Podávanie peňazí z ruky do ruky

Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

Čo je bezúčelový úver?

Bezúčelový úver je charakteristický tým, že ním môžete zaplatiť to, čo chcete. Banka účel poskytnutých peňazí nezisťuje. Označuje sa preto aj ako pôžička na čokoľvek.


Väčšina klientov využíva bezúčelový úver na rekonštrukciu domu, kúpu auta alebo zaplatenie darčekov a dovolenky. Peniaze získate rýchlo bez dokladovania rôznych podrobných informácií, ako je napríklad príjem.

Typy bezúčelových úverov

Bezúčelový úver nie je len jeden. Pri jeho vybavovaní sa stretnete s viacerými typmi:


 • klasický úver,

 • povolené prečerpanie na účte,

 • bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou (americká hypotéka),

 • bezúčelový úver zabezpečený finančným majetkom.

Klasický úver

Po vybavení pôžičky získate potrebné financie na účet a môžete ich použiť na to, čo potrebujete. Funguje podobne ako ostatné pôžičky. Finančné prostriedky sú dostupné o určitý čas, zvyčajne do 24 – 48 hodín.

Povolené prečerpanie na účte

Povolené prečerpanie na účte vám pomôže preklenúť náročné obdobie. Jeho výhodou je, že na to, aby ste získali peniaze navyše, nemusíte chodiť do banky. Stačí, aby ste si na začiatku otvorili účet s možnosťou prečerpania. Následne, keď budete nakupovať, účet vás nezastaví, a to ani v prípade, keď na ňom nemáte dostatok finančných prostriedkov. Veci nakupujete za požičané peniaze.


Niektoré banky umožňujú bezúročné vrátenie. Zvyčajne je časovo ohraničené. Úroky neplatíte napríklad vtedy, keď stihnete peniaze vrátiť do 48 hodín. 

Bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou

Bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou je známy aj pod názvom  americká hypotéka. Na rozdiel od prvých dvoch možností musíte v rámci nej založiť nehnuteľnosť, ktorá môže, no nemusí byť vo vašom vlastníctve.


V jednoduchosti povedané, americká hypotéka je klasická hypotéka, pri ktorej však nemusíte dokladovať účel. Za peniaze si viete kúpiť čokoľvek, a to od auta až po dovolenku.


Americkú hypotéku využívajú ľudia najmä vtedy, keď im nebol schválený bežný hypotekárny úver. Jej benefitom je to, že má dlhšiu dobu splácania, spravidla do 30 rokov, a nižšiu úrokovú sadzbu ako spotrebný úver.

Bezúčelový úver zabezpečený finančným majetkom

Tento typ bezúčelového úveru je veľmi podobný ako americká hypotéka. Namiesto nehnuteľnosti však zakladáte finančný majetok. Znamená to súhrn všetkých peňažných prostriedkov a cenných papierov v bezhotovostnej alebo hotovostnej forme.


Bezúčelový úver zabezpečený finančným majetkom využívajú skôr firmy a právnické osoby.

Výhody bezúčelového úveru

Bezúčelový úver má množstvo výhod, ako napríklad:


 • na jeho vybavenie nemusíte dokladovať účel,

 • vhodný na zaplatenie dovolenky, darčekov, auta či rekonštrukcie domu,

 • má zvyčajne kratšiu dobu splatnosti (čo je výhoda aj nevýhoda zároveň),

 • ľahké vybavenie,

 • požičať si dokážete tisícky eur,

 • na výber máte viacero typov,

 • pri prečerpaní sa dá vyhnúť aj úrokom,

 • je vhodnou voľbou na dofinancovanie hypotekárneho úveru,

 • poskytuje ho každá banka aj nebanková spoločnosť,

 • mnohé banky umožňujú uzatvorenie zmluvy z pohodlia domova.


Vďaka všetkým výhodám je bezúčelový úver jednou zo skvelých možností, ako financovať menšie a stredne veľké výdavky.


Nevýhody a riziká bezúčelového úveru

Pri vybavovaní akéhokoľvek úveru je nutné myslieť ešte na jednu vec. S každým úverom sa spája menšie alebo väčšie riziko. Je preto nutné zvážiť celú situáciu a zistiť, či budete schopní splácať mesačné splátky.


Riziko úveru znížite aj výberom vhodnej inštitúcie. Banky sú stávkou na istotu. Majú výhodné ponuky a často vedia prispôsobiť službu vašim potrebám. Na druhej strane, nebankové spoločnosti sú na tom úplne inak. Spravidla majú vyššie úroky a menej výhodné podmienky. Niektoré dokonca nie sú ani regulované Národnou bankou Slovenska. 


Bezúčelový úver vyzerá na prvý pohľad výhodne a môže sa zdať, že nemá žiadne mínusy. Opak je ale pravdou. K najväčším nevýhodám bezúčelového úveru patria vysoké úroky. Za úver preplatíte desiatky až stovky eur. Ďalej je to kratšia doba splatnosti. Pri nej je nutné vedieť, že ide o výhodu aj nevýhodu v jednom. Úveru sa síce zbavíte rýchlo, no mesačné splátky sú vyššie, čo si nemôže dovoliť úplne každý.


Netreba zabúdať ani na to, že vďaka jednoduchému vybaveniu vedia úver získať takmer všetci. Pôžičky sú dnes ľuďom oveľa bližšie, čo spôsobuje vyššiu zadlženosť národa a rôzne finančné problémy jednotlivcov.


TIP

Ak má nebanková spoločnosť príliš nízke úroky alebo iné, veľmi výhodné podmienky, buďte obozretní. Mohlo by ísť o podvod. Spravili by ste si viac škody ako úžitku.

Aké možnosti poskytujú banky?

Bezúčelový úver má vo svojom portfóliu každá banka. Váš výber sa bude odvíjať od toho, aký limit inštitúcia poskytne:

Výhodný bezúčelový úver bez rizika

Bezúčelový úver je výborným riešením mnohých životných situácií. Ešte predtým, ako si ho ale vybavíte, si dobre premyslite, či ho naozaj potrebujete. Sú veci, na ktoré financie využijete skutočne dôležité? Ak áno, porovnajte si jednotlivé možnosti a vyberte si najvýhodnejšiu ponuku.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?