svadba

Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

21. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

Koľko stojí svadba?

Pýtať sa, koľko stojí svadba, je ako klásť si otázku, koľko stojí auto. Cenové rozdiely sú obrovské a závisia od požiadaviek snúbencov, počtu hostí, miesta obradu a svadobnej hostiny a mnohých ďalších faktorov.Pre ilustráciu sme pripravili rozpočet priemernej svadby pre 50 hostí. Zahŕňa len základné výdavky, všetky mimoriadne požiadavky predstavujú položky navyše.

 • prenájom priestorov: 500 – 1 000 €

 • šaty a doplnky pre nevestu: 500 – 1 500 €

 • účes a líčenie: 100 €

 • oblek a doplnky pre ženícha: 350 €

 • obrúčky: 800 €

 • svadobná výzdoba: 600 €

 • svadobná hostina: 2 000 €

 • svadobná torta a koláče: 500 €

 • nápoje: 1 000 €

 • hudba: 1 000 €

 • kameraman: 750 €

 • fotograf: 750 €

 • svadobné oznámenia: 150 €

 • základné administratívne poplatky: 20 €

Spolu: 9020 – 10 520 €


Podčiarknuté a spočítané, priemerná svadba pre 50 hostí stojí približne 10 000 €. K tomu je potrebné pripočítať si niektoré menšie výdavky, ktoré sa popri organizácii prirodzene vyskytnú a, samozrejme, aj ďalšie výdavky na mimoriadne požiadavky nevesty či ženícha. 

Tradičné a moderné financovanie svadby

Kedysi bolo zvykom, že svadbu zaplatili z prevažnej časti rodičia. Tradične rodina nevesty platila svadobné šaty, hostinu vrátane výzdoby, zákusky, fotografa a kameramana. Rodina ženícha zabezpečovala nápoje vrátane alkoholu a niekedy aj hudbu. Tento zvyk priamo súvisel so spoločenským postavením mladých ľudí, ktorí vstupovali do manželstva. Spravidla išlo o mladučkú nevestu a ženícha, ktorí ešte nedisponovali vlastnými finančnými prostriedkami pre zabezpečenie svadby.

Dnes je situácia diametrálne odlišná. Do manželstva vstupujú spravidla zamestnaní a už čiastočne finančne zabezpečení partneri. Mladomanželia už neraz žijú v spoločnej domácnosti, hospodária spolu a prípadne i zdieľajú spoločný rozpočet. Mávajú jasnú predstavu o svadbe a spravidla riešia aj financovanie. 10 000 eur však nie je malý obnos peňazí. Aké majú možnosti?


Šetriť alebo si požičať?

Tvoriť finančnú rezervu je v každom prípade rozumné. Ak svadbu plánujete dlhodobo, môže sa vám podariť časť potrebnej sumy, alebo dokonca celú, usporiť. To je, samozrejme, ten ideálny prípad.  Nasporíte si aspoň na časť nákladov, ktoré so sebou svadba prinesie.   


Šetrenie na svadbu má však predsa len jednu nevýhodu.  Ak peniaze držíte na bežnom účte, svoje peniaze nijako nezhodnocujete. Existujú investičné produkty, kde sa vám oplatí pravidelne investovať aspoň malú sumu. Ak sa však rozhodnete šetriť rok alebo dva, odkladať svadbu kvôli tomu, aby ste stihli našetriť, vám neodporúčame. Stagnácia vzťahom spravidla neprospieva. Tu sa javí ako vhodnejšia cesta okamžitá pôžička. Odkiaľ je najvýhodnejšie si požičať?

Pôžička od rodiny

Pôžička od rodiny je často prvým nápadom mladého páru. Na jednej strane ide o finančne výhodnú – spravidla bezúročnú - pôžičku, na druhej strane nesie so sebou táto možnosť množstvo rizík. Tie spočívajú najmä v narušení vzájomných vzťahov. Čo ak nebudete v budúcnosti požičané peniaze schopní splácať? Čo ak sa vaši blízki dostanú do finančných ťažkostí a budú žiadať okamžité vrátenie peňazí? Čo ak sa pôžičkou narušia vzťahy medzi dvomi rodinami? V tomto smere sa ukazuje ako výhodnejšie požičať si na svadbu z banky. Mladému páru to dáva väčší pocit voľnosti a slobody.

Pôžička z banky

Ak na svadbu nestíhate našetriť a nechcete dlhmi zaťažovať svoje rodinné vzťahy, dofinancujte si svadbu pôžičkou z banky. Možnosť predstavujú takzvané bezúčelové úvery. Ich výhodou je, že sú dostupné pomerne rýchlo, prakticky okamžite a bez komplikácií. Mnohé banky ponúkajú možnosť vybavenia úveru online, bez akéhokoľvek dokladovania. Pôžičku budete následne splácať v mesačných intervaloch. Kde získate najvýhodnejšiu ponuku? 

Bezúročná pôžička v mBank

Ak vám na dofinancovanie chýba len menšia suma, môžete ju získať takmer s nulovým úročením. Takúto možnosť má v ponuke viacero bánk. Jednou z nich je mBank, ktorá ponúka úver do výšky 1 500 € bez úroku. Splácať môžete 12 alebo 24 mesiacov. Treba povedať, že v skutočnosti nejde o úrok 0 %, nakoľko za pôžičku zaplatíte poplatok 2 % za poskytnutie. Napriek tomu sa vám však táto pôžička s maximálnou RPMN vo výške 3,91 % oplatí. 

Spotrebný úver na svadbu v ČSOB

Ak potrebujete väčšiu pôžičku, sumu až do výšky 25 000 €  vám požičia rýchlo a jednoducho aj ČSOB banka. Spotrebný úver na čokoľvek získate s úrokovou sadzbou od 5,5 % a vybavíte ho na pár klikov aj online. Splatnosť úveru je od 1 do 8 rokov, za mimoriadne splátky neplatíte poplatky a ak ste klientom s hypotékou v ČSOB, môžete získať zvýhodnený úrok. 

Financovanie svadby s Poštovou bankou

Celú svadbu vám pohodlne a pomerne výhodne pomôže zafinancovať aj Poštová banka. Dobrú pôžičku do výšky až 30 000 € so splatnosťou od 1 do 8 rokov tu získate s úrokovou sadzbou od 4,9 %. Za pôžičku neplatíte žiadny poplatok za poskytnutie a dokážete ju vybaviť aj bez návštevy pobočky - prostredníctvom infolinky alebo online cez internet banking.

Požičajte si peniaze na svadbu s rozumom

Ak si predsa potrebujete vziať pôžičku na vašu vysnívanú svadbu, najskôr si dobre rozmyslite, koľko zvládnete splácať s ohľadom na vaše príjmy a výdaje. Požičajte si rozumne a pôžičku si dobre zvážte. Ak potrebujete finančné prostrieky, porovnajte si ponuky jednotlivých poskytovateľov a vyberte si tú najlepšiu podľa vašich predstáv.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  17. januára 2022|
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  16. januára 2022|
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.