svadba

Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

21. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

Koľko stojí svadba?

Pýtať sa, koľko stojí svadba, je ako klásť si otázku, koľko stojí auto. Cenové rozdiely sú obrovské a závisia od požiadaviek snúbencov, počtu hostí, miesta obradu a svadobnej hostiny a mnohých ďalších faktorov.Pre ilustráciu sme pripravili rozpočet priemernej svadby pre 50 hostí. Zahŕňa len základné výdavky, všetky mimoriadne požiadavky predstavujú položky navyše.

 • prenájom priestorov: 500 – 1 000 €

 • šaty a doplnky pre nevestu: 500 – 1 500 €

 • účes a líčenie: 100 €

 • oblek a doplnky pre ženícha: 350 €

 • obrúčky: 800 €

 • svadobná výzdoba: 600 €

 • svadobná hostina: 2 000 €

 • svadobná torta a koláče: 500 €

 • nápoje: 1 000 €

 • hudba: 1 000 €

 • kameraman: 750 €

 • fotograf: 750 €

 • svadobné oznámenia: 150 €

 • základné administratívne poplatky: 20 €

Spolu: 9020 – 10 520 €


Podčiarknuté a spočítané, priemerná svadba pre 50 hostí stojí približne 10 000 €. K tomu je potrebné pripočítať si niektoré menšie výdavky, ktoré sa popri organizácii prirodzene vyskytnú a, samozrejme, aj ďalšie výdavky na mimoriadne požiadavky nevesty či ženícha. 

Tradičné a moderné financovanie svadby

Kedysi bolo zvykom, že svadbu zaplatili z prevažnej časti rodičia. Tradične rodina nevesty platila svadobné šaty, hostinu vrátane výzdoby, zákusky, fotografa a kameramana. Rodina ženícha zabezpečovala nápoje vrátane alkoholu a niekedy aj hudbu. Tento zvyk priamo súvisel so spoločenským postavením mladých ľudí, ktorí vstupovali do manželstva. Spravidla išlo o mladučkú nevestu a ženícha, ktorí ešte nedisponovali vlastnými finančnými prostriedkami pre zabezpečenie svadby.

Dnes je situácia diametrálne odlišná. Do manželstva vstupujú spravidla zamestnaní a už čiastočne finančne zabezpečení partneri. Mladomanželia už neraz žijú v spoločnej domácnosti, hospodária spolu a prípadne i zdieľajú spoločný rozpočet. Mávajú jasnú predstavu o svadbe a spravidla riešia aj financovanie. 10 000 eur však nie je malý obnos peňazí. Aké majú možnosti?


Šetriť alebo si požičať?

Tvoriť finančnú rezervu je v každom prípade rozumné. Ak svadbu plánujete dlhodobo, môže sa vám podariť časť potrebnej sumy, alebo dokonca celú, usporiť. To je, samozrejme, ten ideálny prípad.  Nasporíte si aspoň na časť nákladov, ktoré so sebou svadba prinesie.   


Šetrenie na svadbu má však predsa len jednu nevýhodu.  Ak peniaze držíte na bežnom účte, svoje peniaze nijako nezhodnocujete. Existujú investičné produkty, kde sa vám oplatí pravidelne investovať aspoň malú sumu. Ak sa však rozhodnete šetriť rok alebo dva, odkladať svadbu kvôli tomu, aby ste stihli našetriť, vám neodporúčame. Stagnácia vzťahom spravidla neprospieva. Tu sa javí ako vhodnejšia cesta okamžitá pôžička. Odkiaľ je najvýhodnejšie si požičať?

Pôžička od rodiny

Pôžička od rodiny je často prvým nápadom mladého páru. Na jednej strane ide o finančne výhodnú – spravidla bezúročnú - pôžičku, na druhej strane nesie so sebou táto možnosť množstvo rizík. Tie spočívajú najmä v narušení vzájomných vzťahov. Čo ak nebudete v budúcnosti požičané peniaze schopní splácať? Čo ak sa vaši blízki dostanú do finančných ťažkostí a budú žiadať okamžité vrátenie peňazí? Čo ak sa pôžičkou narušia vzťahy medzi dvomi rodinami? V tomto smere sa ukazuje ako výhodnejšie požičať si na svadbu z banky. Mladému páru to dáva väčší pocit voľnosti a slobody.

Pôžička z banky

Ak na svadbu nestíhate našetriť a nechcete dlhmi zaťažovať svoje rodinné vzťahy, dofinancujte si svadbu pôžičkou z banky. Možnosť predstavujú takzvané bezúčelové úvery. Ich výhodou je, že sú dostupné pomerne rýchlo, prakticky okamžite a bez komplikácií. Mnohé banky ponúkajú možnosť vybavenia úveru online, bez akéhokoľvek dokladovania. Pôžičku budete následne splácať v mesačných intervaloch. Kde získate najvýhodnejšiu ponuku? 

Bezúročná pôžička v mBank

Ak vám na dofinancovanie chýba len menšia suma, môžete ju získať takmer s nulovým úročením. Takúto možnosť má v ponuke viacero bánk. Jednou z nich je mBank, ktorá ponúka úver do výšky 1 500 € bez úroku. Splácať môžete 12 alebo 24 mesiacov. Treba povedať, že v skutočnosti nejde o úrok 0 %, nakoľko za pôžičku zaplatíte poplatok 2 % za poskytnutie. Napriek tomu sa vám však táto pôžička s maximálnou RPMN vo výške 3,91 % oplatí. 

Spotrebný úver na svadbu v ČSOB

Ak potrebujete väčšiu pôžičku, sumu až do výšky 25 000 €  vám požičia rýchlo a jednoducho aj ČSOB banka. Spotrebný úver na čokoľvek získate s úrokovou sadzbou od 5,5 % a vybavíte ho na pár klikov aj online. Splatnosť úveru je od 1 do 8 rokov, za mimoriadne splátky neplatíte poplatky a ak ste klientom s hypotékou v ČSOB, môžete získať zvýhodnený úrok. 

Financovanie svadby s Poštovou bankou

Celú svadbu vám pohodlne a pomerne výhodne pomôže zafinancovať aj Poštová banka. Dobrú pôžičku do výšky až 30 000 € so splatnosťou od 1 do 8 rokov tu získate s úrokovou sadzbou od 4,9 %. Za pôžičku neplatíte žiadny poplatok za poskytnutie a dokážete ju vybaviť aj bez návštevy pobočky - prostredníctvom infolinky alebo online cez internet banking.

Požičajte si peniaze na svadbu s rozumom

Ak si predsa potrebujete vziať pôžičku na vašu vysnívanú svadbu, najskôr si dobre rozmyslite, koľko zvládnete splácať s ohľadom na vaše príjmy a výdaje. Požičajte si rozumne a pôžičku si dobre zvážte. Ak potrebujete finančné prostrieky, porovnajte si ponuky jednotlivých poskytovateľov a vyberte si tú najlepšiu podľa vašich predstáv.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?