50 EUR

Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

26. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

Najväčšou výhodou požičky od známeho je nepochybne jej dostupnosť. Nikto nebude vyžadovať potvrdenie o príjme ani nebude nahliadať do úverových registrov. No nech už takáto pôžička pôsobí akokoľvek lákavo, majte na pamäti, že niekedy je lepšie povedať nie.

Pôžička známemu? Ako sa zachovať?

Ak príde za vami známy a požiada vás o pôžičku, môžete mu vyhovieť, no takisto môžete povedať nie. Finanční odborníci radia zachovať sa ako banka. Je veľmi dôležité, aby ste si požičanie peňazí známemu premysleli. Ak sa mu rozhodnete vyhovieť, preveďte peniaze na bankový účet a zdokumentujte záväzok písomne, ideálne za pomoci právnika či notára. Pri takýchto pôžičkách je totiž riziko často ešte vyššie ako v bankách či nebankových spoločnostiach. Riskujete nielen to, že vám dotyčný peniaze nevráti, ale takisto sú v ohrození aj medziľudské vzťahy.

Nie všetky formy zabezpečenia sú vhodné

Občiansky zákonník pripúšťa viacero foriem zabezpečenia. Ide napríklad o zmluvnú pokutu, ručenie či záložné právo. Nie vždy a nie za každých okolností sú však tieto formy vhodné a výhodné. 

Ak ste napríklad  v zmluve o pôžičke uviedli zmluvnú pokutu, v prípade, že si známy nebude riadne plniť svoje záväzky, nemôžete rátať s tým, že uvedená pokuta problém vyrieši. Zmluvná pokuta ho neprinúti, aby vám hneď vrátil všetko, čo vám dlží. Ak vám teda známy peniaze nevracia, neostáva vám nič iné, iba sa vybrať súdnou cestou. 

Záložné právo predstavuje výbornú formu zabezpečenia pôžičky, no často sa stáva, že dlžník nevlastní žiadny majetok, ktorý by mohol založiť, resp. ktorým by mohol ručiť. Za normálnych okolností je spísanie záložnej zmluvy pri pôžičke z vašej strany ako veriteľa výborný ťah na zaistenie vašich pokojných nocí. Nie vždy to však okolnosti dovoľujú.

So zabezpečením pohľadávky ručiteľom bývajú v praxi rovnako problémy. Nájsť a presvedčiť niekoho, aby šiel známemu ručiť za jeho pôžičku, je obzvlášť náročné.

Existujú však  dva spôsoby, ktoré vám vašu pohľadávku predsa len dokážu zabezpečiť - ručenie notárskou zápisnicou a ručenie zmenkou. Ručenie notárskou zápisnicou znamená, že zmluvu o pôžičke uzavriete priamo u notára. Ten o tom spíše notársku zápisnicu. Takáto zmluva má vyššiu vierohodnosť a dôkaznú silu pri prípadnom vymáhaní dlhu než konvenčná zmluva uzavretá len za prítomnosti veriteľa a dlžníka. Navyše, za zaistenie totožnosti oboch strán záväzkového vzťahu zodpovedá notár ako štátny orgán. 

Notárska zápisnica je navyše už sama o sebe exekučným titulom. Preto je možné na jej podklade, v prípade, že si dlžník neplní svoje povinnosti, prakticky ihneď vykonať exekúciu. Podľa zákona musí notárska zápisnica obsahovať súhlas dlžníka s jej vykonateľnosťou, teda exekučnou doložkou. Takúto formu pôžičky asi najčastejšie využívajú aj rôzne nebankové spoločnosti. Je to poistka, o ktorú sa v prípade problém môžete oprieť.

Exekučným titulom je rovnako aj zmenka - cenný papier, na ktorom váš známy ako majiteľ zmeny uvedie svoj záväzok vrátiť vám peniaze. Aj v tomto prípade teda máte vysokú istotu vymáhateľnosti vašich peňazí. 

Odporučte mu iné alternatívy

Ak ste sa predsa len rozhodli známemu povedať nie, môžete mu odporučiť iné možnosti,  ako si požičať peniaze. Medzi najvýhodnejšie možnosti patria nepochybne bankové pôžičky - napríklad v podobe bezúčelového či účelového spotrebného úveru. Možno vášmu známemu ani nenapadne, že má možnosť využiť povolené prečerpanie alebo požiadať o kreditnú kartu.

V prípade, že váš známy so žiadosťou v banke z nejakého dôvodu nepochodil, stále má možnosť obrátiť sa niektorú z nebankoviek. Áno, v prípade nebankových pôžičiek zaplatí vyšší úrok a bude mať menej výhodné podmienky, ale k peniazom sa predsa len pravdepodobne dostane. V tomto prípade mu však odporučte, aby si vybral spomedzi overených nebankoviek s licenciou.

No a napokon je tu ešte jedna možnosť - tzv. kolektívne alebo aj peer-to-peer (P2P) pôžičky. Tieto pôžičky “od ľudí pre ľudí” spájajú žiadateľov o úver a investorov - obyčajných ľudí - prostredníctvom sprostredkovateľského portálu. O takúto pôžičku sa dá požiadať iba online.


Veľkou výhodou tohto spôsobu požičiavania je  flexibilita a dostupnosť. Nemusíte nikam chodiť a stačí vám minimum dokladov, ako občiansky preukaz a výpis z účtu, na ktorý chodí nejaký stály príjem. Cez P2P platformu môže získať pôžičku aj žiadateľ, ktorému by banka peniaze nepožičala. 

Nevýhodou týchto pôžičiek však v niektorých prípadoch bývajú veľmi vysoké úroky. Je síce pravda, že kolektívne požičiavanie je dostupné a často stačí iba jediné, a to povedať si, že chcem požičať peniaze.  No to, samozrejme, nie je zárukou, že pôžičku dostanete. Všetky pôžičkové online platformy majú svoj vlastný interný spôsob hodnotenia klientov, ktorý vás môže vyhodnotiť tak, že žiadosť o pôžičku zamietne. Prípadne čím je žiadateľ rizikovejší, tým horšie podmienky budú pre pôžičku platiť. A navyše, hoci ide o stále obľúbenejšiu formu pôžičiek, P2P systémy nepodliehajú dohľadu NBS, a sú teda viac rizikové. Ak ich teda svojmu známemu odporučíte, urobte tak vtedy, ak potrebuje menší obnos peňazí. 


Malá rada na záver

Ak ste sa rozhodli, že požičiate peniaze svojmu kolegovi, priateľovi či známemu, majte na mysli, že je dobré sa poistiť. Najväčšou istotou však aj tak ostáva, peniaze nepožičať. Nechajte túto činnosť subjektom s licenciou, ktoré si dlžníka vedia overiť a na prípadné vymáhanie peňazí majú aj účinné a overené mechanizmy. Nemusíte sa báť, že jedno malé NIE vám pokazí medziľudské vzťahy. No v prípade komplikácii a neplnenia si svojich záväzkových povinností, sa vzťahy pokazia celkom určite.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.