Matka s dieťaťom

Pôžička na materskej - Kedy o ňu môžete požiadať?

14. 7. 2021 | undefined: 17. 1. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Stať sa matkou a vychovávať dieťa je pre mnohé ženy snom. V momente, ako mamičky odídu na materskú dovolenku, ich príjem sa zníži, pričom výdavky sú veľmi často príliš vysoké. Pôžička na materskej je preto pre viaceré mamičky jednou z možností, ako zvládať finančnú záťaž. Aké sú podmienky pre jej schválenie?

Slobodné matky na materskej dovolenke potrebujú pomoc

Nie jedna mamička uzná, že starostlivosť o novorodenca je prácna. Dieťa si vyžaduje neustálu pozornosť a lásku. Dá sa povedať, že matky sú zamestnané 24 hodín, 7 dní v týždni. Bábätku musíte zabezpečiť materiálne a finančné zabezpečenie. Určite nám dáte za pravdu, že rola matky je neraz nákladná.


Hoci si viacerí myslia, že materská dovolenka je dovolenkou a oddychom, opak je pravdou. Mamičky na seba akosi zabúdajú a venujú pozornosť novému „životu”. Výrazným mínusom je, že z hľadiska finančnej situácie sa odchodom matky na materskú mení aj finančná stabilita rodiny.

Celkové príjmy sú nižšie, no výdavky rastú. Popri výchove dieťaťa musíte myslieť na množstvo drobností, ktoré sú pri výchove vášho drobca veľmi podstatné. V prípade manželského zväzku je starostlivosť o dieťatko lepšie zvládnutá aj z finančnej perspektívy. 


Manžel sa stará o finančný príjem a manželka je tá, ktorá má pod drobnohľadom chod domácnosti.


Horším prípadom sú ženy, ktoré sú na výchovu dieťaťa samé. V tomto prípade sa nemôžu spoliehať len na  rodičovské príspevky a materskú. Sú to príspevky, ktoré ani zďaleka  nepokryjú náklady. Pre matky s podobným osudom je nápomocná pôžička na materskej.

Kedy sú mamičky zaradené do kategórie žiadateľov s nízkym príjmom?


 • ak matka vychováva dieťa sama bez akejkoľvek pomoci

 • jediným zdrojom jej príjmu sú príspevky od štátu.

Na slovenskom trhu máme poskytovateľov, ktorí na seba prevezmú rizikovosť matky na materskej dovolenke a požičajú jej peniaze.

Pôžička na materskej. Aké možnosti majú matky?

V Zákonníku práce je jasne ukotvená definícia matky na materskej. Mamičky sú kategorizované do skupiny nezamestnaných osôb. Patria do tejto skupiny aj napriek skutočnosti, že majú pravidelný príjem vo forme materského a rodičovského príspevku. 


Je nutné dodať, že výška týchto príspevkov postačuje iba na pokrytie najzákladnejších výdavkov. V rámci schvaľovacích procesov pôžičky na materskej zohrávajú dané skutočnosti významnú rolu.


Ak v minulosti chcela žena na materskej dovolenke požiadať o poskytnutie pôžičky, veľa vody nenamútila. Tradičné banky ju väčšinou odbili. Aj keď disponovala istým príjmom, pre banky bola príliš rizikovou klientkou. 


V tomto prípade sa matka väčšinou obráti na nebankovku. Čerpanie pôžičiek je vo viacerých prípadoch dostupné a samozrejme jednoduchšie. V súčasnosti je situácia ale iná. Matky na materskej pochodia aj v banke.

Ponúkajú sa im tieto možnosti:


 • Dobrá pôžička na čokoľvek od Poštovej banky s výškou úveru od 300 do 30 000 € - kontroluje sa pravidelný príjem manžela a bonita rodiny

 • PORT System, ktorý ponúka pôžičky od 50 do 500 € - doba splatnosti je 15 až 30 dní, bez nutnosti dokladovania príjmu

 • mBank  s výškou úveru od 350 do 1 500 € - nie je nutné platiť úrok, platia sa 2 % z celkovej sumy úroku. Doba splatnosti je 1 rok.


Vedeli ste, že…

… nárok na materský príspevok majú aj muži? Materská dovolenka trvá maximálne 28 týždňov, a manžel nemôže poberať príspevok súčasne so svojou manželkou. Platí aj podmienka, že otec v čase poberania materského príspevku nesmie poberať príjem zo zamestnania.

Výška rodičovského a materského príspevku

Štát matkám pomáha v rámci poskytovania materského príspevku. Je to nemocenské poistenie poskytované počas obdobia tehotenstva a starostlivosti o dieťa. O vyplácanie sa stará Sociálna poisťovňa.


Materské príspevky nie sú pridelené automaticky. Matky o ne musia žiadať. Budúce mamičky ich dostanú v deň, kedy nastúpia na materskú. Ide o obdobie 6-8 týždňov pred pôrodom. Dôležitý je aj fakt, aby bola matka pred samotným nástupom aspoň 270 dní, v rozmedzí 2 rokov, nemocensky poistená.


Výška materskej sa pohybuje vo výške 75 % z matkinho platu. Postupne, ako sa zvyšuje priemerná mzda, upravuje sa aj výška materských príspevkov. Maximálny interval, v rámci ktorého môže matka poberať materskú, sa líši na základe počtu detí. Minimálny interval je 34 týždňov a maximálny 43 týždňov.


V roku 2023 je denný vymeriavací základ vo výške 59,72 € a celková maximálna výška materského je 1791,70 €.

Po uplynutí nároku na poberanie materského príspevku dostane matka pomoc vo forme rodičovského príspevku. Je určený pre zabezpečovanie starostlivosti o dieťa do veku 3 rokov.


Ženy, ktoré nepracujú, prípadne študentky, nezískajú nárok na poberanie materského príspevku. Po pôrode majú nárok na rodičovský príspevok.

TIP

Dávajte si pozor na pôžičky od súkromných osôb. Nájdete ich v riadkovej či súkromnej inzercii v novinách a na internete. Ide o neregulovaný trh s úvermi. Dôkladne si preštudujte zmluvu a podmienky požičiavania peňazí. V žiadnom prípade nesiahnite po pôžičke s ručením nehnuteľnosťou.

Zhrnutie

Byť slobodnou matkou a mať na krku pôžičku nie je žiadnou výhrou. Pre viaceré mamičky, ktoré sa ocitli v bezvýchodiskovej situácii, ide ale o jediné riešenie, ako sa „vysekať” z problémov. Ak vám nedokáže pomôcť rodina či známi, pôžička na materskej je jediným riešením. 


Pamätajte si, že  pôžičku musíte vždy načas vrátiť. Premyslite si, či máte dostatok financií na vrátenie peňazí, aby ste sa vyhli možným problémom.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.