Americká pôžička poskytuje v porovnaní s klasickými spotrebnými úvermi hneď niekoľko výhod. V akých prípadoch môže byť takáto pôžička vhodný riešením práve pre vás?

Čo je americká pôžička?

Americká pôžička, v našich končinách známa skôr pod označením americká hypotéka alebo americký hypotekárny úver, je bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou. Znamená to, že banka neskúma, na čo ste poskytnuté prostriedky vynaložili a môžete ich použiť naozaj na čokoľvek - od nákupu automobilu, cez rekonštrukciu bývania až po financovanie nehnuteľnosti, na ktorú by vám klasickú hypotéku neschválili. O takúto pôžičku môžete v prípade, že máte viac ako 18 a menej ako 65 rokov a máte trvalé bydlisko na Slovensku. Rovnako ako pri klasickom hypotekárnom úvere, aj pri americkej pôžičke ručíte za požičané finančné prostriedky nehnuteľnosťou. Táto však nemusí byť vo vašom vlastníctve. Môže ísť aj o nehnuteľnosť vo vlastníctve inej osoby, ktorá banke poskytla písomný súhlas so založením tejto nehnuteľnosti. Žiadne ďalšie zabezpečenie ani ručiteľ sa nevyžadujú. 

Pri americkej hypotéke býva kratšia doba splatnosti ako pri bežnej hypotéke a spravidla aj o niečo vyšší úrokVýška úveru samozrejme závisí od hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, ktorá sa určuje na základe znaleckého posudku. Aktuálne poskytuje americkú hypotéku na Slovensku len niekoľko bánk, a to do výšky 70 - 90 % hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

V akých prípadoch je vhodná americká pôžička?

Americká pôžička je pre vás riešením v prípade, ak potrebujete peniaze rýchlo a neviete alebo nechcete dokladovať účel ich použitia. Americká hypotéka môže byť vhodná aj na financovanie vášho bývania, a to najmä v prípade, že vám banka neschválila klasický hypotekárny úver. Dôvody môžu byť rôzne - napríklad ručenie nevhodnou nehnuteľnosťou, svojpomocná výstavba bez možnosti dokladovania nákladov a podobne. 

Výhody a nevýhody americkej pôžičky

S americkými pôžičkami sa spájajú výhody najmä v porovnaní s klasickými spotrebnými úvermi: 

 • nižšia úroková sadzba -  spojená s tým, že úver je zabezpečený nehnuteľnosťou;

 • dlhšia doba splácania - najčastejšie v rozpätí od 1 do 20 rokov;

 • vyššia suma úveru - možná vzhľadom na to, že úver je zabezpečený nehnuteľnosťou;

 • rýchlosť vybavovania - po ohodnotení bonity nehnuteľnosti a vybavení potrebných dokladov dostanete peniaze na účet veľmi rýchlo.Hlavnou nevýhodou americkej pôžičky v porovnaní so spotrebným úverom sú najmä  vyššie poplatky, ktoré súvisia najmä so zakladaním nehnuteľnosti (znalecký posudok, poplatky na katastri a ďalšie), ale aj poplatky za poskytnutie úveru a správu úverového účtu. Na takéto úvery sa spravidla nevzťahuje ani štátna bonifikácia ako pri klasických hypotékach. 


Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

 • Ruka držiaca pero
  08. decembra 2021|
  Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

  Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

 • 100 eurovka v rukách ženy
  03. decembra 2021|
  Zoznam najlepších pôžičiek na trhu. Vybrali ste si?

  Potrebujete si požičať, ale netušíte, ktorú banku navštíviť, aby ste dlžnú sumu niekoľkonásobne nepreplatili? Prinášame vám zoznam aktuálne najlepších pôžičiek na trhu. Zistili sme pre vás, ktoré banky v súčasnosti poskytujú najvýhodnejšie podmienky, čo musíte splniť, aby ste ich dostali a s akou sumou na svojom účte môžete počítať. Stačí si vybrať, požiadať banku o schválenie a môžete si začať plniť svoje sny.

 • 50 eurové bankovky
  03. decembra 2021|
  Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

  Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.