50 eurové bankovky

Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

#1 Zvážte, na čo peniaze potrebujete

Aby ste si mohli vybrať skutočne tú najvýhodnejšiu pôžičku, dobre si rozmyslite, na čo ju vlastne potrebujete. Bude, samozrejme, rozdiel, či si chcete kúpiť byt alebo “len” auto. Existuje totiž viacero typov úverov a každý z nich je vhodný na niečo iné. Medzi základné typy úverov patria nielen spotrebné a hypotekárne úvery, ale aj povolené prečerpanie, kreditné karty či leasing.


 

Každý z nich má svoju dobu splatnosti a vzťahuje sa na nich rozličná úroková sadzba a špecifické podmienky. Spotrebný úver získate spravidla najjednoduchšie, sú s ním však spojené vysoké úroky. Hypotéka je zasa ideálna na financovanie bývania - získate s ňou aj najnižší úrok, musíte však založiť nehnuteľnosť. Kreditnú kartu či povolené prečerpanie zas môžete využiť pri dočasnom nedostatku finančných prostriedkov. Zvážte teda, ktorý produkt je pre financovanie vášho účelu najvhodnejší. Určite si napríklad nepožičiavajte cez kreditnú kartu, keď môžete získať oveľa výhodnejší bezúčelový alebo účelový spotrebný úver. 

#2 Aký dlh si môžete dovoliť?

Pri výpočte pôžičky rátajte aj s vlastnými úsporami. Počítajte s tým, že najmä pri väčších investíciách, akými sú byt alebo dom, nedostanete z banky 100 % potrebných finančných prostriedkov.


 

Ujasnite si teda, na čo máte a na čo si potrebujete požičať. Prepočítajte si však nielen celkovú sumu, ale aj mesačnú splátku, ktorú si môžete dovoliť platiť vzhľadom na svoje príjmy a výdavky. Vo všeobecnosti platí, že splátky pôžičiek by nemali presiahnuť tretinu vášho príjmu. Platí, že čím dlhšie budete úver splácať, tým bude mesačná splátka nižšia, avšak zaplatíte viac na úrokoch. Zvážte teda aj to, ako dlho chcete úver splácať.  


Banka si, samozrejme, vašu bonitu preverí. Bude ju zaujímať váš príjem a tiež aj vaše záväzky, ktoré si preverí v úverových registroch. Požadovanú sumu vám v určitých prípadoch môže znížiť alebo vám ju poskytne za menej výhodných podmienok. 


Na poskytovanie úverov sa vzťahujú navyše limity stanovené Národnou bankou Slovenska, ktoré sa týkajú tak spotrebných, ako aj hypotekárnych úverov. Napríklad maximálna hypotéka, ktorú môžete dostať, závisí nielen od čistého príjmu domácnosti, ale aj do vašich úverov a životného minima. Vaša maximálna zadlženosť nesmie prekročiť 8-násobok vášho čistého ročného príjmu. Ďalej banka počíta s finančnou rezervou vo výške 40 % čistej mzdy, ktorá vám musí zostať ešte okrem životného minima. No a napokon banka započíta aj tzv. stress test vo výške 2 % pre prípad, že by sa úroková miera hypotéky zmenila. 

#3 Koľko vás pôžička bude stáť? 

Pri výpočte nákladov na pôžičku je podstatná najmä výška úrokovej sadzby. Nie je to však jediný ukazovateľ, ktorý by ste si pri pôžičkách mali všímať. Najvýhodnejšiu pôžičku spoznáte podľa výšky ukazovateľa  RPMN, teda ročnej percentuálnej miery nákladov. Sú to celkové náklady spojené s pôžičkou, ktoré zahŕňajú nielen úrokovú sadzbu, ale aj ďalšie poplatky - napríklad poplatok za poskytnutie pôžičky, poplatok za správu úveru, poistenie úveru a podobne. RPMN teda zahŕňa všetky reálne náklady. 

Pozor si dávajte tiež na to, že v mnohých ponukách nájdete úrokovú sadzbu vo forme “úrok od”. To spravidla znamená, že na získanie takejto úrokovej sadzby budete musieť splniť nejaké podmienky a najvýhodnejšiu sadzbu dostanú len tí najbonitnejší klienti. Výhodný úrok je často podmienený aj využívaním iných produktov banky, napríklad založenie osobného účtu, poistenia či investičného sporenia.   


Ak potrebujete požičať len menšiu sumu, určite si pozrite aj ponuku  bezúročných pôžičiek. Hoci v skutočnosti nie sú úplne zadarmo, predsa je to len zaujímavá alternatíva, ako sa dostať k peniazom za výhodných podmienok. 


#4 Porovnávajte

Veľmi dôležité si ponuky jednotlivých finančných inštitúcii navzájom porovnať. Našťastie nemusíte obchádzať všetky banky osobne, na základnú orientáciu vám poslúži aj náš jednoduchý  online porovnávač pôžičiek.  Zadáte sumu, ktorú potrebujete požičať a my vám zobrazíme prehľad tých najvýhodnejších ponúk. 


Nemusíte, samozrejme, brať do úvahy len ponuky bankových spoločností. Pôžičku vám dokážu poskytnúť aj rôzne nebankové spoločnosti, P2P platformy či súkromné osoby. Bankové pôžičky sú však spravidla najvýhodnejšie, a to nielen vzhľadom na úrokovú sadzbu, ale aj iné podmienky poskytnutia.


Všímajte si aj možnosti predčasného splatenia, resp. mimoriadnych splátok. Aj to môže byť veľmi dôležité, ak sa vaša finančná situácia zlepší.  Ešte jedna rada na záver:  Ak ide o naozaj veľkú investíciu, ako je napríklad kúpa bytu či domu,  prizvite si na pomoc finančného sprostredkovateľa. Vo finančných produktoch sa naozaj vyzná a predstaví vám tie najlepšie ponuky na financovanie vášho zámeru.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám.