50 eurové bankovky

Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

#1 Zvážte, na čo peniaze potrebujete

Aby ste si mohli vybrať skutočne tú najvýhodnejšiu pôžičku, dobre si rozmyslite, na čo ju vlastne potrebujete. Bude, samozrejme, rozdiel, či si chcete kúpiť byt alebo “len” auto. Existuje totiž viacero typov úverov a každý z nich je vhodný na niečo iné. Medzi základné typy úverov patria nielen spotrebné a hypotekárne úvery, ale aj povolené prečerpanie, kreditné karty či  leasing.


 

Každý z nich má svoju dobu splatnosti a vzťahuje sa na nich rozličná úroková sadzba a špecifické podmienky. Spotrebný úver získate spravidla najjednoduchšie, sú s ním však spojené vysoké úroky. Hypotéka je zasa ideálna na financovanie bývania - získate s ňou aj najnižší úrok, musíte však založiť nehnuteľnosť. Kreditnú kartu či povolené prečerpanie zas môžete využiť pri dočasnom nedostatku finančných prostriedkov. Zvážte teda, ktorý produkt je pre financovanie vášho účelu najvhodnejší. Určite si napríklad nepožičiavajte cez kreditnú kartu, keď môžete získať oveľa výhodnejší bezúčelový alebo účelový spotrebný úver. 

#2 Aký dlh si môžete dovoliť?

Pri výpočte pôžičky rátajte aj s vlastnými úsporami. Počítajte s tým, že najmä pri väčších investíciách, akými sú byt alebo dom, nedostanete z banky 100 % potrebných finančných prostriedkov.


 

Ujasnite si teda, na čo máte a na čo si potrebujete požičať. Prepočítajte si však nielen celkovú sumu, ale aj mesačnú splátku, ktorú si môžete dovoliť platiť vzhľadom na svoje príjmy a výdavky. Vo všeobecnosti platí, že splátky pôžičiek by nemali presiahnuť tretinu vášho príjmu. Platí, že čím dlhšie budete úver splácať, tým bude mesačná splátka nižšia, avšak zaplatíte viac na úrokoch. Zvážte teda aj to, ako dlho chcete úver splácať.  


Banka si, samozrejme, vašu bonitu preverí. Bude ju zaujímať váš príjem a tiež aj vaše záväzky, ktoré si preverí v úverových registroch. Požadovanú sumu vám v určitých prípadoch môže znížiť alebo vám ju poskytne za menej výhodných podmienok. 


Na poskytovanie úverov sa vzťahujú navyše limity stanovené Národnou bankou Slovenska, ktoré sa týkajú tak spotrebných, ako aj hypotekárnych úverov. Napríklad maximálna hypotéka, ktorú môžete dostať, závisí nielen od čistého príjmu domácnosti, ale aj do vašich úverov a životného minima. Vaša maximálna zadlženosť nesmie prekročiť 8-násobok vášho čistého ročného príjmu. Ďalej banka počíta s finančnou rezervou vo výške 40 % čistej mzdy, ktorá vám musí zostať ešte okrem životného minima. No a napokon banka započíta aj tzv. stress test vo výške 2 % pre prípad, že by sa úroková miera hypotéky zmenila. 

#3 Koľko vás pôžička bude stáť? 

Pri výpočte nákladov na pôžičku je podstatná najmä výška úrokovej sadzby. Nie je to však jediný ukazovateľ, ktorý by ste si pri pôžičkách mali všímať. Najvýhodnejšiu pôžičku spoznáte podľa výšky ukazovateľa  RPMN, teda ročnej percentuálnej miery nákladov. Sú to celkové náklady spojené s pôžičkou, ktoré zahŕňajú nielen úrokovú sadzbu, ale aj ďalšie poplatky - napríklad poplatok za poskytnutie pôžičky, poplatok za správu úveru, poistenie úveru a podobne. RPMN teda zahŕňa všetky reálne náklady. 

Pozor si dávajte tiež na to, že v mnohých ponukách nájdete úrokovú sadzbu vo forme “úrok od”. To spravidla znamená, že na získanie takejto úrokovej sadzby budete musieť splniť nejaké podmienky a najvýhodnejšiu sadzbu dostanú len tí najbonitnejší klienti. Výhodný úrok je často podmienený aj využívaním iných produktov banky, napríklad založenie osobného účtu, poistenia či investičného sporenia.   


Ak potrebujete požičať len menšiu sumu, určite si pozrite aj ponuku  bezúročných pôžičiek. Hoci v skutočnosti nie sú úplne zadarmo, predsa je to len zaujímavá alternatíva, ako sa dostať k peniazom za výhodných podmienok. 


#4 Porovnávajte

Veľmi dôležité si ponuky jednotlivých finančných inštitúcii navzájom porovnať. Našťastie nemusíte obchádzať všetky banky osobne, na základnú orientáciu vám poslúži aj náš jednoduchý  online porovnávač pôžičiek.  Zadáte sumu, ktorú potrebujete požičať a my vám zobrazíme prehľad tých najvýhodnejších ponúk. 


Nemusíte, samozrejme, brať do úvahy len ponuky bankových spoločností. Pôžičku vám dokážu poskytnúť aj rôzne nebankové spoločnosti, P2P platformy či súkromné osoby. Bankové pôžičky sú však spravidla najvýhodnejšie, a to nielen vzhľadom na úrokovú sadzbu, ale aj iné podmienky poskytnutia.


Všímajte si aj možnosti predčasného splatenia, resp. mimoriadnych splátok. Aj to môže byť veľmi dôležité, ak sa vaša finančná situácia zlepší.  Ešte jedna rada na záver:  Ak ide o naozaj veľkú investíciu, ako je napríklad kúpa bytu či domu,  prizvite si na pomoc finančného sprostredkovateľa. Vo finančných produktoch sa naozaj vyzná a predstaví vám tie najlepšie ponuky na financovanie vášho zámeru.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.