Pôžička, ktorú vám finančná inštitúcia poskytne bez akéhokoľvek úroku, znie takmer ako sen. Dá sa vôbec bezúročná pôžička na Slovensku získať? A je takáto pôžička zdarma skutočne zadarmo? 

Čo je pôžička bez úrokov?

Pôžička bez úrokov, alebo tzv. bezúročná pôžička, je pôžička, na ktorú sa vzťahuje úroková sadzba vo výške 0 %. Hoci takéto pôžičky nie sú v slovenských finančných inštitúciách samozrejmosťou, predsa len existujú banky, ktoré ich poskytujú. 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Bezúročná pôžička v banke

Dlhodobo ponúkajú spotrebný úver s úrokovou sadzbou 0 % aktuálne na Slovensku len dve banky - mBank a Poštová banka. Podmienky ich poskytnutia sú však rôzne:

 • mBank - poskytuje pôžičky od 350 do 1500 eur, pričom o ňu môžete požiadať len v prípade, ak ide o vašu prvú pôžičku v tejto banke. Môžete si zvoliť splatnosť 12 alebo 24 mesiacov.  Pri poskytnutí pôžičky zaplatíte spracovateľský poplatok vo výške 2 % z požičanej sumy. Hoci to v porovnaní so sadzbami bežných spotrebných úverov nie je veľa, pôžička úplne zadarmo teda nie je. 

 • Poštová banka - poskytuje pôžičky vo výške 600, 800 alebo 1 000 eur so splatnosťou 20 mesiacov. Pôžičky sú poskytované bez poplatku za spracovanie, a to aj vtedy, ak ste už pôžičku v tejto banke čerpali. Podmienkou však je, aby ste si v banke otvorili bežný účet, za ktorý samozrejme platíte mesačné poplatky (aktuálne vo výške 5,9 eur mesačne). 


Má to svoje obmedzenia

Dá sa teda povedať, že hoci takéto pôžičky bez úrokov papierovo skutočne existujú, spájajú sa s nimi určité obmedzenia:

 • s ich poskytnutím sú spojené iné poplatky, ktoré znamenajú, že nejde o pôžičku zdarma

 • o pôžičku môžete požiadať len za určitých podmienok (napríklad v prípade vašej prvej pôžičky v danej banke, založenie osobného účtu), 

 • požičať si môžete len pomerne nízku sumu,

 • nemôžete si zvoliť dobu splatnosti.  Samozrejme, ako pri ostatných pôžičkách, aj pri poskytnutí pôžičky bez úrokov bude od vás banka požadovať vek minimálne 18 rokov, trvalý pobyt na území Slovenskej republikypravidelný príjem a čistý úverový register

Aj napriek súvisiacim obmedzeniam je bezúročná pôžička naozaj veľmi zaujímavý produkt, ktorý vám pomôže na pôžičke výrazne ušetriť. Ak sa pýtate, či je za tým nejaký skrytý háčik, odpoveď znie - nie je. Banky si týmto spôsobom robia reklamu a často sa im podarí získať nových klientov, z ktorých sa stanú v budúcnosti ich stáli zákazníci. Aj preto sa stáva, že pôžičky s podobnými podmienkami nájdete z času na čas aj ponukách iných bánk, spravidla však majú obmedzenú platnosť

 

Ako ešte na pôžičke ušetriť?

Existujú samozrejme aj iné spôsoby, ako na pôžičke ušetriť. Jedným z nich je napríklad pôžička bez poplatku. Ďalším je výber pôžičky s nízkou úrokovou sadzbou. Aby ste sa vedeli v pôžičkách lepšie zorientovať, využite jednoduchý a intuitívny online porovnávač, prostredníctvom ktorej si môžete dostupné pôžičky veľmi rýchlo porovnať.

Pri porovnávaní si však nevšímajte len úrokovú sadzbu samotnú, ale skôr ukazovateľ RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), ktorá hovorí o tom, koľko vás bude pôžička v skutočnosti stáť aj so započítaním iných nákladov, napríklad súvisiacich poplatkov. Pôžičku môžete následne online aj uzavrieť - celý proces vybavíte rýchlo a jednoducho cez internet.

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

 • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
  Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

  Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

  Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zoznam najlepších pôžičiek na trhu. Vybrali ste si?

  Potrebujete si požičať, ale netušíte, ktorú banku navštíviť, aby ste dlžnú sumu niekoľkonásobne nepreplatili? Prinášame vám zoznam aktuálne najlepších pôžičiek na trhu. Zistili sme pre vás, ktoré banky v súčasnosti poskytujú najvýhodnejšie podmienky, čo musíte splniť, aby ste ich dostali a s akou sumou na svojom účte môžete počítať. Stačí si vybrať, požiadať banku o schválenie a môžete si začať plniť svoje sny.