Ruka držiaca pero

Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

Čo je refinancovanie úveru?

Refinancovanie úveru znamená jeho predčasné splatenie novým úverom s odlišnými, spravidla výhodnejšími podmienkami. Výhodným refinancovaním môžete ušetriť desiatky eur mesačne. Ak vám výška mesačnej splátky vzhľadom na váš príjem vyhovuje, môžete si zvoliť skrátenie doby splácania


Treťou  možnosťou je zachovanie výšky splátok aj doby splácania a získanie vyššieho úveru. Banka, ktorá má nižšie úrokové sadzby, vám dokáže za rovnakú cenu poskytnúť vyššiu pôžičku. Časť nového úveru jednoducho použijete na splatenie toho pôvodného a druhú časť môžete čerpať napríklad na rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Kedy sa oplatí refinancovať úver?

Väčšina dlžníkov uvažuje o refinancovaní hypotekárneho úveru, a to pred vypršaním doby fixácie úrokovej sadzby. V tomto období vám banka spravidla doručí zásielku s návrhom nových podmienok. Ak vám vyhovujú, jednoducho ich akceptujete a pokračujete v splácaní. Ak sú nové podmienky výrazne nevýhodné v porovnaní s ponukou aktuálneho trhu, môžete požiadať inú banku o vypracovanie ponuky na refinancovanie vášho úveru.


Refinancovanie úveru môžete, samozrejme, zvažovať aj mimo výročia fixácie. V tomto prípade je však banka oprávnená požadovať od vás poplatok za predčasné splatenie. Aktuálne je výška takéhoto poplatku legislatívne obmedzená na 1 % z predčasne splatenej pohľadávky.


Komu sa oplatí refinancovať úver?

Ako sme už popísali vyššie, úver sa vám oplatí refinancovať predovšetkým v prípade, ak je vaša úroková sadzba výrazne nevýhodná v porovnaní s ponukou aktuálneho finančného trhu. Väčšina bánk dnes ponúka hypotekárne úvery s úrokovou sadzbou pod 1 %. V prípade, že je tá vaša nepomerne vyššia, určite sa zamyslite nad možnosťou refinancovania. Vďaka novému úveru zaplatíte banke menej na úrokoch a poplatkoch.


Existujú však aj iné dôvody, ktoré vás môžu priviesť k rozhodnutiu refinancovať svoj úver. Môže to byť napríklad nespokojnosť so službami vašej banky, s jej komunikáciou, technológiami, ktoré využíva alebo s podmienkami spolupráce. O refinancovaní uvažujú aj dlžníci, ktorí potrebujú zo zmluvy o úvere vyňať spoludlžníka a prevziať pôžičku len na seba. K takémuto rozhodnutiu môže dôjsť napríklad pri rozvode manželov, ale aj v mnohých iných životných situáciách. V každom prípade vám odporúčame využiť túto zmenu a zistiť, či vám iná banka nedokáže dať výhodnejšie podmienky.

Ako na refinancovanie úveru

Ak sa vám refinancovanie úveru javí ako rozumná, ekonomická voľba, začnite s prieskumom aktuálneho trhu. Zistite si ponuky konkurenčných bánk a v tých, ktoré sa vám z hľadiska podmienok javia ako najlepšie, požiadajte o vypracovanie kalkulácie na refinancovanie vašej pôžičky.


Skôr, ako sa dohodnete s konkurenčnou bankou, skúste požiadať o prehodnotenie úrokovej sadzby aj svoju banku. Môžete tak urobiť priamo v pobočke alebo písomne. Pomôže vám pritom ponuka od konkurencie, ktorú môžete svojej banke predložiť. Ak vám vaša banka vyjde v ústrety, ušetríte si mnohé komplikácie a úkony spojené s celým procesom refinancovania.


Ak sa so svojou bankou nedohodnete a rozhodnete sa prejsť ku konkurencii, požiadajte ju o súhlas s predčasným splatením a o vyčíslenie zostatku úveru. Súčasne ju môžete požiadať o súhlas, aby banka, ktorá bude váš úver refinancovať, mohla byť uvedená na liste vlastníctva ako ďalší záložný veriteľ.Banku, ktorej ponuku ste zvážili ako najvýhodnejšiu, požiadajte o úver. Nová banka môže od vás požadovať doloženie potrebných dokumentov. Väčšinou postačuje občiansky preukaz a potvrdenie o príjme alebo daňové priznanie. Pri refinancovaní väčšina bánk nepožaduje nový znalecký posudok zakladanej  nehnuteľnosti. Banka vašu žiadosť posúdi a v prípade jej schválenia vám pripraví zmluvu o úvere.


Na katastrálnom úrade požiadate o vklad záložného práva v prospech banky. Tento úkon je aktuálne spoplatnený sumou 66 €. Potvrdenie o podaní žiadosti doručíte svojej novej banke. Okrem toho budete k čerpaniu nového úveru potrebovať poistnú zmluvu k nehnuteľnosti s vinkuláciou v prospech banky.


Následne už v novej banke len podpíšete žiadosť o čerpanie úveru. Banka na základe vašej žiadosti, v ktorej uvediete číslo účtu pôvodnej banky, vyplatí zostatok vášho starého úveru. V prípade rozdielu bude tento vyplatený na váš účet.

Príklad zmeny podmienok pri refinancovaní úveru

Na záver uvádzame reprezentatívny príklad refinancovania: Pán Novák má hypotéku vo výške 50 000 €, ktorej splácanie má rozdelené na 27 rokov. Vo svojej aktuálnej banke má úrok 1,7 %. Jeho pravidelná mesačná splátka je na úrovni 192,54 €. Za 27 rokov zaplatí banke na úrokoch celkovo 12 384,56 €.


Konkurenčná banka ponúka pánovi Novákovi úrok 0,8 %. Pri zachovaní doby splácania bude jeho nová splátka na úrovni 171,64 €. Mesačne tak pán Novák ušetrí 20,90 €. Celkovo tak na úrokoch ušetrí viac ako 6 000 €. Ak sa rozhodne zachovať si pôvodnú výšku splátky, skráti si dobu splácania o viac ako 3 roky.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.