Muž na laptope

Bezúročná pôžička: Koľko a kde si viete najvýhodnejšie požičať?

Svet financií, pôžičiek a úverov je nieže úplne plný paradoxov, ale nájdeme ich pomerne dosť aj medzi zlatými tehličkami, šuštiacimi bankovkami a elektronickými platbami. Môže to byť napríklad hypotéka naopak, nulová či záporná úroková sadzba, bezúročná pôžička či úver bez poplatkov. Niektoré z týchto produktov idú proti samej podstate finančného biznisu: vygenerovať zisk a zarobiť na požičiavaní peňazí. Pozrime sa spolu na bezúročné pôžičky, ktoré síce nie sú úročené, ale nie sú ani úplne zadarmo.

Ako môžu existovať bezúročné pôžičky?

Je to možno téma na dizertačnú prácu, ale v podstate je to úplne jednoduché. Bezúročné pôžičky niektorých bánk aj nebankoviek môžeme smelo považovať za šikovný marketingový ťah,  čiže lákadlo pre klientov, ktorí hľadajú čo najlacnejší spôsob, ako prísť k „rýchlym peniazom“. Ponukami pôžičiek bez úroku alebo bez poplatkov oslovujú finančníci ľudí, u ktorých je predpoklad, že si opäť požičajú tam, kde boli spokojní. Takže, aj keď pôžička bez úroku veriteľovi nezarobí nič – čo ale nemusí byť úplná pravda – skrýva v sebe potenciál budúceho zárobku.

Nebudeme sa zaoberať bezúročnými pôžičkami, ktoré sa týkajú podnikateľov. Poznáme napríklad bezúročné pôžičky medzi firmami, poskytované spoločníkom ich firmami alebo zamestnancom zamestnávateľmi. Bezúročné pôžičky niekedy poskytuje aj štát – zvyčajne napríklad samosprávnym krajom, obciam či mestám v odôvodnených, najmä krízových prípadoch.

Nejdeme riešiť ani bezúročnosť pôžičiek v rodine či medzi známymi. Budeme sa venovať niektorým bankovým aj nebankovým pôžičkám, ktoré sú ponúkané bežným ľuďom bez úroku, bez poplatkov alebo aj-aj. Neznamená to však, že tieto pôžičky sú poskytované úplne zadarmo a vonkoncom nie v závratne vysokých sumách. Spravidla ide o krátkodobé úvery do 1500 €.

Bankové bezúročné pôžičky

Niektoré banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu majú v ponuke aj bezúročné pôžičky. Tu je výber a porovnanie aktuálnych ponúk v čase písania tohto článku.

Poštová banka: Pôžička s úrokom 0 %

Pôvodom stále slovenská banka má vo viacerých oblastiach pomerne agresívny „ťah na bránu“ v porovnaní s väčšími bankami pôsobiacimi na Slovensku. Konkurenčnou výhodou je aj sieť kontaktných miest a pobočiek priamo na poštách, ku ktorým pribudli toto leto aj pobočky 365 bank. Pôžička s úrokom 0 % je v podstate úplne zadarmo:

 • výška úveru: 600, 800 alebo 1000 €,

 • splatnosť: 20 mesiacov,

 • úrok: 0 % p.a.,

 • poplatok za poskytnutie: 0 % z celkovej výšky úveru,

 • maximálna RPMN: 0 %,

 • mesačné poistné: 0 €,

 • pôžičku je potrebné čerpať aj splácať na účet v Poštovej banke.

Pôžička s úrokom 0 % od Poštovej banky je naozaj bez poplatkov a bez poistenia schopnosti splácať úver. Banke teda reálne vrátite toľko, koľko ste si od nej požičali. Jedinou podmienkou – okrem splnenia bežných podmienok na získanie spotrebiteľského úveru – je čerpanie a splácanie pôžičky na účet v Poštovej banke. Účet môže byť za určitých podmienok bezplatný. V podstate bezpredmetnou nevýhodou sa môže zdať fixne daná výška úveru.

mBank: Pôžička s nulovým úrokom

Pôvodne poľská banka, dnes už patriaca do jedného z nemeckých bankových domov, má premyslenú „nulovú“ marketingovú stratégiu. V rámci nej má napríklad pri bežných účtoch za bežné transakcie nulové poplatky. Pôžička s nulovým úrokom však nie je úplne zadarmo:

 • výška úveru: 350 -1500 €,

 • splatnosť: 12 alebo 24 mesiacov,

 • úrok: 0 % p.a.,

 • poplatok: 2 % z celkovej výšky úveru,

 • maximálna RPMN: 3,91 %,

 • mesačné poistné: 3,8 €,

 • prvá pôžička v mBank.

Pri maximálnej výške úveru, splatnosti 12 mesiacov a mesačnej splátke 125 € banke celkovo aj s maximálnym poplatkom vrátite 1530 €. Mesačné poistné úveru vás za rok bude stáť až 45,6 €. Úver aj s poistným teda preplatíte o 75,6 €. Pri 24-mesačnej splatnosti budete mesačne splácať 62,5 €, ostatné poplatky sú rovnaké, ako pri 12-mesačnej splatnosti. Kľúčovou podmienkou je to, aby išlo o vašu prvú pôžičku v mBank. Ak nie ste klientom banky, na čerpanie úveru vám zriadia účet bez poplatkov.

Parádna pôžička od Raiffeisen bank

Produkt rakúskeho bankového domu s úctyhodnou tradíciou nie je bezúročná banková pôžička. Vybrali sme ho ako príklad bankového spotrebiteľského úveru na čokoľvek bez akýchkoľvek poplatkov. Parádna pôžička viacero rôznych variantov výšky, doby splatnosti, úročenia a RPMN, spoločné však majú:

 • poplatok za poskytnutie pôžičky: 0 €,

 • poplatok za predčasné a čiastočné splatenie kedykoľvek: 0 €,

 • poplatky za zmeny na pôžičke: 0 €.

Okrem toho má Parádna pôžička v čase písania článku v rámci akciovej ponuky zľavy na úrokoch do 50 %  a ročnú odmenu za riadne splácanie do 338 €.

Nebankové bezúročné pôžičky

Aj v ponukách niektorých nebankoviek nájdeme bezúročné pôžičky alebo pôžičky úplne zadarmo,  čiže bez úročenia, RPMN a akýchkoľvek poplatkov. Zvyčajne sú to pôžičky pre klientov, ktorí si v konkrétnej nebankovke požičiavajú po prvý raz. Rýchle, bezúročné pôžičky bez poplatkov majú krátku dobu splatnosti – obvykle do 30 dní a nízku výšku, maximálne 1000 €. Treba si ale dávať pozor na disciplinované splácanie, pretože akékoľvek meškanie môže takýto typ pôžičky výrazne predražiť.


Náš tip

Pri zvažovaní bezúročnej pôžičky alebo úveru „zadarmo“   porovnávajte s pomocou profesionálov  a trpezlivo. Nejde ani tak o to, či si bezúročnú alebo bezpoplatkovú pôžičku vziať. Dôležité je najmä u koho sa zadlžite a za akých podmienok, vrátane sankcií pri nesplácaní. 

Bezúročná pôžička…

… sa dá získať na Slovensku samozrejme od rodiny či známych, ale aj v niektorých bankách či nebankovkách. V každom prípade nie všetky pôžičky s nulovým úrokom sú bez poplatkov a naopak, nie všetky, ktoré sú bez poplatkov, sú aj bez úrokov. Pri všetkých platí: nie každý má šancu takúto pôžičku získať, treba splniť základné podmienky, ktoré platia pre žiadateľov o úver v bankách aj nebankovkách. Bezúročné pôžičky alebo úvery „zadarmo“ sa určite oplatia a stoja za zváženie, nerátajte ale s horibilnými sumami a dlhodobou splatnosťou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.