Americká pôžička poskytuje v porovnaní s klasickými spotrebnými úvermi hneď niekoľko výhod. V akých prípadoch môže byť takáto pôžička vhodný riešením práve pre vás?
Čo je americká pôžička?
Americká pôžička, v našich končinách známa skôr pod označením americká hypotéka alebo americký hypotekárny úver, je bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou. Znamená to, že banka neskúma, na čo ste poskytnuté prostriedky vynaložili a môžete ich použiť naozaj na čokoľvek - od nákupu automobilu, cez rekonštrukciu bývania až po financovanie nehnuteľnosti, na ktorú by vám klasickú hypotéku neschválili.
O takúto pôžičku môžete v prípade, že máte viac ako 18 a menej ako 65 rokov a máte trvalé bydlisko na Slovensku. Rovnako ako pri klasickom hypotekárnom úvere, aj pri americkej pôžičke ručíte za požičané finančné prostriedky nehnuteľnosťou. Táto však nemusí byť vo vašom vlastníctve. Môže ísť aj o nehnuteľnosť vo vlastníctve inej osoby, ktorá banke poskytla písomný súhlas so založením tejto nehnuteľnosti. Žiadne ďalšie zabezpečenie ani ručiteľ sa nevyžadujú.
Pri americkej hypotéke býva kratšia doba splatnosti ako pri bežnej hypotéke a spravidla aj o niečo vyšší úrok. Výška úveru samozrejme závisí od hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, ktorá sa určuje na základe znaleckého posudku. Aktuálne poskytuje americkú hypotéku na Slovensku len niekoľko bánk, a to do výšky 70 - 90 % hodnoty založenej nehnuteľnosti.
Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.
V akých prípadoch je vhodná americká pôžička?
Americká pôžička je pre vás riešením v prípade, ak potrebujete peniaze rýchlo a neviete alebo nechcete dokladovať účel ich použitia. Americká hypotéka môže byť vhodná aj na financovanie vášho bývania, a to najmä v prípade, že vám banka neschválila klasický hypotekárny úver. Dôvody môžu byť rôzne - napríklad ručenie nevhodnou nehnuteľnosťou, svojpomocná výstavba bez možnosti dokladovania nákladov a podobne.
Výhody a nevýhody americkej pôžičky
S americkými pôžičkami sa spájajú výhody najmä v porovnaní s klasickými spotrebnými úvermi:
nižšia úroková sadzba - spojená s tým, že úver je zabezpečený nehnuteľnosťou;
dlhšia doba splácania - najčastejšie v rozpätí od 1 do 20 rokov;
vyššia suma úveru - možná vzhľadom na to, že úver je zabezpečený nehnuteľnosťou;
rýchlosť vybavovania - po ohodnotení bonity nehnuteľnosti a vybavení potrebných dokladov dostanete peniaze na účet veľmi rýchlo.
Hlavnou nevýhodou americkej pôžičky v porovnaní so spotrebným úverom sú najmä vyššie poplatky, ktoré súvisia najmä so zakladaním nehnuteľnosti (znalecký posudok, poplatky na katastri a ďalšie), ale aj poplatky za poskytnutie úveru a správu úverového účtu. Na takéto úvery sa spravidla nevzťahuje ani štátna bonifikácia ako pri klasických hypotékach.
Požičajte si rozumne
Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.
Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:
vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,
skontrolujte si svoje záznamy v registroch,
spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.