokovú sadzbu ako spotrebný úver.

Bezúčelový úver zabezpečený finančným majetkom

Tento typ bezúčelového úveru je veľmi podobný ako americká hypotéka. Namiesto nehnuteľnosti však zakladáte finančný majetok. Znamená to súhrn všetkých peňažných prostriedkov a cenných papierov v bezhotovostnej alebo hotovostnej forme.


Bezúčelový úver zabezpečený finančným majetkom využívajú skôr firmy a právnické osoby.

Výhody bezúčelového úveru

Bezúčelový úver má množstvo výhod, ako napríklad:


 • na jeho vybavenie nemusíte dokladovať účel,

 • vhodný na zaplatenie dovolenky, darčekov, auta či rekonštrukcie domu,

 • má zvyčajne kratšiu dobu splatnosti (čo je výhoda aj nevýhoda zároveň),

 • ľahké vybavenie,

 • požičať si dokážete tisícky eur,

 • na výber máte viacero typov,

 • pri prečerpaní sa dá vyhnúť aj úrokom,

 • je vhodnou voľbou na dofinancovanie hypotekárneho úveru,

 • poskytuje ho každá banka aj nebanková spoločnosť,

 • mnohé banky umožňujú uzatvorenie zmluvy z pohodlia domova.


Vďaka všetkým výhodám je bezúčelový úver jednou zo skvelých možností, ako financovať menšie a stredne veľké výdavky.


Nevýhody a riziká bezúčelového úveru

Pri vybavovaní akéhokoľvek úveru je nutné myslieť ešte na jednu vec. S každým úverom sa spája menšie alebo väčšie riziko. Je preto nutné zvážiť celú situáciu a zistiť, či budete schopní splácať mesačné splátky.


Riziko úveru znížite aj výberom vhodnej inštitúcie. Banky sú stávkou na istotu. Majú výhodné ponuky a často vedia prispôsobiť službu vašim potrebám. Na druhej strane, nebankové spoločnosti sú na tom úplne inak. Spravidla majú vyššie úroky a menej výhodné podmienky. Niektoré dokonca nie sú ani regulované Národnou bankou Slovenska. 


Bezúčelový úver vyzerá na prvý pohľad výhodne a môže sa zdať, že nemá žiadne mínusy. Opak je ale pravdou. K najväčším nevýhodám bezúčelového úveru patria vysoké úroky. Za úver preplatíte desiatky až stovky eur. Ďalej je to kratšia doba splatnosti. Pri nej je nutné vedieť, že ide o výhodu aj nevýhodu v jednom. Úveru sa síce zbavíte rýchlo, no mesačné splátky sú vyššie, čo si nemôže dovoliť úplne každý.


Netreba zabúdať ani na to, že vďaka jednoduchému vybaveniu vedia úver získať takmer všetci. Pôžičky sú dnes ľuďom oveľa bližšie, čo spôsobuje vyššiu zadlženosť národa a rôzne finančné problémy jednotlivcov.


TIP

Ak má nebanková spoločnosť príliš nízke úroky alebo iné, veľmi výhodné podmienky, buďte obozretní. Mohlo by ísť o podvod. Spravili by ste si viac škody ako úžitku.

Aké možnosti poskytujú banky?

Bezúčelový úver má vo svojom portfóliu každá banka. Váš výber sa bude odvíjať od toho, aký limit inštitúcia poskytne:

Výhodný bezúčelový úver bez rizika

Bezúčelový úver je výborným riešením mnohých životných situácií. Ešte predtým, ako si ho ale vybavíte, si dobre premyslite, či ho naozaj potrebujete. Sú veci, na ktoré financie využijete skutočne dôležité? Ak áno, porovnajte si jednotlivé možnosti a vyberte si najvýhodnejšiu ponuku.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.