Ruka držiaca pero

Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

Čo je refinancovanie úveru?

Refinancovanie úveru znamená jeho predčasné splatenie novým úverom s odlišnými, spravidla výhodnejšími podmienkami. Výhodným refinancovaním môžete ušetriť desiatky eur mesačne. Ak vám výška mesačnej splátky vzhľadom na váš príjem vyhovuje, môžete si zvoliť skrátenie doby splácania


Treťou  možnosťou je zachovanie výšky splátok aj doby splácania a získanie vyššieho úveru. Banka, ktorá má nižšie úrokové sadzby, vám dokáže za rovnakú cenu poskytnúť vyššiu pôžičku. Časť nového úveru jednoducho použijete na splatenie toho pôvodného a druhú časť môžete čerpať napríklad na rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Kedy sa oplatí refinancovať úver?

Väčšina dlžníkov uvažuje o refinancovaní hypotekárneho úveru, a to pred vypršaním doby fixácie úrokovej sadzby. V tomto období vám banka spravidla doručí zásielku s návrhom nových podmienok. Ak vám vyhovujú, jednoducho ich akceptujete a pokračujete v splácaní. Ak sú nové podmienky výrazne nevýhodné v porovnaní s ponukou aktuálneho trhu, môžete požiadať inú banku o vypracovanie ponuky na refinancovanie vášho úveru.


Refinancovanie úveru môžete, samozrejme, zvažovať aj mimo výročia fixácie. V tomto prípade je však banka oprávnená požadovať od vás poplatok za predčasné splatenie. Aktuálne je výška takéhoto poplatku legislatívne obmedzená na 1 % z predčasne splatenej pohľadávky.


Komu sa oplatí refinancovať úver?

Ako sme už popísali vyššie, úver sa vám oplatí refinancovať predovšetkým v prípade, ak je vaša úroková sadzba výrazne nevýhodná v porovnaní s ponukou aktuálneho finančného trhu. Väčšina bánk dnes ponúka hypotekárne úvery s úrokovou sadzbou pod 1 %. V prípade, že je tá vaša nepomerne vyššia, určite sa zamyslite nad možnosťou refinancovania. Vďaka novému úveru zaplatíte banke menej na úrokoch a poplatkoch.


Existujú však aj iné dôvody, ktoré vás môžu priviesť k rozhodnutiu refinancovať svoj úver. Môže to byť napríklad nespokojnosť so službami vašej banky, s jej komunikáciou, technológiami, ktoré využíva alebo s podmienkami spolupráce. O refinancovaní uvažujú aj dlžníci, ktorí potrebujú zo zmluvy o úvere vyňať spoludlžníka a prevziať pôžičku len na seba. K takémuto rozhodnutiu môže dôjsť napríklad pri rozvode manželov, ale aj v mnohých iných životných situáciách. V každom prípade vám odporúčame využiť túto zmenu a zistiť, či vám iná banka nedokáže dať výhodnejšie podmienky.

Ako na refinancovanie úveru

Ak sa vám refinancovanie úveru javí ako rozumná, ekonomická voľba, začnite s prieskumom aktuálneho trhu. Zistite si ponuky konkurenčných bánk a v tých, ktoré sa vám z hľadiska podmienok javia ako najlepšie, požiadajte o vypracovanie kalkulácie na refinancovanie vašej pôžičky.


Skôr, ako sa dohodnete s konkurenčnou bankou, skúste požiadať o prehodnotenie úrokovej sadzby aj svoju banku. Môžete tak urobiť priamo v pobočke alebo písomne. Pomôže vám pritom ponuka od konkurencie, ktorú môžete svojej banke predložiť. Ak vám vaša banka vyjde v ústrety, ušetríte si mnohé komplikácie a úkony spojené s celým procesom refinancovania.


Ak sa so svojou bankou nedohodnete a rozhodnete sa prejsť ku konkurencii, požiadajte ju o súhlas s predčasným splatením a o vyčíslenie zostatku úveru. Súčasne ju môžete požiadať o súhlas, aby banka, ktorá bude váš úver refinancovať, mohla byť uvedená na liste vlastníctva ako ďalší záložný veriteľ.Banku, ktorej ponuku ste zvážili ako najvýhodnejšiu, požiadajte o úver. Nová banka môže od vás požadovať doloženie potrebných dokumentov. Väčšinou postačuje občiansky preukaz a potvrdenie o príjme alebo daňové priznanie. Pri refinancovaní väčšina bánk nepožaduje nový znalecký posudok zakladanej  nehnuteľnosti. Banka vašu žiadosť posúdi a v prípade jej schválenia vám pripraví zmluvu o úvere.


Na katastrálnom úrade požiadate o vklad záložného práva v prospech banky. Tento úkon je aktuálne spoplatnený sumou 66 €. Potvrdenie o podaní žiadosti doručíte svojej novej banke. Okrem toho budete k čerpaniu nového úveru potrebovať poistnú zmluvu k nehnuteľnosti s vinkuláciou v prospech banky.


Následne už v novej banke len podpíšete žiadosť o čerpanie úveru. Banka na základe vašej žiadosti, v ktorej uvediete číslo účtu pôvodnej banky, vyplatí zostatok vášho starého úveru. V prípade rozdielu bude tento vyplatený na váš účet.

Príklad zmeny podmienok pri refinancovaní úveru

Na záver uvádzame reprezentatívny príklad refinancovania: Pán Novák má hypotéku vo výške 50 000 €, ktorej splácanie má rozdelené na 27 rokov. Vo svojej aktuálnej banke má úrok 1,7 %. Jeho pravidelná mesačná splátka je na úrovni 192,54 €. Za 27 rokov zaplatí banke na úrokoch celkovo 12 384,56 €.


Konkurenčná banka ponúka pánovi Novákovi úrok 0,8 %. Pri zachovaní doby splácania bude jeho nová splátka na úrovni 171,64 €. Mesačne tak pán Novák ušetrí 20,90 €. Celkovo tak na úrokoch ušetrí viac ako 6 000 €. Ak sa rozhodne zachovať si pôvodnú výšku splátky, skráti si dobu splácania o viac ako 3 roky.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám.