Matka s dieťaťom

Pôžička na materskej - Kedy o ňu môžete požiadať?

14. 7. 2021 | undefined: 17. 1. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Stať sa matkou a vychovávať dieťa je pre mnohé ženy snom. V momente, ako mamičky odídu na materskú dovolenku, ich príjem sa zníži, pričom výdavky sú veľmi často príliš vysoké. Pôžička na materskej je preto pre viaceré mamičky jednou z možností, ako zvládať finančnú záťaž. Aké sú podmienky pre jej schválenie?

Slobodné matky na materskej dovolenke potrebujú pomoc

Nie jedna mamička uzná, že starostlivosť o novorodenca je prácna. Dieťa si vyžaduje neustálu pozornosť a lásku. Dá sa povedať, že matky sú zamestnané 24 hodín, 7 dní v týždni. Bábätku musíte zabezpečiť materiálne a finančné zabezpečenie. Určite nám dáte za pravdu, že rola matky je neraz nákladná.


Hoci si viacerí myslia, že materská dovolenka je dovolenkou a oddychom, opak je pravdou. Mamičky na seba akosi zabúdajú a venujú pozornosť novému „životu”. Výrazným mínusom je, že z hľadiska finančnej situácie sa odchodom matky na materskú mení aj finančná stabilita rodiny.

Celkové príjmy sú nižšie, no výdavky rastú. Popri výchove dieťaťa musíte myslieť na množstvo drobností, ktoré sú pri výchove vášho drobca veľmi podstatné. V prípade manželského zväzku je starostlivosť o dieťatko lepšie zvládnutá aj z finančnej perspektívy. 


Manžel sa stará o finančný príjem a manželka je tá, ktorá má pod drobnohľadom chod domácnosti.


Horším prípadom sú ženy, ktoré sú na výchovu dieťaťa samé. V tomto prípade sa nemôžu spoliehať len na  rodičovské príspevky a materskú. Sú to príspevky, ktoré ani zďaleka  nepokryjú náklady. Pre matky s podobným osudom je nápomocná pôžička na materskej.

Kedy sú mamičky zaradené do kategórie žiadateľov s nízkym príjmom?


 • ak matka vychováva dieťa sama bez akejkoľvek pomoci

 • jediným zdrojom jej príjmu sú príspevky od štátu.

Na slovenskom trhu máme poskytovateľov, ktorí na seba prevezmú rizikovosť matky na materskej dovolenke a požičajú jej peniaze.

Pôžička na materskej. Aké možnosti majú matky?

V Zákonníku práce je jasne ukotvená definícia matky na materskej. Mamičky sú kategorizované do skupiny nezamestnaných osôb. Patria do tejto skupiny aj napriek skutočnosti, že majú pravidelný príjem vo forme materského a rodičovského príspevku. 


Je nutné dodať, že výška týchto príspevkov postačuje iba na pokrytie najzákladnejších výdavkov. V rámci schvaľovacích procesov pôžičky na materskej zohrávajú dané skutočnosti významnú rolu.


Ak v minulosti chcela žena na materskej dovolenke požiadať o poskytnutie pôžičky, veľa vody nenamútila. Tradičné banky ju väčšinou odbili. Aj keď disponovala istým príjmom, pre banky bola príliš rizikovou klientkou. 


V tomto prípade sa matka väčšinou obráti na nebankovku. Čerpanie pôžičiek je vo viacerých prípadoch dostupné a samozrejme jednoduchšie. V súčasnosti je situácia ale iná. Matky na materskej pochodia aj v banke.

Ponúkajú sa im tieto možnosti:


 • Dobrá pôžička na čokoľvek od Poštovej banky s výškou úveru od 300 do 30 000 € - kontroluje sa pravidelný príjem manžela a bonita rodiny

 • PORT System, ktorý ponúka pôžičky od 50 do 500 € - doba splatnosti je 15 až 30 dní, bez nutnosti dokladovania príjmu

 • mBank  s výškou úveru od 350 do 1 500 € - nie je nutné platiť úrok, platia sa 2 % z celkovej sumy úroku. Doba splatnosti je 1 rok.


Vedeli ste, že…

… nárok na materský príspevok majú aj muži? Materská dovolenka trvá maximálne 28 týždňov, a manžel nemôže poberať príspevok súčasne so svojou manželkou. Platí aj podmienka, že otec v čase poberania materského príspevku nesmie poberať príjem zo zamestnania.

Výška rodičovského a materského príspevku

Štát matkám pomáha v rámci poskytovania materského príspevku. Je to nemocenské poistenie poskytované počas obdobia tehotenstva a starostlivosti o dieťa. O vyplácanie sa stará Sociálna poisťovňa.


Materské príspevky nie sú pridelené automaticky. Matky o ne musia žiadať. Budúce mamičky ich dostanú v deň, kedy nastúpia na materskú. Ide o obdobie 6-8 týždňov pred pôrodom. Dôležitý je aj fakt, aby bola matka pred samotným nástupom aspoň 270 dní, v rozmedzí 2 rokov, nemocensky poistená.


Výška materskej sa pohybuje vo výške 75 % z matkinho platu. Postupne, ako sa zvyšuje priemerná mzda, upravuje sa aj výška materských príspevkov. Maximálny interval, v rámci ktorého môže matka poberať materskú, sa líši na základe počtu detí. Minimálny interval je 34 týždňov a maximálny 43 týždňov.


V roku 2023 je denný vymeriavací základ vo výške 59,72 € a celková maximálna výška materského je 1791,70 €.

Po uplynutí nároku na poberanie materského príspevku dostane matka pomoc vo forme rodičovského príspevku. Je určený pre zabezpečovanie starostlivosti o dieťa do veku 3 rokov.


Ženy, ktoré nepracujú, prípadne študentky, nezískajú nárok na poberanie materského príspevku. Po pôrode majú nárok na rodičovský príspevok.

TIP

Dávajte si pozor na pôžičky od súkromných osôb. Nájdete ich v riadkovej či súkromnej inzercii v novinách a na internete. Ide o neregulovaný trh s úvermi. Dôkladne si preštudujte zmluvu a podmienky požičiavania peňazí. V žiadnom prípade nesiahnite po pôžičke s ručením nehnuteľnosťou.

Zhrnutie

Byť slobodnou matkou a mať na krku pôžičku nie je žiadnou výhrou. Pre viaceré mamičky, ktoré sa ocitli v bezvýchodiskovej situácii, ide ale o jediné riešenie, ako sa „vysekať” z problémov. Ak vám nedokáže pomôcť rodina či známi, pôžička na materskej je jediným riešením. 


Pamätajte si, že  pôžičku musíte vždy načas vrátiť. Premyslite si, či máte dostatok financií na vrátenie peňazí, aby ste sa vyhli možným problémom.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|Martina Pisarčíková
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.